Massey Ferguson Fransız 168 ilk çizel deneyimi... [[[ VİDEO EKLENDİ :) ]]]

Ynt: Massey Ferguson Fransız 168 ilk çizel deneyimi...

Hacı Mehmet COŞKUN link=topic=78310.msg926449#msg926449 date=1413439509' Alıntı:
maşallah.kolay gelsin berat bey.
çizelin bacak dizilişini sahibimi böle yapmış yoksa oluşu böylemiymiş.
önler 3 bacak arkalar 4 bacak şeklinde olsa daha az yorar traktörü bence.

berat ın yerine müsadenle ben cevap vereyim. zaten çizel 9 ayak olunca kolayı eki taraftan ayak sökmek en kolay yolu bence doğru da odur. senin dediğin gibi yapabilmesi için ön ile arka ayakları yer değiştirmesi gerekirdi buda uzun iş. birde senin tarif ettiğin gibi durumda da orta kola yük çok binmekte hassasiyeti zorlamakta.

ismail_17 link=topic=78310.msg926461#msg926461 date=1413445616' Alıntı:
165 liğini kullandım biraz pek yoktur bizde bu mf lerden , yarım çamurluklu idi rahmetli kayın pederimin vardı onu hatırlatıyor bana.
Kolay gelsin bereketli olsun güzel fotolar.
Teşekkur ederim abi

FEHİM link=topic=78310.msg926451#msg926451 date=1413441624' Alıntı:
berat ın yerine müsadenle ben cevap vereyim. zaten çizel 9 ayak olunca kolayı eki taraftan ayak sökmek en kolay yolu bence doğru da odur. senin dediğin gibi yapabilmesi için ön ile arka ayakları yer değiştirmesi gerekirdi buda uzun iş. birde senin tarif ettiğin gibi durumda da orta kola yük çok binmekte hassasiyeti zorlamakta.
fehim abi cevap için teşekkürler.benim gözümden kaçan ayrıntı çizelin 9 lu olup sonradan 2 ayak sökülüp 7 liye düşmesi.ama orjinal 7 li olanlarda bu biçimde değil dizilişler ,en azından bizim burda değil.

Hacı Mehmet COŞKUN link=topic=78310.msg926523#msg926523 date=1413459844' Alıntı:
fehim abi cevap için teşekkürler.benim gözümden kaçan ayrıntı çizelin 9 lu olup sonradan 2 ayak sökülüp 7 liye düşmesi.ama orjinal 7 li olanlarda bu biçimde değil dizilişler ,en azından bizim burda değil.

evet doğru söylüyorsun 7 li çizelin dizilişi bu şekil değil ama emanet alınmış bir ekipmanda mecburiyet değilse değişiklik yapmak etik olmayacağı gibi sadece deneme amaçlı olduğu için ekipmanda değişikliğe bence gerek yok diye düşünmüş olabilirler.

historyman link=topic=78310.msg926533#msg926533 date=1413461902' Alıntı:
Berat bu tarlaya nasıl ekim yapacaksınız epey sulak kalmış bir de çizelle sürünce çürütmesin kökleri
Zaten şimdi ekim yapılmayacak abi pullukla güz sürümü yapıp nisan ayında arpa ekecektik ama aşırı sertleşmiş pulluk tabanı yüzünden pulluk sürümü istediğimiz gibi olmuyordu çizelle sürdük ve nisan da arpa ekeceğiz...

FEHİM link=topic=78310.msg926535#msg926535 date=1413462112' Alıntı:
evet doğru söylüyorsun 7 li çizelin dizilişi bu şekil değil ama emanet alınmış bir ekipmanda mecburiyet değilse değişiklik yapmak etik olmayacağı gibi sadece deneme amaçlı olduğu için ekipmanda değişikliğe bence gerek yok diye düşünmüş olabilirler.
Evet aynen senin söylediğin gibi Fehim abi. Çizel emanet abi komple ayakların dizilişine dokunmak istemedik en kolay yoldan 7 li yaptık işimizi gördük ve eski 9 lu haline getirip sahibine verdik sağolsun işimizi hallettik...

Ynt: Massey Ferguson Fransız 168 ilk çizel deneyimi... [[[ VİDEO EKLENDİ :) ]]]

berat.yzn link=topic=78310.msg926384#msg926384 date=1413401270' Alıntı:
Kıymetli abilerim ve arkadaşlarım Massey Ferguson Fransız 168 ile ilk çizel denememizden fotoğrafları paylaşıyorum.
Çizel bizim köye Nevşehir den gelip patates eken bir abimizin. Umarım beğenirsiniz...

https://www.youtube.com/watch?v=kO5Pw2ecUDc
Videoyu da yükledim değerli abilerim ve arkadaşlarım...

UÖZKAN.77 link=topic=78310.msg926630#msg926630 date=1413483069' Alıntı:
maşallah iyi gidiyo.. yalnız tam iyice daldırmak için 5 ' li olmalı..
sağolasın abi :) ama daha fazla girmiyo girdiği zaman traktör yürümüyo ak toprak zemin çok sert yoksa az daha batsa tam kıvamında olacak :)

bizimki ağırlıksız batıyo.. ama ağırca merdane var arkada.. batma batıyo ama motor ta takviyelere düşüyo.. paylaşmıştım..

yalnız bu haliyle bile pulluktan iyidir.. toprağı altüst etmektense bu çizel iyidir..

şimdi zetor 6421 ' e deneme durumu var.. 5-7 arası kararsızım arkada merdanede olcak.. senin video iyi oldu..

UÖZKAN.77 link=topic=78310.msg926639#msg926639 date=1413483583' Alıntı:
bizimki ağırlıksız batıyo.. ama ağırca merdane var arkada.. batma batıyo ama motor ta takviyelere düşüyo.. paylaşmıştım..

yalnız bu haliyle bile pulluktan iyidir.. toprağı altüst etmektense bu çizel iyidir..

şimdi zetor 6421 ' e deneme durumu var.. 5-7 arası kararsızım arkada merdanede olcak.. senin video iyi oldu..

özkan pulluğun yeri ayrı çizelin yeri ayrıdır. ikisini karşılaştırman bence yanlış düşüyor.

videoda izlediğim kadarıyla orta kol kısa kalmış. bu bir ikincisi de traktörün kollarına yerlerdeki pimlerin yeri hatalı . kollara takılan yerde üst üste üç delik olması lazım siz kollar fazla kaldırsın diye en alttakine takmışsınız. ama traktörün hassasiyetini yitirmesine neden olmuş. kolları (ortadaki) ikinci deliklerde ve orta kol da ikinci (ortadaki) yere takılmalı.

FEHİM link=topic=78310.msg926651#msg926651 date=1413484584' Alıntı:
özkan pulluğun yeri ayrı çizelin yeri ayrıdır. ikisini karşılaştırman bence yanlış düşüyor.

videoda izlediğim kadarıyla orta kol kısa kalmış. bu bir ikincisi de traktörün kollarına yerlerdeki pimlerin yeri hatalı . kollara takılan yerde üst üste üç delik olması lazım siz kollar fazla kaldırsın diye en alttakine takmışsınız. ama traktörün hassasiyetini yitirmesine neden olmuş. kolları (ortadaki) ikinci deliklerde ve orta kol da ikinci (ortadaki) yere takılmalı.
Doğru söyluyorsun Fehim abi. Ancak şöyle bi durum var kulüpte gördüğüm çizellerde yan kol bağlantıların da 3 delik vardı senin de söylediğin gibi.
Bunda iki delik varmış dediğin gibi alta taktık abi (dikket etmedim tek gibi gelmişti abi) ara kol orta delikte ama abi...