Motorine 7 kuruş zam yapıldı

Üstad anlatamiyoruz ki. Yani 2,15 TL nin %1 i ile 110 dolarin %1 i bir degildir. Bunlardaki % indirimlerini toplayıp çıkarıp matematiksel işlem yaptım, ispatladım diyemezsin. Anlatmaya çalışıyoruz ückağıtçı muhasebeci oluyoruz. Cebimizden TL çıkıyor, tabiki TL den gitmemiz gerekiyor diyoruz anlatamıyoruz. Yani neyini savunuyorlar bu politikanın? Samanı dışardan alıyoruz, hububat dışarıdan, zeytinlikler kesilip imara açılıyor, zeytin yağı, ayçiçek yağı fiyatları uçmuş, sigortalar, bağkur primleri uçmuş, ayçiçegi dışarıdan, et dışarıdan, mazot dünyada ucuzluyor bize yeterli oranda yansımıyor, hersey artıyor süt fiyatını düşürmeye çalışıyorlar. Birileri gidip bu politikayı savunuyor. Ben şu olsun bu olsun başımızda demiyorum ki. Ben sadece insaf diyorum, bu politika kime ne kazandırıyor? Ülke olarak tarımda neyi iyi yapıyoruz?

lukoil 2.99 yazmış..
önünden her geçerken içim cızzzzz ediyor..
biliyorum büyük ihtimal yaz gelince 3.30'u falan bulur..
büyük devletler birbirine oyun oynuyor..
biri birinin mazotunu değersiz ediyor..
biride birine lpg tehdidinde bulunuyor..
arada benim milletim ..
yok senin yüzünden yok bunun yüzünden diyip
kavga ediyor..

uyan millet uyannnn asil millet...
birşey gelmesede elimizden.
hiç değilse yemeyelim birbirimizi..
sevelim canı gönülden..

hacı nail canın yeremmmm :)
Hacım; bizde maalesef mali disiplin yok. Sayfalar dolusu şu zam konusunda yorum var. Farzedelim motorin 2.00 oldu (olmazda :D) kaç kişinin cebinde veya hesabında 2 bin TL var ki? Gitsin 1 Ton mazot alsın ve birde bayiden % 6-7 arası peşin alım komisyonu istesin.
Şu an şehirler arası yollara bakıyorum vızır vızır. Yüzlerce; Kamyon, Tır, Otobüs, Minibüs, otomobil v.s. traktör görebilene aşk olsun. :)

Anlaşılan site değişince aynı muhabbet yeniden başladı. 2014 yılının Aralık ayında bu foruma üye oldum, yaklaşık olarak silinen mesajlarım dahil 150 mesaj yazdım ama hiçbir mesajımda hakaret, küfür, alaycı, küçük düşürücü tarzda yorumlarım olmadı, ama buna rağmen kendini bilmez 3-5 kişi bilgi sahibi olmadan fikir sahibi olduklarından dolayı hakaret ettiler bende bunları yönetime şikayet ettim. Yorumlarında hakaret olmayan, hiçbir kişiyi şikayet etmedim etmemde

Bazı üyelerin düşünce olarak kendileriyle aynı fikirde olmadığımdan dolayı benimle ilgili kuşkulara sahiplermiş, ama nedense bu kişilerin çoğununda nickleri gerçek isimleri olmadığı halde başkasıyla ilgili kuşkulara sahip olmasıda ayrı bir soru işareti
Bu başlıkta ben rakamlar paylaştım bu rakamlar herkesin bildiği rakamlar, ama nedense rakamlara ihtiraz olmadığı halde konu birden hükümetin tarım politikalarına dönüyor, bu konu üzerinden beni hükümeti desteklemekle suçlanıyorum

Beyler hükümeti eleştirmek nasıl doğalsa, hükümeti desteklemekte aynı şekilde doğaldır, kaldıki bu hükümet en fazla oyu taşradan alıyor. Bu forumda siyaset yapılmasın denilince, nedense birileri bunu yanlış anlıyor. Mesele eleştirmek yada desteklemek değildir. Mesele insanları yönlendirmeye, akıl vermeye kalkmak, insanlara hakarete varan yorumlar yapıldığı için siyaset yapılmasın deniliyor, yoksa saygı çerçevesi içinde eleştirmeye, desteklemeye kimse ihtiraz etmiyor.
Bu ülkede tarımla ilgili sorunlar yok mu? Buna kimse hayır diyemez. Hükümetin'de bir sürü yanlışları var, çiftçininde bir sürü yanlışları var. Ama nedense kimse sorunu teşhis edip bu konuda çalışma yapmak yerine her zaman söylediğim gibi sadece birilerini eleştirmekle işi çözeceğini zannediyor

Evet bu ülkede petrol fiyatları çok yüksek, ama çiftçinin para kazanamamasının 1. sebebi petrol fiyatları değildir. Geçen yıl benim toplam maliyetlerimin içindeki mazot oranı %12 idi. Mazot fiyatları %50 düşse benim kazancım %50 artmayacak en fazla artsa artsa %10 artacak, ama benim verimim %20 artarsa gelirimde %20 artacak, ama buna rağmen bu sitede verimle ilgili 3-5 kişinin dışında kimsenin bir çaba sarfettiğini görmedim
Bu site yenilenmeden önce en fazla baktığım yer site istatistikleri idi
Bu istatistiklere bakan arkadaşlar bilir. O bölümde TOP 10 bölümleri vardı. En çok yorum yapılan başlık geyik muhabbeti 160.000 ile birinci hububat bölümü yani gübreleme bitki besleme bölümü 16.000 ile 10. sırada idi. Bu bilgi size birşey ifade ediyormu?

Bu ülkedeki en büyük traktör firması Türk Traktör firması olduğunu çoğumuz biliyordur.
Türk traktör 2014/9 ay cirosu 2.587 Milyon TL iken 2015/9 ay cirosu 3.045 Milyon TL dir. Bu demek oluyorki Türk traktör geçen yıla göre satışlarını %15 artırmış,
Petrol fiyatlarının bu kadar yüksek olduğu bir ülkede ekilen arazi sürekli azalmasına rağmen nasıl oluyorda Traktör satışları her yıl artıyor
Bu forumda hemen hemen ayda 4-5 kişi 4x4 traktör aldığına dair başlıklar açıyorlar. Çoğunluklada bu traktörler 90 HP üstü traktörler

Mesele 1 hafta önce 24 yaşında bir delikanlı yanlış hatırlamıyorsam 130 Bin Euro'ya traktör aldığını söylemişti. Bu arkadaşın geliri artmıyorsa, para kazanmıyorsa hele hele mazot fiyatları bu kadar pahalı iken neden bu rakama traktör alıyor?
Konuyu daha fazla uzatmak istemiyorum ama mazot fiyatlarının sürekli pahalı, çiftçi para kazanmıyor diye şikayet edildiği bir ülkede nasıl oluyorda traktör satışları her sene artıyor? Bence mazot fiyatlarından önce düşünülmesi gereken asıl soru bu

Benimle ilgili kuşkuları olan arkadaşlarım için
Adım şabettin
Ankarada ikamet ediyorum
Memleketim kayseri
Mesleğim Bilgisayar programcısıyım
Bu sene 200 dönüm arazi ektim

Son düzenleme:
Ben traktör satışlarının artmasının çiftçinin daha çok kazandığı için değil, traktör firmalarının çok uyanık olmasından kaynaklandığını düşünüyorum. Örnek vermek istiyorum. Biz geçen sene Mayıs ayında 2000 model 2073 aldık. Ben traktörlere meraklı olduğum için ara sıra yeni gelen traktörleri incelemek için uğruyorum aynı bayiye. Her seferinde bin bir çeşit lafla bana traktör satmaya çalışıyorlar. "Artık hevesini almışsındır gel sana bir deutz verelim." diyerek beni ikna etmeye çalışıyorlar. Ya da bankalar sayesinde vadeli traktör almak çiftçiye cazip geliyor. Bu şekilde benim köylü dayılarımı kandırma yolunu seçiyorlar. Hala 1970'li yıllarda kalma 3 lü 8" pulluğu var ama altında 2015 model 4x4 traktör olan bir sürü tanıdığım var. Hatta 2 yılda bir 0 traktör alan tanıdıklarım var. Bunu daha çok kazandıkları için değil köyde birbirlerine hava atmak için yapıyorlar. Bilirsiniz köylerde evinin önündeki traktör bir statü göstergesidir. E buna bayilerin çabaları da eklenince sisteme boyun eğiyor köylüler.

Sizin için mazot masrafı küçük bir gider olabilir. Ancak küçük çiftçi için mazot en büyük giderlerden oluyor. Kendimden örnek vermek gerekirse geçen yıl için bizim çiftçilik giderlerimizin %35 - %40 civarı mazota gitti. Genelde yem bitkileri ektiğimiz için ise genelde ucu ucuna çıkıyoruz işin içinden. En azından dışardan yem almaktan daha iyi olduğunu düşünüyoruz. Eğer sebze tarımı yaparsak mazot gideri yüzdesi elde ettiğimiz gelire göre biraz daha düşebilir. Ancak bu durumda da ilaç gübre giderimiz artacak. İşin içinden tecrübe etmeden çıkmak gerçekten zor.

Forumda birçok kişi kış gelince traktörü garaja çekip 2 -3 ay sonra çıkarıyor. Bizde hayvancılık olduğu için ve hayvancılığı yaylada yaptığımız için 2 gün çalışmazsa traktör 3. gün mutlaka marşa basıyoruz. Kış aylarında da sürekli benzin istasyonlarının yollarını aşındırıyoruz. :) Bizim gibi hayvancılık yapanlar ve küçük çiftçi için mazota yapılan 10 kuruşluk zam bile çok önemli haliyle.

• Beğen
Tepkiler: YUSUFTUYLUOGLU
11.10 2015 tarihinde kazayagi cekerken kirikkaleden mazot aldim litresi 3.47 tl. idi, dun itibariyle ayni yerde 2.81 tl. Tamam mazot pahalı gönül isterki keske daha ucuz olsa hatta ciftciye bedava olsa ahh ahh, ayrica mazottan yakinipta 100 150 binlik traktore binmekte ayri bi durum.

yapsınlar abı burdakıler bana kızarsa kızsın dahada cıksın hersey ne dıl dokceksın ya nasıl olsa bızde gıdıoz arada zerre umrumda deıl araba alcakdım onuda almıcam bıraz daha fazla para uretıp bankanın bıırısıyle anlasıp vadelı hesapda ısletıcem her ay paramı cekıp yıcem tamam bıttı...

Günümüz çiftçileri olarak bizler şu zamana kadar "Köylü milletin efendisidir sözünü" belki hiç bu kadar haketmedik.

Ne Fransız'ı ne Alman'ı, bu dünyada eşi var mıdır bilmem ama eli öpülesi, şapka çıkartılası kişileriz. Her yıl değişen iklimi, böceği, kurdu, kuşu yetmezmiş gibi " üretmeyin" dercesine maruz kaldığı yoğun tarım politikalarına rağmen hala üreten çiftçiler, sizlerle aynı mesleği yapmak zor olsada çok anlamlı.

Allah ömür verirse çocuklarımıza, belki torunlarımıza birer kahramanlık örneği gibi bugünleri anlatacağız. İnşallah onlar bugünleri hayal edip "vay be" diyecekleri kadar güzel bir düzende tarım yaparlar.

abı bınıcek tabı adam bu ulkenın kahrını %70'ni çiftçi çekio çiftçi en kral traktöre binme hakkı var

Kardesim binelim tabi haklisin en iyisini hakediyoruz ama soylemek istedigim baska bisey herseyin bir karsiligi var daha yakin gecmisimizde birak 4×4 u millet hic traktor alamiyordu, kocaman traktorler alabiliyoruz bak, evet simdikinden cok daha iyi olmali tabikide, fakat bazi konularda elestirirken biraz daha insafli olunmali. Devlet mazotu bedava yapsa bu seferde niye traktor bakimini karsilamiyor diye isyan edecek bi kitle var malesef..

• Beğen
Tepkiler: YUSUFTUYLUOGLU
Tüketim çılgınlığı konusunda kendimizi durdurmamız lazım. Eskiler bir traktör ile 30 yıl idare etmişler, bırak klimayı kabin yoktu traktörlerde. Şimdi 2-3 yılda bir traktör değiştiriliyor. İhtiyacı olanda olmayanda, borç harç kredi alıyor. Biraz da igneyi kendimize batırmamız lazım.

abi o fıstık gibi cincik traktörleri görünce adam dayanamıo ki hele o masseyın 5600 serılerı :)

Kardesim binelim tabi haklisin en iyisini hakediyoruz ama soylemek istedigim baska bisey herseyin bir karsiligi var daha yakin gecmisimizde birak 4×4 u millet hic traktor alamiyordu, kocaman traktorler alabiliyoruz bak, evet simdikinden cok daha iyi olmali tabikide, fakat bazi konularda elestirirken biraz daha insafli olunmali. Devlet mazotu bedava yapsa bu seferde niye traktor bakimini karsilamiyor diye isyan edecek bi kitle var malesef..

abı haklısın ama cıftıcıye asırı yuk bındırıolar

dedemden kalma 165 var 78 model bir yil 60000 m2 bir yil 100.000m2 yer ekiyorum kuru tarim.1 kez rektefe yaptik ikinciyi istiyo gibi.koyumde ben dahil 10 u gecmez eski traktor sayisi neden?Gosteris merakimiz var.Her yil harman zamani ziyaret ederler traktor bayilerimiz bir bir benim emektari 30 a sayan bile oldu 5 yilda odersin lastikleride eskomis zaten mazot gostergeside calismiyo bak bunlar is gormez artik is gormez se sen neden 30 bin e sayiyosun enayimisin sen dedim ya bizimki ticaret olsun.Benim atam bu traktorle yilda 500.000 m2 islemis.bn niye 160 000m2 islemeyim?yilda kalan 5-10 bin parayi traktor taksiti odemek icin ugrasacagim ne gerek var agrisiz basimizi agritmaya ama milletimiz merakli yeni ya rahat olurmus toplasan yilda 10 gun calismiyodur traktorum.is adami o kadar para baglasa bi dakka stop etmez is pesinde kosturur diyar diyar...

Biz de gazlı fergusondan dönme, levent motorlu traktörü 10 yıl kullandık yeri geliyor hala arıyorum onu. Ford bizim canımıza geçirdi başak aldık rahatladık. Komşunun 450 fiatı var 0 almış 76 da. Her parçası sergi gibi serildi parçalandı toplandı hala tıkır tıkır işini görüyor.

mazot a zam gübreye zam neysede buğdayı 720 sattık hemde devlete 1 hafta internetten sıra bekledik geçen yıl 820 idi yazın bu yaz 720 devlet aldı şimdi 870 temiz soygun yapıyorlar allah herkese sabır versin

Selam,eskiden ford 3000,fiat450 vs ile mükemmel işler yapılmış ancak ozaman tarlada çalışan da çok tu.Şimdi
ise her zaman yalnız çalışıyoruz.Işçilik pahalı ve her zaman bulunmuyor.Yeni ,güçl ütraktor ve ekipman artik daha onemli....