Motorine 7 kuruş zam yapıldı

Buraya kadar okey ama savaşın kimin çıkardığından ziyade üretim ve nakil hattındaki ülkelerin savaştaki pozisyonu daha çok önemli gibi düşünüyorum.

Petrol fiyatlarının bu seviyeye düşmesinin nedeni borç yada piyasaların karışıklığından kaynaklanmıyor. Bu iki neden petrol fiyatlarını etkiler ama bu seviyeye inmesi için yeterli neden değildir.
Daha öncede söylediğim gibi bu olay rusyayı köşeye sıkıştırma projesidir. Yoksa S.Arabistan asla bu fiyatlara razı olmaz, Çünkü bu fiyatlardan en fazla etkilenen ülke rusyadan sonra S.Arabistandır. Rusya Arabistana saldırmadığı müddetçe (Rusya bunu göze alamaz) ortaya çıkacak bir savaşta tüketim artmaz bilhakis tüketim düşer, bu durumdada kısa vadede fiyatlar yükselebilir ama uzun vadede trend aşağı olur

İnşallah Rusya'yı köşeye sıkıştırmasalardıda dünyadaki bu durum böyle olmasaydı demeyiz. Köşeye sıkışandan, kaybedecek şeyi olmayandan her hamle beklenir. Dünyanın bu gidişatı kısa vadde pek hayır görünmüyor. İnşallah bir problem çıkmaz yada hazırlıksız yakalanıpta pirinç rüyaları görürüken bulgurdan olmayız.

Sonuçta dünya yaşlı, kıyamet alametleri beliriyor, Fırat nehride buracıkta, Allah sonumuzu hayr eylesin.

onu bunu bilmem..
ortada birtek türkiyenin dostu yok..
büyük bir ateşin içine çekiyorlar..
bakalım ne kadar inat edip girmemek için
direteceğiz..
mevlam yarınlarımızı aydınlık etsin..
çocuklarımıza iyi güçlü bir vatan..
temiz bir dünya bırakırız inşallah.
mazot bahane bize..

• Beğen
Tepkiler: ziyaretci83
onu bunu bilmem..
ortada birtek türkiyenin dostu yok..
büyük bir ateşin içine çekiyorlar..
bakalım ne kadar inat edip girmemek için
direteceğiz..
mevlam yarınlarımızı aydınlık etsin..
çocuklarımıza iyi güçlü bir vatan..
temiz bir dünya bırakırız inşallah.
mazot bahane bize..

Katılıyorum patron.
Fakat şu girmemeye inat kısmı hariç sanki ( sanki lafın gelişi ) safımızı belli ettikte zaman kazanmaya bu arada ise göze girmeye çalışıyoruz.

Ama şunu unutmamak gerekir savaşa sadece tankla, topla girilmez. Türkiye'nin bu konuda yeterli askeri gücü olabilir ( öyle olduğuna inanıyorum ) ama milli beraberliğimiz çok alt seviyede. Savaş çıkarsa ve bizde girersek sanki pek çok kişinin elinde küçük birer liste var ve "listedekileri halledeyimde sonrasında Rusya'ya, Esad'a dalarım" dendiğini duyar gibiyim.

Yoksa mazottaki fiyat aynen dediğin gibi mevcut durumda bahane "yemişim mazot fiyatını" deriz gerektiğinde.

Katılıyorum patron.
Fakat şu girmemeye inat kısmı hariç sanki ( sanki lafın gelişi ) safımızı belli ettikte zaman kazanmaya bu arada ise göze girmeye çalışıyoruz.

Ama şunu unutmamak gerekir savaşa sadece tankla, topla girilmez. Türkiye'nin bu konuda yeterli askeri gücü olabilir ( öyle olduğuna inanıyorum ) ama milli beraberliğimiz çok alt seviyede. Savaş çıkarsa ve bizde girersek sanki pek çok kişinin elinde küçük birer liste var ve "listedekileri halledeyimde sonrasında Rusya'ya, Esad'a dalarım" dendiğini duyar gibiyim.

Yoksa mazottaki fiyat aynen dediğin gibi mevcut durumda bahane "yemişim mazot fiyatını" deriz gerektiğinde.

o liste olayı normal hayatta var tabi..
hele bizde kitap olur :)
ama ülke bir savaşa girerse sanırım o listeler unutulur..
yada az iş görür..
önemli olan ateşe doğru itilmek istenen
dünyanın göbeğindeki stratejik öneme sahip
bu vatan..
gelecek yüzyılın en değerli madeni bor..
büyük ermenistan..
Büyük israil..
bir türlü hazmadilemeyen Hristiyanlığın eski merkezi
istanbul ve ege..
rumların bitmek bilmeyen karadeniz hırsı..
saymakla bitmeyen istekler..
adamlar dünya nüfusunun 1.5 milyar temiz,akıllı
insan kalması çabası içindeler..
düşününne manyak hedef..
bi taraftan onların gözünden (tanrıyı kıyamete zorlama)
çabaları.yeni dünya düzeni v.s
uzadıkça uzar..
Sonuç;
hemen gelişmeliyiz...
teknoloji,bilim,icat
ve en önemlisi ileri düzey askeri varlık..
aselsan,Tübitak,roketsan ne varsa son hız gelişmeli
olmayanı yapmalı..
zaman çok kısa.. yol uzun..
dedimya bu milletin kaderi
kendini gelistirmekte saklı..
çocuklarımızın geleceğimizin bekası
bizim avuçlarımızda...

• Beğen
Tepkiler: Atatürkçü
Katılıyorum patron.

Aynen katılıyorum
Liste hazır önce yakındakiler sonra bakarız savaşa

Neyse konuyu dagıtmayım
Petrol fiyatları ham petrol vs bahane
Biliyoruz ki enbüyük sorun oluşturan kısmı herzaman dediğimiz gibi yüksek vergiler olması
Yüksek vergi konusu çözülmeden bu fiyatlar düşmez Buyüzden bu konuda herkim yada hangi kuruluş kurum vs neyapabilir hükümetin çiftçinin kullandığı mazottaki vergiyi düşürmesi için

Birde şu var malum ham petrol fiyatı düşük fakat pompa fiyatı ülkemizde yüksek

Hiç kimse düşündümü acaba bunun bize olumlu yada olumsuz etkileri oldumu Yada olacakmı

İlk cevap benden olsun
Düz mantık hampetrol düşük pompa fiyatıda düşük olsaydı her ne olursa olsun çiftçi bundan olumsuz etkilenmezdi
Fakat
Ham petrol fiyatı düşük pompa fiyatı ise bu oranda düşmediği için mısır ve benzeri yag bitkileri üreten çiftçileri harmanda büyük sıkıntılar bekliyor
Çünkü
Ham petrol fiyatları dünya genelinde düşük oldugu için
Yasal zorunluluklar hariç biodizel üretimi ve tüketimi azalacaktır dünya genelinde

Bundan dolayıda biodizel üretiminde kullanılan tarım ürünlerine talep azalacaktır
Talep azalıncada haliyle ürettiğimiz mısır vs gibi ürünlerin fiyatı düşecektir

Buyrun burdan yakın
Dua edelimde biranönce hampetrol fiyatları yükselsin

Aynen katılıyorum
Liste hazır önce yakındakiler sonra bakarız savaşa

Neyse konuyu dagıtmayım
Petrol fiyatları ham petrol vs bahane
Biliyoruz ki enbüyük sorun oluşturan kısmı herzaman dediğimiz gibi yüksek vergiler olması
Yüksek vergi konusu çözülmeden bu fiyatlar düşmez Buyüzden bu konuda herkim yada hangi kuruluş kurum vs neyapabilir hükümetin çiftçinin kullandığı mazottaki vergiyi düşürmesi için

Birde şu var malum ham petrol fiyatı düşük fakat pompa fiyatı ülkemizde yüksek

Hiç kimse düşündümü acaba bunun bize olumlu yada olumsuz etkileri oldumu Yada olacakmı

İlk cevap benden olsun
Düz mantık hampetrol düşük pompa fiyatıda düşük olsaydı her ne olursa olsun çiftçi bundan olumsuz etkilenmezdi
Fakat
Ham petrol fiyatı düşük pompa fiyatı ise bu oranda düşmediği için mısır ve benzeri yag bitkileri üreten çiftçileri harmanda büyük sıkıntılar bekliyor
Çünkü
Ham petrol fiyatları dünya genelinde düşük oldugu için
Yasal zorunluluklar hariç biodizel üretimi ve tüketimi azalacaktır dünya genelinde

Bundan dolayıda biodizel üretiminde kullanılan tarım ürünlerine talep azalacaktır
Talep azalıncada haliyle ürettiğimiz mısır vs gibi ürünlerin fiyatı düşecektir

Buyrun burdan yakın
Dua edelimde biranönce hampetrol fiyatları yükselsin

Tövbe tövbe adama nasıl dua ettireceğini şaşırtıyorsunuz.

"Allah'ım sen halimizi bizden iyi biliyorsun, hayırlısını nasip et"

Ben kendi adima baktim mazot biraz ucuzlamis, pancar misir yerlerini bir de cizelle derin surelim dedim... Enerji maliyetleri kuru tarim ile ugrasanlar icin nisbeten daha az onemli olabilir ancak kuru tarimda verimi arttirmak icin yapilabilecekler sinirli, buyuk arazileri ya kucuk riskler alarak az verimli sekilde, yada buyuk riskler alarak biraz daha verimli sekilde islemek mumkun. Ancak sulu tarim yapiyorsaniz enerji maliyetleriniz verimi arttirmak icin yaptiginiz her harekette artiyor. Bu durumda enerji maliyetleri uzerindeki agir vergiler tarimsal uretimde verimliligi arttirma potansiyeli olan ciftci uzerinde baskilayici bir etki yaratiyor. Ornegin mazot nisbeten ucuz ise biraz daha derin isleyelim verimimizi biraz arttirisa kardayiz diyerek hareket edebiliyorum, mazotun pahali oldugu ortamda bir de ona masraf yapazagiz mevcut duzeni bozmayalim havasi hakim oluyor.

Gunun sonunda mazot fiyatlarini bizde dolar kuru, ham petrol fiyati, ve maktu vergiler belirliyor ve ucunun de artma ihtimali varken mevcut fiyat ile yapilabilecek isleri otelememekte bence fayda var.

• Beğen
Tepkiler: cemaltan
Ocak 2014 Ham Petrol Fiyatı :110 Dolar
Ocak 2014 Motorin Prodizel Pompa Fiyatı 4.57 TL
Ocak 2014 Dolar kuru= 2.15 TL

Ocak 2016 Ham Petrol Fiyatı 31.5 Dolar
Ocak 2016 Motorin Prodizel Pompa Fiyatı 3,42 TL
Ocak 2016 Dolar Kuru : 3.00 TL

Ham Petrol Fiyatları 2014 yılına göre = %71 düştü
Motorin Prodizel Pompa Fiyatı = %33 düştü
2014 yılına göre Dolar kuru = %40 yükseldi

2014 Yılında Motorin Prodizel Pompa Fiyatı 2,125 USD
2016 Motorin Prodizel Pompa Fiyatı 1,14 USD

Şimdi soru net
Ham petrol fiyatlarındaki düşüş pompaya yansıdı mı yansımadı mı?

Peki madem doların neden Aralık 2013den OCAK 2014 nasıl arttığını biliyorsunuz deil mi? Uzun çıktı TWlere her gün merkez faiz düşürmeli falan filan dedi durdu bir ay boyunca ondan sonra dolar 1.7-1.8TL bandından çıkıp 2.5 TL sewiyesine geldi..

Neden RANT ekonomisinden beslendiği için inşaat sektörü tıkandı, onlara faiz düşürüp konut fiyatlarındaki kredi maliyetlerini düşmesi için TW lerde her gün bas bas eleştirdi MERKEZi, MERKEZ bağımsız diyorlar işlerine geldikleri zaman...

Aralıktaki o çıkışını yapmasaydı doların bugün kanaatimce 2.5 TL Sewiyesine gelip oturacağını tahmin ediorum...

Ha Türkiye'de faizler gerçekten yüksek Dünya'ya göre bununda farkındayım...Ama dewlet her gün tw lerde gündem belirleyerek, ekonomideki sıkıntıları unutturarak, beni önüne gelen kandırıyor diyerek yönetilmez onun da farkındayım...

Bir şeyi sawunurken gerçekleri de görmek gerek...

Vallah açıkcası bende mevcut hükümetin tarım politikalarındaki her konuda karşımda bu üyemizi buluyorum ve benim bu üyenin gerçek kimliği ile ilgili aklımda soru işaretleri var. Hesap basit benim cebimden 2014 te de mazot alırken TL çıkıyordu, bugünde mazot alırken TL çıkıyor. Kuru ceviriyoruz, indirimi yansıtıyoruz, diyoruzki dünyadaki düşüş bizde pompaya yansımadı ama yok anlatamıyoruz. Bak kalkınma bakanı açıklama yaptı, vergilerden sebep yansımıyor dedi diyoruz, yaz google be mübarek bak kendin gör, ama ilgili üye muhasebeci hikayesi anlatıyor ve sonunda bir şekilde konular kilit yiyor. Ben açıkca aklıma takılan bir soru soracagım, bunada hakkım olduğuna düşünüyorum. Kaynari isimli üyemizi sahsen tanıyan varmı? Yani herhangi bir buluşmada bu çiftçi arkadasımız yer aldımı? Bu sorunun bence bir mahsuru yok. Benimle ilgili olarak bu soruyuda herkes sorabilir, 1 yılı biraz aşkın bir süredir forumdayım, karaevli fuarında yer alıp çok degerli çiftçi arkadaşlarla tanışma fırsatım oldu...

Petrol fiyatları yükselirken ne diyorlardı bizim bi etkimiz yok OTOMATİK FİYATLANDIRMA War deniyordu BAKANLAR TARAFAFINDAN...

Petrol fiyatları düşerken içindeki MAKTU WERGİYİ ARTIRAN KİMLER yine AYNI BAKANLAR...Çakallık başka bir şey değil...

İşlerine geldiği gibi hareket edenler bu partinin, bu hükümetin, bu bakanlarıdır....

"Doğrudan kaçarsan yalanlar seni esir Alır" Hermiyas

"Yalan söyleyecek kadar zeki değilim, doğruyu hatırlamak daha kolay" Hermiyas

• Beğen
Tepkiler: historyman
Tüketim çılgınlığı konusunda kendimizi durdurmamız lazım. Eskiler bir traktör ile 30 yıl idare etmişler, bırak klimayı kabin yoktu traktörlerde. Şimdi 2-3 yılda bir traktör değiştiriliyor. İhtiyacı olanda olmayanda, borç harç kredi alıyor. Biraz da igneyi kendimize batırmamız lazım.

Haklısın kesinlikle, [MENTION=57777]kaynari[/MENTION] nin de haklı olduğu yerler war ama biraz daha tarzını kelimelerin kullanım şeklini değiştirse onu da anlayabiliriz...anlatabiliriz...

Arkadaşlar artık alışmış olmanız gerekir.7 kuruş zam yapar 2 sonra 5 kuruş indirir. sonra 10 kr yapar sonra 4 krş indirirler. dikkat edin ha aslında sürekli zam oluyordur. hele kışın fiyatlar iyice düşer dersiniz. aaa bir bakmışsınız sizin mazot ihtiyacınız kalmamış ki. tam işler başlar sulamalar başlar. haydiiii zam üstüne zam zam üstüne zam. sizce tesadüf mü? yorumu takdiri siz değerli trakklüp üyelerine bırakıyorum :)

Arkadaşlar artık alışmış olmanız gerekir.7 kuruş zam yapar 2 sonra 5 kuruş indirir. sonra 10 kr yapar sonra 4 krş indirirler. dikkat edin ha aslında sürekli zam oluyordur. hele kışın fiyatlar iyice düşer dersiniz. aaa bir bakmışsınız sizin mazot ihtiyacınız kalmamış ki. tam işler başlar sulamalar başlar. haydiiii zam üstüne zam zam üstüne zam. sizce tesadüf mü? yorumu takdiri siz değerli trakklüp üyelerine bırakıyorum :)
Nereden bu sonuca variyorsun biraz bilimsel verilerle konusalim mazot fiyati 5 yil oncesinden bile dusuk.Brent ve dolar kuruna gore fiyat belirleniyor sadece bir defa istisna oldu bu son 5 yilda 30 kurus vergi artisi oldu. Cifcinin ihtiyaci oldugu zaman zam zam ustune zammis bunlar tamamen bos bilimsellikten uzak iddialar.Dunyanin en yuksek vergisi bizdemi bizde ona diyecek birsey yok