Motorine 7 kuruş zam yapıldı

1 varil 160lt petrol yapıyor. Bu 1 varil petrolden ABD 63lt benzin,22 lt Fuel-Oil elde ediyor. Ortadoğu'da ise 31lt benzin,63lt Fuel-Oil elde ediyorlar.
Şimdi ufak bir hesaplama ile doları 3tl den baz alır ve petrolü de Ortadoğu'dan aldığımızı farz edersek. Kaba hesaplamadır bu belki de yanlış düşünüyor olabilirim de. Bugün bir varil petrol 28$,3TL den hesaplarsak 84TL yapar +- kısacası 1LT benzin 2,70 gibi bir fiyata gelir. Bugün benzin Lt si 4,30Tl
Tabi bu saf hesaplama :) Bunun içinde ham petrolün işlenmesi,maliyetleri yok.
Burada aslında ABD de neden petrol ürünlerinin fiyatı ucuz olduğu da açıkça belli :) Adam 1 varil den Ortadoğu'ya nazaran 2 katı benzin üretiyor :)

Fazlasýyla olur,þöyle düþün"asgari ücretin 900 tl az olduðu donemde mazotun 4.57 olduðunu gördük.Gerisini sen hesapla...

bizim beygir pulluðu duruyo valla inþallah öyle biþey olmaz da muhtaç kalmayýz :D
yanlýz bu yeni zammý zam olarak düþünmeyin þimdi kur 2,95 olunca aslýnda o indirim oluyomuþ :D

Zamaninda babam dedeme demis baba mazot 25 kurus olacakmis diye oglum o zaman cifciligi burakirim demis dedem babam sevinmis topraktan kurtulcaz diye gun gecmis mazot 25 kurus olmus dedem demis al oglum toprakda senin traktorde ben burakiyorum demis.Bizimkide o hesap zamda gelse parada kazanmasak eker diker bakar seviniriz bakmayiz kar zarar...

Ham petrol fiyatları dünya ekonomisi ile doğru orantılıdır. Dünya piyasaları sıkıntılı olduğu zaman ham petrol fiyatları düşer, buna karşın döviz yükselir borsa düşer.
Piyasalarda sorun olmadığı zaman tüketim çok olduğu için petrol yükselir ama döviz aşağı gelir. Dünya devletlerin borç oranları şu anda tarihinin en yüksek seviyesindedir.
Petrol fiyatlarının şu durumda 40 Doları geçmesi biraz zordur.

Ham petrol fiyatları dünya ekonomisi ile doğru orantılıdır. Dünya piyasaları sıkıntılı olduğu zaman ham petrol fiyatları düşer, buna karşın döviz yükselir borsa düşer.
Piyasalarda sorun olmadığı zaman tüketim çok olduğu için petrol yükselir ama döviz aşağı gelir. Dünya devletlerin borç oranları şu anda tarihinin en yüksek seviyesindedir.

dualarimiz senin bu öngörünun gerceklesmesi için...
ayrıca 40 dolar olursa en a, %25 lik bir zam olurki,
3.4+0.85=4.25 gibi bir sonuç çıkar...
bu da gol olur ama bizim ağlara...

Son düzenleme:
dualarimiz senin bu öngörünun gerceklesmesi için...
ayrıca 40 dolar olursa en a, %25 lik bir zam olurki,
3.4+0.85=4.25 gibi bir sonuç çıkar...
bu da gol olur ama bizim ağlara...

Şu anda Mazotta vergi tutarı 2,5 TL civarında, bu durumda vergisiz mazot fiyatı =0,9 TL dir. %25 zam olsa bu tutar 0,22 TL olur bu durumda mazot fiyatı 3,62 TL olur. Nasıl indirim olduğu zaman vergisiz üzerinden yapılıyorsa zamda vergisiz oran üzerinden yapılır
Ham petrol fiyatlarının suriye meselesi çözülmeden 40 dolar üzerinde kalması mümkün değil, Ham petrol fiyatlarının bu seviyeye düşmesinin sebebi Rusyanın saldırgan tutumundan dolayı rusyayı köşeye sıkıştırma olayıdır. Bu ortam devam ettiği müddetçe 2016 yılı sonununa doğru rusyada iflaslar kaçınılmaz olur buda ham petrol fiyatlarını 30 doların altına tekrar gelmesi demektir

Borç miktarı, tüketim sabit peki üretimi engelleyecek bir şey olursa örneğin savaş, o zaman hesap değişir mi?

+

Rusya gibi bir pazarın iflas etmesi dünya ekonomisine etki etmez mi?