nitro power 33 üst gübresi

buğday üretimi yapan arkadaşlar buğday için gübretaş firmasının geliştirmiş olduğu %8 amonyak ve %25 üre azotu içeren ayrıca % 25 kükürt içeren üst gübresini çiftçilik yapan bir ziraat mühendisi olarak tavsiye ediyorum. yazma amacım forumdaki arkadaşlarıma hatırlatma yapıp teknik anlamda yardımcı olmak. yalnız çok soğuk bölgelerde dikkatli kullanmak gerekir denitrifikasyondan kaynaklı amonyak zehirlemesi yapabilir bitkilere bereketli sezonlar.
not: dışarıda çok güzel yağmur var o yüzden bu konuyu açmak aklıma geldi birden :)

buğday üretimi yapan arkadaşlar buğday için gübretaş firmasının geliştirmiş olduğu %8 amonyak ve %25 üre azotu içeren ayrıca % 25 kükürt içeren üst gübresini çiftçilik yapan bir ziraat mühendisi olarak tavsiye ediyorum. yazma amacım forumdaki arkadaşlarıma hatırlatma yapıp teknik anlamda yardımcı olmak. yalnız çok soğuk bölgelerde dikkatli kullanmak gerekir denitrifikasyondan kaynaklı amonyak zehirlemesi yapabilir bitkilere bereketli sezonlar.
not: dışarıda çok güzel yağmur var o yüzden bu konuyu açmak aklıma geldi birden :)

Peki bu gübrenin %33 lük gübreyi karşılama oranı nedir yani yerini tutabilir mi sizce?

• Beğen
Tepkiler: SERDAR TUNA
iç anadolu bölgesi(kırşehir)bahar gübresini hangi ayda önerirsiniz dönüme ne kadar atalım teşekkürler
toprağın durumu ve organik madde oranı çok önemli ancak 1000 m2 için 18-20 kg yeterli bu gübre için ama siz kaç defa gübre kullanıyorsunuz onu da bilmek lazım. ikincisi gübrenin arkasından yağış miktarı çok ama çok önemli örneğin tuzlu bir yemek yediğimizde arkasından su içilmediğinde ne kadar kötü oluyorsa gübrede o şekilde düşünün.

Peki bu gübrenin %33 lük gübreyi karşılama oranı nedir yani yerini tutabilir mi sizce?
Yozgatlı kardeşim bitkiler azotu zaten çok büyük oranla nitrat formunda alır topraktan. yani sen hangi formda verirsen ver üre olsun şeker olsun toprakta nitrata dönüşür(toprak sıcaklığına bağlı olarak ve topraktaki organik madde miktarına bağlı) o yüzden benim görüşüm nitrata en hızlı dönüşebilecek bir formulasy0nla hazırlanmış bir gübre bu nitro 33. eski amonyum nitrat gübresi %16 nitrat azotu içerdiği için ani etkisi oluyordu bu gübre için belki bir iki hafta daha erken atılabilir diye düşünüyorum.

Benimde 70 dönüm buğdayım var 20 gün sonra bu gübreden d/20 atarım,arpayada d/17 üre atarım dahada atmam. Çünkü bahar yağışlı olmazsa yarardan çok zarara yol açıyor.

evet bahar kurak giderse daha da zarar eder. cenap kardeş. ancak firmaların şu an &6 ile %10 nitrat içeren gübreler üzerinde çalışmaları var yakında çıkarırlar eğer çıkarsa onu kullanırsın yağış olursa. şayet olmazsa yapraktan besleme yaparsın biraz mantar ilaçları ile birlikte

Ben aldim nitropoweri 15kg atacagim üste 15 20 gün sonra 21 sülfat atsam daha iyi olurmu
nitro power için 1040 lira fiyat verdiler tarım kredi bence 1000liraya üre atmak daha iyi
Benim aldigimda 830nitro power 890 üreydi çakallik yapiyor sizin kooperatif

• Beğen
Tepkiler: nailyetek
bence 21 sülfata gerek yok çünkü sülfatın özelliğini taşıyor nitro 33 onun yerine yeeni çıkacak olan nitratı atabilirsin ama 20 gün kısa bir süre değil mi
Zaten yeni cikacak olan gübreden aldım bizim burda marttan önce pek atma sansiniz olmuyor firsat buldummu da 40 gün icinde hem gübreyi hemde ilacı atmamiz lazım sonra mahsul boylanıyor

• Beğen
Tepkiler: SERDAR TUNA
Zaten yeni cikacak olan gübreden aldım bizim burda marttan önce pek atma sansiniz olmuyor firsat buldummu da 40 gün icinde hem gübreyi hemde ilacı atmamiz lazım sonra mahsul boylanıyor

bayrak yaprak döneminde atmıyor musunuz fatih en son. biz bayrak yaprak döneminde çifçi dili ile bizim buralarda gebece dediğimiz dönemde önceden 26 lık vea 33 lük kullanılır

Ben bu gübreyi incelemiştim ama sonra beğenmedim. Yeni bir kimyasal form yok üre + sülfat= nitro power 33. Onun yerine kanolada 1x15kg sülfat 3x10kg üre ve buğdaydada 3x10kg üre kullanmak daha mantıklı geldi. Hem gübretaşın ürünleri kalitesi düşük ve maliyetli mecbur kalmadıkça kullanmıyorum.

senin dediğin de mantıklı ama gübretaşın ürünleri aksine kaliteli mustafa sen hangi markayı kullanıyorsun genelde maliyeti yüksek olmaya yüksek doğru da kalitesi iyi bence

Biz marka olarak Gemlik yılfert bağfaş toros vb kullanıyoruz. Gübretaştan daha önceleri aldığımızda çuvalların içinden gübre harici şeyler çıktı. Tuğla beton parçasıdır terliktir vb. Bir senesi süper ekin gübresiyle belirli bir alan ekim yapmıştık hiçbir fayda görmedik. 20.20 ile ekilen yerler daha iyi gelişim gösterdi. Geçen senede nitratı bağfaştan almıştık o çok iyiydi. Tanecik boyutları olsun temizlik olsun, makinayı kaça ayarladıysam onu attı makina. Bağfaşın ikinci postası gelmeyince gübretaş aldık. Ne temizlik var ne tanecik boyutları aynı, tanecikleri yuvarlayamamışlar bile ortaları delik delik kalmış. Renk olarak bağfaş pembeydi bunlar kömürlü gibi kara kara. Makina bağfaştaki gibi güzel atamadı tabi, makinanın altınada yapıştı uğraştırdı bizi. Yanlış hatırlamıyorsam gübretaşın fiyatı 10krş fazlaydı. Hem fiyatı yüksek hemde kalitesi düşük. Belkide aldığımız nitrat değil kireç ve kömür karışımıydı.

Biz marka olarak Gemlik yılfert bağfaş toros vb kullanıyoruz. Gübretaştan daha önceleri aldığımızda çuvalların içinden gübre harici şeyler çıktı. Tuğla beton parçasıdır terliktir vb. Bir senesi süper ekin gübresiyle belirli bir alan ekim yapmıştık hiçbir fayda görmedik. 20.20 ile ekilen yerler daha iyi gelişim gösterdi. Geçen senede nitratı bağfaştan almıştık o çok iyiydi. Tanecik boyutları olsun temizlik olsun, makinayı kaça ayarladıysam onu attı makina. Bağfaşın ikinci postası gelmeyince gübretaş aldık. Ne temizlik var ne tanecik boyutları aynı, tanecikleri yuvarlayamamışlar bile ortaları delik delik kalmış. Renk olarak bağfaş pembeydi bunlar kömürlü gibi kara kara. Makina bağfaştaki gibi güzel atamadı tabi, makinanın altınada yapıştı uğraştırdı bizi. Yanlış hatırlamıyorsam gübretaşın fiyatı 10krş fazlaydı. Hem fiyatı yüksek hemde kalitesi düşük. Belkide aldığımız nitrat değil kireç ve kömür karışımıydı.

senin dediğin de olabilir ama toprak yapısına ve koşullarına bölgeye göre değişir de gübretaşın kalitesi bana göre daha farklı Toros u beğenmiyorum. tecrübe ettimm önceden.