Oto elektirikten anlayanlara bir soru

Babamin pat pata lamba takayim diye resimdeki bir adet şarz dinamosu tedarik ettim(pat patta17 lik lombardin var). Nadir çalışacagı için basit ve sade bir sistem yapmak istiyorum, ihtiyac duyunca kasnaga kayısi takip calistirsin, sonra çikarsin kayisı.
Ben akü takmak istemiyorum,(akü hem gereksiz agırlik hem gereksiz kablo vs, bir defa yapmistim komple dagildi)
Şarz dinamosunu kontrol eden usta, akü takman gerekir fakat istemiyorsan 24v luk ampul tak , let ampul dene demişti
IMG_20201021_153900.jpg

Sorum şu : yüksek voltajdan lambaları patlatma ihtimali yuksek, bu sorunu şarz dinamosu ile lamba arasina konjektor vs taksam sorunu aşabilirmiyim? Tavsiyeniz ne olur?

• Beğen
Tepkiler: Mustafaşahin
Babamin pat pata lamba takayim diye resimdeki bir adet şarz dinamosu tedarik ettim(pat patta17 lik lombardin var). Nadir çalışacagı için basit ve sade bir sistem yapmak istiyorum, ihtiyac duyunca kasnaga kayısi takip calistirsin, sonra çikarsin kayisı.
Ben akü takmak istemiyorum,(akü hem gereksiz agırlik hem gereksiz kablo vs, bir defa yapmistim komple dagildi)
Şarz dinamosunu kontrol eden usta, akü takman gerekir fakat istemiyorsan 24v luk ampul tak , let ampul dene demiştiEkli dosyayı görüntüle 53392

Sorum şu : yüksek voltajdan lambaları patlatma ihtimali yuksek, bu sorunu şarz dinamosu ile lamba arasina konjektor vs taksam sorunu aşabilirmiyim? Tavsiyeniz ne olur?
Merhaba, dinamoya konjektör takılırsa senin işini görür

Fotoğraf şimdi açıldı gördüm bu dinamoların elektrik üretebilmesi için rotora enerji verip manyetik alan oluşturmak şart. Ustanın 67 ile 30 u köprülemesi sorunu çözmez. Şuan şarz dinamosu enerji üretiyomu
Şu durumda ürettiğini söyledi,
Olmaz ise Rotora enerji verme isini iki kalem pille versek (, internette oyle bi sey görmustum)
Çözum olur mu?

Biz nereye elektirik vermeliyiz (67 ile 30 köprü durumunda) 67 ile 30 u ayirayim mi?

Son düzenleme:
Akü bağlamamak için direttim ama baglamak zorunda kalirsam, 67 konjektore, ordan kontağa,kontaktan akunun + sina, 30 ise direk akü nün +sina baglanacak degil mi
Aynen öyle hocam. Kalem pillerle tahrik verebilirsin ama her seferinde zor olur o iş. En iyisi küçük bi akü koy. 7 amper motorsiklet aküsü işini görür

Köye gittigimde diger işlerden az vakit kaldı fakat şarz dinamosunu yerleştirdim
IMG-20201027-WA0012.jpg
IMG-20201027-WA0011.jpg

Şarz dinamosunun 30 ve 67 köprulü idi, onu konjektore, konjektorden sigortaya, sigortadan lambaya dugmesine cektim, lamba dugmesine gelen kabloya kalem pillerden gelen +kutbu dugme ile bagladim. - kutbu şaseye verdim.
Deneme şöyle oldu,
Motor çalıstiginda elektirik uretmiyor, kalem pil icin koydugum dugme ile 1,2 saniye elektirik verince üretim başlıyor, bu kısma kadar problem yok.gayet basarili.

Net deneme yapamadim fakat gaz verince bagladigim tek lambanin kisasi patladi,
2 adet arkadaki parklar ve iki adet on lamba calisinca patlatir mi deniyecez artik.
Bu devam ederse ne yapmali? Ustanin dedigi 24 volt lamba ise yarar mi? Let lamba ise yarar mi?

Not:belki faydali olur diye buraya yaziyorum