Pas ilacı atalımmı?

Değerli arkadaşlar 500 dönüm bayraktar var
Bayrak yapraklar da dahil pas var ama henüz basaga geçmedi
Dün ve bugün hem lodos esti hemde 24 25 derece sıcak oldu
Güneş ve rüzgar pasın ilerlemesini durdurur mu ?? Başağa geçmesine engel olurmu
Bu sene ilk kez başımıza geldiği için tecrubemiz yok
Görüş ve düşünceleriniz nedir?

• Üzgün
Tepkiler: YUSUFTUYLUOGLU
Fotoğraf yok mu?

Geçmiş olsun,
Bu tarlalarda sulama yaptınızmı.

Bayrak yaprağı dane dolumunda en önemli yaprak olduğundan, mutlaka ''sağlıklı'' olması gerekir .Mücadele yapılmayan tarlalarda verim kaybının yanı sıra ''buruşuk'' tam dolmamış daneden dolayı kalite sorunu da yaşanır.

Pas hastalığının ''çoğalması'' hava sıcaklığına ve neme bağlıdır. 25 oC üzerinde gelişmez.
Merhaba,
25 °C üzerinde gelişmez derken ne anlamamız gerekiyor.

Pas vurursa yani taneye geçerse buruşuk kilo dövmeyen yemlikten de kötü bir ürün cıkıyor üstelik sapıda iş görmez 50 dönümlük tek parça ekiz cinsi beyaz etiketli bugay ektim yer patates yeri ot ilacı ve üre attim taban gübresi atmadım 23 kilo tohum bugday çok güzel gelişti malum hava koşullarından dolayı bütün bölgeyi pas vurdu ekin tam göbekte kelleler kından cıktı bazıları çıkmaktadır insan içine girmeye kıyamıyor ilacı aldım litresi 575 lira 14 dönüme gidiyor ilk fırsatta girdim 2 vites 20 gazla attim hastalıklı yapraklar ilerlemedi durdu başaklar çıktı içleri dolu hiç bir sıkıntı kalmadı gibi bir metre genişlik yaklaşık 100 metre sınır kenarına ilaç değmemiş oranın tane içine işlemiş geri kalanda bir sıkıntı kalmadı çiğnenen yerler düzelmedi doğal olarak ama ölmedide başak dik sap yatık 50 dönüme ilaç attim çiğneyerek verilen zarar 1 dönüm gelmez oda yine zarar sayılmaz
Ekine girip ilaç attım çoğu girme dedi simdi fark ortada allahtan bir elem keder olmassa dönüme 550 600 kilo tahmin ediyorum inşallah 27 mayısta ilaç attim

Resimler ve ekler

• IMG-20230521-WA0000.jpg
    IMG-20230521-WA0000.jpg
    78.1 KB · Görüntüleme: 68
  • 20230527_093555.jpg
    20230527_093555.jpg
    476.2 KB · Görüntüleme: 75
  • 20230607_181221.jpg
    20230607_181221.jpg
    169.4 KB · Görüntüleme: 75

Pas vurursa yani taneye geçerse buruşuk kilo dövmeyen yemlikten de kötü bir ürün cıkıyor üstelik sapıda iş görmez 50 dönümlük tek parça ekiz cinsi beyaz etiketli bugay ektim yer patates yeri ot ilacı ve üre attim taban gübresi atmadım 23 kilo tohum bugday çok güzel gelişti malum hava koşullarından dolayı bütün bölgeyi pas vurdu ekin tam göbekte kelleler kından cıktı bazıları çıkmaktadır insan içine girmeye kıyamıyor ilacı aldım litresi 575 lira 14 dönüme gidiyor ilk fırsatta girdim 2 vites 20 gazla attim hastalıklı yapraklar ilerlemedi durdu başaklar çıktı içleri dolu hiç bir sıkıntı kalmadı gibi bir metre genişlik yaklaşık 100 metre sınır kenarına ilaç değmemiş oranın tane içine işlemiş geri kalanda bir sıkıntı kalmadı çiğnenen yerler düzelmedi doğal olarak ama ölmedide başak dik sap yatık 50 dönüme ilaç attim çiğneyerek verilen zarar 1 dönüm gelmez oda yine zarar sayılmaz
Ekine girip ilaç attım çoğu girme dedi simdi fark ortada allahtan bir elem keder olmassa dönüme 550 600 kilo tahmin ediyorum inşallah 27 mayısta ilaç attim
Sivasın neresindensiniz? Ekiz buğday hastalığa dayanıklı diye gruplarda gönderiler görmüştüm bölgeye göre değişkenlik gösteriyor olabilir. Bereketli olsun.

Geçmiş olsun,
Bu tarlalarda sulama yaptınızmı.

Merhaba,
25 °C üzerinde gelişmez derken ne anlamamız gerekiyor.
Bir mantar hastalığı olan sarı pas sporlar (yaprakların üzerinde görebileceğiniz küçük turuncu-sarı kümeciklerdeki toz ) ile ürer ve bu kümeciklerde bulunan sporlar rüzgar / yağmur ile çevreye yayılır. Sporların yeni bitkiyi veya üst kattaki yaprakları enfekte etmesi ve tekrar spor oluşturması ile döngü tekrar başlar.

Hastalık genelde alt yapraklarda başlar ve üst katlara ve nihayetinde başağa kadar yayılır. Hastalığın yayılması (spor oluşumu) sadece 25 oC altında ve yüksek nemli şartlarda olur. Dolayısıyla tarla / yol kenarlarında bulunan dar yapraklı yabancı otlarda her yıl gözlemlenebilen sarı pas (Bizim bölgemizde mayıs 15 itibaren) üremeye uygun olmayan şartlarda tarlalarda zararlı olmaz.

Önemli bir diğer husus ise çeşit dayanıklılığıdır. Bu ''kesin'' bir olgu değildir. Yani ''dayanıklı'' olarak tanımlanan çeşitler hiç hastalanmaz diye bir durum yoktur. Bunlar sadece daha geç hastalanırlar.

Sivasın neresindensiniz? Ekiz buğday hastalığa dayanıklı diye gruplarda gönderiler görmüştüm bölgeye göre değişkenlik gösteriyor olabilir. Bereketli olsun.
Merkeze 35 km hafik ilçesi hastalık bütün bugdayları etkiledi aslında havada hemen hemen her gün yagışlı soğuk gidince kaçınılmaz son ekiz diger çeşitleri göre pasa daha dirençli ilacada daha duyarlı çıktı soldaki ekiz sağdaki reis

Resimler ve ekler

• 20230618_165958.jpg
    20230618_165958.jpg
    130 KB · Görüntüleme: 113
Son düzenleme:
Merkeze 35 km hafik ilçesi hastalık bütün bugdayları etkiledi aslında havada hemen hemen her gün yagışlı soğuk gidince kaçınılmaz son ekiz diger çeşitleri göre pasa daha dirençli ilacada daha duyarlı çıktı soldaki ekiz sağdaki reis
Bayağı fark var ekizi deneyeceğim bu sene tohumluk varmı sizde? Kangalda ve divriğide ekim yapıyoruz bu sene en beğendiğim çeşit lucilla oldu bizimkilerde hastalığa ve yatmaya dirençli başak boyu güzel bakalım verim nasıl olacak.

Bayağı fark var ekizi deneyeceğim bu sene tohumluk varmı sizde? Kangalda ve divriğide ekim yapıyoruz bu sene en beğendiğim çeşit lucilla oldu bizimkilerde hastalığa ve yatmaya dirençli başak boyu güzel bakalım verim nasıl olacak.
Lucilla soğuk sevmez normalde. Soğuk zararı nasıl olmadı Sivas'ta anlamadım

• Beğen
Tepkiler: erendmrbs1
lucilla bizde ekiyoruz 2 senedir, sogugu sevmiyor dediginiz gibi martta soguklarda lucilla ve hamza sapsari gecmişti fakat o dönemde cok etkisi olmuyor tabi, ek olarak lucilla sert kaliteli bi bugday verim olarak hamza önde olsa da güzel çeşit bakalım bu sene fark olucak mı. 1. Resim hamza, 2. Resim maden 3. Resim lucilla

Resimler ve ekler

• IMG_7677.jpeg
    IMG_7677.jpeg
    327.9 KB · Görüntüleme: 49
  • IMG_7688.jpeg
    IMG_7688.jpeg
    207.5 KB · Görüntüleme: 42
  • IMG_7709.jpeg
    IMG_7709.jpeg
    352 KB · Görüntüleme: 38
Sivas divriği bölgesi en soğuk yerlerinden sayılmaz ektiğim yer 1200 rakım. Bende hep soğuk vurmasından korkuyordum ama 2 senedir bi sıkıntı olmadı. Kangal rakım 1550 oradada küçük bi deneme yapacağım bu sene suluda çok verimli bi çeşit kıraçtada kızıltandan bir tık iyi olmuştu geçen yıl.

lucilla bizde ekiyoruz 2 senedir, sogugu sevmiyor dediginiz gibi martta soguklarda lucilla ve hamza sapsari gecmişti fakat o dönemde cok etkisi olmuyor tabi, ek olarak lucilla sert kaliteli bi bugday verim olarak hamza önde olsa da güzel çeşit bakalım bu sene fark olucak mı. 1. Resim hamza, 2. Resim maden 3. Resim lucilla
Hangi bölgede ekiyorsunuz rakım kaç?