Pulluk gibi...

Ynt: Pulluk gibi...

Bu ilk resim Öztoprak tarım'a ait. Disk pulluk diyorlar.

diskli-pulluk3.jpg

Bu da videosu:

CLAAS ARES 557 ATX 5' Lİ ÖZDUMAN DİSK PULLUK İLE AKTARMADA !

Asıl bizim bahsettiğimiz ekipmanın adı ise çentikli vanvey:

vonvey_01b.gif

Konyada Çeliksaç isimli bir firma yapıyor. web adresi:

http://www.celiksac.com.tr/

Burada da başka bir firma teknik bilgilerini vermiş:

http://www.karaova.com/tr/html/vanvey.html

Bu da bir başka videosu:

KuyuBasiköyü Tatil Köyünde Vanvey Konya/Yunak

Diskli pulluk kullandım, çok memnun kaldım . Bize yol gösterdiği için SEBAZİOS adlı üyeye çok teşekkür ederim. Çentikli vanveyle 3 günde yapacağımız işi 1 günde yaptık, güzel havaların da etkisi var tabi.

Estağfirullah. Burdan her öğrendiğim bilgi için bir bilgi eklemeye çalışıyorum ama yetişemiyorum. Kırmızı mı çeker mavi mi muhabbetlerini eleyince mükemmel bir bilgi brikimi var sitede.

Toprak tavı yakalandığında, çentikli vanvey ' in standart pulluklardan hem daha iyi iş çıkardığını, hem de daha yarı yarıya mazot tasarrufu sağladığını kendi gözlerimle gördüm. Ama toprak tavı yakalanamadığında, özellikle kuru toprakta hiç bir işe yaramıyor diyebilirim.

Bi tarım aletleri imalat fabrikası olan arkadaşla konuşmuştuk. Hemen herkesin elinde bulunan diskarolar, ufak bir modifikasyondan sonra çentikli vanvey olarak kullanılabilir demişti ama diskarosu olan, benzer iş çıkartabildiği için vanvey ihtiyacı duymuyor. Oysa ikisi de bambaşka işlevleri olan aletler.

sebazios link=topic=48851.msg497256#msg497256 date=1324751726' Alıntı:
Estağfirullah. Burdan her öğrendiğim bilgi için bir bilgi eklemeye çalışıyorum ama yetişemiyorum. Kırmızı mı çeker mavi mi muhabbetlerini eleyince mükemmel bir bilgi brikimi var sitede.

Toprak tavı yakalandığında, çentikli vanvey ' in standart pulluklardan hem daha iyi iş çıkardığını, hem de daha yarı yarıya mazot tasarrufu sağladığını kendi gözlerimle gördüm. Ama toprak tavı yakalanamadığında, özellikle kuru toprakta hiç bir işe yaramıyor diyebilirim.

Bi tarım aletleri imalat fabrikası olan arkadaşla konuşmuştuk. Hemen herkesin elinde bulunan diskarolar, ufak bir modifikasyondan sonra çentikli vanvey olarak kullanılabilir demişti ama diskarosu olan, benzer iş çıkartabildiği için vanvey ihtiyacı duymuyor. Oysa ikisi de bambaşka işlevleri olan aletler.
Sizin gibi tecrübeli arkadaşlara ihtiyacımız var her zaman, verdiğiniz faydalı bilgi birikimleri için çok teşekkürler.

bizim köydede kullanan var bu aletten diskli pulluk diyor, fazla batmıyor ama çok memnun, pulluk felanda hiç kullanmıyor pulluğuda yok saten, benim içime bir türlü sinmiyor 5 10 cm sıyırıp gidiyor, belkide öylesi daha iyidir bilemiyorum.

gökoğlu link=topic=48851.msg497597#msg497597 date=1324765036' Alıntı:
bizim köydede kullanan var bu aletten diskli pulluk diyor, fazla batmıyor ama çok memnun, pulluk felanda hiç kullanmıyor pulluğuda yok saten, benim içime bir türlü sinmiyor 5 10 cm sıyırıp gidiyor, belkide öylesi daha iyidir bilemiyorum.

20-25 cm. den fazla batıyor bizimkisi

bizim burda bunlar sık kullanılır bunlara biz vanvay deriz bıçakları na 60 lıık deriz 10 lusu 11 li 12 li, 9 lusu vardır yeri yumuşak oldumu 20 25 cm toprağa geçer biz ekin ekmeden önce toprağı hazırlamada kullanırız işi baya kolaylaştırıyor günde 40 dönüm rahat sürersin dönüm 2500 m2 dir