Sizce kurak alanlarda ideal toprak işleme nasıl olmalıdır?

Ynt: Sizce kurak alanlarda ideal toprak işleme nasıl olmalıdır?

ademin link=topic=75805.msg895130#msg895130 date=1401449177' Alıntı:
Abi 3. Cizel cok değil mı? Madem 2 kere kültüvatör yapıyorsun. Onceden baharın 1 pulluk 2 kültüvatör mu yapıyordun.
toplamda 3 çiel .1 son güzde 2. baharın güz sürümü çaprazına (farklı ayakladüz çiel ayagı değilde yarım bel biçiminde ayakla) 3.çiel güz sürümü istikametine ,yine ayaklara değişik ayak takarak. çizeli cok cekmemdeki amaç işlenmemiş ham toprak kalmamısı için.
daha önceleri pulluk ve 2 yada 3 kültüvatör cekip ekim yapıyordum.

Hacı Mehmet COŞKUN link=topic=75805.msg895133#msg895133 date=1401449603' Alıntı:
toplamda 3 çiel .1 son güzde 2. baharın güz sürümü çaprazına (farklı ayakladüz çiel ayagı değilde yarım bel biçiminde ayakla) 3.çiel güz sürümü istikametine ,yine ayaklara değişik ayak takarak. çizeli cok cekmemdeki amaç işlenmemiş ham toprak kalmamısı için.
daha önceleri pulluk ve 2 yada 3 kültüvatör cekip ekim yapıyordum.
ayakların fotolarını cekebılırsen daha acıklayıcı olur abı ;)
55 hp ıle de ne cızel cekebılırım ya ben :D en ıyısı pulluk ustu vanvey ıle devam :(

ertac sahin link=topic=75805.msg895140#msg895140 date=1401451212' Alıntı:
ayakların fotolarını cekebılırsen daha acıklayıcı olur abı ;)
55 hp ıle de ne cızel cekebılırım ya ben :D en ıyısı pulluk ustu vanvey ıle devam :(
aynen 60 65 beygirle çizel çekilmez ki o değil bizim havalede hiç çizel yok bizim köyü geçtim civar köylerde bile yok :)

PULLUK SÜRÜMÜNE BEN TAMAMEN KARSIYIM. 400 DEKAR KURU 350 DEKAR SULU ARAZİ EKER KALDIRIRIZ HER SENE. BUNDAN ÖNCEKİ SENELERDE HEP PULLUK İLE 30 40 CM CİVARI DERİN SÜRÜM YAPARDIK VE BU NADAS EZİYETİ HEP BANA KALIRDI. GECE GÜNDÜZ 3 LÜ PULLUK İLE SÜRÜM YAP ONDAN SONRA TIRMIK KAZAYAG TEKRAR KAZAYAG TIRMIK EKERDİM SONRA DA MERDANE İLE ZEMİNİ SERTLEŞTİRİR DEVAM ETTİRİRDİK BU SÜRECİ. DAHA SONRA BİR UZMAN ABİ İLE TANSTIM. DİP PATLATAN ALDIK KURAK ZMAN DA 50 60 70 80 CM DERİNLİKLERİNDE 90*90 SEKLİNDE PATLATMA ÇEKTİM ERTESİ SENESİNDE CİZEL İLE 2 KEZ GİRDİM KAZAYAG TIRMIK DİSKARO MERDANE VE EKİM YAPTIK. VE VERİMLER PULLUK SÜRÜMÜNDEN AFAKİ SEKİLDE ARTIS GÖSTERDİ KESKE BİR TARLAYI GELENEKSEL VE YENİ YÖNTEMLE İKİYE BÖLÜP FOTOGRAFLAYABİLSEYDİM..
TECRÜBEMİZİN SONUÇLARI
- TOPRAK GEVSEDİ
- SERT TABAKA KIRILDI
-TOPRAKTA SU TUTMA KAPASİTESİ ARTTI
-ASIRI YAGISLARDA EGİMLİ ARAZİLERDE TOPRAK TASINIMI (EROZYON) AZALDI
- BİTKİ KÖK GELİŞİMİ ARTTI.
- VERİMLİ TOPRAK YÜZEYDE KALDIGI İÇİN GÜBRE MİKTARI AZALDI
-PULLUK SÜRÜMÜNDE YAKIT ÇOK OLDUGU İÇİN. MASRAF AZALDI
-TARLA TESVİYESİ DÜZELDİ KALİTELİ BİÇİM VE DÜZENLİ BİR TARLA HALİNİ ALMAYA BASLADI VE BUNUN GİBİ BİR SÜRÜ ETMEN.....
HİÇ BEKLEMEYİN NADASI BIRAKIN ÇİZELE PATLATMAYA VE RİPPERE GİDİN.....

• Beğen
Tepkiler: HarunAkgn7468

hüseyinaslan link=topic=75805.msg895147#msg895147 date=1401453043' Alıntı:
PULLUK SÜRÜMÜNE BEN TAMAMEN KARSIYIM. 400 DEKAR KURU 350 DEKAR SULU ARAZİ EKER KALDIRIRIZ HER SENE. BUNDAN ÖNCEKİ SENELERDE HEP PULLUK İLE 30 40 CM CİVARI DERİN SÜRÜM YAPARDIK VE BU NADAS EZİYETİ HEP BANA KALIRDI. GECE GÜNDÜZ 3 LÜ PULLUK İLE SÜRÜM YAP ONDAN SONRA TIRMIK KAZAYAG TEKRAR KAZAYAG TIRMIK EKERDİM SONRA DA MERDANE İLE ZEMİNİ SERTLEŞTİRİR DEVAM ETTİRİRDİK BU SÜRECİ. DAHA SONRA BİR UZMAN ABİ İLE TANSTIM. DİP PATLATAN ALDIK KURAK ZMAN DA 50 60 70 80 CM DERİNLİKLERİNDE 90*90 SEKLİNDE PATLATMA ÇEKTİM ERTESİ SENESİNDE CİZEL İLE 2 KEZ GİRDİM KAZAYAG TIRMIK DİSKARO MERDANE VE EKİM YAPTIK. VE VERİMLER PULLUK SÜRÜMÜNDEN AFAKİ SEKİLDE ARTIS GÖSTERDİ KESKE BİR TARLAYI GELENEKSEL VE YENİ YÖNTEMLE İKİYE BÖLÜP FOTOGRAFLAYABİLSEYDİM..
TECRÜBEMİZİN SONUÇLARI
- TOPRAK GEVSEDİ
- SERT TABAKA KIRILDI
-TARLA TESVİYESİ DÜZELDİ KALİTELİ BİÇİM VE DÜZENLİ BİR TARLA HALİNİ ALMAYA BASLADI VE BUNUN GİBİ BİR SÜRÜ ETMEN.....
Açıklayıcı olmuş biladerim eline sağlık. En azında bi deneme yapmak lazım görünüşe göre...

hüseyinaslan link=topic=75805.msg895147#msg895147 date=1401453043' Alıntı:
TECRÜBEMİZİN SONUÇLARI
- TOPRAK GEVSEDİ
- SERT TABAKA KIRILDI
Bencede artık geleneksel tarımdan kurtulup iklime ve bitkiye göre toprak işleme yapılmalıdır.Mesela nadas yaparken toprakta kalan az bir nemi pullukla ters çevirip onuda kurutuyoruz bide ekene kadar yağmur yağmazsa tohum kuruya düşüyor.Çizel (liper) le nadas yapılınca toprağı yırttığı için neme zararı olmuyor.

Bizi toprak 40 cm. Onun altında bembeyaz kist var. Ve 50 -60 cm den sonrada kaya çıkar. Yagmur zaten yağmaz buralara fazla. Hadi ben Napiyim şimdi 70 cm ye dip kazan mı cekiyim. Rakım 2000 ve 10 gün önce soğuk dan buğdayların yaprakları hep yandı. Türkiye ' de her yörenin toprağı farklı. Ona gore farklı işlemek gerekiyor.

ademin link=topic=75805.msg895160#msg895160 date=1401458145' Alıntı:
Bizi toprak 40 cm. Onun altında bembeyaz kist var. Ve 50 -60 cm den sonrada kaya çıkar. Yagmur zaten yağmaz buralara fazla. Hadi ben Napiyim şimdi 70 cm ye dip kazan mı cekiyim. Rakım 2000 ve 10 gün önce soğuk dan buğdayların yaprakları hep yandı. Türkiye ' de her yörenin toprağı farklı. Ona gore farklı işlemek gerekiyor.
Haklısın abi ama en azından bi iki parselde deneme yapmak lazım deneyip görmek lazım...

berat.yzn link=topic=75805.msg895148#msg895148 date=1401453480' Alıntı:
Açıklayıcı olmuş biladerim eline sağlık. En azında bi deneme yapmak lazım görünüşe göre...
tesekkürler berat umarım faydalı olur bir tarlanın yarısını geleneksel bir kısmınıda patlatma çizel ve kültüvatör yardımı ile hazırla farkı göreceksin
İSHAK ÇAVUŞ AYDIN link=topic=75805.msg895149#msg895149 date=1401453573' Alıntı:
Bencede artık geleneksel tarımdan kurtulup iklime ve bitkiye göre toprak işleme yapılmalıdır.Mesela nadas yaparken toprakta kalan az bir nemi pullukla ters çevirip onuda kurutuyoruz bide ekene kadar yağmur yağmazsa tohum kuruya düşüyor.Çizel (liper) le nadas yapılınca toprağı yırttığı için neme zararı olmuyor.
kesinlikle katılıyorum sana abi ben nu sene pancar yerlerini dahi çizel ile hazırladım...
ademin link=topic=75805.msg895160#msg895160 date=1401458145' Alıntı:
abi dediklerinde haklısın ama benim anlatmak istediğim 50 60 cm asagı inersen 1000 bugday tanesine 1 m3 toprak yerine 1,5 m3 topraktan yarlanması gibi düşün elbet sen benden iyi bilirsin bi dene bence . aynı tarlayı ikiye böl ne kaybedersin ki

tesekkürler berat umarım faydalı olur bir tarlanın yarısını geleneksel bir kısmınıda patlatma çizel ve kültüvatör yardımı ile hazırla farkı göreceksin

Eyvallah kardeşim dediğim gibi havalede çizel yok ama bi şekilde bi yerden bulup uygun bi tarlada deneme yapmayı düşünüyorum.

Herkese verdiği bilgilerden dolayı teşekkür ederim güzel bir bilgi paylaşımı olmuş ripper olayını bende araştırıyorum etrafımızda kimsede olmadıģı için deneyemiyoruz fiyatları ne civarda ve td100 kaçlı çeker? Toprak orta sertlikte hatta yumuşak bile denebilir ama pulluk tabanı var

İsmail Pelit link=topic=75805.msg895210#msg895210 date=1401471549' Alıntı:
Herkese verdiği bilgilerden dolayı teşekkür ederim güzel bir bilgi paylaşımı olmuş ripper olayını bende araştırıyorum etrafımızda kimsede olmadıģı için deneyemiyoruz fiyatları ne civarda ve td100 kaçlı çeker? Toprak orta sertlikte hatta yumuşak bile denebilir ama pulluk tabanı var
ben tesekkür ederim saolasın. Eger tarla tabanı 25 30 cm de baslıyorsa çizel 30 60 cm de baslıyorsa patlatma 60 100 cm de baslıyorsa ripper öneririm aksi taktirde td100ün 3 lü ripperi dahi zor ceker.zaten idealide 3lü. ripper degilde Fransız tipi patlatmalar var onlar topragın derinlerinden gelen otları kestiği için daha uygın görüyorlar.

bu konu çok konuşulur... :)
İsmail Pelit link=topic=75805.msg895062#msg895062 date=1401423361' Alıntı:
O işlemleri yaparken tarla sürülmüşmüydü?
hayır tarla sürülmemişti... çizel ile ekilen yer mısır yeri idi ekin sulanmadı ama... direk goble çekende var ama goble herkez de yok goble çekilen yerler zaten genelde nohut tütün fiğ yeri oluyor.... eğer arpa buğday yeri ise çizel ile karıştırıp ekiyoruz... ben bu sene tütün, nohut, fiğ yerlerini hiç karıştırmadan direk mibzer ile ektim... çok güzelde ekin var şu an da... bide 10 dekar arpa yerini ikiye bölüp yarısını fırfır ile saçıp goble çekerek diğer yarısını da çizel çekip mibzer ile ekerek deniyeceğiz...

ertac sahin link=topic=75805.msg895213#msg895213 date=1401472093' Alıntı:
bu konu benım 55 ı yaktıracak anlasıldı :D naıl abı kralı verır mı acaba :S
çizeli bizim burda 240 lığa dahi takıyorlar ertaç abi haberin olsun... :D

Yazdıklarınızı tek tek okudum. Çizel güzelde buğday ekilecek yerde çizel kullandığınızda buğday tohumu şiddetli yağmur yağmadığı zaman boşta kalmıyor mu ? ürün yere tutunması bence lazım ha derseniz ki resmi olan makinaları hasattan sonra kullanır bir daha ki yıla faydalanmak için dir. ona bende katılırım ama ekilecek ürün için ben şahsen katılmıyorum.