SOLUCAN Gubresi kullanan varmi haziranda bu ise giriyorum

Ynt: SOLUCAN Gubresi kullanan varmi haziranda bu ise giriyorum

doganbey1 link=topic=83670.msg999723#msg999723 date=1431034689' Alıntı:
Allah yardımcın olsun. Yalnız dikkatimi çeken bir şey var. Toplam 'HUMİK MADDE' ne oluyor? Bana bunu bir açıklayabilir misin?
Toprak organik maddesi; canlı, cansız yada çürümüş (dekompoze) olan tüm organik maddeleri içeren bir terimdir. Tamamen çürümüş organik yapılar HUMUS olarak adlandırılır. En iyi humus kaynağı dekompoze olmuş bitki yada kompost materyalleridir. Yüksek hümik asit içeriğine sahip humatlar da uzun süreli ve iyi bir humus kaynağıdır
sebazios link=topic=83670.msg999737#msg999737 date=1431040417' Alıntı:
Lokal uygulamalarda, özellikle bahçe tarımında uygulanabilir.

Ama.

Ülke genelinde organik madde 1.3 civarlarına düşmüşken, solucan gübresi yada toprak düzenleyicilerden çok daha önemli ihtiyaçlarımız var demektir.

Bir de NPK oranı %1.5 ile %2.5 arası gezen bir besin maddesine klasik çiftçi fazla rağbet göstermez.

Şahsi fikrim.
önemli olan topragın organik maddesini artırmak ne kadar çok organik madde o kadar çok verim aslında birde bu gübrenin sıvı şeklinde olanıda var bu gün saat 2 gibi tübitaktan proje desteği vb konularda sonuç çıkıcak bilgilendiririm

newharun link=topic=83670.msg999773#msg999773 date=1431073391' Alıntı:
Peki tarlada dekara ne kadar kullanmak gerekiyor? Ve maliyeti ne olur?
şu anlık verilere göre 1000m2 alana 100 kg yeterli olup atıldıktan sonra 3 sene atılmasına gerek kalmamakta şu an proje aşamasında önce solucanları alıcaz yakşalık 1 sene çoğaltıp gübre üretimine başlıyacagız balıkesirli bir kadın girişimci kilosu 4 liradan çay üretini yapan işletmelere gübre satıyor genel olarak piyasası 2-4 lira araı kg ı çiftçi açısından bende çiftçi kökenliyim abi parası çok geliyor çalışmalar bitsin en uygun en ucuz fiyattan satılacagını düşünüyorum zaten tübitak projeyi onaylarsa üniversitede olacagından danışman hocam Cafer Türkmen gübre analizleri falan herşeyi tam olucak bakalım hayırlısı

orklar59 link=topic=83670.msg999763#msg999763 date=1431069990' Alıntı:
Toprak organik maddesi; canlı, cansız yada çürümüş (dekompoze) olan tüm organik maddeleri içeren bir terimdir. Tamamen çürümüş organik yapılar HUMUS olarak adlandırılır. En iyi humus kaynağı dekompoze olmuş bitki yada kompost materyalleridir. Yüksek hümik asit içeriğine sahip humatlar da uzun süreli ve iyi bir humus kaynağıdır önemli olan topragın organik maddesini artırmak ne kadar çok organik madde o kadar çok verim aslında birde bu gübrenin sıvı şeklinde olanıda var bu gün saat 2 gibi tübitaktan proje desteği vb konularda sonuç çıkıcak bilgilendiririm

Şunu düzeltmek istiyorum. Humik Madde derken içeriğinde humik asit ve fulvik asit barındıran bir maddeden bahsedersin. Humik asit ve fulvik asit yapı olarak birbirinden çok farklıdır. Humik asitler milyon yıl gibi bir süreçte meydana gelmektedir. Lakin fulvik asitler kısa süreli oluşumlardan geçer. Senin solucan gübresi dediğin madde bir nevi komposttur. Solucanların işlevide oksijensiz ortamda çürütme işlemidir. Mamasını yer ve dışkı olarak da senin satmak istediğin maddeyi çıkartır. Çıkan bu madde de yalnızca Fulvik asit olabilir. Ve o oranlarda biraz abartı geldi bana. Çünkü en iyi Humik Madde kaynağı leonarditlerde bile ortalama olarak Humik Madde oranı %15-20 civarlarındayken senin bu kompostunda/gübrende çok zor bir ihtimal. Umarım araştırmalarınızı güzel yaparsınız ve tübitak kabul eder projenizi. Tekrardan başarılar dilerim.

doganbey1 link=topic=83670.msg1000045#msg1000045 date=1431125890' Alıntı:
Şunu düzeltmek istiyorum. Humik Madde derken içeriğinde humik asit ve fulvik asit barındıran bir maddeden bahsedersin. Humik asit ve fulvik asit yapı olarak birbirinden çok farklıdır. Humik asitler milyon yıl gibi bir süreçte meydana gelmektedir. Lakin fulvik asitler kısa süreli oluşumlardan geçer. Senin solucan gübresi dediğin madde bir nevi komposttur. Solucanların işlevide oksijensiz ortamda çürütme işlemidir. Mamasını yer ve dışkı olarak da senin satmak istediğin maddeyi çıkartır. Çıkan bu madde de yalnızca Fulvik asit olabilir. Ve o oranlarda biraz abartı geldi bana. Çünkü en iyi Humik Madde kaynağı leonarditlerde bile ortalama olarak Humik Madde oranı %15-20 civarlarındayken senin bu kompostunda/gübrende çok zor bir ihtimal. Umarım araştırmalarınızı güzel yaparsınız ve tübitak kabul eder projenizi. Tekrardan başarılar dilerim.
okulda 3 tane tez calismasi yapan ogrencinin projelerii ayri ayri kabul esilmis ayrica solucan gubresine tarim bakanlogo milli bir proje olarak bakiyor topraklarimiz asiri kirlendi organik madde azaldi rusya abd israil bu ulkeler 1960-1970 li yillardan beri bu gubreyi kullanmakta solucan gubresi tarimda herkesin atladigi mikorizal kok gelisimini ve rhizibiom bakterilerilerinin faliyetleri acisindan solucanlardako salgilar bunun icin muntazam bir kaynak olarak gosteriliyor verilerde gorulenler sadece malro ve iz elementleri bakin toprak canliuir icinde milyonlarca hatta 1 gr toprakta milyonlarca bakteri yasar kullanddigimiz ilaclar bu bakterilerin yasam alanini kisitliyo bu gun hangi zoraat fakiltesine giderseniz gidin tum hocalar topraktaki canli yasami arttirmak icin ugrasir ne kadar cok yararli bakteri o kadar cok kok gelisimi

orklar59 link=topic=83670.msg1000064#msg1000064 date=1431153262' Alıntı:
okulda 3 tane tez calismasi yapan ogrencinin projelerii ayri ayri kabul esilmis ayrica solucan gubresine tarim bakanlogo milli bir proje olarak bakiyor topraklarimiz asiri kirlendi organik madde azaldi rusya abd israil bu ulkeler 1960-1970 li yillardan beri bu gubreyi kullanmakta solucan gubresi tarimda herkesin atladigi mikorizal kok gelisimini ve rhizibiom bakterilerilerinin faliyetleri acisindan solucanlardako salgilar bunun icin muntazam bir kaynak olarak gosteriliyor verilerde gorulenler sadece malro ve iz elementleri bakin toprak canliuir icinde milyonlarca hatta 1 gr toprakta milyonlarca bakteri yasar kullanddigimiz ilaclar bu bakterilerin yasam alanini kisitliyo bu gun hangi zoraat fakiltesine giderseniz gidin tum hocalar topraktaki canli yasami arttirmak icin ugrasir ne kadar cok yararli bakteri o kadar cok kok gelisimi
Dediklerine katılıyorum. Hocalarda proje yazarak kendilerini geliştirirler ve kademe atlamak isterler. Her okuldaki hocanın yapması gereken iş odur. Bende Kimya ve Süreç Mühendisiyim. Aynı zamanda Humik Madde üretiyorum. Ülkemizin toprakları organik maddece fakir bu toprakları zenginleştirmek için bu tür çalışmalar güzeldir. Ama Sebazios nickli Yılmaz abininde dediği gibi çokca kullanılması lazım. O yüzden sen solucanlarını ilk önce çok çok çok arttır. Daha sonrada sürümden kazanmak için fiyatını düşük tut. O şekilde hem kendi cebine hemde ülkene bir faydan dokunur. Başarılar dilerim.

doganbey1 link=topic=83670.msg1000129#msg1000129 date=1431179622' Alıntı:
Dediklerine katılıyorum. Hocalarda proje yazarak kendilerini geliştirirler ve kademe atlamak isterler. Her okuldaki hocanın yapması gereken iş odur. Bende Kimya ve Süreç Mühendisiyim. Aynı zamanda Humik Madde üretiyorum. Ülkemizin toprakları organik maddece fakir bu toprakları zenginleştirmek için bu tür çalışmalar güzeldir. Ama Sebazios nickli Yılmaz abininde dediği gibi çokca kullanılması lazım. O yüzden sen solucanlarını ilk önce çok çok çok arttır. Daha sonrada sürümden kazanmak için fiyatını düşük tut. O şekilde hem kendi cebine hemde ülkene bir faydan dokunur. Başarılar dilerim.
bende oyle dusunuyorumda soylede bisi var 13milyon ton solucan gubresi urrtiliyo ulkemizde fiyatlar 4tl bu fiyatlari milyarlarca solucani olan insanlar belirliyo onune gecmek icin en buyuk sorunumuz nakliye nakliyat cok pahali oluyor su an okulda 400 solucanim var ve isin puf noktalarini ogreniyorum bence bu isin en mantikli yolu herkesin kendi gubresini uretmesi bunun icin puf noktalari ogrenip herkesle paylasicam ozellikle hayvancilik yapan abilerim 0 maliyet ile bu isi yapicak ve buyuk sirketlerin altinda ezilmeyecek benim imkanlarim bu kadarina yetiyo 250 tlye 1000 solucan alip bu ise girip herkesin kendi gubresini uretmesi lazim onumuzdeki aylarda her seyi anlaticam insallah

orklar59 link=topic=83670.msg1000140#msg1000140 date=1431184805' Alıntı:
bende oyle dusunuyorumda soylede bisi var 13milyon ton solucan gubresi urrtiliyo ulkemizde fiyatlar 4tl bu fiyatlari milyarlarca solucani olan insanlar belirliyo onune gecmek icin en buyuk sorunumuz nakliye nakliyat cok pahali oluyor su an okulda 400 solucanim var ve isin puf noktalarini ogreniyorum bence bu isin en mantikli yolu herkesin kendi gubresini uretmesi bunun icin puf noktalari ogrenip herkesle paylasicam ozellikle hayvancilik yapan abilerim 0 maliyet ile bu isi yapicak ve buyuk sirketlerin altinda ezilmeyecek benim imkanlarim bu kadarina yetiyo 250 tlye 1000 solucan alip bu ise girip herkesin kendi gubresini uretmesi lazim onumuzdeki aylarda her seyi anlaticam insallah

Araştırmalarınız vs. ne durumda bilgilendirirseniz güzel olur

bende ondan supheleniyorum fakat solucanlar ucuz ben 500 tanesini 100 tl ye alicam yilda 70 kat dediniz bi anda cogalicaklar 500 solucan ayda 5 kg gubre cikarirmis konustugum kisi cok yakin arkadasim solucan degil gubre satisindan cok kazandigini soyluyor bende emin olamiyorum su an kararsiz kaldim sozlerinizden :))
500 solucan ayda kuruttuktan sonra 1 kg gübre ya çıkarir ya çikarmaz.Kendi bahcenizde kullanmak amacli uretecekseniz ha gayret derim ama ben ticari amacla bu isi yapacam derseniz buyük yatirim yapmayin pisman olursunuz derim