Süt Hayvancılığı Hesaplamam

24.11.2019
2,241
1
4,368
31
Malatya

Selamun. Aleyküm arkadaşlar.
Kendimce böyle bir hesap yaptım yanlışım varsa düzeltin.

Hayvancılık maliyeti - geliri
Maliyeti
Ahır yapımı = 25- 30 bin tl
Yem karma 2-3 m3 = 20 bin tl
Süt sağma makinesi= 2-3 bin tl
Süt soğutma tankı = 5 bin tl
10 adet simental = 100-110 bin tl
Hayvan günlük yem = 25 tl x 10 = 250
Hayvan aylık ve yıllık yem = 250 x 30 = 7.500 tl. Yıllık = 90.000 tl
İşcilik aylık = 3500 tl Yıllık = 42.000 tl
Yıllık vetenier = 8000 tl

Getiriler
Ortalama günlük 18 kilo süt

Günlük süt = 180 litre x 4 tl = 720 TL (sütü parekende satarsan) x 300 gün = 216.000 tl

Günlük peynir = 180/6 = 30 kilo peynir x 25 = 750 TL (peynir parekende) x300 gün = 225.000 tl

10 adet buzağı 5- 6 aylık = 10 x 4000 = 40.000 tl (buzagı masrafları dahil)

Tek seferlik gider
Ahır + yem karma + inek = 168.000 tl
Yıllık gider(her yıl)
Yem + maaş + vetenier = 140.000 tl

Gelirler yıllık
Süt olursa = 216.000 tl
Peynir olursa = 225.000 tl
Buzağı = 40.000 tl

Elektrik ve su gideri yazmadım tam hesaplıyam aldığım için ama evle birlikte olacagı için çok fark etmez diye düşündüm.
Yanlış hatalı yazdığım yerler olabilir kusura bakmayın.
Bu arada işcilik kendime ait olacak maaş olarak hesap yaptım kendim çalışacam yani

Ahırı sıfırdan yapacaksanız ve 10 ineklik olacaksa minimum 100.000 ₺ gider ahıra. Günlük ortalama 18 litre sütü verecek hayvanlar ithal olmalı, onlarında tanesi 13.000 den başlar. Yemi depolayacağınız kapalı bi alan lazım. Vs vs

Buzağı kaybı yaşama ihtimali, ineklerin hastalık ihtimalleri vs bunlarıda hesaba katın. Yaptığınız yıllık kazançtan %15 fire verme ihtimalinide gözardı etmemeniz lazım.

Selamun. Aleyküm arkadaşlar.
Kendimce böyle bir hesap yaptım yanlışım varsa düzeltin.

Hayvancılık maliyeti - geliri
Maliyeti
Ahır yapımı = 25- 30 bin tl
Yem karma 2-3 m3 = 20 bin tl
Süt sağma makinesi= 2-3 bin tl
Süt soğutma tankı = 5 bin tl
10 adet simental = 100-110 bin tl
Hayvan günlük yem = 25 tl x 10 = 250
Hayvan aylık ve yıllık yem = 250 x 30 = 7.500 tl. Yıllık = 90.000 tl
İşcilik aylık = 3500 tl Yıllık = 42.000 tl
Yıllık vetenier = 8000 tl

Getiriler
Ortalama günlük 18 kilo süt

Günlük süt = 180 litre x 4 tl = 720 TL (sütü parekende satarsan) x 300 gün = 216.000 tl

Günlük peynir = 180/6 = 30 kilo peynir x 25 = 750 TL (peynir parekende) x300 gün = 225.000 tl

10 adet buzağı 5- 6 aylık = 10 x 4000 = 40.000 tl (buzagı masrafları dahil)

Tek seferlik gider
Ahır + yem karma + inek = 168.000 tl
Yıllık gider(her yıl)
Yem + maaş + vetenier = 140.000 tl

Gelirler yıllık
Süt olursa = 216.000 tl
Peynir olursa = 225.000 tl
Buzağı = 40.000 tl

Elektrik ve su gideri yazmadım tam hesaplıyam aldığım için ama evle birlikte olacagı için çok fark etmez diye düşündüm.
Yanlış hatalı yazdığım yerler olabilir kusura bakmayın.
Bu arada işcilik kendime ait olacak maaş olarak hesap yaptım kendim çalışacam yani
Allah işini rast getirsin
Peki bir de manda işine bir baksan kardeş?
Bir süredir manda yetiştiricileri ile görüşmelerin mevcut . Bu hafta da 90 başlık manda çiftlik sahibi ile görüşmem olacak yüz yüze
Soyle söyleyeyim
1 manda adet fiyati; 6 bin ila 7 bin
1 mandanın günlük süt verimi ; 5 lt
Lt süt fiyatı; ortalama 5 tl ila 6 tl
Bu hayvan fabrikasyon yem istemiyor yani görüştüğüm insanlar vermiyor sadece kendi yemleri ile ot ve saman ile bakımı var
Bunun yanında desteklemesi mükemmel
Bir düşün derim 100 bin lira ya 15 e yakın manda alabilirsin

Ahırı sıfırdan yapacaksanız ve 10 ineklik olacaksa minimum 100.000 ₺ gider ahıra. Günlük ortalama 18 litre sütü verecek hayvanlar ithal olmalı, onlarında tanesi 13.000 den başlar. Yemi depolayacağınız kapalı bi alan lazım. Vs vs

Buzağı kaybı yaşama ihtimali, ineklerin hastalık ihtimalleri vs bunlarıda hesaba katın. Yaptığınız yıllık kazançtan %15 fire verme ihtimalinide gözardı etmemeniz lazım.

ahır 100.000 tl tutmaz 2 gün önce fiyat çıkardım 10mt genişliğinde 15 mt uzunlugunda demirden yer yapıp sadiviç panel dönmem 17-18 bine mal oluyor demirciyle çıkardım bu hesabı.Beton inek yatağı vs de 10 bin tutsun dedim. Şu anlık depo olarak eski bir depom var orayı kullanacam.
Simentalleri sordum. Bu işe başlıyacaksam eğer yeni doğurmuş sağılır simental alacam onların fiyatını ari işletmeye sordum 11,000 dediler 10 adet dedim 10 olur dedi adam.
Ayrıca yazdığım bazı giderleri fazla yazdım görünmüyen giderler olur diye. Buzağı ölümü olacak ama ben 2 yıllık bi süreç yazdım. 2 yıl kendini tam bu işe atarsan buzağı ölmünü minimum düzeyde tutabilirsin.

Allah işini rast getirsin
Peki bir de manda işine bir baksan kardeş?
Bir süredir manda yetiştiricileri ile görüşmelerin mevcut . Bu hafta da 90 başlık manda çiftlik sahibi ile görüşmem olacak yüz yüze
Soyle söyleyeyim
1 manda adet fiyati; 6 bin ila 7 bin
1 mandanın günlük süt verimi ; 5 lt
Lt süt fiyatı; ortalama 5 tl ila 6 tl
Bu hayvan fabrikasyon yem istemiyor yani görüştüğüm insanlar vermiyor sadece kendi yemleri ile ot ve saman ile bakımı var
Bunun yanında desteklemesi mükemmel
Bir düşün derim 100 bin lira ya 15 e yakın manda alabilirsin

Manda cılıkta araştırdım özellikle kaymak yapıp satmak için. Benim hayvanları otlatacak alanım yoktur. Mandalar sıcağı sevmezle bi göl tarzı bi yer yapmak lazım içine girip çıksalar, stresleri düştüğü için verimleride artıyor. Zaten su anda iki seçeneğin içindeyim. manda simentala göre daha rahat bakılabilen bi hayvan sıcakta simentalden daha çok etkileniyor. Doğum olsun yem olsun simentaldan baya bi kolay olur

Birde hesaplamada şöyle bi hata var , hiç bir inek 300 gün aynı sütü vermez, hepsi aynı anda makine gibi doğurmaz , yoncasını , slajını kendisi , üretmeyen bu işten para kazanamaz, 4 tl den kapı kapı kimsede hergün süt satamaz, eski yazılanları okursa kardeşimiz umarım fazlaca bilgilenir hayırlı cumalar.

• Beğen
Tepkiler: mydonose2
18 kg sütü alırsın ama yem tek başına olmaz saman felan gerekir ot gerekir oda fazla tutar 25 TL yı gecer ayrıyeten 4 TL ye süt satmak çok zor ahır yapmak bencede zor o paralara yem karaya gerek yok zaten ineklerden ıskarta çıkabilir herkes bu hesapla giriyor ama maalesef ya vatandaş yalan yada ortam gerçekten kötü herkes ağlıyor ve küfür edıyor ha şu bır gerçek 100 kazanıyor onu begenmıyor 130 çıkıyor kazanç yıne küfrediyor birazda hükümeti sevmemek var herkes hemen zengin olalım dıyor yalnız süt 2.30 şu anda her yerde 15 kuruş da prim var bide bu tarafı var işin

Dogum yapmış, ithal, üstelik ari işletmeden simental öyle mi? 11 bine hemde. Numaralarını verir misiniz bende alacağım ordan

Mesaj attım durumu açıkladım üstat.

Birde hesaplamada şöyle bi hata var , hiç bir inek 300 gün aynı sütü vermez, hepsi aynı anda makine gibi doğurmaz , yoncasını , slajını kendisi , üretmeyen bu işten para kazanamaz, 4 tl den kapı kapı kimsede hergün süt satamaz, eski yazılanları okursa kardeşimiz umarım fazlaca bilgilenir hayırlı cumalar.

Yapan arkadaşlar var. Sütü 4 tl den satanlar.300 günü değilde ortalaması 280 güne getirebilirim diye düşünüyorum. prit sünger yöntemiyle yapan kişilerle konuştum aynı anda değilde 30-60 günlük bir zaman oluyor gebe kalma sürelerinde.
18 kg sütü alırsın ama yem tek başına olmaz saman felan gerekir ot gerekir oda fazla tutar 25 TL yı gecer ayrıyeten 4 TL ye süt satmak çok zor ahır yapmak bencede zor o paralara yem karaya gerek yok zaten ineklerden ıskarta çıkabilir herkes bu hesapla giriyor ama maalesef ya vatandaş yalan yada ortam gerçekten kötü herkes ağlıyor ve küfür edıyor ha şu bır gerçek 100 kazanıyor onu begenmıyor 130 çıkıyor kazanç yıne küfrediyor birazda hükümeti sevmemek var herkes hemen zengin olalım dıyor yalnız süt 2.30 şu anda her yerde 15 kuruş da prim var bide bu tarafı var işin

Sadece yem demedimki günlük yiyemcekleri ürünler yani
Mısır silajı - yonca - saman - süt yemi - kuru ot - posa vs.

Birde şu var ortalamalarını 25 tl ye vurdum 25 tl den az yiyecekleri günlerde olacak.Kuru dönem de

Yanlış anlamayın amacım sizin doğru tercih yapabilmeniz. Yoksa 9 lirayada alsanız 15 lirayada alsanız şahsi bir durumum yok sonuçta. Ancak pedigrili, ithal simental piyasası 14 binden baslıyor bizim bölgede. Sizin alacaklarınız direk yurt dışından gelen düveler mi yoksa, yurtdısından gelmiş hayvanların büyümüş danaları mı bunu almadan önce iyi arastırın.

• Beğen
Tepkiler: Yunus sarı
Yanlış anlamayın amacım sizin doğru tercih yapabilmeniz. Yoksa 9 lirayada alsanız 15 lirayada alsanız şahsi bir durumum yok sonuçta. Ancak pedigrili, ithal simental piyasası 14 binden baslıyor bizim bölgede. Sizin alacaklarınız direk yurt dışından gelen düveler mi yoksa, yurtdısından gelmiş hayvanların büyümüş danaları mı bunu almadan önce iyi arastırın.
ithan yurt dısından gelmiş güvelerin yavruları

ahır 100.000 tl tutmaz 2 gün önce fiyat çıkardım 10mt genişliğinde 15 mt uzunlugunda demirden yer yapıp sadiviç panel dönmem 17-18 bine mal oluyor demirciyle çıkardım bu hesabı.Beton inek yatağı vs de 10 bin tutsun dedim. Şu anlık depo olarak eski bir depom var orayı kullanacam.
Simentalleri sordum. Bu işe başlıyacaksam eğer yeni doğurmuş sağılır simental alacam onların fiyatını ari işletmeye sordum 11,000 dediler 10 adet dedim 10 olur dedi adam.
Ayrıca yazdığım bazı giderleri fazla yazdım görünmüyen giderler olur diye. Buzağı ölümü olacak ama ben 2 yıllık bi süreç yazdım. 2 yıl kendini tam bu işe atarsan buzağı ölmünü minimum düzeyde tutabilirsin.

Manda cılıkta araştırdım özellikle kaymak yapıp satmak için. Benim hayvanları otlatacak alanım yoktur. Mandalar sıcağı sevmezle bi göl tarzı bi yer yapmak lazım içine girip çıksalar, stresleri düştüğü için verimleride artıyor. Zaten su anda iki seçeneğin içindeyim. manda simentala göre daha rahat bakılabilen bi hayvan sıcakta simentalden daha çok etkileniyor. Doğum olsun yem olsun simentaldan baya bi kolay olur
Onun da bir yolu var aslında kimileri kendisi suluyor hortumla kimileri yapay göletler oluşturuyor bir kepçeye bakar camurlastirmsya bu konuda daha bilgili olan kişiler yönlendirebilir yani demek istediğim bir çözümü olmalı ama kâr oranı çok yüksek bir iş

Onun da bir yolu var aslında kimileri kendisi suluyor hortumla kimileri yapay göletler oluşturuyor bir kepçeye bakar camurlastirmsya bu konuda daha bilgili olan kişiler yönlendirebilir yani demek istediğim bir çözümü olmalı ama kâr oranı çok yüksek bir iş
Benim etrafımda manda beseleyen yoktur diye biraz çekindim yoksa dediğin gibi güzel az masraflı ve karlı bir iş. Tehlikeside normal ırklara göre daha az

46 yaşındayım, ben doğmadan öncede hayvancılık yapıyormuşuz. Parasız kalmadık ama böyle para hiç görmedik. Günde 5 kg fabrika yemi versen aylık inek başına aylık 300 lira yem masrafın var. Samanı, sılaj yonca dahil değil. Ayrıca Bu ineklerin buzağısı da var bunların yem masrafı hiç hesapta yok. Hesabınız baştan sona yanlış. Eğer bu hesapla bu işe girersen kesin batarsınız. İnekler akıllı hayvandır, yerine alışması zaman alır, Benim ahırımda 20 kilogram veren inek senin ahırında bunu hemen vermez, strese girer. Sıfırdan kurulan bir ahırın randımanlı hale gelmesi için en az 5 sene gerekir. Eğer ahırında en az 20 sağılır ineğin yoksa bu işten para kazanmak çok zor. Ayrıca hedeflenen kapasiteye ulaşmadan net kazanca ulaşamıyorsunuz.

Abi eğer pazardan eminsen olmayacak bişey değil basit bir açık ahır yap üstü kapalı olsun yeter yataklık falan alma bence serbest kompost sistem yap sadece alan artar gübreyle ugraşma hayvanlara yataklık olur hemde serin tutar yağmur ahırın icine geçmedigi sürece cok sıkıntı olmaz. Pedikli hayvan alıcakmışsın benim fikrim cok gerek yok bence yani 10 pedikli yerine 20 tane pediksiz al aynı bence aynı sütü verirler. Zaten pedikli pedikli diye diye 16 17 bine hayvan satıyorlar pediksiz aldıktan sonra ajanda tutarsın, başlangıç çok önemli tabiki senin kararın, birde yerli dişi inekler alıp besilik materyal üretip satarsın.

46 yaşındayım, ben doğmadan öncede hayvancılık yapıyormuşuz. Parasız kalmadık ama böyle para hiç görmedik. Günde 5 kg fabrika yemi versen aylık inek başına aylık 300 lira yem masrafın var. Samanı, sılaj yonca dahil değil. Ayrıca Bu ineklerin buzağısı da var bunların yem masrafı hiç hesapta yok. Hesabınız baştan sona yanlış. Eğer bu hesapla bu işe girersen kesin batarsınız. İnekler akıllı hayvandır, yerine alışması zaman alır, Benim ahırımda 20 kilogram veren inek senin ahırında bunu hemen vermez, strese girer. Sıfırdan kurulan bir ahırın randımanlı hale gelmesi için en az 5 sene gerekir. Eğer ahırında en az 20 sağılır ineğin yoksa bu işten para kazanmak çok zor. Ayrıca hedeflenen kapasiteye ulaşmadan net kazanca ulaşamıyorsunuz.
Ben sizden bilgiliyim demedim fikir almak için bu konuyu açtım yanlış anlamışsınız.
Günlük bir inek kaç litre yem tüketir yazarmısnız.Örneğin:
Mısır silajı 20 g
yonca 3 kg
süt yemi 4 kg
saman 3 kg
Örnek olarak Bu şekilde kaba bir yemleme karşısınada fiyatlarını yazar mısınız ?
Buzağıdaki yem masraflarını bilerek yazmadım. Ben Güzel sağlam orj buzağı yetiştirmeyi düşünüyorum 4.000 tlden yüksek satmayı planlıyorum.
Diyelimki onuda yazalım 3. senesinde amorti olsun. Babamlar çok eskiden hayvancılık yapıp bırakmıslar. Amcalarım devam ediyor onlarda eski usul samanı dayayıp geçiyorlar hayvana. Ben yem rasyonunu aşı programını dğzenli bir şekilde yapıp hayvanları streslendirmeden bir yol izleyip yapacagım üstelik seviyorum bu işi. Bence 20 baş sağmala bakıp sizin gibi kaba üslüp olmaz yapılmaz diyeceğime 5 baş sağmalım olur hayvanlarıma çok güzel bakım yaparım.

Canlı hayvan sonuçta makine değil
Hesap tutabiliyorda tutmayabiliyorda
Başarılı olmak için çok calismak gerek
Merak ve hevesin ölçüsü belli olmuyor , bilemeyiz kimisi gerçekten yeterince hevesli çıkıyor , gercekten ömürlük merakli oluyor
Kimisi cok kısa sürede vazgeçiyor
İstikrar devamlılık önemli başarılı bir hayvancılıkta
Iyi gözlemlemek gerek özellikle kendi bölgedeki başarılı insanları , nasıl yapmışlar
Bende çok başarılı olamadım süt hayvancılığında hala yapiyorum 50 yasindayim belki 50 yıldır işin içindeyim

Canlı hayvan sonuçta makine değil
Hesap tutabiliyorda tutmayabiliyorda
Başarılı olmak için çok calismak gerek
Merak ve hevesin ölçüsü belli olmuyor , bilemeyiz kimisi gerçekten yeterince hevesli çıkıyor , gercekten ömürlük merakli oluyor
Kimisi cok kısa sürede vazgeçiyor
İstikrar devamlılık önemli başarılı bir hayvancılıkta
Iyi gözlemlemek gerek özellikle kendi bölgedeki başarılı insanları , nasıl yapmışlar
Bende çok başarılı olamadım süt hayvancılığında hala yapiyorum 50 yasindayim belki 50 yıldır işin içindeyim
İsmail abi sen nasıl başarısız oluyorsun ben bir türlü anlıyamıyorum bu kadar emek çaba ve bilgi biz işe girsek cartayı çekeriz