Süt hayvancılığı ne kadar kârlı?

Arkadaslar babam eski yöntemlerle köyümüzde hayvancılık işini yapmakta. Karlılık noktasında baya bi eksikleri olduğunu anladim son 4 yadir yaptığım araştırmalarda. Babamlar genellikle montofon melezi hayvalar bakip 1 buçuk senede 1 yavru alip onu büyütüp satmakla yetiniyor sadece , süt desen buzağıya yetecek kadar ve olursa yoğurt yapmak gündelik ihtiyacı kadarını anca karşılıyor. Şimdi yapmış olduğum bazı araştırmalar sonucu simental ( erzurum oldugu icin bölge, hosystan olmuyor) ozellikle sütçü simental profosyonel bir bakımla ve yemlemeyle günde ortalama 20 lt süt veriyor. Ben ortalama 280 gün süt aldigimi düşünüp toplamda 5600 lt süt oda 1.5 tl den 8600 tl gelir demek.buzagisi da kar kaldiki simental yavrusu olduğu icin en az 4000 tl demek oluyor . Yemleme giderlerini üç aşağı beş yukarı yılda 4000 tl ki bizim az da olsa arazimiz var yani cayır otu arpa giderlerimizi bunlardan karşılayabilir, yetmezse arazi kiralayıp mahsulü yari yarıya mal edebiliriz.
Şimdi siz değerli abilerime kardeşlerime sorum su ben memurum ve bu işe girmek istiyorum yukarıda yapmış olduğum hesap doğru olurmu bunun içine işletme giderleri vs katmıyorum çünkü babam bakıyor kardeşimde yardim ediyor.
Ne dersiniz 5 tane simental doğuma yakın gebe düve alayim mi ortalama 14 bin tl teki. Buda eder 70 bin tl girsemmi girmesemmi kararsız kaldım saygı değer görüşlerinizi bekliyorum.tesekkur ediyorum şimdiden

Arkadaslar babam eski yöntemlerle köyümüzde hayvancılık işini yapmakta. Karlılık noktasında baya bi eksikleri olduğunu anladim son 4 yadir yaptığım araştırmalarda. Babamlar genellikle montofon melezi hayvalar bakip 1 buçuk senede 1 yavru alip onu büyütüp satmakla yetiniyor sadece , süt desen buzağıya yetecek kadar ve olursa yoğurt yapmak gündelik ihtiyacı kadarını anca karşılıyor. Şimdi yapmış olduğum bazı araştırmalar sonucu simental ( erzurum oldugu icin bölge, hosystan olmuyor) ozellikle sütçü simental profosyonel bir bakımla ve yemlemeyle günde ortalama 20 lt süt veriyor. Ben ortalama 280 gün süt aldigimi düşünüp toplamda 5600 lt süt oda 1.5 tl den 8600 tl gelir demek.buzagisi da kar kaldiki simental yavrusu olduğu icin en az 4000 tl demek oluyor . Yemleme giderlerini üç aşağı beş yukarı yılda 4000 tl ki bizim az da olsa arazimiz var yani cayır otu arpa giderlerimizi bunlardan karşılayabilir, yetmezse arazi kiralayıp mahsulü yari yarıya mal edebiliriz.
Şimdi siz değerli abilerime kardeşlerime sorum su ben memurum ve bu işe girmek istiyorum yukarıda yapmış olduğum hesap doğru olurmu bunun içine işletme giderleri vs katmıyorum çünkü babam bakıyor kardeşimde yardim ediyor.
Ne dersiniz 5 tane simental doğuma yakın gebe düve alayim mi ortalama 14 bin tl teki. Buda eder 70 bin tl girsemmi girmesemmi kararsız kaldım saygı değer görüşlerinizi bekliyorum.tesekkur ediyorum şimdiden
Kardeşim eğer kaba yemini kendin karşılarsan sütten alacağın paranın yarısı fabrika yemine gider yarısında sana kalır ayrıca şunuda söyleyim evet simentaller 20 değil 30 A yakın süt verir ama amatör bi beslemeyle bir laktasyonda yani 305 günde 12 13 litre yakalayabilirsin

Simentalin günlük beslenmesi;
20 kg silaj*3: 6 TL
5 kg saman*4 : 2 TL
5 kg yonca*8 : 4 TL
5 kg süt yemi: 8 TL
100 kg su + Elektrik+ İşçi : 1 TL
Veteriner+Aşı v.s. : 1 TL
Gübre yönetimi, nakliyesi
Sigorta ve aidatlar, hastalıklar ve kayıplar, amortisman giderleri.
Buzağıyı 3650 TL ye satarsak günlük -1 TL yazar.

İnek yaşlanınca 18 TL ye kesim ücreti var. Gurbanlık olursa iyi fiyata gidiyor.

Benim şuan simental ineklerin var evet pik dönemde 24 25 lt alıyorum ama tabi giderek düşüyor bu 305 günde ortalama 13 lt süt alıyorum ve hayvanlarına fabrika yemi vermiyorm yonca samanı mısır slajı ve Mısır kırması veriyorum ortalama 15 inek sağıyorum aylık 9 binlira getirisi oluyor bana

Rasyonu yazar mısnız acaba Süt inekçiliği işinde neden holstein tercih edilmiyor ki?

Rasyonu yazar mısnız acaba Süt inekçiliği işinde neden holstein tercih edilmiyor ki?

Rasyonel verdiklerimi yazmıştım bir hayvan başına nekadar yonca slaj düşüyor o kadarını hesaplamadım ayrıca holsteini profosyonel işletmeler kullanıyorlar çünkü yetiştiriciden kaynaklanan hatalar az olduğu için holsteini kullanıyorlar hassas hayvan çünkü

• Beğen
Tepkiler: ORION
Simdi tane basi 14 dedinize gore cifti olsa yerli derim ama siz itaal hayvanlara bakiyorsunuz sanirim..

14 bin e aldiniz hayvan belgelidir 6 7 aylik da yukludur. 20 kg rasyon alirsiniz garantisini verrim biz 45 kadar hostayn aldik 13500 dan gecen sene itaal 40 45 kg veren de var ort 30 kg aliyoruz doneminde rasyon olarak 28.5 l sut ort var ama eski duzen isletmede itaal onermem ben yonca samani misir slaji kuspe uzum fosasi fasulye samani ek yemleme ve dopink yardimi yapiyorum. Ha six 6 7 8 e piyasadan 6 7 aylik hamile duveleri alanilirsiniz o size kalmis dedigim gibi 6 7 den baslar 9 a kadar. 15 l ort rasyon olur 1.5 dan suan turkiye geneli sut alimi ve yem masrafini ciktiginda 10 tl civari kalir ki 3 aylik donemde yemeyeceginide cebinden yiyeceginide cikart ve sizler buzayi sutten kesilince satmazsiniz ki 7 8 tane diyosun hadi bnm kafadan 10 tane olsunbuzayi satmasssin o yuzden bir hayvanin 10 tl civari burakip 3 ayda cebden yiyecegini sagmayacagini farz al o sekildehesabini yap .

Flekweih(simental)süt verimi yüksek olan yani süte yatkın simental diyorlar.bi programda simentallerin alın tüyleri uzun ve kıvırcık olursa etçi özellik gösterir süt yapmaz diyordu.
Biz hem süt hem buzağı(14-18ay) yapıyoruz.burda süt 1.10 civarı.biz de sütün üzerindeki kaymağı sabah alıp çiğ tereyağı yapıyoruz.iste süt hazır yemini baytar vs karşılıyor.kar etmese de zarar etmemek için değerlendiriyoruz.