Tıkanan mibzer gübreliği

Merhabalar,gübreliği tıkanan bir mibzerimiz var.Gübrelik açıklığını ayarladığımız kol çok az oynuyor.Muhtemelen tortu vs yaptı.Birkaç yöndem denedik çekiç,pas sökücü,sıcak su vs ama bir türlü çözemedik ne tavsiye edersiniz ?

Merhabalar,gübreliği tıkanan bir mibzerimiz var.Gübrelik açıklığını ayarladığımız kol çok az oynuyor.Muhtemelen tortu vs yaptı.Birkaç yöndem denedik çekiç,pas sökücü,sıcak su vs ama bir türlü çözemedik ne tavsiye edersiniz

Gübreliğin deliğini açan saç kısmına bildiğin kola dök azar azar, köpürsün orada, deliği kayarak açan saç arasındaki gübreleri eritir, pas sökücü pası söker ama kola içindeki askorbik asit sıkışan gübreyi çözer yumuşatır, pası bile çözer, o yüzden kola dökerim ben deliklere azar azar, bi taraftanda kolu oynatırsın yumuşadıkça, işlem tamam.

Eğer olmazsa yapacak bişey yok söküp takıcaksın demektir gübre yerine taş kum veya toprakla sıkışmış olabilir kayar mekanizma.

• Beğen
Tepkiler: The_Hoca
Gübreliğin deliğini açan saç kısmına bildiğin kola dök azar azar, köpürsün orada, deliği kayarak açan saç arasındaki gübreleri eritir, pas sökücü pası söker ama kola içindeki askorbik asit sıkışan gübreyi çözer yumuşatır, pası bile çözer, o yüzden kola dökerim ben deliklere azar azar, bi taraftanda kolu oynatırsın yumuşadıkça, işlem tamam.

Eğer olmazsa yapacak bişey yok söküp takıcaksın demektir gübre yerine taş kum veya toprakla sıkışmış olabilir kayar mekanizma.
Sıcak su bile döktüm,kola sıcak suyun üstüne bir şey katar mı dersiniz deneyelim.

Porof. Zihni Sinir procelerine baksak bir yöntem bulunmaz mı ki.

Mesela , üzerinden akım geçen tel ısınır.

Kola bulunamıyorsa sade gazozda olabilir.

Sıcak su bile döktüm,kola sıcak suyun üstüne bir şey katar mı dersiniz deneyelim.
Denesen bişey kaybetmezsinki, ama denemezsen sök temizle uğraşacaksın, kolayı yada sade gazozu herneyse dök köpürt ayar kolunu hareket ettir bol bol, çözüĺürde hareket olursa olur bakalım, olmazsa sökecen uğraşacan yada birileri yapacak bişeyler.

Hareket koluna uzun ve 10 cm çapında bir ağaç bağlayıp manevela yap kol gücü ile hareket ettirmek zor olur, bağladığın uzun ağaçla kaldıraç etkisi yaparak ayar koluna daha fazla kuvvet uygulayabilirsin böylece, ileri geri çözülmesi lazım diyorum ben.:)

• Beğen
Tepkiler: The_Hoca
Gübre tekeri dönüyor evet dişliler vs dönüyor.Gübre makarnasını anlayamadım ama ayar kolu oynamıyor sadece.
O zaman çözüm basit 2 anahtar 1 çelik bide demir parçasi lazım
Önce bu 2. Resimdeki beyaz kapağı sök her mibzerde olur kapak.
Sonra 1. Resimdeki oluklu makara ve makaraniın yanındaki oluksuz makaraya benzeyen şeylere tek tek çekiçle ve uzun Bi demirle vuracaksın içinde yay var zaten yerinde biraz esner. Hepsinin oynadığından emin olduktan sonra beyaz kapağın altında 3 dişli var 2sinin ortasıdan kare makara mili geçer. Bir kişi ayar koluna asılacak bir kişi o kare mile vuracak. Gübre koluna asılır tohum miline vurmaya çalışmayın 😂. 2 3 vurmaya açılır hepsi. Önemli olan 2 nokta tüm oluksuz makaralari oynamış olduğuna emin ol ve kolun mili çektiği yönde vurmak . Eğer ben şansliyim dersen kapağı sökmeden tüm kursaklara vur sonra ayarlamayi dene olmazsa kapağı sök asılırken mile vur. Kolay gelsin
Screenshot_2023-06-15-07-55-43-20_2768c6f3dd71c987876b7b9730ce2453.jpg

Screenshot_2023-06-15-07-55-24-53_2768c6f3dd71c987876b7b9730ce2453.jpg

Porof. Zihni Sinir procelerine baksak bir yöntem bulunmaz mı ki.

Mesela , üzerinden akım geçen tel ısınır.

Kola bulunamıyorsa sade gazozda olabilir.
Denedim olmadı maalesef.
Denesen bişey kaybetmezsinki, ama denemezsen sök temizle uğraşacaksın, kolayı yada sade gazozu herneyse dök köpürt ayar kolunu hareket ettir bol bol, çözüĺürde hareket olursa olur bakalım, olmazsa sökecen uğraşacan yada birileri yapacak bişeyler.

Hareket koluna uzun ve 10 cm çapında bir ağaç bağlayıp manevela yap kol gücü ile hareket ettirmek zor olur, bağladığın uzun ağaçla kaldıraç etkisi yaparak ayar koluna daha fazla kuvvet uygulayabilirsin böylece, ileri geri çözülmesi lazım diyorum ben.:)
Denemeyeceğim demedim ki :D,denedim fakat olmadı manevalı vs denemek istiyorum ama bir yandanda bir yeri kopartırız düşüncesi var.
O zaman çözüm basit 2 anahtar 1 çelik bide demir parçasi lazım
Önce bu 2. Resimdeki beyaz kapağı sök her mibzerde olur kapak.
Sonra 1. Resimdeki oluklu makara ve makaraniın yanındaki oluksuz makaraya benzeyen şeylere tek tek çekiçle ve uzun Bi demirle vuracaksın içinde yay var zaten yerinde biraz esner. Hepsinin oynadığından emin olduktan sonra beyaz kapağın altında 3 dişli var 2sinin ortasıdan kare makara mili geçer. Bir kişi ayar koluna asılacak bir kişi o kare mile vuracak. Gübre koluna asılır tohum miline vurmaya çalışmayın 😂. 2 3 vurmaya açılır hepsi. Önemli olan 2 nokta tüm oluksuz makaralari oynamış olduğuna emin ol ve kolun mili çektiği yönde vurmak . Eğer ben şansliyim dersen kapağı sökmeden tüm kursaklara vur sonra ayarlamayi dene olmazsa kapağı sök asılırken mile vur. Kolay gelsin Ekli dosyayı görüntüle 75961

Ekli dosyayı görüntüle 75960
Çekicle vurunca oradaki makaralar kırılmaz mı usta dayanıksız bir şey gibi duruyor.
Genel olarak da bir daha baktım şuan sanırım makara aralarında gübre bulaşığı kalmış ama erimiyor.

Son düzenleme:
Plastik makaralı sistemde ayar kolunu sona açtığımızda kursun biri yuvasından çıkmıştı.
Oluğunu ağızlatıp tekrar yerine takmıştık.
Makaralar demir mi plastik mi.
Bu mibzer şanzımanlı mı normal mi gübre şanzımanı arıza yapıp kendini kilitlemiş olmasın sakın
Bir resim çekeydinde göreydik şunun nasıl bir durumda olduğunu, böyle körler sağırlar birbirini ağırlar gibi oluyor, o zaman yardımcı olan çıkardı belki.
Kola çözer demişlerdi ama bilemiyorum.
Gazoz döktüm açmadı,pas sökücü vs de açmadı.
Video linki de burada;

Resimler ve ekler

• IMG_20230618_180751.jpg
    IMG_20230618_180751.jpg
    305.7 KB · Görüntüleme: 65
  • IMG_20230618_180733.jpg
    IMG_20230618_180733.jpg
    305.4 KB · Görüntüleme: 55
  • IMG_20230618_181037.jpg
    IMG_20230618_181037.jpg
    538.8 KB · Görüntüleme: 59
Son düzenleme:
Gazoz döktüm açmadı,pas sökücü vs de açmadı.
Video linki de burada;
Ayar kolunu gevşeten siyah kafalı somunu gevşetiniz.
Ayar kolunun üstüne kalın demir boruyla ek uzatma yaparak kolu oynatmaya çalışınız.
Cıvatalara oynaması için çekiçle vurmakta denenebilir.
Makinenin sökülüp temizlenerek bakıma sokulması iyi olacak gibi duruyor.

• Beğen
Tepkiler: toztoprak