TMO 250 bin ton ekmeklik buğdayı 240 dolardan ithal edecek

Geçinemediğimi söylemedim sadece 150 binlik araba alamam dedim.

Şuan isyan etmenin bir anlamı yok dünyanın tüm malı başkasının olsun sağlıklı olalım yeter tüm dünya kasıp kavrulurken malı görecek gözümüz yok o çok özenilen ülkelerde ekmek alamayan insanlar yalvarıyor bizim devletimiz gibi kaçtane devlet vatandaşına sahip çıkıyor tüm personel seferber edildi tedaviyi ücretsiz yaptı daha ne yapsın.
Hastanelere gidemiyoruz demedim beyefendi.Yukarıda bir arkadaş kazanamıyorsanız yapmayın bu işi dedi.Allaha şükür bizde açta açıkta değiliz.Ama bir işi yaparken para kazanmıyalım mı ? Siz 150 bin liralık araba almak isteyin ben sizi bankaya götüreyim eğer memursanız 10 dakika da alıverelim o arabayı.Siz kişisel olarak istemiyorsanız o başka.Çiftçinin traktörüne bakarak çiftçiyi milyoner yapıyorlar.Fizibilite raporu çıkarınca ben su fiyata satıyorum diyor insanları aptal yerine koymanın hiç anlamı yok.Başka ülke beni ilgilendirmiyor ben kendi ülkemi düzeltmeye çalışıyorum yada düzelmesini istiyorum.Adam çıkmış yok her ülke de aynıdır siz beceremiyorsunuz yapamıyorsanız yapmayın diyor.Arkadaşın mesajlarından yola çıkarak arkadaş hem doktora yapıyor,hem çiftçilik yapıyor hem tarla kiralıyor hem arabasının arkasında nohut satıyor maşallah 5 parmağında marifet var.Bu ülke de asgari ücretli,çiftçi ve esnaf problem var diyor.Ben düşündüğüm değeri kazancı elde edemiyorum diyor.Siz şükür edin diyorsunuz tamam şükür edelim de bu şekilde vatandaş gelişemez.Benden olan çocuklar gelişemez.Muasır medeniyetler seviyesine ulaştıramam.Karnımız doyuyor hastaneye gidiyoruz bunları sigorta ödüyerek yapıyoruz çok şükür.Ama bir tarla alıp 100 bin tl verip o tarladan 5 sene içerisinde amortisman giderlerimi elde edemiyorsam sorun var diyorum yada diyoruz.Yok diyor beceremiyorsun diyor.Beceremediğin için ithal ürün alıyor devlet diyor.Bizim malzeme bu kadar kafa almıyor siz büyüklerimizden yardım alalım anlatın o zaman anlıyalım.Saygılar

Ya Güray hocam konuyu siyasallaştırmak istemiyorum ama iletiniz susulacak gibide değil.

Daha maske dağıtım işini organize edemediler. Baştan PTT getirecek dediler başvuru yaptık gelen giden yok, tüm eczaneler ücretsiz verecek dediler gittik yok dediler, şimdi tc numaranıza göre mesaj gelecek dediler mesaj yok. Salgın ülkeye gireli 1 ay oldu devlet daha maske işini çözemedi.

Geçen hafta sonu beni tek başıma tarlaya salmadılar, gidenlerin bazılarını tarladan çıkartıp ceza kestiler. Pazartesi 100 kişinin çalıştığı fabrikaya geldik çalışıyoruz.

1 aydır dükkan açmayan berber için, kahveci için, restorant işleten vatandaş için ne yaptılar?

Devlet vatandaşına sahip çıkıyormuş, bunu geçin hocam. Biz devlete sahip çıkıyoruz, devlet bize değil. Bizden kesilen milyarların nerede olduğu belli değil, işsizlik fonundaki para nerede bilen yok. Her ay SGK ya kesilen paralarla da bi zahmet sağlık hizmeti versinler, onda da ne zaman gitsek illaki 25-30 lira veriyoruz eczaneye.

Virüsü bahane edip bizim yağlı tohum desteklerini 1 ay geri attılar...
Çiftçinin desteklemeleri düzenli ödenmiyor,Esnaf destek paketi denildi 1300 puanın üstündekilere veriyorlarmış.Altındakilere ev ipoteği istiyor hangi enayi evini 25 bin tl için ipotek eder ? 25 BİN TL rakam bu.Ve bu hibe değil faizli kredi.Esnafına 25 bin tl veremeyen sistem o zaman esnaftan vergi almasın.Öyle keyfi bir kredi değil bu mecburi bir kredi.Düşünün berbersiniz 2 sene önce kredi çektiniz geç ödediniz vs puanının 1000 oldu ve sizden ev istiyor banka böyle bir düzen sistem var mı ? Esnaf arkadaşım var alamıyor kredi.Ben hem esnafım hem çiftçiyim nerede küçük bir miktar benimde borcum vardı onu avukata ödüyorum.O borç ertelenmiyor.Bana da kredi vermiyor ev istiyor.Maske satışı yasak dağıtımı yok cezası peşin yazılıyor.Bankalar,telekom firmaları,elektrik firmaları garanti de zaten evinizden ödeyebilirsiniz diyor.İnsan ister istemez sormak istiyor Suriyeli kardeşlerimize sorsak aldıkları 40 milyar doları bize geri verirler mi ? Bize yardımcı olurlar mı diye.Benim yüzüm el vermiyor sormaya

Bizim bölgede 4-5 yıl öncesine kadar sulu arazilerde 1 yıl kuru fasulye yada patates 1 yıl da buğday ekiliyordu buğday ucuz olduğu için %80 i ekim nöbetini bıraktı üst üste fasulye ekiyor girdilerin artışına göre buğdayın fiyatı çok düşük kaldı çoğu kişi bugday üretimini bıraktı
selamlar bir önerim olacak Ekim ayında arpa veya yulaf ekin mayıs başı balyaya biçin
sonra fasulye ekin olmazmı
1 döl 25 balya satış 1 balya 20 veya 25 tl. fasulye verimini bilmem .
saygılar.

Tam bu konu ile ilgili trakkulup ehali bu yutupta bu vidioyu izleyin

IMG_9573.JPG

• Beğen
Tepkiler: h.ilerigiden
selamlar bir önerim olacak Ekim ayında arpa veya yulaf ekin mayıs başı balyaya biçin
sonra fasulye ekin olmazmı
1 döl 25 balya satış 1 balya 20 veya 25 tl. fasulye verimini bilmem .
saygılar.
Aleykum selam hocam güzel düşünmüşsünüz ama bizim iklimden dolayı sıkıntı oluyor çoğu yıl nisan yağışları mayısa kayıyor tarla sürümü sıkıntı oluyor bazı yıllarda mayis başına kadar biçime gelmiyor bu yıl buğdaylar arpalar daha kardeşlenmeyi yeni bitirdi boyu çok kısa boyu 10 _15 cm civarında.

Aleykum selam hocam güzel düşünmüşsünüz ama bizim iklimden dolayı sıkıntı oluyor çoğu yıl nisan yağışları mayısa kayıyor tarla sürümü sıkıntı oluyor bazı yıllarda mayis başına kadar biçime gelmiyor bu yıl buğdaylar arpalar daha kardeşlenmeyi yeni bitirdi boyu çok kısa boyu 10 _15 cm civarında.
Hertaraf aynı,serin gidiyor havalar geceleri hissedilen bugün -1 oldu yine,soğuk ürünü etkiliyor.

• Beğen
Tepkiler: rifkiseker