Traktör seçimi halkında yardım !!!

Senelik ortalama 350 ile 400 arası kıraç arazi işliyoruz rampa arazi bazı yerler var az önce Manisa Akhisar lı bir arkadaşla konuştum işini görüyorsa çok da borçlanmaya gerek yok dedi ama sadece nakite durma enflasyona ezilirsin dedi buğday zeytin ve pamuğun para etmeme şu an bankalar %38 yada 40 bandında faiz istiyorlar ondan dedi zeytin pek para etmiyormuş
Arazi yapınıza göre MF 3095 Phantom veya NH TD100 ayarında çeki gücü olan bir model sizin işlerinize uygun olabilir , fikrindeyiz.
Perkins 1104D-44TA kodlu 102 hp , 405 n.m. torktaki motorlar sadece yakıt pompası ayarıyla performans isteklerinizi karşılayabilirler.
MF 5440 ve 5450 kullanıcısı ara işlerde 5440 modelin yakıtını uygun görüyordu.
MF 5455 model ise rampa tarlada 3A vitesten düşmeden çekiş sağlayabiliyor.
MF 5450 son redüksiyon dişlisi yani cer dişlileri ağır hizmet tipidir.
MF 5445 ve 5455 ağır hizmet tipi şanzımana sahiptir, motorlar 4 valflidir.
Kıraç arazide Mc Cormick C95Max,C100Max veya emsali Landini serileri de veya uygun fiyatlı bir Erkunt 100 Lüx gibi bir modelde düşünürdük.
Servis durumunu da dikkate almakta fayda var.

Geçen sene krediyle traktör alsak bu sene %100 kardaydık. Şu ortamda parayı bir yere bağlamak daha mantıklı. Traktör olmaz araba olur, arabayı takasa verip traktör alınır vs risk azaltılmış olur kanımca.
Bizim komşunun oğluda geçen yıl düğün yapsaymıştık, bu yıldan iyiymişti, dedi.

Başak 2075 4*4 , Geniş Kabin , uzay kasanın ilk çıkan modelinin hala kullanıcısıyız.
Traktör garantideyken ayna mahruti dağıttı. Garantiden yapıldı.
Kara toprak tarlada 7 bacak çizeli traktörün rahat çekmesi gerekir.
MF 288G traktörünüz kadar performans verebilir.
TD90 ve TD100 de kullandık.
7 bacak çizeli 30 cm derinlikte 5-7 km/h hızda çekebilecek bir model tavsiye etmeye çalışıyoruz.
Çevrede ne gibi modeller kullanılıyor.
Bizdeki kara toprak yapısında yazılımlı T5 115 , 5 bacak çizeli 5-6 km/h hızla çekebiliyor.
Erkunt 85 Lüx, pompası ayarlı , 3,5-4 km/h, 110 Lüx, 6 km/h hızla , çizel çekebiliyor.
Çevrede mf 3085
Kubota 85-95 modelleri
Newholland 90-100
Case 100 modelleri çok kullanılıyor
Geneli 9 bacak çizel de

Başak 2075 kullanıcıları hep 2085 ile aynı olduğunu iddia ettikleri için Bnde sordum hocam

Çevrede mf 3085
Kubota 85-95 modelleri
Newholland 90-100
Case 100 modelleri çok kullanılıyor
Geneli 9 bacak çizel de
Başak 2075 kullanıcıları hep 2085 ile aynı olduğunu iddia ettikleri için Bende sordum hocam
İddia sahibi girsin tarlaya marifetini göstersin o zaman.
Başak 20075S GK 4*4 , çekiş performansı olarak NH tt4.75 modelden çok geri kalmaz ama NH 7556S kadar da yere sağlam basar , traktör genel ağırlığı 3750 kg , biraz kısa kaldığı için pullukta 7556S gibi yürümüyor.
Başak 2085 modelde burada kullanıldı, belki motor ayarlarından kaynaklı çekiş farkları olabilir.
Eşit ağırlıkta olsalar, dingil mesafesi uzun olan pullukta daha iyi yürüyor.
Donatı farkı olarak 2075S GK modelde motor yağ soğutucusu kullanılıyor.
Sözde geniş kabin ama çocuk eğitim traktörü gibi duruyor.

Imkansız olamaz buğday fiyatı artmamalı Ülkemiz de her vatandaş ekmeği pahalıya yememeli ucuz olmali
Mazot 30 lira olabilir gübre 15 bin lira olabilir ama vatandaş ucuz ekmek yemeli hedefimiz bu
Çiftçi aç ölürse ölsün omurlarında değil para çöp oldu bulgardan çarşıya çıkamıyorum pazar da komşi komşi diyon pazarcılar dolu marketlere ilk önce otomobille gelenler pikapa kamyonet yada tranporter cinsine döndüler cumadan gelip cuma pazarı cumartesi pazarı pazartesi pazarı derken tır konvoyu 30 km ye dayandı köyden zor çıkıyor adamlar yollarıda kapıyor dün mazot aldım zor çıktım petrol ofisinden rezillik ülke yağmalanıyor geçen sene 10m lik 140lik 220 helozon 12bindi 1 ayönce 30a aldım 24 lü potinger 85 29lu aysanı 37 bin bizim malımız para yapmıyor alacağın gübre mazot malzemeler traktörler yanaşamıyoruz 2018 de 2014 erkunt 100lüksü 88bine almıştık nerden nereye dahada kötüye gideceğiz iyi günler alınmış alınmıştır sene atlasın yenisini alamayız malımız para etmediği için paramızında değeri hergün kayboluyor

Imkansız olamaz buğday fiyatı artmamalı Ülkemiz de her vatandaş ekmeği pahalıya yememeli ucuz olmali
Mazot 30 lira olabilir gübre 15 bin lira olabilir ama vatandaş ucuz ekmek yemeli hedefimiz bu
Bir ara bende öyle düşünüyordum ama şu anda farklı bir duruma dönüştü çok fakirleştik bunun daha altı bayağı sene 1990 lar hatta 80 lere döneriz

Bir ara bende öyle düşünüyordum ama şu anda farklı bir duruma dönüştü çok fakirleştik bunun daha altı bayağı sene 1990 lar hatta 80 lere döneriz
İroni yaptı hükümetin görüşünü söyledi çiftçi batarsa tarlalarını toplarlar bedavaya düşünsenize dolar adamlarda tüm ihaleler onların elinde. Dövüz bazlı kurumlar denetlenemiyor kurumlar zarar ediyor gösterip el altından göstermelik tankpalet fabrikasının yanında kimbilir neler satıldı halk fakirleşçek onlar zenginleşecek fakirleşen halk malını star bedavaya malları toplarlar aç kalırsa halk ayaklarnır

İroni yaptı hükümetin görüşünü söyledi çiftçi batarsa tarlalarını toplarlar bedavaya düşünsenize dolar adamlarda tüm ihaleler onların elinde. Dövüz bazlı kurumlar denetlenemiyor kurumlar zarar ediyor gösterip el altından göstermelik tankpalet fabrikasının yanında kimbilir neler satıldı halk fakirleşçek onlar zenginleşecek fakirleşen halk malını star bedavaya malları toplarlar aç kalırsa halk ayaklarnır
Anladım abi ironi oldugunu halkın aç olduğu yerde kimse mutlu olamaz ama tam dengede tutmak lazım

Anladım abi ironi oldugunu halkın aç olduğu yerde kimse mutlu olamaz ama tam dengede tutmak lazım
Mazotu gübreyi vergisiz verirsin ilacı da dahil bulgarda çiftçi malzemeye vergi vermiyor traktörde dahil en kalitelisini kullanıyorlar bizde tam tersi ötv denen halkı soyan verginin vergisini alıyorlar traktörün asıl masrafı nedir otomobillere bak dik yarısı ötv

Çiftçi aç ölürse ölsün omurlarında değil para çöp oldu bulgardan çarşıya çıkamıyorum pazar da komşi komşi diyon pazarcılar dolu marketlere ilk önce otomobille gelenler pikapa kamyonet yada tranporter cinsine döndüler cumadan gelip cuma pazarı cumartesi pazarı pazartesi pazarı derken tır konvoyu 30 km ye dayandı köyden zor çıkıyor adamlar yollarıda kapıyor dün mazot aldım zor çıktım petrol ofisinden rezillik ülke yağmalanıyor geçen sene 10m lik 140lik 220 helozon 12bindi 1 ayönce 30a aldım 24 lü potinger 85 29lu aysanı 37 bin bizim malımız para yapmıyor alacağın gübre mazot malzemeler traktörler yanaşamıyoruz 2018 de 2014 erkunt 100lüksü 88bine almıştık nerden nereye dahada kötüye gideceğiz iyi günler alınmış alınmıştır sene atlasın yenisini alamayız malımız para etmediği için paramızında değeri hergün kayboluyor
Koyuyor adam iki bin levasını (otuz bin Lira' s) cebine, oynaya oynaya gelip oynaya oynaya gidiyor, yazık be , ne günlere kaldık.

traktörü seçmek dert değil dedi bugün birisi bana, 135 lik traktörün debriyaj bilyası değişecek denmiş,

olabilir arızalanabilir, traktör seçtikte ne olduki demiş? sadece traktörü ikiye ayırmaya 17500 TL yazıyorlarmış, gerekli malzeme bilye falan parasınıda hesaba ilave ediveriyorlarmış diyede ekledi,

hemen traktörü değiştirecem diye paçası tutuşmuş, yahu bir bilye gitti diye tarktör değişilirmi. verilmez yenisine 3-4 milyon , git yaptır işini gör geç diyen var.

asıl mesele her şey o kadar uçtuki, parayı nasıl kazanacağını şaşırdı millet, olan çiftçiye oluyor her yönden, kımıldasa deli para çıkıyor cebinden, nasıl üreticilik yapacak?

• Beğen
Tepkiler: Mustafaşahin
Nüfus artmış, ellerinde sihirli değnek yok, paralarıda yok dünyadan sürekli borç arıyorlar, sadece 2024-25-26 yıllarında mevcut borçların ödenmesi gereken faizi 123 milyar dolar olduğu hesaplandı şimdiden, ödemeye güç olmadığı gibi, mevcut borcun üzerine borç aranıyor, varın artık siz düşünün önümüzdeki yıllarda durumları.

Peki bu durumdayken artmış nüfus, bu kalabalık nüfus nasıl idare edilecek? Düşük gelirle nasıl geçim olacak?

Tabiyki iç kaynaklar aşırı zorlanarak, çünkü elde sihirili değnek yok, bu kaynağın içinde sizde varsınız, aldıkları borç ve faizi ise sopa gibi dikilip kalacak her yıl, yönetimlerin başvuracağı yegane şey yeni süslü söylemler ve kimse kusura bakmasın yalandan başka birşey olabilirmi, evet bu durumda millete yutturabildikleri kadar başarılı olurlar.

Şimdi, bunları zekası yerinde birisi hemen farkeder, fakat iş zeka meselesi olunca, yönetimler algı yaratarak olayı başka boyuta taşır, sonuç değişmez başarılı olursa planı yürür düzen değişmez.

Başa gelen çekilir derler, ama başa geleceği görüp değerlendirip ona göre hareket etmeye çalışmaktan başka yapacak bişey yok artık, keşke başa gelmeden toplum başına gelecekleri görseydide, 14 mayısta elinde fırsat varken düzeni değiştirseydi, artık çok geç, geçmişte yapılan hataya bakıp, gelecekte bu hatanın doğurduğu durumdan en az zararla yırtmanın hesabını yapmak şart, bunun birinci kuralıda herşeye inanmamak ve algıya kapılmamaktır, burada herşeye inanmamak kısmı çok önemlidir, eğer öyle olursa, algıyada zaten kapılmaz insan.

Düzeni kiminle hangi düzenle değiştirecek ki vatandaş
Vatandaşın önüne bir tez-antitez tablosu koyuluyor, seçeneksizlikle kendini seçtirenler iliğine kadar halkı sömürüyor.
Bir tarafta ihalar sihalar üreten dünya lideri diğer tarafta daha koltuğa oturmadan kandile selamlar yollayan muhalif liderlerin görselleri ve söylemleri verilip duruyor.
50 seçimdir seçim kaybeden adam bu vasıfsızlık, bu mallıkla son seçimi kazanacak gibi olunca yerine daha malını geçirdiler.
Arka planda İsrailli şirketlerle en ufak bir ekonomik gerilim yaşanmıyor ama netanyahuyla tatlı aşıklar gibi yapılan atışmaları görünce dünyaya hükmettiğimizi sanan bir halkımız var
Bu halk hangi düzeni hangi düzenle değiştirecek bilince sahip olabilir ki?