Asgari ucretle calismak mi? Yoksa 100 donum sulu tarla ekmek mi daha karli?

20 30 dekar yerin olsun yarisini yonca yarisini misir ek 5 inek 5 danasi olur 10 coban varsa toplayip guden katarsin ona sabah gider aksam gelir.ekmek olmadan yemek olmaz tabi gubresi olcak yem alcan tabi tarlaya tohum gubre nasil aliyon oda oyle tarlada urun cikcakmi poz geri ek hastalik var yagmur yagcakmi yagmayacakmi dolu vurcakmi kuya traktor takcan mazot tabanca sok tak tikancak hat degistircen neler neler her isin sorluklari var

Her kafadan bi ses cıkmıs. İnsanlar kendileri yapmaya cesaret edemediği hayalleri bi güzel pazarlamış arkadaşa :) Yok şunu ek şu kadar kaldır yok şunu al şunu sat... Ne kadarda kolay anlatması. İyi de adama sormazlar mı 100 dekardan bu kadar kazanılıyorsa 100 dekar katlarını eken sizler ve bizler neden hala yarım adım ilerleyemiyoruz?

Neden hala banka kredileriyle, borçla senetle traktör alınıyor bu ülkede? Neden hala deli gibi kırsaldan kente göç var? Yapmayın arkadaşlar hayallerinizi pazarlamayın insanlara. 100 dekar sulu tarım sıfırdan başlayan bi adama hiç bir şey kazandırmaz. O adam en az 5 yıl malzeme parasına çalışır, traktörü, ekipmanı, ilacı, gübresi, arızası vs....

kardeşim hepimiz bu işleri yapıyoruz, bu hesaplar bu kadar basit değil!!! 100 dekar soğanla 110 bin net kar eden arkadaşın işi hep rast gitmiştir. Bırak 30 40 kuruşu bir sene elinde patlayıp seni içeri çektimi 3 sene ordan çıkmaya çalışırsın.Kısaca emme basma tulumba. Soğanı yüksek dekarlar da ekmen için en önemli etken pazar! Elinde kendi pazarın varsa (aracısız tüccarsız) her sene kar edersin. Çiftçiysen dediğim gibi şansın bol olsun derim. Şahsi kanaatim olarakta geçim için bu işin asgarisi iç anadolu için 200 dekar. Nadas bırakma yapabilir toprağından verim alabilirsin. Veyahut 100 dekar buğdayını ekersin herhangi bir afet olmazsa aşağı yukarı verim ve satış olarak garanti para. Bu çok önemli orda ki 100 dekar buğdayın sayesinde kalan 100 dekara yazlık farklı mahsülleri ekebilir masraflarını buğdaydan çıkarırsın.Ve yazlıktan para kazanırsan cebine para kalır.

2007 den beri ekiyorum daha bir kere zararım olmadı sadece 1 sen verdiğimin 10 bin fazlasını kazandım diğer seneler aynı kimse yalan söylemesin çitçilik kazandırmıyor diye adam gibi bakmayıpta soğan kilo yapmadı pancarın şekeri düşük tonaj yapmadı demesin adam gibi bakılan herşey para kazandırır yanlız herşey risk askeri ücretle çalışanın yek garantisi heray parası var başka hiçbir avanatajı yok

2007 den beri ekiyorum daha bir kere zararım olmadı sadece 1 sen verdiğimin 10 bin fazlasını kazandım diğer seneler aynı kimse yalan söylemesin çitçilik kazandırmıyor diye adam gibi bakmayıpta soğan kilo yapmadı pancarın şekeri düşük tonaj yapmadı demesin adam gibi bakılan herşey para kazandırır yanlız herşey risk askeri ücretle çalışanın yek garantisi heray parası var başka hiçbir avanatajı yok

Amasya da Yeşilırmak nehrinin soğan aktığı yılları gördük.

Güzel kardeşim kimsenin yalan söylediği yok. Ben diyorum ki şansın yaver gitmiştir. Sen 10 senedir dökmemiş olabilirsin dökenler de çok. Bu sene Rusya soğan çekene kadar,15-23 kuruş arası mal verildi. Malın tonaj da yapsa 15 20 krş fiyatla hiç bir anlamı yok. Hatta para etmediği sene tonajın çoksa o bile sana külfet olarak dönüyor. Malum 1 çuval soğanın sadece çuvallama ve dikmesine 4-5 tl arasında para veriyorsun. Soğanın en büyük maliyeti işçi!!! İşçilik çuvallama gibi en büyük yükü azaltabilse çiftçi iyi kötü para kazanır. Ama diğer türlü bu fiyatlara sattığı soğan sadece maliyetini çıkartıyor ve senin kocaman bir yıl verdiğin emek yanına kâr kalıyor. Bir işe girerken fizibilite yapılır, oraya yatırdığın parayı ne kadar zaman da çıkaracağına ve kârlılığa ne zaman geçeceğine dair hesap ve planlama yaparsın. Bunu da gerçekçi hesaplarla yaparsın. Malesef soğan işinde genel olarak senin dediğin gibi bir tablo yok! Önce ki mesajda dediğim gibi kendi pazarın varsa zarar etmezsin. Nitekim 1 yıl emek verdiğin bir işin sonunda o sene 10 bin lira kârla kapatman bile zarardır.

Her kafadan bi ses cıkmıs. İnsanlar kendileri yapmaya cesaret edemediği hayalleri bi güzel pazarlamış arkadaşa :) Yok şunu ek şu kadar kaldır yok şunu al şunu sat... Ne kadarda kolay anlatması. İyi de adama sormazlar mı 100 dekardan bu kadar kazanılıyorsa 100 dekar katlarını eken sizler ve bizler neden hala yarım adım ilerleyemiyoruz?

Neden hala banka kredileriyle, borçla senetle traktör alınıyor bu ülkede? Neden hala deli gibi kırsaldan kente göç var? Yapmayın arkadaşlar hayallerinizi pazarlamayın insanlara. 100 dekar sulu tarım sıfırdan başlayan bi adama hiç bir şey kazandırmaz. O adam en az 5 yıl malzeme parasına çalışır, traktörü, ekipmanı, ilacı, gübresi, arızası vs....

Seni bu çözümlemenden ötürü tebrik ediyor ve sorduğun sorunun içinde vermiş olduğun cevabı göstermek isterim.
BAKARA Suresi 276. ayet
Allah faizi tüketir (Faiz karışan malın bereketini giderir), sadakaları ise bereketlendirir. Allah küfürde ve günahta ısrar eden hiç kimseyi sevmez.

sulu tarıma bir örnekte benden

gecen sene 30 dönüm pancar ektık
dönüm / 8 ton aldık 212 tl den verdık fabrıkaya

sonuç
tüm masraflar cıktıktan sonra avanslar hariç sene sonunda 24 bin küsür para bıraktı( avaslar eklersen 30 a yanasıyor)
tarla suya uzak sulama malıyetı yüksek di
daha bilinçli bakıma 10 11 ton alanlar var verım olarak

Geçen yıl 22 dönüme barbunya ektim
Tohum gübre,ilaç, damlama ve işçiye yaklaşık 20000 lira verdim
Toplam aldığım 64000 lira
bence 44000 lira güzel para
Sulu 100 dönümü asgari ücretle almayı hayal etsek bizim burda 100 yıl çalışmak gerek 😀

• Beğen
Tepkiler: Theottoman
Seni bu çözümlemenden ötürü tebrik ediyor ve sorduğun sorunun içinde vermiş olduğun cevabı göstermek isterim.
BAKARA Suresi 276. ayet
Allah faizi tüketir (Faiz karışan malın bereketini giderir), sadakaları ise bereketlendirir. Allah küfürde ve günahta ısrar eden hiç kimseyi sevmez.

Gerçekten kusursuz bi yaklaşım olmuş asıl ben tebrik ederim.

Keşke 5 yıl il kalsa ama sanmıyorum sıfırdan giriyosan batma riskinde var hele ki araziler kendine ait değilse ... Ben bu kazanıyoruz diyenleri gerçekten anlayamıyorum biz dededen beri bu işi yapıyoruz artı hayvancılık var yıllık faiz ödememiz 4 yılda 300 Bin tl civarındaydı bunu bitiriyoruz şimdi kazanmaya başladık demem o ki krediyle iş yapıyosanız peşin para verip bişeyler alamıyosanız en azından herşeyi vadeye başak karta vs şeyleri kullanıyosanız üzgünüm ama kazandığınızı sanıyosunuz aslında esas kazançlarınız havaya uçup gidiyo eline tomarla para girer tomarlada çıkabilir hatta 2 katı tomarlada çıkabilir ama hiçbizaman 2 katı tomarla girmiyo maalesef

BAKARA Suresi 276. ayet

Çok güzel cevap helal olsun faizden krediden hayır gelmez biz yeni traktör aldık sıfır babam dedi ben peşin alırım hayatta faiz vermem dedi peşin aldık ondan sonra

100 dekarı halletecek alet edevata gerek yok mazot parası +200 liraya günlük akşama kadar motoruyla iş yapıyorlar burda 100 dekarı sulucak alet 7 bin ciavarı başka bi maliyeti yok ben yıllık 250 200 dekar cvarınsoğan ekiyorum kimse boş konuşmasın kendi kazandığımı banamaı öğreticeniz
Eyv yazdiklariniz icin. Traktor, alet, edevat masraf degil bunlar benim girdi maliyetlerim. onlar icin bi 40 bin ayirdim zaten. Basta yapabiliyor muyum diye traktoru falan kiralicam bakalim. Baktim elime az bi para geciyor ben bu ise dort kolla sarilirim Allahin izniyle.

Salma sulama yapma imkanın varsa boru almana ilk etapta gerek yok bence.
100 dönüme yağlık ayçiçeği eksen sulak yerden başına çok ekstrem durumlar gelmediği sürece 25-30 ton alırsın.oda desteği vs 55-60 bin lira yapar.masrafı sana kalmış.toprak yapına göre dönüme 350-400 kg almakta senin elinde.
Benim tercihim 100 dönüm sulu tarla olurdu.

Pancar filan tahminimce ayçiçeğinden fazla kazandırır ama zahmetli ve daha maliuetlidir.
Fiskiye ile sulama dusunuyorum basta. Pancari direk fabrika aldigi icin ekmek o yuzden cazip geliyor. Ama aycicegi icin fabrikalarla anlasmak gerekiyor sanirim.

Hocam sunu sorayim oncelikle bu 100 donum yer sizin mi ? Yoksa kira mi olacak ?

Ona gore konsmakta fayda var .

Ben pamugu bilirim sadece ama ciftcilikle ilgili genel bir durum . Ne olursa olsun kendi isinin patronu olursun .
Aslinda 140 donum ama gerisi kuru. Tarlalar bizim. Dedemden sonra kimse ekmeyince ve herkes sehre gidince oyle kaldi.