ASGARİ ÜCRET 30 000 LİRA OLMALI

evkiraları, 15 000-20 000 lira oldu...
bütün ihtiyaçlar ona göre arttı...yiyecek, içecek, mazot, ulaşım, elektirik, su, gaz...
yapılan devalüasyon-enfilasyon herkesin malumu...
halkı cendereye sokmanın alemi yok...
durum, 20 yıl önceki durumdan farklı...

halk üretecek ve tüketecek...
500 tl, 1000 tl banknotlar tedavüle çıkmalı...

ücretler, maaşlar...
asgari ücret 30 000 lira olmak üzere yeniden düzenlenmeli...
bakalım yapılır mı...

• Beğen
Tepkiler: ilyas35
bütün ihtiyaçlar ona göre arttı...yiyecek, içecek, mazot, ulaşım, elektirik, su, gaz...

ücretler, maaşlar...
bakalım yapılır mı...
Asgari ücrete olacak zam%30 çok olsa%50 p bile çok çok zor

• Komik
Tepkiler: behcet arı
Sağ duyulu arkadaşlar da olmasa napariz
Vah vah.
Buğdayı zam gelmemeli yoksa halk pahalı ekmek yer
Aycicegine zam gelmemeli yoksa halk pahalı yağ tüketir.
Hay Allah bu çiftçinin suçu nedir yahu
Süte zam gelmemeli halk pahalı süt tüketir vaasyyy.
Yem pahalı olsun hayvancılık yapan yemi nasıl olsa alır önemli değil.
Asgari ücrete bile zam gelmesin.is verenler zor durumda kalır.vah vah yok beyaa düzelmez. Bu memleket.

asgari-%C3%BCcret-karikat%C3%BCr.jpg

asgari-ucret-zam-karikatur-AA.jpg

hk1228.gif

asgari_ucret.jpg

1701337006305.jpeg

sefer28+aral%C4%B1k.jpg

emeklilerin satınalma için ayırdıkları para miktarı daha da azaltılırsa,
enfilsyon düşermi ya da markette, bakkalda etin, sütün, kuru fasulyenini, bulguruni tuvalet kağıdının
zeytinyağının, deterjanın sabunun fiyatı düşer mi, azalır mı....
yoksa, emekliler bu malları, daha yüksek fiyattan daha az miktarlarda mı alır...

bir de para yok parayok diyorlar...memleketteki paralar nereye gitti dersiniz...:ROFLMAO:

ali beyden cevaplar, hakikatlar...

Son düzenleme:
ev kiralarının, 15 000-25 000 lira olduğu bir ülkede, asgari ücretin
15 000-16 000 aralığında olacağını söylemek, insanlarmızın,
akıl ve mantık olarak neren nereye geldiğinin resmidir...
asgari ücretlileri bilmem...
emekliler, hergün dua ediyor...

allah, herkese akıl fikir ihsan eylesin...
rahmetli, mesut yılmaz, maaşları iki katına artırmıştı...bi tarihte,
neden artırmıştı, acaba...

devletin (hükümetin) memuruna vereceği en az maaş, 33 000 lira olacakmış...
özel sektörde, patronun, işçiye vereceği en az ücret 16 000 lira olacakmış...
neden acaba, bunlardan birisi uzayda mı yaşıyor...
birine, ekmek, hava, su bedava ötekine paralı mı...

10 000 lira verileceği söylenen, emekliler ne düşünüyor acaba...

marketlerde, fırınlarda, şimdiden %30-40 zam yapıldı...bu birincisi...
ikincisi, reklamlardan sonra...:D

zam yapmanın kolaylığına, alıştılar artık....

Son düzenleme:
Develetin hazine ve maliye bakanı kaç tane okul bitirdi biliyonmu sen?

11 tane diyolar, bitirirken ben görmedim, söylenen rakam budiye yazdım, daha az yada çok olabilirde.

Nasıl ? çok değilmi ?

Ondan dahamı iyi bilecen, daha iyimi yönetecen ?

Ama dağdaki çobanı yönetime oturtsan her gün zam yapsa oda yönetir, ne olacakki işmi zam yapmak değilmi?

Zam yapmanın kolaylığını kullanan herkes şimdiki yönetimi sergileyebilir yani.

Birde bakın Arjantin parasını %50 devalüe edeceğini açıkladı, olması gereken bir devalüasyon varsa, numara çekmeden tüm halkın önceden bilmesi gerekir, işte Arjantin bunu yapmaya başladı.

Peki bizde paranın değersizleştirme politikası uygulanmaya başladığınfan bu fünlete kadar neden halkına duyurmadan numara çekerek devalüasyon geekleştiriliyot, yok papaz olayı bahane, yok dış güçler, yok pandemi...bi sürü bahane devalüasyondan sonra sıralanıyor, adınada gizli devalüasyon diye kılıfta bulunmuş çok komik,

Bu yanlıştan ne zaman dönülecek, halk önceden yapacağınız devalüasyonu neden bilmiycek, neden yıl sonu döviz tahminleri ile yanıltılıyor halk, köle falanmı bu halk, yoksa ülkenin gerçek sahibimi, uygulanan ve yapılacaklardan neden önceden haberdar edilmiyor.

Sonra zamlarda peşi sıra geliyor, ah bide bakmışınız market denetliyorlar, komik adamlar vesselam.

• Muhteşem
Tepkiler: behcet arı
medyadenen, yalan makinesine bir de bakmışsın..
herşey yalan, yazılıp haber diye kakalan şeyler hakikat dışında...
yüzde1 ya da binde 1 doğru haber....
haber kalmadı, hepsini yiyip bitirdiler...

bu bir kafa yeme şekli olsa gerek...
aferin bu lüzumsuz işlerle uğraşanlara...
büyük faydaları oluyor, doğrusu...:D

millet bu haber yalanlar ile meşgul olurken, birileri malı götürüyordur..

Son düzenleme:
Tek üzüldüğüm şey kurunun yanında yaşta yanıyor. Bazıları daha beterini hak ediyor. Ancak diğerleri de bunlar yüzünden bu sefil durumu yaşamak zorunda kalıyor. Bu ülke den çok fazla bir şey beklemeyin. Her sene daha da kötü olacak.

• Beğen
Tepkiler: toztoprak

ücretler, maaşlar...
bakalım yapılır mı..
Selamın aleyküm arkadaşım, ülkemizde maalesef yaşam da kalabilme şartları oldukca zor hepimizin malumu, bu yüzden herkes dertli bende dahil olmak üzere ve asgari ücret ile alakalı herkesin beklentisi yüksek
ben de bir kaç soru sormak istiyorum
Mesela ssklı çalışanın var? varsa kaç kişi?
Bunu sormamı lütfen yanlış anlama, belki de vardır beş, on kişi belki de daha fazlası... Bilmiyorum, varsa zaten altta yazacaklarımı biliyorsundur,
Ama yoksa lütfen oku ve iş veren tarafından da bi bakış penceresi açalım, Parasını faize değil de yatırıma yatıran kesimlerden kar marjı çok yüksek olmayan hep dövülen işletmelerin gözünden bakmanı istiyorum,
Geçenlerde bu forumda okumuştum yine bi kaç arkadaşımız üretmeyi bırakıp tarlasını traktörünü satıp faize bankaya yatırmaktan bahsediyordu , yada tarım işine hiç girme onun yerine git banka faizi ye diye birileri tavsiyelerde bulunuyordu, sebebi tarımdan para kazanamamak...kaldı ki genelde eleman çalıştırmadan, daha doğrusu resmiyette çalıştırmadan kendi işgücümüzle yapıyoruz bu işi ve bu halde bile maliyetler belimizi büküyor değil mi?

17 yaşında daha evvel senin işinle hiç bir bilgi deneyime sahip olmayan birisine 30000 verince kalfalara ne verilmesi lazım ustalara ne verilmesi gerekiyor mesela 10 yıllık deneyim sahip çalışanın ücreti ne olacak bunları küçük işletmeler olsun büyük işletmeler olsun nasıl karşılayacak bunu da göz önünde bulunduralım
Bu son söyleyeceğim çok kişi tarafından eleştiriye maruz kalacak biliyorum ama söyleyeceğim
Abi ama kimse kusura bakmasın asgari ücret bi baltaya sap olamamış yada boş, deneyimsiz vasıfsız adamın kadının alacağı maaş, bunu alan evlenmesin kiraya çıkmasın, biraz beklesin gayret göstersin çalışsın bi iki sene bi işte vasıf kazansın o zaman aldığı maaş la ev de geçindirsin aldığı maaşla çocukta okutsun o zaman onun maaşı yüksek olsun bence asgari ücret 1bir ise kalfa iki asgari ücret alsın usta 4 asgari ücret alsın şu şartlarda kaç kişi ustaya 4 asgari ücret verebilir veremediğinden ne çırak çıraklığını biliyor ne usta hakkını alabiliyor rahat geçinebiliyor

Selamın aleyküm arkadaşım, ülkemizde maalesef yaşam da kalabilme şartları oldukca zor hepimizin malumu, bu yüzden herkes dertli bende dahil olmak üzere ve asgari ücret ile alakalı herkesin beklentisi yüksek
ben de bir kaç soru sormak istiyorum
Mesela ssklı çalışanın var? varsa kaç kişi?
Bunu sormamı lütfen yanlış anlama, belki de vardır beş, on kişi belki de daha fazlası... Bilmiyorum, varsa zaten altta yazacaklarımı biliyorsundur,
Ama yoksa lütfen oku ve iş veren tarafından da bi bakış penceresi açalım, Parasını faize değil de yatırıma yatıran kesimlerden kar marjı çok yüksek olmayan hep dövülen işletmelerin gözünden bakmanı istiyorum,
Geçenlerde bu forumda okumuştum yine bi kaç arkadaşımız üretmeyi bırakıp tarlasını traktörünü satıp faize bankaya yatırmaktan bahsediyordu , yada tarım işine hiç girme onun yerine git banka faizi ye diye birileri tavsiyelerde bulunuyordu, sebebi tarımdan para kazanamamak...kaldı ki genelde eleman çalıştırmadan, daha doğrusu resmiyette çalıştırmadan kendi işgücümüzle yapıyoruz bu işi ve bu halde bile maliyetler belimizi büküyor değil mi?

17 yaşında daha evvel senin işinle hiç bir bilgi deneyime sahip olmayan birisine 30000 verince kalfalara ne verilmesi lazım ustalara ne verilmesi gerekiyor mesela 10 yıllık deneyim sahip çalışanın ücreti ne olacak bunları küçük işletmeler olsun büyük işletmeler olsun nasıl karşılayacak bunu da göz önünde bulunduralım
Bu son söyleyeceğim çok kişi tarafından eleştiriye maruz kalacak biliyorum ama söyleyeceğim
Abi ama kimse kusura bakmasın asgari ücret bi baltaya sap olamamış yada boş, deneyimsiz vasıfsız adamın kadının alacağı maaş, bunu alan evlenmesin kiraya çıkmasın, biraz beklesin gayret göstersin çalışsın bi iki sene bi işte vasıf kazansın o zaman aldığı maaş la ev de geçindirsin aldığı maaşla çocukta okutsun o zaman onun maaşı yüksek olsun bence asgari ücret 1bir ise kalfa iki asgari ücret alsın usta 4 asgari ücret alsın şu şartlarda kaç kişi ustaya 4 asgari ücret verebilir veremediğinden ne çırak çıraklığını biliyor ne usta hakkını alabiliyor rahat geçinebiliyor

Bak güzel kardeşim,

1) Asgari ücret dediğin para şuan ülkenin resmi maaşı. Ocak 2023 verilerine göre yaklaşık 15 milyon kişi direk asgari ücret alıyor, bunu genellersen, neredeyse ülkenin yarısından fazlası asgari ücret civarında maaş alıyor. Boş vasıfsız kişilerin alması gereken ücret dediğin para yaklaşık 30 milyon kişinin 1 aylık geliri. Sen git istediğin kadar vasıflı ol, usta ol, maaşlı çalışıyorsan, bu paranın etrafında dönüyorsun.

2) 10 yıl önce işe başlayan tecrübesiz biri, bugün 10 yıllık tecrübeli haliyle aldığı maaş, alım gücü olarak 10 yıl önceden daha düşük. Şuanki sistemde asgari ücretten kurtulma şansın neredeyse yok. Nerede çalışırsan çalış, iş hayatına asgari ücretle başladıysan, geçmiş olsun, asgari ücretin maksimum 2 katına çıkarsın, o ilave asgari ücreti de ücretsiz mesai ile senden alırlar. Mühendis, doktor, memur olsun daha çok alsın dersen, aldıkları para büyük ama işlevi küçük.

3) İş veren gözünden bu hesapları büyük işletmelerde çok yaptım. Daha önce de burada da yazdım, işçilik maliyeti %10 u çok zor geçer hatta çok altındadır. Çok kısa bir örnek vereyim, günde sadece 10 adet çorba satan bir lokanta düşün, 1 işçinin günlük maaşı+yemek+SSK yı rahat çıkarır. Detaylı da anlatabilirim.

4) 2017 de aldığım beyaz eşyalar 3200 tl di, asgari ücret net 1404 liraydı, şuan aynı beyaz eşyalar tam 62000 tl. Arada neredeyse 2,5 katlık fark var. Bu kayıp olan kısma enflasyon vergisi diyoruz. Zamanın da bu işletmeler bu parayı veriyorken, şuan yarım maaşla çalıştırıyor desek yeridir. Gözünü açıp bir de bu gözle bak derim.

5) Bu şartlarda ustaya 4 asgari ücret veren firmalar var. Vermeyenler de gün gelecek, o vermedikleri paradan dolayı kalitesel sorun yaşayıp çok daha fazlasını bedel ödeyecek. (Ki ödediklerini çok gördüm)

6) O başlıklar da tarımla ilgili girme diyenlerin hepsi, sıfırdan tarıma başlanmaz diyordu. Bugün 100milyon lira yatırımla tarıma başladığında getirisi 500bin olur. Genelde yüzde 1 ın altında kazanç sağlar. Ama 100 milyonluk sermayen(tarlaların) hiç bir zaman eskimez bozulmaz. Bugün 100milyon lirası olan adamda parayı tarlaya, çiftçi değilse yatırmaz. Tarlayı satıp, traktörü satıp faize yatırabilir, aldığı parayla bakalım geri alabilir mi? Alamaz.

• Beğen
Tepkiler: Stronger
Bak güzel kardeşim,

1) Asgari ücret dediğin para şuan ülkenin resmi maaşı. Ocak 2023 verilerine göre yaklaşık 15 milyon kişi direk asgari ücret alıyor, bunu genellersen, neredeyse ülkenin yarısından fazlası asgari ücret civarında maaş alıyor. Boş vasıfsız kişilerin alması gereken ücret dediğin para yaklaşık 30 milyon kişinin 1 aylık geliri. Sen git istediğin kadar vasıflı ol, usta ol, maaşlı çalışıyorsan, bu paranın etrafında dönüyorsun.

2) 10 yıl önce işe başlayan tecrübesiz biri, bugün 10 yıllık tecrübeli haliyle aldığı maaş, alım gücü olarak 10 yıl önceden daha düşük. Şuanki sistemde asgari ücretten kurtulma şansın neredeyse yok. Nerede çalışırsan çalış, iş hayatına asgari ücretle başladıysan, geçmiş olsun, asgari ücretin maksimum 2 katına çıkarsın, o ilave asgari ücreti de ücretsiz mesai ile senden alırlar. Mühendis, doktor, memur olsun daha çok alsın dersen, aldıkları para büyük ama işlevi küçük.

3) İş veren gözünden bu hesapları büyük işletmelerde çok yaptım. Daha önce de burada da yazdım, işçilik maliyeti %10 u çok zor geçer hatta çok altındadır. Çok kısa bir örnek vereyim, günde sadece 10 adet çorba satan bir lokanta düşün, 1 işçinin günlük maaşı+yemek+SSK yı rahat çıkarır. Detaylı da anlatabilirim.

4) 2017 de aldığım beyaz eşyalar 3200 tl di, asgari ücret net 1404 liraydı, şuan aynı beyaz eşyalar tam 62000 tl. Arada neredeyse 2,5 katlık fark var. Bu kayıp olan kısma enflasyon vergisi diyoruz. Zamanın da bu işletmeler bu parayı veriyorken, şuan yarım maaşla çalıştırıyor desek yeridir. Gözünü açıp bir de bu gözle bak derim.

5) Bu şartlarda ustaya 4 asgari ücret veren firmalar var. Vermeyenler de gün gelecek, o vermedikleri paradan dolayı kalitesel sorun yaşayıp çok daha fazlasını bedel ödeyecek. (Ki ödediklerini çok gördüm)

6) O başlıklar da tarımla ilgili girme diyenlerin hepsi, sıfırdan tarıma başlanmaz diyordu. Bugün 100milyon lira yatırımla tarıma başladığında getirisi 500bin olur. Genelde yüzde 1 ın altında kazanç sağlar. Ama 100 milyonluk sermayen(tarlaların) hiç bir zaman eskimez bozulmaz. Bugün 100milyon lirası olan adamda parayı tarlaya, çiftçi değilse yatırmaz. Tarlayı satıp, traktörü satıp faize yatırabilir, aldığı parayla bakalım geri alabilir mi? Alamaz.
Güzel kardeşim, söylediklerinin çoğu bence yalan değil, ama görüşlerimiz le görülerimiz farklı...
Galiba onu anlatmakta başarılı olamadım.
Ülkemizde Maaşlar maalesef asgari ücret etrafında toplandı, hatta bir çoğu sigortada asgari ücret gösterip kalanı elden alıyor.
Bence asıl önemli olan ve düzeltilmesi gereken maaşların asgari ücret etrafında değil, insanların niteliğiyle orantılı olması.
Maalesef şu anda vasıfsız eleman 11400 alıyorken kalifiyeli eleman yirmi, yirmi beş alıyor.
Bildiğim sektörden örnek vereyim
Bundan on sene önce, herhangi bi pastanede hiç bi şey bilmeden tezgaha geçirdiğimiz elemana asgari ücret veriyorken kalifiye bir tezgahtara üç asgari ücretten fazlası veriliyordu. kalifiye adam arabada alabildi , evde alabildi zamanında imkan vardı verebiliyorduk bizde kazanıyorduk çok şükür...
Bugün, okulu bırakıp hiç bi vasfı olmayan 17 yaşındaki çocuğa 11400 veriliyorken hayatını mesleğe adamış adama gel 20000-25000e çalış demek, bence en yanlışı bu...

Neye göre maliyet çıkardın , Kaç çorba satılıp masrafını düşünce kalanı 630 TL eder bilmiyorum. '' (11400maaş + 3760sigorta +950tazminat+190senelik izin)/26=630'' Youtube da görüyoruz 10 dönüm arpa ekiminden bu kadar kazanılır diyenleri , gerçekte kaç çiftçi o kağıt üzerinde youtuber ın dediği kadar kazanıyor. hiç demiyor bunun için önce tarlan olacak ,traktörün pulluğun mibzerin ilaçlama mak.... üst üste koyunca nekadar sermaye bağlaman gerekiyor...
Kimseyi Faize yönlendirmek istemem ama şu anda banka faizleri yüzde 45 leri bulmuş 300bin vadeli ile 171bin kenara para kalıyor 12 ay sonra , çiftçi veya yatırımcı o kadar riske ve zahmete girecek ne için olsa olsa bunun iki katı için... faiz haram olmasa bence ülkemizde şu şartlada bu kadar çiftçide olmazdı işletmecide....

Bence, önce devlet kaynak bulup iş verenin yükünü azaltacak, sonra hakkedene hakkettiği kadar maaşı özel sektör verecek, bu verilen maaşla kalifiye çalışan insan gibi yaşayabilecek...
Bunun için gerekli yasal düzenleme devlet tarafından yapılmalı, bu özel sektörün vicdanına bırakılmamalı, ama özel sektörde desteklenmeli, devletin imkanı var, karşılıksız basıyo parayı memurun maaşını veriyor, özel sektörde ya zam yapıyor yada küsüyor yatırım yapmıyor... sonrası işsizlik tekelleşme..vs

Şu şartlarda, emin ol asgari ücret ne kadar artarsa, senin, benim, bizim alım gücümüz; o kadar düşecek.
ülkemizde maalesef bu böyle...
yıl başından sonra zamları göreceğiz hep birlikte
elektriğe zam ,suya zam, tuza zam , cezalara zam önce devlet maaşa zam yapıyor, ilk yine o her şeye zam yapıyor , ne olacaktı özel sektör sence bu durumda ne yapacak...
beğensek te beğenmesek te durum bu