2018 yılı için buğday tohum önerisi?

Değerli arkadaşlar, abiler yöre bölge harman bitti bitiyor gelecek yıl kim hangi tohum ekiyor ekim yapmak istediğiniz tohumları kalite değerleri ve bu yıl memnun eden tohumlar yönünden fikir alışverişi yapalım mı saygılar.selamlar.

TrakKulüp Mobil Uygulaması kullanılarak gönderilmiştir.

Kayseri/Bünyan bölgesinde semila tohumculuktan micalengelo ekiyorum bölgemde ki verim ortalaması 350-450 bu sene 510 kg gördüm çeşit ortalama verim ile sezonu bitiriyor protein olarak ilk sene 15.3 14.7 ve bu sene 14.2 ile sezonu kapattı.

Bu sezonda yine micalengelo ve yine semila tohumculugun bagira isimli buğdayını ekecem tavsiye ederim bölgenize uyum sağlar

• Beğen
Tepkiler: İSMAİL TUTAR
Bende paylaşayım Trakya şartlarına benzer koşulları sağlayan bölgelere Esperia cinsini öneririm kılçıklı sert buğday proteini 14.17.18e kadar gelen kaliteli bir çeşit tarım kredi koop. Sertifikalı esperia yazıldık miktarın altında teslim edilebileceğni söylediler özellikle trakyada esperiaya çok yoğun talep olduğu için..

Değerli arkadaşlar, abiler yöre bölge harman bitti bitiyor gelecek yıl kim hangi tohum ekiyor ekim yapmak istediğiniz tohumları kalite değerleri ve bu yıl memnun eden tohumlar yönünden fikir alışverişi yapalım mı saygılar.selamlar.

Güzel konu. Esperia ektik bu sene anız yerlere gelibolu ekmeyi düşünüyorum diğerlerinde kararsızım tekirdağ aglika flamura 85 olabilir

• Beğen
Tepkiler: Gürcan Koç
Bu yıl pehlivan ve flamura 85 buğday ekimi yaptım.

Pehlivan buğdayından istisnai olarak dekar başına (1000 metre kare) 650 kiloyu biçtik. Normalde pehlivan buğdaylarda 400-500 arası verim alıyordum. 8 yıldır pehlivan ekiyoruz. Yatma olarak hassas, verim olarak yağışlı bir sezonda iyi, normal bir sezonda da orta sınıf bir çeşit. Pehlivan buğdayı hakkında açtığım konuyu siteden tarla bitkileri bölümünden buğday başlığı altında takip edebilirsiniz. Harman fotoğrafı eklemesi yapacağım kısa sürede.

Flamura 85 harmanına yeni başladık. Şimdilik verim olarak düşük orman içi Balkan topraklarda dekar başına 350 kilo biçtik. Bu değer şimdilik en verimsiz tarladan çıktı. Biraz daha verimli tarlalarda 400 ve üstü çıkması muhtemeldir. Bahsettiğim orman içi topraklarda bu değerler gayet iyi sayılır. Çünkü normalde verim 200-250 kiloyu geçmez.

Bir sonraki sene Esperia cins buğday ekmeyi planlıyoruz. Flamura 85 ekimi devam edecek. Elimde bulunan 3. sezonu tamamlamış ilaçlı pehlivan tohumu ise ufak bir araziye ekip hayvanlar için yemlik olarak kullanmak istiyorum. Eğer bir yerden deneme için az miktarda elenmiş Andino cins buğday tohumu bulursam onunda ufak bir parselde denemek istiyorum.

Pehlivan buğdayından istisnai olarak dekar başına (1000 metre kare) 650 kiloyu biçtik. Normalde pehlivan buğdaylarda 400-500 arası verim alıyordum. 8 yıldır pehlivan ekiyoruz. Yatma olarak hassas, verim olarak yağışlı bir sezonda iyi, normal bir sezonda da orta sınıf bir çeşit. Pehlivan buğdayı hakkında açtığım konuyu siteden tarla bitkileri bölümünden buğday başlığı altında takip edebilirsiniz. Harman fotoğrafı eklemesi yapacağım kısa sürede.

Flamura 85 harmanına yeni başladık. Şimdilik verim olarak düşük orman içi Balkan topraklarda dekar başına 350 kilo biçtik. Bu değer şimdilik en verimsiz tarladan çıktı. Biraz daha verimli tarlalarda 400 ve üstü çıkması muhtemeldir. Bahsettiğim orman içi topraklarda bu değerler gayet iyi sayılır. Çünkü normalde verim 200-250 kiloyu geçmez.

Bir sonraki sene Esperia cins buğday ekmeyi planlıyoruz. Flamura 85 ekimi devam edecek. Elimde bulunan 3. sezonu tamamlamış ilaçlı pehlivan tohumu ise ufak bir araziye ekip hayvanlar için yemlik olarak kullanmak istiyorum. Eğer bir yerden deneme için az miktarda elenmiş Andino cins buğday tohumu bulursam onunda ufak bir parselde denemek istiyorum.
ismail bey sizin bölgede arpa ustune bugday yada bugday ustune buğday gıbı ekımler yapılıyormu

• Beğen
ismail bey sizin bölgede arpa ustune bugday yada bugday ustune buğday gıbı ekımler yapılıyormu
Evet bazı yerlerde arpa ile buğday bir yıl arayla dönüşümlü olarak ekiliyor, hatta benim komşu yaptı geçen sezon ve bu yıl. Hemen yandaki tarlada ben de arpa-buğday ikilisini dönüşümlü ekeceğim. Yalnız bizim bölgede Ayçiçeği-buğday ekim nöbeti yaygındır. Ayçiçek yetişmeyen kadar zayıf topraklarda mecbur buğday ile arpa, çavdar, yulaf gibi bitkiler ekiliyor.

Bu sene flamura 85 ağırlıklı ekmeyi düşünüylrum. Bu sezonda esperia ektik buğday cinsi hakkında yardımcı olurum

• Beğen