Mikro granül gübreler hakkında ne düşünüyorsunuz?

16.02.2010
769
500

Arkadaşlar yeni yeni yaygınlaşmaya başlayan mikro granül gübreler hakkında ne düşünüyorsunuz kullanan bilen arkadaşlar bilgi verebilir mi

f5e77dbabdec16adeac3863252b3cf1c.jpg

Sumiagro firmasına ait bu

ürün
dedd6f6a1332d000c53decae82f2d653.jpg

Buda timac firmasına ait bir ürün

• Beğen
Tepkiler: Gürcan Koç
Ekimin geciktiği sezonlarda hızlı çimlenme ve gelişime için kullanılıyor. Normal taban gübresini uygun dozda saçtıktan sonra mibzerle tohumun yanında bu tarz ürünler kullanılıyor. Zirai ilaç bayime sorduğumda damla sulama gübreleride aynı amaçlı kullanılabiliyormuş. Bu sezon kanolada ufak bir denemesini yapacağım.

• Beğen
Tepkiler: SeZaR29 ve aşkar
https://youtu.be/YgXjXj9EmXY

Bu videoda sadece mikrogranül gübreyle ektiklerinden bahsediyor klasik taban gübresi hiç kullanmamışlar mibzer almak için kurt tarımla görüşmüştüm mibzerlerinin ayrı bir aparat takmaya gerek kalmadan bu gübrelerden atabildiğini söyledi

İşte o hususta ticari aldatmaca var aman dikkatli olun. Taban gübresi kullanmadan birkaç sene idare edersin fakat sonrasında toprak felç olur. Bunlar ana gübrenin yerini asla tutamaz. Bu mibzerlerin tohum dişlisi kursak yapısı vs iyi değil. Hele kanolada %50 şaşıyor bir kere mikrogranülü nasıl atacakmış doğru düzgün. Bu iş en iyi kit ile olur klasik gübre atım tertibatı bu gübreyi hassas atamaz fazla kaçırır ayar tutmaz.

• Beğen
Tepkiler: aşkar
https://youtu.be/YgXjXj9EmXY

Bu videoda sadece mikrogranül gübreyle ektiklerinden bahsediyor klasik taban gübresi hiç kullanmamışlar mibzer almak için kurt tarımla görüşmüştüm mibzerlerinin ayrı bir aparat takmaya gerek kalmadan bu gübrelerden atabildiğini söyledi

Ortalama bir buğday verimi almak için 6 kg fosfora ihtiyacımız olduğunu varsayalım. Bu ihtiyacı dekara 2-4 kg atılan mikro granül gübrelerden nasıl karşılayacağız?

• Beğen
Tepkiler: sed39 ve aşkar
İşte o hususta ticari aldatmaca var aman dikkatli olun. Taban gübresi kullanmadan birkaç sene idare edersin fakat sonrasında toprak felç olur. Bunlar ana gübrenin yerini asla tutamaz. Bu mibzerlerin tohum dişlisi kursak yapısı vs iyi değil. Hele kanolada %50 şaşıyor bir kere mikrogranülü nasıl atacakmış doğru düzgün. Bu iş en iyi kit ile olur klasik gübre atım tertibatı bu gübreyi hassas atamaz fazla kaçırır ayar tutmaz.

ben kurt mibzerden çok memnunum kanolayı 370grm gubreyide 2.700grm atıyor gayet hassas

• Beğen
Tepkiler: Gürcan Koç
Mustafa bey ile ayni dusunce icerisindeyim. Zira topraga attigimiz geleneksel toprak alti gubrelerinde bulunan fosforun yaklasik olarak yuzde 30 u bitki tarafindan alinabilecek sekilde yarayisli hale gecebiliyor. Kalan yuzde 70 i sonraki senelerde ancak alinabilir hale geliyor. Ilk sene veya 2. Sene icin iyi sonuc alinabilir ama sonraki senelerde mutlak dusus kacinilmazdir. Bir tarlaya en asagi 3 sene denemeden tumunu sadece micro granul gubre ile ekmeyin. Zaten tumunde adinda start gecer yani baslangic gubresidir. Daha iyi cimlenme ve cikis sagladigi bir gercek. 25-30 kg 20.20 atilacagina 2,5 kg micro granul ve 15 kg 20.20 atilarak ekimden memnun kalabilirsiniz.

Buğdayda 18 kg azot 6 kg fosfor olayı herkes gibi beni de düşündürmekle beraber Geçen yıl buğdayını biçtiğimiz müşteri bir tarlasını ikiye bölmüş ve yarısına normal taban gübresi diğer yarısına da mikro gübre atmıştı biçerken her ikisini ayrı biçtik müşteri her ikisinin de aynı verimi verdiğini söyledi bu yıl hepsini mikro gübre ile ekim yapacağını söylemişti hamallık diye yakınıyordu ayçiçeğinde şiddetle tavsiye ederim çıkışta çok bariz fark yaratıyor 3 kg mikro gübreye ilaveten 5 kg üre ile ekim yapıyorlar