2017-2018 sezonu nohut Ekim tecrübeleri

Evet sevgili arkadaşlar... Bir başlık açtık geneli okuma yapıyor ama ute olup yorum yapan sayısı baya az. Toplam 78bin okuma olmuş ama yorum yapan sayısı 20yi çok geçmez.

Bu şekilde tecrübe paylaşımı değil yanlış bilgilendirme oluşturur. Belki de 200/300 nohut üretici si yazıları okurken pek kimse tecrübesini aktarıyor.

Nohut hasat edenler verim fiyat tecrübesini paylaşırsa güzel olir.

Toptan verilen fiyatlar kötü küçük nohut 2400, orta halli ise 2700 civarı. Baş nohut elenmemiş natürel 3500e en iyi....

şuanki Türkiye piyasası bu.

https://www.agcanada.com/2018/06/pulse-weekly-outlook-canadian-exports-face-market-changes/

https://www.northerndailyleader.com...ckpeas-as-pakistan-buying-keeps-market-alive/

Bu iki makaleden anlaşılan şeyleri bir arkadaşımla paylaştım sizlere de özetlemek isterim....

650 dolar şuan avustralyada Pakistan'a ihraç olanlar yani 3 ₺ %30 (bu vergi oranı öğrendiğime göre hindistan ve Pakistan'da nohut için %40/60 arası bir orandan bahsediliyor) kadar da ithalat vergisi olsa 4 ₺ Pakistan ic piyasasına giriş yani uluslar arası piyasa 1000 dolar/ton değil 650 dolar şuan... adam diyor ki umudumuz 700 dolar üstüne çıkması

İkincisi 10 milyon tona yakın üretim avustralya da turkiye de 550 binton bekleniyor bu sene yani avustralya bizim 20 katkımız nohut üretiyor. Yan tarlalara bakarak nohut çok ya da az demek pek mantıklı değil piyasayı belirleyen biz yada ic Anadolu değil uvustralya kanada gibi ülkeler ile tüketen Pakistan hindistan Çin...

Benim anladığım kabuli (iri nohut) türü nohut şuan vergisiz gemi fiyatı 650/700 dolar ki bu da bizdeki 2.5/4 tl aralığına sıkışan nohut fiyatlarının gerekçesini açıklıyor. Makalede bir de mayıs da İrana abd yaptırımindan dolayı ihracat yapılamadığı dan bahsetmiş ki bu da az Bisey fiyatları düşürmüş gibi uluslar arası piyasada...

700/750 dolar bandına çıkarsa ancak fiyat artışı başlar Yada aynı fiyat olup dolar/tl parite yükselirse belki
Diğer makale/haberde de kanadada üretim arttı daha önce pazarımız olan hindistan da gümrük vergileri arttığı için satmıyoruz en büyük pazara malı diyor Yeni pazarlar arıyorlar Dolayısıyla bu da bize direkt yansıyor bence...

Temel sorun ülkemizdeki alanlarda üretimin artması değil pazarın karakterinin değişmeye başlaması ve ihracatci ülkelerde verim artışı. Adamlar satamadiklari malları yüzde 20 gümrük vergisi ile Türkiye pazarına daha ucuza surebiliyirlar k ibu başka bir handikap...

Mantıklı makul yorum eleştirisi alabilirim.

Bilmem düşüncem doğru mu.

Fiyatlat niye böyle diye sorarken az araştırınca cevap çıkıyor karşımıza
Niye fiyatlar böylenin benim yorumumca cevabı...

Merhaba arkadaşlar. Geçen yil icin nohut bakımı çiceklenme dönemi için başlık açmıştım baya ilerledi idi. Şimdi de bu sene ekecek arkadaşlara yardımcı olması ve eken kişilerin de verimini artırması için paylaşımda bulunabiliriz başlık ile uyumlu olarak

-Bölgeniz neresi
-Ne zaman Ekim yapıp ne zaman hasat yapıyorsunuz
-Verim ortalamalarıniz nedir (tr ortalaması tüik verilerine göre 90-100 kg/da)
-gecen yıl eken kişiler sizce veriminizi artıran veya azaltan unsur ne oldu (tohum cinsi, ekim sıklığı, gübre ve ilaçlama...)
-nohut tarımı sırasında vaz geçilmez olduğunu düşündüğünüz unsurlar nelerdir?
Başlığı açma niyetimizin çoğu kişice cevaplanmayan içeriği...

Başlığı açma niyetimizin çoğu kişice cevaplanmayan içeriği...

Bizlerde meraktayız daha bizim bölgelerde hasat olmadı piyasa Ne alemde nasıl bilmiyoruz o yüzden hasat edip piyasanın oluştuğu bölgelerden bilgilendirme bekliyoruz ama kimse Bilgi vermiyor bunun tek nedeni var bence hiç kimse memnun değil gerçi hiç bir konuda memnun olmamız zor

Bizlerde meraktayız daha bizim bölgelerde hasat olmadı piyasa Ne alemde nasıl bilmiyoruz o yüzden hasat edip piyasanın oluştuğu bölgelerden bilgilendirme bekliyoruz ama kimse Bilgi vermiyor bunun tek nedeni var bence hiç kimse memnun değil gerçi hiç bir konuda memnun olmamız zor
Evet fiyatlar aslında normal (buğdaya kıyasla) ama geçen yıllara baktığımızda normalin üstü fiyat

1/tohum fiyatını artırdı (ben mesaala 12 TL ye gecen yıl sertifikalı tohum aldım

2/tarla eğer kira ise talep le birlikte 50 ye alınan yer 100/150 tl oldu kıraç yerler

İlaca talep arttı muadilleri ile birlikte ilaçlar döviz artışı ile de birleşince 2 katını geçti....

SONUC;

Bu maliyetler 3 tl ye nohut satılırsa zarar edilir kıvama getirdi çiftçiyi doğal olarak.

Seneye eken sayısı da doğal olarak azalacaktır

Bu gün Kayseri Argıncık Toptancılar Sitesinde tanıdık bir toptancı (Aynı Zamanda Öğretmen) Boyutunu alış fiyatınız ne olur dediğime; " 2400 ila 3000 aralığında aslanlar Romanya iri olursa 3500 bu günkü Piyasa" şeklinde bilgi vermiştir.

• Beğen
Tepkiler: MUHAMMET38
Bu gün Kayseri Argıncık Toptancılar Sitesinde tanıdık bir toptancı (Aynı Zamanda Öğretmen) Boyutunu alış fiyatınız ne olur dediğime; " 2400 ila 3000 aralığında aslanlar Romanya iri olursa 3500 bu günkü Piyasa" şeklinde bilgi vermiştir.
Tüm Türkiye de fiyatlar şuan için benzer ama 10 gün sonra ne olur bilen yok... 30 ton benim var bekliyorum.

Parça parça 5/6dan satıyorum ama toptan fiyatlar az zayıf daha aynen bahsettiğiniz gibi fiyatlar

• Beğen
Tepkiler: keskın 39
Tüm Türkiye de fiyatlar şuan için benzer ama 10 gün sonra ne olur bilen yok... 30 ton benim var bekliyorum.

Parça parça 5/6dan satıyorum ama toptan fiyatlar az zayıf daha aynen bahsettiğiniz gibi fiyatlar

Bilgilendirme yapan arkadaşlara teşekkür ediyorum. Bilgi akışını sürdürelim lütfen. Bizimkiler daha hasat edilmedi ama sanırım hasat edilse bile hemen satmak çok anlamlı değil. Sanırım bir süre bekletmek en iyisi olacak. Yoksa 2,5-3,0 TL ye nohut satmak akıl işi değil. Zamanla piyasanı 4-5 TL bandına oturacağını tahmin ediyorum.

Abdrman beybizim bölgenin tamanında mantar vardı tekrar ekecegim yalnız nasıl bir tohum seçmelşyim özelden ararsanız sevinirim 0 505 583 40 54

130 donumde 16 ton civari nohut cikti.Keskin kirikkale ,hamit, kamanda9mm az nohutun 8,64 onun icin fiyati 2300 dediler.Yakarim yine de vermem dedim.Ha ayrica anladigim kadariyla hepside simsar.Buyuk firmalar adina mal toplama derdindeler.

Arkadaşlar kusura bakmayın ama size tavsiyem eldeki malınızı elden çıkarmaya bakın.

Herkes sizin gibi düşünüp fiyat yükselecek diye bekliyor dolayısıyla nohut hep çok olacak.

Nohutunuzu satıp o parayla dolar alın nohutu bekleteceğiniz zamana kadar iki kat kar edersiniz.

Geçen sene mercimek vardı bende 1500 1700 arası fiyat verdiler yakarım satmam dedim bu sene 1850 ye sattım.

Geçen seneye göre pahalı sattım ama zarar ettim.
Nasıl mı?

Geçen sene 1 ton mercimekle 1600/4,2= 380 litre mazot alabilirdim.
Bu sene 1 ton mercimekle 1850/5,9=313 litre mazot alabileceğim.

240 kg civarı mi aldınız 1000 M2 den çok iyi maşallah ...

Evet 1000 metrekare yerden aldım. Ben de çok şaşırdım. İlk kez nohut tarımı yaptım bu sene. Bu kadar beklemiyordum. Ama ekim yaparken tohum aşılaması yapmıştım bakteri ile. Sanırım ondan fark etti. Aşılama yapmadan ekenler 200 kg ortalama aldılar. Hem de biraz seyrek ekmişim. 16 kg tohum atmıştım dekara. Biçerci nohutun seyrek olduğunu en az 20 kg eksem iyi olacağını söyledi. İşin ilginci aynı tarladan 10 ton buğday alıyordum zaten. Nohutta aynı verimi yaptı nerdeyse. Allah hayırlı satışlar versin hepimize inşallah.

• Beğen
Tepkiler: The_Hoca