Toprak Analizinden - Hasata Mısır Sezonu 2022

12.06.2017
1,811
1
5,065
22
Aksaray

Selamlar abilerim kardeşlerim. Az önce ilk toprak analizimin sonuçlarını aldım. Süreci kısaca anlatayım:

Yaklaşık 1 ay önce köyden babamın bir arkadaşı (M6040'ın sahibi) bana toprak analizini nereye yaptırabilirim diye sordu. Ben de derslerde hocaların da üzerinde durduğu gibi; asla merdiven altı mantığıyla ucuz ve sadece temel özellikleri analiz eden bir yerde yaptırmamasını, tüm makro ve mikro elementlerin analiz edilmesi gerektiğini ve ülkedeki en kaliteli analiz yapan laboratuvarladan birinin bizim fakültede olduğunu söyledim.

O gün pazar günü olduğu için arayıp da fiyat alamadık. Aynı gün yanıma bir kürek, bir de çuval alarak arkasında kepçe takılı olan 70-56'ya malzemeleri koydum. 50-60 dekar (henüz GPS ile ölçmedim) civarına mısır ekilmesi planlanan tarlayı şu şekilde gezerek 9 farklı örneği, 0-30 cm'den aldım. Normalde25 cm'den sonra kis tabakası olurdu fakat tarla sürülmüş ve hazırlanmış olduğu için daha kabarıktı.

Tarla özellikleri:
- 6 sezonluk yonca yeri,
- Sürülmüş ve hazırlanmış,
- Bir kısmı (sağ tafı) ham toprak,
- Danelik mısır ekilmesi planlanıyor,
- Su problemi hiç olmadı, kendine yeten bir kuyusu var.

Ekran görüntüsü 2022-03-28 162740.jpg

7 Mart'ta, 850 TL karşılağında laboratuvara verdiğim toprak analizini az önce mail olarak aldım. Dikkatimi çekenler ise şunlar:

1) Biz bölge çiftçisi olarak yıllardır kumlu-siltli bir toprak yapısına sahip olduğumuzu düşünürdük. Tam tersi çıktı. Belki de pulluk kulaklarının 1 çizide dolmasının nedeni bu olabilir.
2) Yonca tarlasında azotun 3,3 ppm yani sadece 1kg bulunması trajikomik geldi. Tabi yonca köklerinin ayrışması ilerde katkı sunacaktır. Demekki Rhizobium bakterilerinin çalışacağı bir ortam oluşmamış. Belki bu biçim, tırmık, balya bağlama, toplama derken yıl içinde yapılan 25-30 işlemin toprağı sıkıştırmasından olabilir. Ya molibden eksikliğinden kaynaklanabilir fakat analizde nedense yer vermemişler.
3) Potasyum oranı gayet yeterliymiş. Dane doldurma dönemi (ki hiç zamanı değil) standart her tarlaya potasyum satan ve diploma kiralayarak işyeri açan bayiler bu analizi beğenmedi :) .

Şimdi geçen sene aldığım ve en sevdiğim ders olan "Bitki Besleme ve Gübreleme" dersinin notlarını tekrar etme zamanı. Bilgileri kullanmadığım için unutmuşum, geçen sene aynı tabloyu daha drtaylı yorumlayabilirdim. Sene içinde yapılan işlemleri bu konu altında paylaşacağım. Bereketli sezonlar.

1648475384042.png

Son düzenleme:
O değilde arada nasıl bu kadar fark olabiliyor timac 15 gün önce bize toprak başı 130 tl den 6 tarla analiz yaptı onlarda herkese güvenme bende ünüversitede okudum orda nasıl analiz yaptıklarını biliyorum sakın yaptırma dedi kendi firmalarına verdi.
Ikisinden birinde bi yanlışlık var ama anlamadım
Ayrıca suda çözünebilen fosfor ve potasyum miktarıda var
Screenshot_20220328-175450_Drive.jpg

• Beğen
Tepkiler: Mustafaşahin
Bende bu sene ocak ayında Selçuk Üniversitesi toprak analiz bölümünde 2 tarlamdan aldığım toprak numunelerine tahlil yaptırdım. Sağlam ve güvenilir olsun diye parça başı 600 toplam 120 TL ödedim. Tarlalarımdan 1. Kepir mevkii(kepir adına aldanmayın) beyaz ve kireçli toprak, fazla verimli olmayan ve gecen sene 50 dekardan taş makinesiyle en az 400 depo taş toplamışimdır.
2. Tarlam karataş mevkii simsiyah toprak, çok verimli, organik maddesi yüksek taşsız tarla. İkisinede mısır ekeceğim. Mail ile bana gelen tahlil sonuçları beni tam anlamıyla hayal kırıklığına uğrattı. Sadece rakamlarla hafif oynayarak kopyala yapıştır yapmışlar. Bence bölgelere göre ellerinde sonuclar. O sonuçlara dayanarak bize tahlil sonucu veriyorlar. Selçuk üniversitesine, ziraat fakültesine ve bitki besleme bölüm başkanı Sait Gezgin e mail atmama rağmen herhangi bir geri dönüş olmadı. Tarlalarımın verim potansiyellerini ben biliyorum ve bu tahllillerin yanlış olduğunu kesinlikle söyleyebilirim.
IMG-20220205-WA0000.jpg
IMG-20220205-WA0004.jpg

Bende bu sene ocak ayında Selçuk Üniversitesi toprak analiz bölümünde 2 tarlamdan aldığım toprak numunelerine tahlil yaptırdım. Sağlam ve güvenilir olsun diye parça başı 600 toplam 120 TL ödedim. Tarlalarımdan 1. Kepir mevkii(kepir adına aldanmayın) beyaz ve kireçli toprak, fazla verimli olmayan ve gecen sene 50 dekardan taş makinesiyle en az 400 depo taş toplamışimdır.
2. Tarlam karataş mevkii simsiyah toprak, çok verimli, organik maddesi yüksek taşsız tarla. İkisinede mısır ekeceğim. Mail ile bana gelen tahlil sonuçları beni tam anlamıyla hayal kırıklığına uğrattı. Sadece rakamlarla hafif oynayarak kopyala yapıştır yapmışlar. Bence bölgelere göre ellerinde sonuclar. O sonuçlara dayanarak bize tahlil sonucu veriyorlar. Selçuk üniversitesine, ziraat fakültesine ve bitki besleme bölüm başkanı Sait Gezgin e mail atmama rağmen herhangi bir geri dönüş olmadı. Tarlalarımın verim potansiyellerini ben biliyorum ve bu tahllillerin yanlış olduğunu kesinlikle söyleyebilirim.Ekli dosyayı görüntüle 68793Ekli dosyayı görüntüle 68792
Bende bizim analizi yapanların da aynı olduğunu düşünüyorum dediğiniz gibi tarlanın biri çok taşlı 3 farklı mevki toprak verdik hepsi aşağı yukarı aynı

• Beğen
Tepkiler: Mustafaşahin
Ca/Mg oranı çok yüksek. Fazla Ca 7 adet başka elemente antogonist etki yapıyor. Mg sülfat verin bu arazilere dekara yılda 2 parça halinde 5-7 kg gibi.
Potasyumu vermekten çok aldırmak olmalı yapmanız gereken. Potasyum çözücü bakteri içeren ürünler kullanabilirsiniz. Yüksek ph ve kireç varlığında fosfor alınımı özellikle soğukta imkansıza yakın. İlave daha vermeniz ve bunu önermeleri büyük hata olur. Bizce fosfatı çözdürün fosfat çözücü bakterilere ve mikoriza mantarlara. Üstten erken dönemde düşük doz sülfat formunda izelement karışımı verin bitkilerinize.
CAN26 vermeyin ya da toprağın pH ve kirecini yükseltecek bir uygulama yapmayın. Ekeceğiniz bitkiye göre tohum kaplama ve beslemeyi ayarlamanızı öneririz bir de.

2. Tarlam karataş mevkii simsiyah toprak, çok verimli, organik maddesi yüksek taşsız tarla. İkisinede mısır ekeceğim. Mail ile bana gelen tahlil sonuçları beni tam anlamıyla hayal kırıklığına uğrattı. Sadece rakamlarla hafif oynayarak kopyala yapıştır yapmışlar. Bence bölgelere göre ellerinde sonuclar. O sonuçlara dayanarak bize tahlil sonucu veriyorlar. Selçuk üniversitesine, ziraat fakültesine ve bitki besleme bölüm başkanı Sait Gezgin e mail atmama rağmen herhangi bir geri dönüş olmadı. Tarlalarımın verim potansiyellerini ben biliyorum ve bu tahllillerin yanlış olduğunu kesinlikle söyleyebilirim.Ekli dosyayı görüntüle 68793Ekli dosyayı görüntüle 68792

O değilde arada nasıl bu kadar fark olabiliyor timac 15 gün önce bize toprak başı 130 tl den 6 tarla analiz yaptı onlarda herkese güvenme bende ünüversitede okudum orda nasıl analiz yaptıklarını biliyorum sakın yaptırma dedi kendi firmalarına verdi.
Ikisinden birinde bi yanlışlık var ama anlamadım
Ayrıca suda çözünebilen fosfor ve potasyum miktarıda var
Ekli dosyayı görüntüle 68788

Akif bitki besleme konularinda pek yazmiyorsun hem de bölümünü okuyormuşsun bu bilginin zekatini ver :) mesela potasyum 323 kg yeterli demisler bu miktarin anlami ne demek bi de bu alınabilir form muhabbeti hakkinda bilgilendirirsen sevinirim

@Aykt_Alpsln @MnRnL abiler, ben mantık dahilinde bile buna ihtimal vermiyorum. Dünya çapında projelere katılan bir üniversite bu riskin altına girerse bu zamana kadar yaptığı tüm akademik çalışmalar çöp olur, itibarı sıfırlanır. 1.sınıftan beridir hocalarla yaptığım görüşmelerde onlar da ucuz analiz yapan, dükkandan bozma yerlerden uzak durun diyerek en ağır eleştiriyi yapıyorlar. Hatta alanının piri Prof. Dr. Mehmet Zengin hocamız makro ve mikro elementlerin tamamının olmadığı bir analizi bana mail göndererek tavsiye falan istemeyin diyor.

2 sene önce yanlış hatırlamıyorsam, analiz ücreti 500 TL'ydi. Neden bu kadar pahalı dediğimde ise, analizde kullanılan Argon (Ar) gazının saatlik maliyeti sadece 3000TL demişlerdi (dolar kuru 5-6 TL civarındayken). Bilmem anlatabildim mi? Sencer Solakoğlu bile analizlerini burada yaptırıyorken, ticari bir firmayı dikkate almamak gerektiğini düşünüyorum. Ben en ufak bir şüphe bile duymuyorum. Bu arada analizdeki değerler suda çözünebilir-alınabilir- değerler, tıpkı bir analizde olması gerektiği gibi.

@beyfendi01 Estağfurullah abi. Benim bölümüm "Bitki Koruma" fakat sene sonunda bir ayar çekeceğim, bu bölüm bana göre değilmiş. Zaten tercihlere doğru ne demek istediğimi detaylı şekilde açıklayacağım. Trakkulüp YouTube kanalında ilerleyen süreçte teknik konulara girmeyi planlıyoruz, ben ve ekran yüzümüz olan Ziraat müh. Lütfullah abi de yardımcı oluruz. Şuanlık markaların tarihi vs gibi genel konuları ele alıyoruz. Analiz üzerindeki değerler de suda çözünebilir haldeki değerler.

Son düzenleme:
  • Beğen
Tepkiler: Yunus sarı
---Resimleri uygun zamanda ekleyeceğim---

Uzun bir aradan sonra konuyu toparlayalım.

Tarla sahibine de attığım, o gün internet fiyatlarıyla oluşturulmuş reçetemiz. Yani toprak analizinin bizim için en sade hali. Bunu aylar önce hazırlamıştım. Kronolojik sırayla devam edelim.

20220603_000336.jpg

Tarlada toprak analizi yapılmadan önce hafif rotovatör çekilip bırakılmıştı. Yonca kılcal köklerinin toprağa yapışıp, köklerindeki enejiden yararlanmasıyla yonca tekrar çıkış yapmıştı. 6 Mayıs'ta B4 vitesinde (2-3km gibi hızı var şimdi tablodan bakmayayım) yonca köklerini iyice kestim ve hafif kesekli toprağı bizim klasik havalı mibzerlerin ekeceği kıvama getirdim. Gönül ister bu kurak memlekette anıza ekim yapmayı da şimdilik teknoloji buna elveriyor, orası ayrı konu.

7 Mayıs'ta Dekalp DKC5685 tohum, 16.5 cm x 70 cm'e ekildi. Analizde önerilen, N/P/K oranı 1/2/1 olan taban gübresini bir kaç tüccardan sormuşlar ama bulamamışlar. İlçe dışına sorulsa bu oranda gübre bulunurdu mutlaka, bizde var diye üstelememisler. Bizde bu orana yakın, şeker fabrikasının verdiği 10.20.12+SO3+ME gübre vardı. Hemen hemen NPK oranı gene 1/2/1'e geliyor. 30 değil de dekara 36kg kullanınca bir sorun kalmayacaktı yani. Sonra baktık, fabrikanın bize verdiği gübre kendimize zor yeteceği belli oldu, babam DAP ile ekimlere devam etti. Zaten kendi yerlerimizde kapkara düzen bitki besleme yapıldığı için babama pek aramıyor...

Neyse bizden artan 10.20.12'yi verdik. Dedim tarla sahibi abiye. Bana Azot, fosfor ve potasyum oranı bu olan gübre bul. Mibzerci yarın geliyor ve bir kaç yerden zaten sorduk dendi, ilçedeki bir tüccardan DAP satın aldı. Dedim herhalde römorkun üzerine çuvalları açacak, kürekle sanki inşaat harcı hazırlar gibi karıştıracak ve yarı yarıya bu gübrelerden katıldığında 15.34.6 gibi oranlanlı bir gübre ortaya çıkacak. Meğersem tıpkı bizim kapkara yaptığımız bitki besleme gibi, mibzerin gübre gözlerine 1 adet 10.20.12 atıyorsa, bir tane de DAP atarak bu homojenliğin (!) sağlanacağını düşünmüşler. Babam çok yapardı bunu. Yav derdim baba etme eyleme bari ben kürekle karıştırayım gübre iyice karışmış olsun, yok derdi. Bu şekilde 20kg 10.20.12 ve 20kg DAP atılmış dekara.

Neyse dedim, dakika 1 gol 1 oldu ama tarımda zaten herşey istediğimiz gibi gitmez. Firemiz burdan olsun, zaten mibzer ekim yaparken o ara kanala DAP düşse bile azot ve fosfor fazla fazla verilecek ama sadece potasyum ayarsız olacak, o halde damlamayı serdikten sonraki aşamada potasyum gubrelemesine 1 su erken başlarız dedim. Bu olay böyle kapandı.

Mayıs ayında kendi tarlalarımızla çok meşguldüm. 1 kere yonca biçmeye giderken denk gelmiştim. O zaman da resim çekmeyi unutmuşum. Bu anlattıklarımdan sonra tarlaya 3 Haziran'da ayak bastım. Yabancı ot incelemesi yapmak için gitmiştim. Özellikle önceki senelerde yoncada mangan, demir ve çinko eksikliğinin gösterdiği belirtileri, erken dönem sonuna doğru, damlamanın döşeneceği 8 yapraklı dönemde olacağını varsayıyordum. Tarlaya bi gittim, demir ve çinkodan kaynaklı kloroz; mangandan kaynaklı lokal belirtiler yavas yavaş gözlemlenmeye başlamış. Ot fazla çıkmamıştı, geriden geliyordu. Toprak killi olduğu için hiç sulamadan 8-9000 bitki/dekar çimlenme olmuştu. Ve hala mısır fidelerinin kök derinliğinde iyi tav vardı.

O zaman düşündüm ki; damla sulamaya henüz erken, hem rüzgar uçurur hem toprak yeterince nemli. Ot mücadelesi de birkaç gün ertelenebilir. Durumu tarla sahibine bildirdim. Yapraktan 200'er gr/dekar sülfat içerikli demir, çinko ve mangan kullanalım dedim. Tamam ciğerim, ben bi Eskil'e bakıp geleyim senin siparişlere dedi. Tabi bizim ilçenin onurlu zirai bayileri bizim abinin kafayı bulandırmadan gönderir mi... Giderken abiye demiştim ki, abi büyük ihtimal demir ve çinko sülfatı sadece tarım kredi satar, bayiler bu hammadelerden elde edilmiş çok daha pahalıya satılan sulu gübreleri önerir. Yoksa elin boş dön, internetten alırız dedim.

Bir bayi adamın eline sıvı kükürt, magnezyum, ŞELATLİ kombi ve ŞELATLİ demir tutuşturmuş. Lan dedim kendi kendime herhalde şöyle bir senaryo var:

- Selamunaleykum, sizde çin...
- Ooo abim elimde çok kral xxxx var. Yan köyden birine önerdim zalım oldu geçen sene.

Yav abiler, elimizde analizimiz var. Hadi dileyim ki; şelat konusunda internette yanlış bilgiler dönüyor. Ben de açıkça yazayım, şelatlılar toprağa; sülfatlılar yaprağa verilmek için daha uygun. Tabi aşırı yüksek olmayan pH'larda çok daha uygun maliyet için sülfatlıları toprakta da kullanmak mümkün. Bizzat hocamla istişare etmiştim bu konuyu.

Bir şekilde hadi diyelim ki, ısrarla sülfatlı şelatlı gübreyi pazarlamışlar. Yav kükürt ne alaka? Magnezyum ne alaka? Kükürt organik madde oranı %0.5 olan topraklarda bile ayrışma ile bile bitkinin ihtiyacını karşılıyor. Güya dekara 1lt kullanimca pH düşecekmiş... pH toz kükürtle bile kontrollü olarak bir kaç senede 1 puan indirilebiliyor. Yıllar önce fakülteden Süleyman Soylu hocamla yaptığım röportajda edinmiştim bu bilgiyi. Hatta forumda yazmıştım verdiği bilgileri. Daha sonra bitki besleme derslerinde tekrar üzerinde durulmuştu.

Tarla sahibi abinin getirdiği gübreleri evin önünde gördüm. Abi buraya ne kadar verdin dedim. 60 dekar için 8000 tl vermiş. Sadece tek yaprak uygulaması için. E benim 3 mikro element, 3 suda topraktan verilmek şartıyla bile 10k gibi fiyata varıyor. Dedim abi, bana bu kükürtü ve magnezyumu hiç bir kuvvet yapraktan uygulatamaz. Şelatlı gübreler, sülfatlılar kadar olmasa da yapraktan işe yarar. Kombi almasaydın iyiymiş bu arada, hem içindeki işimize yaramayacak harici elementlere hem de selata boşuna para vermişsin. Bulamazsan rahat ol, internetten alırız 3 güne gelir, demiştim ya...

Babam da orda dedi ki; bir kaç dükkana (hepsinde ziraat mühendisi yok) daha sormaya gittik sonra. Hepsi bir ağızdan anlaşmış gibi şelatlı gübreler yapraktan daha fazla etkilidir diyorlar. Ben de telefonu çıkardım. Geçen sene hocamla aramızdaki 2 farklı zamandaki mailleri gösterdim. Babam dedi ki; e zaten burdaki dükkanların yarısında mühendis yok. Mühendislerin de çoğu sizin ordan mezun olmuş. Kendi eğitim aldığı hocasından iyi mi bilecek bunlar dedi. Sonunda aynı dili konuşmaya başlamıştık. Ama yine de aldık artık dediler, şelatlı gübreleri yapraktan ertesi gün attım.

Yaklaşık 2 gün sonra, ben okula gidince Mustang muadili ot ilacı da kullanmışlar. Sonra tarla sahibi bakmış şelatlı kombi gerçekten de istediği etkiyi vermedi, baska bir bayiye gitmiş. O da yine bir kaç sulu gübre zırvası, aminoasit vermiş. Onları da bugün yapraktan attım (abinin ilaçlama düzeni yok) . Abi dedim; tilkinin dönüp dolaşacağı yer kürkçü dükkanıdır. Bitki mikroelement eksikliğinden dövünüyor. Bir yere varamazsın böyle, yan ilçelerden veya internetten istediğim ürünü almazsak ve kendine has uygun yöntemle vermezsek bu yolun sonu yok dedim.

Bir daha da başkasının tarlasına gidip, 1 saat çamurun içinde, toprağı çuvala doldurmaya uğraşırsam 2 olsun. 3 yanlış 1 doğruyu götürdü. Meslektaşlarım sağolsun pazarlama konusunda üstlerine yok. Çiftçi zaten pohpohlanmayı, hayal satın almayı seviyor.

Bu sezonluk benden yardım isterse danışmanlığa devam edeceğim. Ama bundan sonra ne istediğini bilmeyen insanlarla zaman kaybetmek istemiyorum.