Kimler nerde ne kadar süt verimi alıyor ?

rasyon hakkında bilgi verırmısınız

Ben rasyonunuzun kalitesini beğenmiyorum ama yazayım

Biz ineklere akşamdan akşama slaj veririz sabah akşam üstüne yarım teneke toz yem veririz ve her gün bol bol yonca veririz

Yem karmada 1.5 ton yeme 3 yonca balyası 3 saman 3 tritikale balyası atıp karıştırıyoruz,ineklere verdiğimiz toz yemi , yem kırma makinesinde el arabası hesabıyla arpa, darı,soda,kepek,küspe,tuz,mermer tozu, kırıyoruz yemleri haftalık yapıyoruz.

Düvelere sadece slaj ve yonca veriyoruz

Danalara sınırsız yonca,saman ve toz yem ile arpa Mısır ezmesinin karışımını veriyoruz

Rasyonları örnek almayın doğru olduğunu iddia etmiyorum her türlü öneriye açığız

Kütahya 12 holteın sağımla ineğin 3 öğün sağımından 390-400 süt alıyoruz kaba yem olarak yazın yonca kışın Mısır sılajı yediriyorz yemler de kendi üretimimiz ama bizim sütlerinde yağı az

Holstein (Hollanda Friz melezi) günlük 15 kg süt, 20 kg mısır silajı, 5 kg süt yemi, 3 kg yonca, 2 kg saman. Hakkıyla besleme ve 3 sağım yapsak 30 kg süt kapasitesi var, düşük besleme yapıyoruz.Buzağılama oranı %70 gibi, sürü ortalama yaşı 3 yaş gibi, aslında 4-7 yaş arası süt verimliliği artar.

Arkadaşlar benim yaptığım gibi sıralandırırsanız hangi bölgede kaç hayvandan ne kadar süt alıyoruz daha net bi şekilde öğrenmiş oluruz.

İL: Konya/Karapınar
SAĞILAN HAYVAN: 60
SÜT VERİMİ: 25 litre
İl:Çanakkale/Biga
Irk:Holstein
Adet: 3 adet sağılır (2 tanesinin 3 aylık buzağıları var diğerinin 7 aylık )
Süt verimi günlük:90-95 litre arası
Sağım sayısı: 3 öğün sağım yapıyoruz
yulaf otu :günlük 1 balya
Mısır slajı: 3 çuval günlük
Saman:2 öğün arayla kg bilmiyorum
Yemleme: kg bilmiyorum göz kararı
Ortalama:30-32 kg süt verimi alıyoruz
(4 inek sağım yaparken 125-130 litreleri görüyoruz)

Ben rasyonunuzun kalitesini beğenmiyorum ama yazayım

Biz ineklere akşamdan akşama slaj veririz sabah akşam üstüne yarım teneke toz yem veririz ve her gün bol bol yonca veririz

Yem karmada 1.5 ton yeme 3 yonca balyası 3 saman 3 tritikale balyası atıp karıştırıyoruz,ineklere verdiğimiz toz yemi , yem kırma makinesinde el arabası hesabıyla arpa, darı,soda,kepek,küspe,tuz,mermer tozu, kırıyoruz yemleri haftalık yapıyoruz.

Düvelere sadece slaj ve yonca veriyoruz

Danalara sınırsız yonca,saman ve toz yem ile arpa Mısır ezmesinin karışımını veriyoruz

Rasyonları örnek almayın doğru olduğunu iddia etmiyorum her türlü öneriye açığız

Ek olarak tarlalarımız hayvanları salmak için uygun reygrass,arpa ekip düve ve inekleri bolca otlatıyoruz

Tırnak problemi olmuyor bazen ineklerde garç gurç ediyor onuda ayak banyosuyla çözüyoruz .2-3 günde bir tesviye küreğiyle damları sıyırıyoruz altlık olarak saya altında gübrenin üstüne yatıyorlar çoğu zaman ıslak gübreyle çebelleşiyoruz birde ahırların dışında 1-2 dönümlük belkide daha fazla gezinti alanı var yerden yüksekte ve bir kısmı gölgelikli tüm yaz ve kışın su birikmediği müddetçe orada dururlar ve orada sürekli yonca veririz