Çiflik ruhsat

merhaba arkadaşlar

sıfırdan çiflik kurudum 20 dönüm tarla üzerinde bir bölümünü ahır yaptım

hayvan belemek için ruhsat almam şart mı küçükbaş düşünütoruz

ruhsat almak zor mu tarla üzerinde yerleşim yerine uzak elektirik yok güneş panelleri kullanıyoruz

bu konu hakkında bilgi sahibi olan arkadaşlar yardım edebilir mi

merhaba arkadaşlar

sıfırdan çiflik kurudum 20 dönüm tarla üzerinde bir bölümünü ahır yaptım

hayvan belemek için ruhsat almam şart mı küçükbaş düşünütoruz

ruhsat almak zor mu tarla üzerinde yerleşim yerine uzak elektirik yok güneş panelleri kullanıyoruz

bu konu hakkında bilgi sahibi olan arkadaşlar yardım edebilir mi

hayırlı olsun küçük başta ruhsata gerek yoktur her halde hayvanların işletmesi olsun yeter diye tahmin ediyorum su işini nasıl yaptınız güneş panalleri ne kadara mal oldu kişin iş gcrüyor mu çalişması nasıl

hayırlı olsun küçük başta ruhsata gerek yoktur her halde hayvanların işletmesi olsun yeter diye tahmin ediyorum su işini nasıl yaptınız güneş panalleri ne kadara mal oldu kişin iş gcrüyor mu çalişması nasıl

güneş panelleri 4 x 260 w 5 kw inventör 4 x 200 w akü : çamaşır makinası tv laptop buz dolabı çalıştırıyor ; tüm gün güneş olmadığı zamanlar 30 dk ile 1 saat arası jenarotör çalıştırıyoruz akü dolduruyor onla idare ediyoruz su için kuyu açtık ek olarak ev için dağdan küçük bir su geliyor hocam

Tarım arazilerine yapılacak her türlü inşaat için inşaat ruhsatı alınması kanunen zorunludur. Ruhsat alındıktan sonra, inşaat yapılır-bitirilir, ruhsat kapatılır ve iskan müsaadesi alınır.

Araziniz açıklanan tarım ovaları içinde ise (Tarım İl/İlçe Müdürlüğünüzden öğrenebilirsiniz), şu anda ruhsat almanız imkansız. Değil ise bağlı olduğunuz belediyeye veya il özel idaresine inşaat isteğinizi belirten bir dilekçe ile başvurmanız gerekiyor. Bu kurumlar (en azından) Tarım İl/İlçe müdürlüğünden ve Çevre Şehircilik Müdürlüğünden görüş isterler. İl Özel İdareleri ek olarak TEDAŞ, Müzeler Müdürlüğü, DSİ ...... gibi kurumlardan da görüş isterler. Bütün görüşler olumlu ise; mimari, statik, elektrik, sıhhi tesisat projelerini çizdirmeniz gerekiyor. Bu projeleri Belediye / İl Özel İdare onayladıktan sonra, inşaatınıza başlayabilirsiniz. Ruhsat geçerlilik süresi 5 yıldır. Uzatma imkanı var(mış).

Yazdığım kadar zor bir olay değil. Ben 2016 yılında ruhsat alıp, 2017 yılında ev-çiftlik inşaatıma başladım. Aksaray`lı üyemiz Hacı Mehmet Kesikbaş aynı şekilde ruhsat alıp çiftlik kurdu. Onunda fikirlerini almanız faydalı olacaktır.

Kolay gelsin.

Koyunlari üzerinize alirken ilce tarim Müdürlüğüne gidiyorsunuz orada işletme belgesi düzenliyecekler size zaten
Ruhsatla ilgili bilgi alirsiniz
Ruhsat ayri sartlarida ayri cok iyi bilmiyorum
Ruhsat bizdede yok olsa artilari vardir tabi
Ama yerleşim yerine yakın sıkıntılı yer olsa ruhsat gerekebilir
Ismail abi ciftliklerde vergi olayları nasil oluyor normal sirket gibi dukkan gibi %18 K.D.V.+Gelir Vergisi gibimi yoksa daha mı farklı muafiyet varmı?

Çiftçilerin ''defter tutma'' yani gelir vergisi mükellefiyetleri ÇKS kaydında belirtilen ürünlerin ve işletmede bulunan hayvanların miktarına bağlıdır.

Örneğin; 3000 dekar sulu buğday ekimi yapıyorsanız veya 1000 dekar şeker pancarı ekiyorsanız vergi mükellefisiniz (Sayılar temsilidir. Tam uygulama Mali Müşavirlerden ve /veya mevzuat okunarak bulunabilir). Ayrıca 10 yaşından küçük iki veya daha fazla traktör sahibi iseniz vergi mükellefisiniz ve basit usül muhasebe / defter tutmak mecburiyetiniz vardır.

• Beğen
Tepkiler: atayyy ve kiyoshi