Çiflik için elektrik temini nasıl olacak??

Köyden 1200mt uzakta 75 donum bir tarla var.Buraya besi için yer yapılması düşünülüyor ama köyden eletrik nasıl alınacak.
anahtar teslim bu işi yapacağını söyleyen bir elektrikçi geldi gezdi gördu ve (direkler trafo ruhsat..vs)57.000 tl istedi. başka bir elektrikciye sorduk hesap cıkarıp size dönerim dedi ama dönmedi . bir arkadfaş güneş enerjisi panellerinden falan bahsetti daha ucuza cıkar dedi ama bu işede ben pek güvenemiyorum sizce bu fiyat nasıl hat çekmenin alternatıfi veya en ucuz yolu nedir??

Ynt: Çiflik için elektrik temini nasıl olacak??

Elektrikcinin verdiği fiyat başka elektrikcilerede gidilse fazla degismez.Elektrik çekmek yerine güneş, rüzgar enerjisi taktıranlar oluyor ama genelde küçük koyun ahılı gibi yerlerde oluyor çünkü büyük besihanelerde tesis için gerekli elektrik üretecek güneş sistemi kurmak elektrik çekme maliyetını geçer.

25kW ' lık güneş enerjisi sistemi yaklaşık 100.000TL ' ye geliyor ama şu bir gerçek güneş enerjisine güvenip işletme kurulmaz güneş enerjisi ancak şebekenin alternatifi olur yada güneş enerjisinin yanına sağlam bir jeneratör konulur güneş yetmediği zaman o devreye girer ama o zaman da maliyet açısından bir fark kalmaz büyük ihtimal.

SA, tarim müdürlügüne gidiyorsun, köye ahir yapacagni söylüyorsun, onlar sana 3-5 belge verecek,
o belgeleri köyun Muhtarai doldurcak, Arazinin Tapusu ve Krokisi lazim, Muhtar doldurduk dan sonra
il özel idaresine gidiyorsun, onlarin onayiyla dogru tek e ;)

böylece 200 TL cikiyor cep den, ceyran da kapiya Kadar geliyor.

O eskidendi hacı, trafosu kablosu herşeyi hazır çiftliğin elektriğini açmak için 600TL para istiyorlar. Bu adam proje çizdirecek, direk çektirecek, direklere kablo döşeticek, trafo alıcak, sayaç alıcak, bir elektrik mühendisine denetleme parası diye hava parası vericek ohoo vericek de vericek.

Güney paneli ya da rüzgar türbini şebekeyle beraber kullanılır, tek başına bu enerji kaynakları yetersiz oluyor şimdilik. Bir de neden illa ki köyden? Daha yakında elektrik alınacak bir yer yok mu ?

Rüzgar çok maliyetli 1 milyon lira diye duymuştum hadi sana yeteceği 100 bin lira olsun yine pahalı sen en iyisi geitr elektiriğini köyden su için dalgıç pompa da atacaksın güneş panelleri ucuz ama pillerin phalaı olduğunu biliyorum bu durumda gece ve kış aylarında sorun çıkabilir
Rüzgar enerjiside çok pahalıya geliyor ve her yere kurulmuyor diye biliyorum yinede en detaylı bilgiyi gidip bu işle uğraşan insanlardan alabilirsin çünkü sana yetecek elekirik az ve ya çok ve ona göre maliyet olacktır...