2. Urun ekebilie miyim

Arpa / silajlık mısır en iyi seçenek gibi görünüyor. 2. ürün olarak yağlık ayçiçeği biraz riskli. hasadı sorun olabilir. Temmuzdan sonra bitki gelişmeyebilir, kuş zararı olabilir. Yağmurların sizin bölgede ne zaman başladığını en iyi siz bilirsiniz. Ona göre düşünmek lazım. Bizim buralarda danelik mısır deneyenler var, 1 ay önce falan biçebildi onu da nasıl biçti bilmiyorum. Su olduğuna göre, arazi de yeterince büyükse silajlık mısır için ekipman düzülebilir. Bizim buralarda 2 ürün ekenler buğday-arpa / silajlık mısır ekiyorlar.

Arpa / silajlık mısır en iyi seçenek gibi görünüyor. 2. ürün olarak yağlık ayçiçeği biraz riskli. hasadı sorun olabilir. Temmuzdan sonra bitki gelişmeyebilir, kuş zararı olabilir. Yağmurların sizin bölgede ne zaman başladığını en iyi siz bilirsiniz. Ona göre düşünmek lazım. Bizim buralarda danelik mısır deneyenler var, 1 ay önce falan biçebildi onu da nasıl biçti bilmiyorum. Su olduğuna göre, arazi de yeterince büyükse silajlık mısır için ekipman düzülebilir. Bizim buralarda 2 ürün ekenler buğday-arpa / silajlık mısır ekiyorlar.
Yer 400 450 donum arasi cikarda paketleme felan yapan hic yok buralarda

Olmaz burda gec olgunlasir urun mesela suan trakyada paylasilan ekinler sapa kalkmis neredeyse bizimkiler daha yeni belli oldu tarlada diyelimki nisanda bictiniz tarlayi hazirlayip ekme mayisi bulur o tarihten sonra da yagis bazen hic olmaz hatta nisanda bol yagis olsa mahsul super olur.

Valla hemşerim sene seneyi tutmuyor biliyon geçen sene haziran sonu gibi arpayı biçti hemen tarlayı hazırlayıp yağlık ekti. Hatta iyi çıkmadı bozup tekrar etkiler. Ama ne zaman biçildi hiç bilmiyorum sadece bir defa sulamaya borulularını döşemeye gittim
Yetismeye yetisirde heralde biraz bakim ister durum onu gosteriyor

Yok usta sen haklisin birde yem bezelyesi varmis servet diye konyada eken olmus oda 90 gun civarinda yetisiyor amacimiz para kazanmak yanlis anlama

Estağfurullah yanlış anlama olayı yok. Bezelye işini hiç bilmem. Ama dediğim gibi yapabilirsin deneme amaçlı tarla müsaitmiş erken yetişen arpayı biçtikten sonra. 2. mahsül olarak tarlada parça parça denemek daha iyi sanki hem tecrübe edinmiş olursun

Yer 400 450 donum arasi cikarda paketleme felan yapan hic yok buralarda

Ankara'ya yakınsınız. O civarda mutlaka büyük çiftlik ya da silaj işi yapan firma vardır. Bizim buralarda bile Kırklareli - Lüleburgaz civarından gelip sözleşme yapıyorlar. Dane kırıcılı makine, kamyon v.s. organizasyonunu alıcı yapıyor.Sen sadece ekip bakımını yapıyorsun. Bir arkadaşın dediği gibi ilk yıl deneme yapın. 400 dekar yer az değil. Ama bitki gelişmeyebilir, hasadı sorun olabilir, daha da önemlisi pazar bulma depolama gibi sorunlar olabilir. Ben olsam mısır silajını araştırırım.