Hem bahçe hem de tarla için uygun traktör tavsiyesi

Bereketli günler. Bizim birbirine yakın mesafede barajdan sulanabilir ve verimli arazide 3 parça toplam 80 dekar tarlamız mevcut.(tohumluk darı, ayçiçeği,buğday,..ekiliyor genelde) Aynı zamanda 7 dekar toprağı orta düzeyde ama artezyeni olan yine ekilebilir arazimiz mevcut. Hiç sulama imkanı olmayan 10 dekar boş bir tarla daha mevcut. Tüm tarlalar şuan icarda. 2020 yılbaşı itibariyle icar anlaşmaları bitecek. Buralara yonca ekmeyi düşünüyorum. Ekim öncesi ve sırasında kullanılacak aletleri ve güçlü traktörü dayımdan çözerim diye düşünüyorum. Yonca ekiminde de kendisinden yardım alacağım.
Kendimize ait 1500 ağaçlık edremit cinste ağaçlar bulunan zeytin bahçeleriyle 2 senedir uğraşıyorum. Zeytin harici tarla bilgim yok. Traktörüm, ekipmanımda yok. Zeytin hasadını taraklı silkme makinaları, 4 çeker pick up ve römork ile hallediyorum. Sürme işini köyden hallediyorum. Önümüzdeki sene zeytin arazisinde 15 dekar boş yerimize 600 ağaç trilye dikmeyi düşünüyorum. Aynı zamanda en az 1000 ağaç Trilye zeytin dikmek için 25-30 dekar civarında uygun arazi bakıyorum.
Hem mevcut yağlık zeytinliklerde , yeni tesis edilecek trilye zeytin bahçelerinde ve yonca ekiminden sonraki her süreçte kullanmaya uygun minimum bütçeli 2.el traktör tavsiyesi almak istiyorum. Yatırımlar meyvesini verdiği zaman daha modernize bir traktör düşünüyorum. Mesela 50-60bg arası çift çekerler işimi görür mü? Massey 240s veya fiat 640? Bahçe tipi mi tarla tipimi? 4*2mi yoksa 4*4mü? Atomizör gibi İlaçlama makinalarını sorunsuzca çevirebilecek, yoncada ot biçebilecek, tırmıklayabilecek..vb.

trakkulup.net
New holland t580b isini görür onnumara motor