Buğdaylara üre atım işleri

ÖNCELİKLE TEŞEKKÜR EDERİM..20 KG ÜREYİ ATTIKTAN SONRA YAĞMUR ÖYLE BİR YAĞDI Kİ SON 20 YILDIR YAĞMAYAN YAĞMURLAR YAĞDI .TV LERE BİLE ÇIKTI OSMANİYE KADİRLİ Yİ SEL VURDU DEMİŞTİ..NEYSE..TABAN OLARAK MİBZER HATASINDAN DOLAYI 17 KG DAP DÜŞÜREBİLDİK.GALİBA BUNUN EKSİKLİĞİNİ YAŞIYORUZ.KİME SORDUYSAM TABANADAN YETERLİ VERMEDİYSEN İSTERSEN DÖNÜME 100 KG ÜRE AT BUĞDAYI KARDEŞLETEMEZSİN DEDİLER.YANİ BAŞTAN YANLIŞ YAPTIK ANLAŞILAN.AMA SİZİN DEDİĞİNİZİN BENZERİ GÜBRETAŞ ÇİNKO SÜLFAT KULLAN DİYEN DE OLDU...BAKALIM BİR KAÇ ZİRAATÇIYA DAHA DANIŞIP OLMAZSA BUNLARI KULLANAYIM...
20 kg üre takviyesini zamanında yapıldıysa 17 kg Dap niye az gelsin ki toprak altındaki azot azlığı kardeşlenme için fazlasıyla giderilmiş. Sonuçta 12.6 kg saf azot vermişsin.

90 gün nedir bilmiyorum da açıklayabilirmisiniz
Yeterli taban gübresi atıp tahılı ektiğin günden itibaren 90 gün sonra üst gübresi atmaya başlıyoruz genelde;Buda şubat ayı içi oluyor
20200101_165107.jpg

Buğdaylara ure atımının çok riskli olduğunu düşünüyorum. Ure çok yağmur istiyor ben urenin çok zararını gördüm. Potasyum nitrat daha iyi ust gubresiydi bence.
Tam tersi yanlış biliyorsun üre gübre yavaş salınır ve her türlü toprağa karışır bitki alır ancak nitrat gübresi hızlı çözünür ve yağmur yağmazsa yada az yağarsa buğdaylarda yanmaya sebep olur

Bizde şubat başı gibi üre atılır.Havalarda soğuk ve yağışlı gidiyor.Kardeşlenmeye faydası çok bu havcaların.Normalda kasımda ekerdik yağış gelmediğinden kasım sonu aralık başı gibi ekim oldu.Dekara 20 kg 18-46 ile ektim.Şubata kadar bu gübre bence yeter.Zaten çok aşırı yağışta olmuyor.Yavaş yavaş güzel yağmurlar yağıyor.Fazla gübre bizim buralarda yatmaya neden oluyor.Ekimle beraber 20 kg 18-46 şubat başı gibi 15-20 kg üre mart sonu nisan başı gibide yağmura göre 20 kg nitrat şeklinde gübreleme yapıyoruz.Nitratı çevremde atan yok bende bu seneye kadar atmamaştım yağışı bulursam atıcam.Gwerçekten tanelerde atılmayana göre çok fark oluyor.Biçer hesabı aynı ama tartıya girince atılanla atılmayan arasında dönüme 70-100 kg oynuyor.