15 şeker fabrikası özellestirilecek

Yozgat Boğazlıyan şeker fabrikasına bağlıyız. Ödemelerin hepsi gününde yapılıyor. Pancar bedellerini yılbaşından önce aldık. Yozgat şeker fabrikası devletin daha hala para ödeyecek. Neden kötüye gitsin bu satışlar anlamadım. Kayseri şeker özelleşti Torku dan sonra en büyük fabrika ve işletme konumuna geldi, önceden parayı ödeyemiyordu çiftçinin. Eğer sağlam ellere ulaşacaksa bütün hepsi özelleşsin.
Bizim Malatya şeker daha ödemedi bekliyoruz hala

yanlış biliyorsun kayseri şekerde kota var. onlar kotası çok olupta pancar ekmeyen zenginlerdir ne kadar ekersen ek diyen.

Münkün de olabilir. Devletin büyük çiftçiler oluşturma projesini feto üyesi birine verdiler. Verdiler babam verdiler, verdiler babam verdiler. Kimsede kota kalmadı iki üç kişi dışında. Şimdi de ekmek isteyenler oldu, kota bulamıyorlar. Bizim de en son 150-170 Ton civarı kotamız vardı, sene 2004 ekimi bırakınca o da gitti araya.

Bence bu özelleşen şeker fabrikalarıyla üretimi düşürüp birkacsene içinde kapatacaklar amaç şeker pancar ürettirmemek, bu sene Türkiye'ye dünyanın en büyük yapay tatlandırıcı firması amerikan Yahudi şirketi giriş yaptı, Kocaeli tarafına 300 dönümlük arazi üzerine fabrikasını inşa ediyor, 1kilo yapay tatlandırıcınin gücü 500 kilo şekerden daha kuvvetliymiş, maliyetide çok ucuzmuş, fabrika tamamlanmadan ETİ, ÜLKER gibi şekeri en çok kullanan firmalarla sözleşme imzalamışlar

Bence bu özelleşen şeker fabrikalarıyla üretimi düşürüp birkacsene içinde kapatacaklar amaç şeker pancar ürettirmemek, bu sene Türkiye'ye dünyanın en büyük yapay tatlandırıcı firması amerikan Yahudi şirketi giriş yaptı, Kocaeli tarafına 300 dönümlük arazi üzerine fabrikasını inşa ediyor, 1kilo yapay tatlandırıcınin gücü 500 kilo şekerden daha kuvvetliymiş, maliyetide çok ucuzmuş, fabrika tamamlanmadan ETİ, ÜLKER gibi şekeri en çok kullanan firmalarla sözleşme imzalamışlar
Hangi firmaymış o?

Hangi firmaymış o?
CARGİLL firması, bir çok alanda faliyet gösteriyor, ama asıl alanı yapay tatlandırıcı ve fruktoz..2006 yılında gıdalarda yapay tatlandırıcı kullanmanın oranı yüzde 10 du , 2013 de yüzde 15 oldu , kota şimdi yüzde 38 olması lazım,Amerikan Dışişleri Bakanlığı yüzde 50 olmasını istemiş hükümetimizden..
Türkiye'deki 25 şeker fabrikasından 15i özelleşcekmiş bunlardan 14 ü fayda maliyet açısından karda olmadığını açıklamış özelleştirme idaresi, bunun da anlamı 14 ü kapanacak demektir
Yapay tatlandırıcı kanser demek dünyada gıda üzerindeki kota oranları azaltılırken Türkiye ve az gelişmemiş ülkelerde hızla artıyor

güzel yorumlar.

Ayrıca şu karaciğer Yağlanması ve beraberinde Diyabet hastalığı gibi birçok öldürmeyen ama milletin ve milli bütçenin emilmesine neden olan hastalıklara neden olan.!!!!!!!
sevgili sinsi düşmanımız..
FRUKTOZ..
marketteki kapalı ürünlerin tamamına yakınında bulunduğunu bildiğimiz halde.
kendimizi süperman sanarak,bana birşey olmaz....
diyerek iştahla ve ısrarla tüketen..
Örnek milletiz.
aferim bize.

• Beğen
Tepkiler: murat1919
Özelleşsin diyen arkadaşlar, un fabrikası değil bu. Pancar üreticisiyle sözleşme yapıp kota koyuyorsun. Operasyon maliyeti yüksek ve riskli bir iş. Girdilerim arttı diyerek şeker fiyatını arttırsan karşında rakibin NBŞ tekelleri var. Torku (KOnya şeker kooperatifi) başkanı aynı zamanda meclis tarım komisyonu başkanı. NBŞ kotalarının artmasına o bile karşı çıkamıyor. Hadi onları da geçtim enflasyon artıyor diye ithalat kapısını açıyorlar. Böyle riskli bir işe özel sektör girerse fabrikaların arazileri için girer. Şeker hassas bir ürün. Anlamadan dinlemeden özelleşsin demek doğru değil. İplik fabrikası değil bu.

torku şeker fabrikası da bir özel kuruluş ve dünyaca ünlü şu özelleşmesin diyenler acaba neye dayanarak diyorlar ki soruyorum neymiş nişasta bazlı şeker üretilecekmiş hayır torku şekerin ürettiği kaliteli ürünleri görmezmiş gibi

torku şeker fabrikası da bir özel kuruluş ve dünyaca ünlü şu özelleşmesin diyenler acaba neye dayanarak diyorlar ki soruyorum neymiş nişasta bazlı şeker üretilecekmiş hayır torku şekerin ürettiği kaliteli ürünleri görmezmiş gibi

Torku gibi bir kuruluş daha var mı bu fabrikaları alıp büyüterek verimli hale getirecek maalesef yok
Bu fabrikalar özelleştikten sonra yavaş yavaş tükenecek o sırada nbş li şeker üreten firmalar tamamen Gıda ürünlerini ele geçirecektir.tüm dünyada nbş yasaklanırken Türkiye’de hızla artmaktadır.çok riskli bir durum inşallah devletimiz bu yanlıştan bir an önçe vazgeçer.

• Beğen
Tepkiler: ziyaretci03
Özelleşsin diyen arkadaşlar, un fabrikası değil bu. Pancar üreticisiyle sözleşme yapıp kota koyuyorsun. Operasyon maliyeti yüksek ve riskli bir iş. Girdilerim arttı diyerek şeker fiyatını arttırsan karşında rakibin NBŞ tekelleri var. Torku (KOnya şeker kooperatifi) başkanı aynı zamanda meclis tarım komisyonu başkanı. NBŞ kotalarının artmasına o bile karşı çıkamıyor. Hadi onları da geçtim enflasyon artıyor diye ithalat kapısını açıyorlar. Böyle riskli bir işe özel sektör girerse fabrikaların arazileri için girer. Şeker hassas bir ürün. Anlamadan dinlemeden özelleşsin demek doğru değil. İplik fabrikası değil bu.

Çok güzel ve aklı başında bir yorum keşke bütün çiftçilerimiz hayvancılarımız sizin kadar değerli olabilse.

Torku gibi bir kuruluş daha var mı bu fabrikaları alıp büyüterek verimli hale getirecek maalesef yok
Bu fabrikalar özelleştikten sonra yavaş yavaş tükenecek o sırada nbş li şeker üreten firmalar tamamen Gıda ürünlerini ele geçirecektir.tüm dünyada nbş yasaklanırken Türkiye’de hızla artmaktadır.çok riskli bir durum inşallah devletimiz bu yanlıştan bir an önçe vazgeçer.

Sayın ülkeroğlu bugün biraz önce yerel iki siyasetçi konuşurken kulak misafiri oldum aynen şöyle konuşma
-Benim oğlan mühendis Karamana fabrika kuruyoruz , nişasta fabrikası diyor diğeri soruyor
-O nedir diye nasıl oluyor diyo fabrikayıda kuran diyorki ya işte nişastayı hamurla karıştıracak diyor makinaları yurtdışından gelecek diyor diğeri diyor ki kimyasal yani öylemi diyor fabrikayı kuracak olanda evet öyle diyorhatta orda bazı fabrikalarla anlaştık diyor
buyrun işte anladınız mı mevzuyu torku torku deniyorda memleketin hali bu

Bu işte bilmediğiniz çok şey var benim babam şekerde mevsimlik işci olarak çalışıyordu. Ondan duyduklarım hiç akıl mantık karı değildi. Yukarıdan emir gelir seker kazanlarından sekerin havuza akitildigini, seker ihalesini alan mütahitlere ihalenin yarı fiyatına verildiğini vs birçok şey duydum. Anladığım fabrikaların sürekli zarar açıklamasını sağlamak ve fabrikaların satılmasını sağlamak. Pancar iç Anadolu çiftçisinin kalkınmasını sağlayan stratejik bir ürün. Eğer ki satılan fabrikalar düzen tutmazsa sıkıntı bundan daha çok olur. Köyler boşalır şehirler dolar. Özellikle hayvancılığın can damarı pancar küspesinin olmaması hayvancılığı daha da yapılamaz hale getirir. Ki zaten saman ithal ediyoruz şaka gibi ama gerçek. Konya ve Kayseri şekeri örnek verenler bu fabrikaların sadece şeker işiyle ugrasmadigini da bilmelidirler. Çay, şeker, su, bisküvit vs birçok dalda ürün ürettikleri için onlar ayakta. Hayırlısı diyelim. Bekleyip ve görelim bakalim.