17 koyun gözaltına alındı

21.12.2020
1,458
2,218

CHP’li Tanal: Şanlıurfa’da 17 koyun gözaltına alındı​

Ceylanpınar’da bir vatandaşa ait koyunların TİGEM özel güvenlikçileri ve askerler tarafından gözaltına alındığı ileri sürüldü. CHP İstanbul Milletvekili Mahmut Tanal, vatandaştan koyunların serbest kalması için para istenildiği iddia ederek koyunların serbest bırakılmasını istedi.​

ahmet-kaya-50x50.jpg

AHMET KAYA
Yayınlanma: 14:08 - 30 Mart 2022Güncellenme: 14:37 - 30 Mart 2022

Milletvekili Mahmut Tanal, sosyal medya paylaşımında Urfa Valiliğini ve Tarım Bakanlığını etiketleyerek yaptığı paylaşımında şu ifadeleri kullandı:

“Şanlıurfa Ceylanpınar Çaylı Köyü'nde hemşerimizin 17 koyunu, TİGEM özel güvenlikçileri ve askerler tarafından gözaltına alındı. Koyunları, Ceylanpınar TİGEM İşletmesi'nin Gümüşsu merkezindeki ‘Hayvan Cezaevi'ne hapsettiler. Hemşerimin koyunları serbest bırakılsın. Hemşerimiz, TİGEM'in koyunların serbest kalması karşılığında istediği parayı ödeyemez.

Yeni doğan, kuzular, annelerinden ayrı düştü. Süt içmesi gereken kuzuları, annelerini hapsederek cezalandırmayın. Koyunların cezai mesuliyeti yok. Gözaltı, hapsetme işlemi, suç işleyen ve cezai sorumluluğu olan insanlara yönelik uygulanır.

Dünyada hiçbir hukuki düzenlemede hayvanlar gözaltına alınmaz, hapsedilmez. Bizi dünyaya rezil ediyorsunuz. Ceylanpınar TİGEM İşletmesi, bu akıl dışı uygulamadan vazgeçsin. Hemşerimiz, TİGEM Gümüşsu sahasında cezaevine konulan 17 koyununun serbest kalması konusunda sizlerden yardım talep ediyor.”

Ceylanpınar Tarım İşletmeleri Genel Müdürlüğü arazisine önceki dönemlerde de vatandaşların koyunları girdiği için gözaltına alınmış, CHP Milletvekili Mahmut Tanal bu konuyu TBMM gündemine de getirmişti.

CHP’li Tanal o videoyu paylaştı: Hiç mi vicdanınız sızlamadı?​

Şanlıurfa’nın Ceylanpınar ilçesinde TİGEM arazisine girdikleri gerekçesiyle gözaltına alınan 17 koyunun süt kuzusu yavruları meleyerek annelerini arıyor. Bu duruma kayıtsız kalamayan CHP İstanbul Milletvekili Mahmut Tanal, “Süt kuzuları annelerine kavuşsun” çağrısını bir kez daha yeniledi.​

ahmet-kaya-50x50.jpg

AHMET KAYA
Yayınlanma: 11:40 - 01 Nisan 2022Güncellenme: 11:41 - 01 Nisan 2022

Dün gözaltına alınan 17 koyunun sahibinin Cumhurbaşkanı Erdoğan ve Tarım ve Orman Bakanı Vahit Kirişçi'ye hayvanlarının serbest bırakılması için yayınladığı videoyu paylaşan Tanal, bu kez de koyunların Gümüşsuyu Gözaltı Birimi'ndeki parmaklıklar arkasındaki görüntülerini ve anneleri olmadığı için meleşen kuzuların koşuşturmalarını paylaştı.

CHP İstanbul Milletvekili Mahmut Tanal, “Hiç mi vicdanınız sızlamadı? Koyunları serbest bırakın” çağrısında bulundu.

YALVARIYORUM ANNELERİNİ BIRAKIN

Anneleri üç gündür gözaltında olduğu için meleyerek dolanan kuzuların görüntülerini paylaşan koyunları gözaltına alınan vatandaş,

”Sayın Cumhurbaşkanına sesleniyorum. Bu kuzular annelerine ağlıyor. Allah için, peygamber için. Bu kuzuların analarını bırakmanızı rica ediyorum. Bu kuzular anasız dayanamaz. Vicdanlarınıza sesleniyorum. Bu kuzuların suçu nedir?

Anaları meraya gitti. Ot, ot. Ottan başka bir şey yok. Analarından ayrı kaldılar iki gün. Sizlere yalvarıyorum. Kuzularımın analarını getirin bırakın” diye yalvardı.

CHP'li Tanal: Şanlıurfa'da 17 koyun gözaltına alındı

İki tarfida dinlemek gerek
Koyun işi merada zordur devamli dikkat ister
Zarar yapiyorsa koyunlar belkide boş bırakıyorlar ve bunu alışkanlık haline getiriyorlar
Zarar olunca öde birakalim demişlerdir
Bilmiyorum dediğim gibi iki tarfida dinlemek gerek
Hayvani alıkoymak ayrı bir suç çalındı kayboldu dese koyun sahibi haklı
Birde koyun kuzulu olunca kuzudan ayrı kuzu uzun süre emmeyince sütten kesilir , sorumludan zarar istese olur

İki tarfida dinlemek gerek
Koyun işi merada zordur devamli dikkat ister
Zarar yapiyorsa koyunlar belkide boş bırakıyorlar ve bunu alışkanlık haline getiriyorlar
Zarar olunca öde birakalim demişlerdir
Bilmiyorum dediğim gibi iki tarfida dinlemek gerek
Hayvani alıkoymak ayrı bir suç çalındı kayboldu dese koyun sahibi haklı
Birde koyun kuzulu olunca kuzudan ayrı kuzu uzun süre emmeyince sütten kesilir , sorumludan zarar istese olur
Adaletli bir hükümün verilebilmesi için tarafların dinlenmesi şarttır, bununla beraber hayvan burada hatalı olamaz. Eğer varsa hata, hatalı olan hayvanların sahibidir. Sahibine ceza uygulanması lazım, hayvanlara hele ki bu yavrusu olan bir koyuna asla yapılmaması lazım diye düşünüyorum

Burada sahibine ceza olsun diye hayvanlar (hele yavrusu olan koyunlar) tutuluyorsa, doğru bir yöntem olmadığını düşünüyorum

• Beğen
Tepkiler: karga ve ismail_17