2 km ötedeki tarlama nasıl su götürürüz ?

Ynt: 2 km ötedeki tarlama nasıl su götürürüz ?

merhaba
birkaç arkadaş baraj etrafına elektrik çekme şansın yokmu diye sormuşler sen var veya yok dememişsin sanırım yok
yapmak istediğin sulama şekli basınçlımı karıklardan salma sulamamı aynı anda bir defada kaç fıskıye yada kaç dekar sulaman gerekli
mesela biz 17 lombardin ile 1000 metreden yarısı 4 lük yarısıda 3 lük mandallı boru ile 2 diskli 3 lük giriş çıkışlı damlama filtresi ile bir defada 15 dekar yer damlamayla sulayabiliyoruz

çakır_16 link=topic=62354.msg697601#msg697601 date=1360057719' Alıntı:
merhaba
birkaç arkadaş baraj etrafına elektrik çekme şansın yokmu diye sormuşler sen var veya yok dememişsin sanırım yok
yapmak istediğin sulama şekli basınçlımı karıklardan salma sulamamı aynı anda bir defada kaç fıskıye yada kaç dekar sulaman gerekli
mesela biz 17 lombardin ile 1000 metreden yarısı 4 lük yarısıda 3 lük mandallı boru ile 2 diskli 3 lük giriş çıkışlı damlama filtresi ile bir defada 15 dekar yer damlamayla sulayabiliyoruz
Benim yapmayı planladığım şey göletten 2km uzaktaki tarlama su götürüp fıskıye ile sulamak ( fıskıye yarıçapı 5 m ) bu yüzden 2 km uzağa hem su gidecek hemde 1 km lik yani 100 fıskıye ( 10 dekar) yer sulayacak elektrik çekme şansımız yok o

manas link=topic=62354.msg697676#msg697676 date=1360069141' Alıntı:
altmış yetmiş lıtreden az olmaz pekı senın dedıgın gıbı 2 motor kursan bukadarda kalırmı dersın acaba
Bu sitese emin ünal aynı şekilde sulama yapıyor su ile tarla arası 4.5 km onunla konuştuğumda td 80 saate 5 litre yaktığını söyledi ( tarlaya suyu getiren ) diğeri de en fazla 10 lt yaksa 15 lt yapar
Emin ÜNal ' ın paylaşımı : http://www.trakkulup.net/fotograflar-(cekimler)-319/td85d-fistiklara-su-basiyor-unal-tarim/msg622016/#msg622016

manas link=topic=62354.msg697686#msg697686 date=1360070718' Alıntı:
emının vıdeosundakı su kac fıskıye basakkı sen 400 dekar yerden bahsedıyorsun
Ne kaç fıskıye bassınki sonuçta birisi getiriyor diğeri basıyor o su ile 110 dekar suluyorlar yani benim 400 dekar tek değil parçalı olduğu için zaten yer altı olmasını istemiyorum bence yakıt artmaz çünkü benim boyu 1 km olan tarlamda 100 dekar aynı hesaba geliyor yani ( eğer tarla su kıyısında olsaydı tek motor çalışacak ortalama 10 şt yakacaktı şimdi sadece 2 motor çalışaca toplamda 20 lt yakacak diye düşünüyorum )

elektirik varsa kesinlikle daha verimli olacaktır. 57 m diklik 1200 m de 40kw lık dalgıç(trafo kendimize ait) ile sorunsuz 50 fiskiye çalıştırıyoruz. sizin işinizi 100 lük trafo ve 60kv bi dalgıç görür gibi..

Elektrik yok işte olsa iyi olur :) ama nabalım ben aslında kararımı vermiş gibiyim yani ilk başta tarlanın başındaki göle ordanda tarlaya 2 motor ile gölü 10m ye 10 m kazdıtıcam 2 m derinlikte bide altına naylon koyucam su sızdırmasım diye havuz misali bu göl toplam 200 ton su alıcak ilk baş mesela 30 dakikada doluyosa bu çukr çukuru doldurucam ondan sonra 2. Motoru çalıştırıp tarlaya suyu basıcam

hanoğlulu123 link=topic=62354.msg697696#msg697696 date=1360073177' Alıntı:
Elektrik yok işte olsa iyi olur :) ama nabalım ben aslında kararımı vermiş gibiyim yani ilk başta tarlanın başındaki göle ordanda tarlaya 2 motor ile gölü 10m ye 10 m kazdıtıcam 2 m derinlikte bide altına naylon koyucam su sızdırmasım diye havuz misali bu göl toplam 200 ton su alıcak ilk baş mesela 30 dakikada doluyosa bu çukr çukuru doldurucam ondan sonra 2. Motoru çalıştırıp tarlaya suyu basıcam
Motorları 70-80 Bg Civarında Düşünürsek Saatte 4-7 Litre Arası Yakıtla Sulama Yapabilirsiniz...

Ama Buna Değecek, Masrafını Çıkarp Üzerine Kar Bırakıcak Bir Bitki Ekmek Gerek...
Siz Ne Ekeceksiniz ?

Bence iki traktör ve havuz yapma olayı yanlış.400 dekar kendi talan ise bunu her sene kullanacaksın, hersene yaktığın mazotu düşün, trktörün yıpranmasını düşün bir kazanç elde edemezsin. ama elektirik 4-5 km uzaklıkta ise hiç düşünme elektirik işini düşün, eğer projesini yaparsan sıfır faizli kredi kullanabilirsin. hersene verecek mazota vereceğin para ile sulamanın taksidini ödersin. eğer elektirik hattını kendin çekersen başka hattan faydalanmak isteyenlere 10 sene boyunca dilediğin fiyattan satarsın. Eğer sizin konumunuzda 400 dönüm tarlam olsa 200 000 liraya kadar elektirikli sulama için gözümü kırpmadan yatırım yaparım.

hala elektirik diye tutturuyorsunuz beyler. anlamadınızmı farklı yerlere pompa kurmak istiyor yerler parçalıymış. her parçaya elektirik çekmeye de kalkarsa hemen hemen 1 trilyona patlar bu işinde içinden çıkılmaz. seyyar olarak istiyorki kaldırıp başka bölgedeki tarlasını sulu tarıma açsın.