[size=large]Arkadaşlar bu ' da Fibizilite ve Yüksek Kazanç sistemi Böyle olursa nasıl şu olmazsa nasıl kazanılır Kısa kısa anlatıp geçicem
__________________________________________________________________________________________________
20 Adet İnek İLK OLARAK 20+2 Olarak Varsıyoruz
2 Adet ' de Yağlı olucak 1 Tanesini Köye 1 tanesinide diğer holsteinin grubuna karıştırcaksın çünkü Karışım elde edince Kalite artar 1 tane de Olsa yeter sanırsam
Evet günlük rasyonumuz Süt fiyatları..
Süt fiyatı 1,300 ( not= çünkü soguk oldugu ve kalite ve miktarı çok oldugunu düşünürsek) Destek+kdv ile 1,500 Net ulaşıyor
Günlük rasyonumuzu paylaşalım ;
( Diğer konumdan Alıntı)[/size]
[size=large]
Yeni rasyon
[/size]
Eski rasyon>Mısır Slajı > 6 Kg(TAVSİYE ) 15 Kg ' Ya Çıkarıldı
Eski rasyon>Yonca > 2 Kg (TAVSİYE ) 5 Kg ' ya çıkardık
Eski rasyon>Mısır Küspesi 2 Kg(TAVSİYE ) X rasyondan kaldırdık
Eski rasyon>Arpa> 3KG(TAVSİYE )> 3 Kg Yerinde durdu
Eski rasyon>Panca pasası> 15 Kg(TAVSİYE )> X rasyondan çıkarıldı
Eski rasyon>Buğday Sapı> 4KG (TAVSİYE )1 Kg ' indirildi
Eski rasyon>Süt Yemi > 8 Kg (Tavsiye ) 6,5 Kg Ya düşürüldü.
[size=1.45em]EVET BU
Bu rasyonun günlük maliyeti 1/baş = 13TL Bunu 21 İneğe Verdiğimizi düşünelim kalan 1 inek Köylüye veriliyor Ve Satış Fiyatı = 2,00t neyse..
Bunu 21 Baş Hayvana uyguladıgımızda Çarpıcaz
13 TL Den 21 Hayvanın günlük maliyeti 273 TL Oluyor. Aylık ' da = 8,190 TL Sadece Kaba yemi kesif vs Masrafı oluyor
Aylık Elektirik 200+100 TL SU =300 TL ' DE Bu masraflar Oluyor Biz bunu 500 TL Yapalım
Günlük 30 KG Verim Alıdıgımızı Varsayalım.
30 KG Süt 21 Baş Aylık 18,900 KG Ediyor Bunu 1,500 TL İle çarpıyoruz ( Ton başına destek oldugu için böyle bir yerde aylık ödeme yapılır )
28,350 BİN Lira ediyor Günlük 273 TL Masraf aylık 8,190 TL Ediyor bunu DİREK 500TL Masraf var demiştik 900 tl Dersek 9 BİN TL Masrafı oluyor.
Ve Geriye kalan 19,350 TL Bizim cebimize Girmiş oluyor
Evet diyelim Böyle kaar yapanlar fazla digildir veya fazladır çünkü değişir Not Bu Kaar Kendi araştırmalarım Şimdide gelelim İşletmeye
Bu inekleri 7binden Aşağı alamazssınız
Şimdi gelelim İnekleri nasıl alıcaz kısaca Söylüyorum 20 ineği işletmeden alıcaksaınız 10-15 Kişi İyi anlıyanlardan bakın akrabalardan Vs yemek söylerseniz hepsine ogün olur biter
1 Gününü ayır can Sabah akşam Ve seçilen inekler iyice bakılıp tır ' a veya kamyona 2-3 kamyona atılacak
Tek tek bakılacak gebe kalma süreleri vs veteriner raporlar ordaki veteriner çalışanlar falan GEREKTĞİNCE Yeni doğum yapmış tohumlanmamış İnekleri tercih edin çünkü daha Avantajlı çıkacaksınız Neyse gelelim İnekleri aldık diyelim
İşletme de böyle verimi devam ve arttırmak için neler yapılabiliir?
Sıyırıcı sistemi her işletmeye şart
Su püskürtme sistemi
20 Baş için en az 3 Tane Kaşıma otomatik makinası
Yataklar duraklar
6lı veya otomatik sağım üniteleri tam otomatik olsun
otomatik suluklar
JENERATÖR
Güneş enerjisi
Açık olursa ahır fanlara gerek yok
20 Baş için Tren raylı gibi Üstüne karma makinası otomatk olucak karacak ve onun üstünde dökece
İneklerin ulaşabilceği yemlikler daha kolay
İneklerde gerektiğince çamur olmasın mümkün oldugunca bunu yapmayı çalışın
Eski insanlar gibi pis damda b*kun içinde beslemeyin
20 Baş için az küçük maliyetli pompa basınçlı gübre çukuru ( sıyırıcı direk oraya dökmesi gerek) Sonrasında pompa ile remorklra doldurulur
Evet Başka aklıma gelen
Her hafta başı Sütleri tek tek alınır incelemeye yollanır hastalık varmı varsa daha hızlı tedavi buda Verimden ve sütten daha az zarar etmenize neden olur
Evet Kaba yem Kalitesi firmadan komple hazır alıcaksanız herşeyi A Kalite olması şart 100 yere araştırın sorun yoksa almayın
Müzk sistemi kurun Sağımdan önce 20dk Önce açın Her inekte 1-1.5kg Verim artımı olur 20 de 20KG az digildir.
Evet sistemler bunlar
Gelelim Kaç gün sağım olucak
Bu sağım 200 Gün (7 Ay net hergünn 30kg Verim alırsınız sonrasında yavaş yavaş düşer )
Aylık 19,350 TL Demiştik 7 İLe çarpımda 135 BİN tl ediyor Evet geri kalanıda kendi yemini kurtarır..
20 İnekten 17 Buzağı Alımı sonucunda 2 BİN TL Den 2- 3 aylık ( 34 BİN TL ) ee Hani veteriner masrafı demeyin HER Baş için Yıllık ' da 500 TL Olmaz bile ama iyi bakım derseniz evet fiyat bu EE? Sigorta ? 500TL De yıllık sigorta ücreti Yıllık 20 BİN De bunlara masraf ettiğizmi varsayalım
Buzağı paraları direk gidiyor ve 5 bni daha Ek gidiyor.
130 bin TL NET KAAR EDİLEBİLİR TABİ Böyle Bir modern Ahır veya işletmede.
Teşekkürü hor görmeyin evet
Şap gelebilir
mastisisz olabilir
deli dana olabilir
kuduz olabilir
dogum da ölür
süt verimi düşer hasta olur
antibiyotik yer 1 a sağamazssın güçlü antiden
deprem olabilir yıkılır
Herşey olabilir Allah korusuun SADECE TEDBİRLERİ ALALIMDA Böyle masraf demeyin Zorlukları var buza ters gelir geceler uyuyamazssın vsvs
Traktör şart ekipman şart en az da 50 dönüm saman üretmen gerek
İyi olur Teşekkürü hor görmeyin birde Uuymsuz yorum atanlar atamasın kalpler kırılmasın lütfen
[/size]
__________________________________________________________________________________________________
20 Adet İnek İLK OLARAK 20+2 Olarak Varsıyoruz
2 Adet ' de Yağlı olucak 1 Tanesini Köye 1 tanesinide diğer holsteinin grubuna karıştırcaksın çünkü Karışım elde edince Kalite artar 1 tane de Olsa yeter sanırsam
Evet günlük rasyonumuz Süt fiyatları..
Süt fiyatı 1,300 ( not= çünkü soguk oldugu ve kalite ve miktarı çok oldugunu düşünürsek) Destek+kdv ile 1,500 Net ulaşıyor
Günlük rasyonumuzu paylaşalım ;
( Diğer konumdan Alıntı)[/size]
[size=large]
Yeni rasyon
[/size]
Eski rasyon>Mısır Slajı > 6 Kg(TAVSİYE ) 15 Kg ' Ya Çıkarıldı
Eski rasyon>Yonca > 2 Kg (TAVSİYE ) 5 Kg ' ya çıkardık
Eski rasyon>Mısır Küspesi 2 Kg(TAVSİYE ) X rasyondan kaldırdık
Eski rasyon>Arpa> 3KG(TAVSİYE )> 3 Kg Yerinde durdu
Eski rasyon>Panca pasası> 15 Kg(TAVSİYE )> X rasyondan çıkarıldı
Eski rasyon>Buğday Sapı> 4KG (TAVSİYE )1 Kg ' indirildi
Eski rasyon>Süt Yemi > 8 Kg (Tavsiye ) 6,5 Kg Ya düşürüldü.
[size=1.45em]EVET BU
Bu rasyonun günlük maliyeti 1/baş = 13TL Bunu 21 İneğe Verdiğimizi düşünelim kalan 1 inek Köylüye veriliyor Ve Satış Fiyatı = 2,00t neyse..
Bunu 21 Baş Hayvana uyguladıgımızda Çarpıcaz
13 TL Den 21 Hayvanın günlük maliyeti 273 TL Oluyor. Aylık ' da = 8,190 TL Sadece Kaba yemi kesif vs Masrafı oluyor
Aylık Elektirik 200+100 TL SU =300 TL ' DE Bu masraflar Oluyor Biz bunu 500 TL Yapalım
Günlük 30 KG Verim Alıdıgımızı Varsayalım.
30 KG Süt 21 Baş Aylık 18,900 KG Ediyor Bunu 1,500 TL İle çarpıyoruz ( Ton başına destek oldugu için böyle bir yerde aylık ödeme yapılır )
28,350 BİN Lira ediyor Günlük 273 TL Masraf aylık 8,190 TL Ediyor bunu DİREK 500TL Masraf var demiştik 900 tl Dersek 9 BİN TL Masrafı oluyor.
Ve Geriye kalan 19,350 TL Bizim cebimize Girmiş oluyor
Evet diyelim Böyle kaar yapanlar fazla digildir veya fazladır çünkü değişir Not Bu Kaar Kendi araştırmalarım Şimdide gelelim İşletmeye
Bu inekleri 7binden Aşağı alamazssınız
Şimdi gelelim İnekleri nasıl alıcaz kısaca Söylüyorum 20 ineği işletmeden alıcaksaınız 10-15 Kişi İyi anlıyanlardan bakın akrabalardan Vs yemek söylerseniz hepsine ogün olur biter
Tek tek bakılacak gebe kalma süreleri vs veteriner raporlar ordaki veteriner çalışanlar falan GEREKTĞİNCE Yeni doğum yapmış tohumlanmamış İnekleri tercih edin çünkü daha Avantajlı çıkacaksınız Neyse gelelim İnekleri aldık diyelim
İşletme de böyle verimi devam ve arttırmak için neler yapılabiliir?
Sıyırıcı sistemi her işletmeye şart
Su püskürtme sistemi
20 Baş için en az 3 Tane Kaşıma otomatik makinası
Yataklar duraklar
6lı veya otomatik sağım üniteleri tam otomatik olsun
otomatik suluklar
JENERATÖR
Güneş enerjisi
Açık olursa ahır fanlara gerek yok
20 Baş için Tren raylı gibi Üstüne karma makinası otomatk olucak karacak ve onun üstünde dökece
İneklerin ulaşabilceği yemlikler daha kolay
İneklerde gerektiğince çamur olmasın mümkün oldugunca bunu yapmayı çalışın
Eski insanlar gibi pis damda b*kun içinde beslemeyin
20 Baş için az küçük maliyetli pompa basınçlı gübre çukuru ( sıyırıcı direk oraya dökmesi gerek) Sonrasında pompa ile remorklra doldurulur
Evet Başka aklıma gelen
Her hafta başı Sütleri tek tek alınır incelemeye yollanır hastalık varmı varsa daha hızlı tedavi buda Verimden ve sütten daha az zarar etmenize neden olur
Evet Kaba yem Kalitesi firmadan komple hazır alıcaksanız herşeyi A Kalite olması şart 100 yere araştırın sorun yoksa almayın
Müzk sistemi kurun Sağımdan önce 20dk Önce açın Her inekte 1-1.5kg Verim artımı olur 20 de 20KG az digildir.
Evet sistemler bunlar
Gelelim Kaç gün sağım olucak
Bu sağım 200 Gün (7 Ay net hergünn 30kg Verim alırsınız sonrasında yavaş yavaş düşer )
Aylık 19,350 TL Demiştik 7 İLe çarpımda 135 BİN tl ediyor Evet geri kalanıda kendi yemini kurtarır..
20 İnekten 17 Buzağı Alımı sonucunda 2 BİN TL Den 2- 3 aylık ( 34 BİN TL ) ee Hani veteriner masrafı demeyin HER Baş için Yıllık ' da 500 TL Olmaz bile ama iyi bakım derseniz evet fiyat bu EE? Sigorta ? 500TL De yıllık sigorta ücreti Yıllık 20 BİN De bunlara masraf ettiğizmi varsayalım
Buzağı paraları direk gidiyor ve 5 bni daha Ek gidiyor.
130 bin TL NET KAAR EDİLEBİLİR TABİ Böyle Bir modern Ahır veya işletmede.
Teşekkürü hor görmeyin evet
Şap gelebilir
mastisisz olabilir
deli dana olabilir
kuduz olabilir
dogum da ölür
süt verimi düşer hasta olur
antibiyotik yer 1 a sağamazssın güçlü antiden
deprem olabilir yıkılır
Herşey olabilir Allah korusuun SADECE TEDBİRLERİ ALALIMDA Böyle masraf demeyin Zorlukları var buza ters gelir geceler uyuyamazssın vsvs
Traktör şart ekipman şart en az da 50 dönüm saman üretmen gerek
[/size]