2009 Hayvancılık desteklerini açıklıyoruz

Katılım
28.12.2007
Mesajlar
21,905
Konum
Isparta

Hayvancılık desteklerini açıklıyoruz
2009’da hayvan başına 350 YTL destek ödenecek

Hayvancılık desteklerindeki radikal değişikliği 21 Ocak’ta ilk kez kamuoyuna duyuran gazeteniz DÜNYA, 2008’de uygulanacak hayvancılık desteklerine ilişkin hazırlanan Bakanlar Kuruluna sunulan kararı açıklıyor.

Tarım ve Köyişleri Bakanı Mehmet Mehdi Eker, Maliye Bakanlığı Müsteşarı Hasan Basri Aktan, Sanayi ve Ticaret Bakanlığı Müsteşarı Doç.Dr. Yusuf Balcı ve Çevre ve Orman bakanlığı Müsteşarı Prof.Dr. Hasan Z. Sarıkaya’nın imzası ile Bakanlar Kurulu’na sunulan “Hayvancılığın Desteklenmesi Hakkında Kararın Eki Karar” a göre melez ırkı hayvana 300 YTL, sarf ırklara 350 YTL hastalıklardan ari işletmelerde ise hayvan başına 400 YTL destek ödemesi yapılacak.

DÜNYA’ nın daha önce duyurduğu gibi süt teşvik primi, damızlık düve, suni tohumlama, soğutma tankı, arıcılık gibi bir çok destek kaldırılırken yem bitkileri, yonca desteği, silajlık mısır destekleri de büyük oranda düşürüldü.

Ali Ekber Yıldırım
İZMİR- Gazeteniz DÜNYA’nın 21 Ocak’ta kamuoyuna duyurduğu hayvancılık desteklerindeki radikal değişiklik Bakanlar Kurulu’na sunuldu. Hayvancılığın Desteklenmesi Hakkındaki Kararda değişiklik yapılarak bir çok destek kaldırılırken bazı destekler aşağı çekilecek ve ilk kez hayvan başına destek uygulaması başlayacak. Buna göre kültür ırkı ve kültür ırkı melezi yetiştiren üreticilere melez hayvan başına yılda 300 YTL, saf ırk hayvana 350 YTL, hastalıklardan ari işletmelerde ise hayvan başına 400 YTL ödeme yapılacak.
Tarım ve Köyişleri Bakanı Mehmet Mehdi Eker, Maliye Bakanlığı Müsteşarı Hasan Basri Aktan, Sanayi ve Ticaret Bakanlığı Müsteşarı Doç. Dr. Yusuf Balcı, Çevre ve Orman Bakanlığı Müsteşarı Prof. Dr. Hasan Z. Sarıkaya’ nın imzası ile Bakanlar Kurulu’na sunulan “Hayvancılığın Desteklenmesi Hakkında Kararın Eki Karar” a göre 2008 için öngörülen ve ödemeleri 2009 bütçesinden yapılacak hayvancılık desteklerinde büyük düşüş olacak.
DÜNYA’ nın daha önce duyurduğu gibi, süt teşvik primi, damızlık düve, buzağı, suni tohumlama, soğutma tankı, arıcılık gibi bir çok destek kaldırılırken yem bitkileri, yonca desteği, silajlık mısır destekleri de büyük oranda düşürülüyor.
Tarım ve Köyişleri Bakanlığı’nın 2007 hayvancılık desteklerini 750 milyon YTL olarak hesaplaması ve bütçeye bu şekilde girmesine rağmen destekleme miktarının yaklaşık iki katına (1.3 milyar YTL) ulaşması üzerine Maliye Bakanlığı’nın tepkisini çekmişti. Maliye Bakanlığı’nın baskısı ile hazırlandığı anlaşılan 2008 destekleme kararı ile bir çok destek ya kaldırılıyor veya tırpanlanıyor. Böylece hayvancılık desteklerinin yeniden 750 milyon YTL’ ye çekilmesi hedefleniyor.
Hayvancılık sektöründe ve özellikle yeni yatırım yapanların endişe ile beklediği destekleme kararı, sektöre büyük darbe vurması bekleniyor.
Bakanlar Kuruluna sunulan karara göre, 2007 yılında hayvan başına ortalama 1200 YTL’ ye ulaşan destekler yarı yarıya azaltılıyor. 2007’de sarf ırk sertifikalı 6 ton süt verme kapasitesine sahip damızlık düve başına 500 YTL, 26 YTL suni tohumlama desteği, 480 YTL süt desteği, aşılama ve soğutma tankı desteği verilirken, yeni uygulama ile bu destekler tamamen kaldırılarak sadece 350YTL destek verilecek. Ayrıca verime göre değil hayvan başına destek uygulamasına geçiliyor. 1 ton süt veren ineğe de aynı destek verilecek, 6-7 ton süt veren ineğe de aynı destek verilecek. Verimlilik cezalandırılacak. 2008’de uygulanacak hayvancılık destekleri ile suni tohumlama desteğinin kaldırılması ile verimliliğe büyük bir darbe vurulacak.
Yem destekleri tırpanlanıyor
2007’de 10’dan fazla kalemde verilen yem desteği hem miktar olarak hem de kapsam olarak daraltılıyor. Dekar başına 130 YTL olan yonca desteği 115 YTL’ ye, korunga desteği 80 YTL’ den 75 YTL’ ye, yapay çayır,mera desteği 100 YTL’ den 75 YTL’ ye,Fiğ,macar fiği desteği 50 YTL’ den 30 YTL’ ye, silajlık mısır desteği 60 YTL’den 45 YTL’ye düşürülüyor. Sertifikalı tohum kullananlara yapılan yüzde 5 ve kalkınmada öncelikli yöreler için uygulanan yüzde 10 ilave destek ise kaldırılıyor. Sertifikalı yem bitkileri tohumluğu üretenlere yapılan destekler de tamamen kaldırılıyor. Bu uygulama ile kaba yem açığı olan Türkiye’nin dışa bağımlılığı artması bekleniyor.
Kalite ve verimlilik cezalandırılıyor
2008’de uygulanacak hayvancılık desteklerinde damızlık düve, suni tohumlama, buzağı, sağım hijyeni ve süt kalitesi, ıslah çalışmalarına yönelik bir çok destek kaldırılarak verimlilik ve kaliteli üretim cezalandırılıyor. Buna göre, 2007’de belgeli damızlık düve başına ödenen 550 YTL, sertifikalı düve başına 275 YTL, kalkınmada öncelikli yörelerde suni tohumlama için 36 YTL/baş, diğer bölgelerde 26 YTL/baş ödemeleri tamamen kaldırılıyor. Suni tohumlamadan doğan soy kütüğüne kayıtlı buzağı için 140 YTL/baş, ön soykütüğüne kayıtlı buzağı için 80 YTL/ baş olarak uygulanan desteklerde 2008’de verilmeyecek. Sağım ünitesi ve soğutma tankı için 200 bin YTL’lik faturanın yüzde 40, gübre çukuru yaptıranların ise 100 bin YTL’lik faturasının yüzde 40’ı destek olarak ödenirken bu ödemelerde 2008’de kaldırılıyor. Ayrıca hastalıklara karşı yapılan aşılamalar da desteklenirken 2008’de bu destekler de kaldırılıyor.
Bal ve ana arı desteği verilmeyecek
Arıcılık sektörünün gelişmesine ciddi katkı sağlayan bal desteği ve ana arı desteği de kaldırılıyor. Bal desteği kilogram başına 600 yenikuruş olarak uygulanırken bir kovandan 20 kilo bal alan bir üretici 12 YTL destek alırken bunun yerine üretime bakılmaksızın kovan başına 5 YTL destek verilecek. Arı yetiştiriciliği yapan üreticilere Arıcılık Kayıt Sistemine kayıt olmaları şartı ile 5 YTL destek verilecek. Böylece arıcılık sektöründeki destekler de yüzde 70 oranında azaltılıyor.
Hayvancılık sektörünün merakla beklediği desteklerin uygulama esasları ise Tarım ve Köyişleri Bakanlığı tarafından hazırlanacak tebliğ ile belirlenecek.


2008’de uygulanacak hayvan başına destek
Melez ırkı hayvanlar için 300 YTL/ baş
Saf ırkı hayvanlar için 350 YTL/baş
Hastalıklardan ari işletmelerde 400 YTL/ baş
Damızlık koyun 10 YTL/baş


Y em Desteği (YTL/dekar)
Yonca 115
Korunga 75
Yapay çayır,mera 75
Fiğ,Macar fiği 30
Silajlık mısır 45
 
Katılım
15.11.2007
Mesajlar
4,098
: 2009 Hayvancılık desteklerini açıklıyoruz

SAĞOLASIN ÖZELLİKLE TARIM VE KÖY İŞLERİ BAKANI MEHTİ EKER E ÇOK TEŞEKKÜRLERİMİ SUNUYORUM
 

Hakkımızda

TrakKulüp, içinde 100.000'den fazla konuyu, 1.300.000'den fazla mesajı barındıran Türkiye'nin ilk ve en büyük traktör, tarım ekipmanları ve çiftçilik paylaşım sitesidir. 86.000 üyemiz gibi sizi de aramızda görmek isteriz.
Üst Alt