2018 tarımsal destekler

a partisi olsun b partisi olsun c partisi olsun
insanımız oy verdiği partiyi asla kötülemek ve kötületmek istemiyor sürekli olumlu yönlerını görmek duymak istiyor kötü yanını asla kabullenmek istemiyor
bu bence bi problemdir çünkü ben partimin kötü yanına kötü demessem iş çığrından cıkar sonra çifçilik bitiyo deriz nakliyeci bitiyo deriz balıkcı bbitiyo deriz

• Beğen
Tepkiler: MAVİSERF ve Bave
Abi keske sordugum soruyu cevaplayip ondan sonra bunu yazsaydin. Olur geliriz her yerde her sobbete variz insallah ;) ama anlasamadigimiz nokta su..
Sen diyosun ki siyaset olmasin cunku sonu kavga
Bende diyorum ki bak biz su an siyaset konusunda yaziyoruz ama kavga yok kufur yok ve eminim asla da olmayacak. Smdi sen cikip ciftci sorunlarina hukumet kararlarini veya faliyetlerini katan siyaset yapmis olur siyaset yapan da odaya sicmis olur lutfen odaya sican ciksin dersen ;) elimizi kolumuzu baglarsin ;) ne dememizi bekliyosun bilmiyorum ki biz cikalim mi ozmn nerde kaldi aile ?

Cikmayacak ;) cikmamali da sonucta yogunlastigimiz konu mazot ve gubre ;) sen ben degil ;)
iii tamam hadi odanın içine etmeden nasıl bu işi çözecez görelim..
sana güveniyorum ..
ben diyorum beceremeyiz..
Çünkü önceden çok denedik olmadı paşam..

a partisi olsun b partisi olsun c partisi olsun
insanımız oy verdiği partiyi asla kötülemek ve kötületmek istemiyor sürekli olumlu yönlerını görmek duymak istiyor kötü yanını asla kabullenmek istemiyor
bu bence bi problemdir çünkü ben partimin kötü yanına kötü demessem iş çığrından cıkar sonra çifçilik bitiyo deriz nakliyeci bitiyo deriz balıkcı bbitiyo deriz
Aslinda konu gercekten parti konusu degil. Hani olmazda Hukumette su an akp mhp ve chp koalisyonu olsaydi ;) belkide bu tartisma hic bu noktaya( akp karsitligi algisi) gelmeyecekti ama mazot ve gubreden dolayi o koalisyon da elestirilecekti.. Yani dert bizi yonetenler degil bizim nasil yonetildigimiz :(

Ben ekim öncesi toprak hazırlığı sürümünde,traktör üzerinde zıplayıp arkadan ufalan toprağı izlerken bir keyif alıyorum.

Ben ekim yaparken,toprağa sürtünerek mibzerden çıkan mekanik seslerden ayrı bir zevk alıyorum.

Ben gübre atarken,rengi solmuş ekinin rengine renk katmaktan mutluluk duyuyorum.

Ben ekinleri ilaçlarken,çalışmaya başlayıp yemyeşil bir renk alan o ekinleri çiğnerken çıkan kokuyu içime çekmekten keyif alıyorum.

Ben ekinleri hasat ederken,biçerdöverin çıkarttığı o tozu ve dumanı uzaklardan izlemeyi bir başka seviyorum.

Ben mahsulümü satmaya giderken,keyifli ve yorucu olan bir sezonun tüm güzelliklerini bir römorkta taşıyıp kantara çıkarken,hak edilmiş o alınterinin karşılığını almanın sevincini seviyorum.

En sonunda bir yıl boyunca keyifli olan ben,ürünün karşılığını alırken,büyük bir hayal kırıklığı ile eve döndüm.

Yani ben rüyadan uyandım. Meğerse benim gördüğüm "Türkiye de çiftçilik" adlı bir rüyaymış.

iii tamam hadi odanın içine etmeden nasıl bu işi çözecez görelim..
sana güveniyorum ..
ben diyorum beceremeyiz..
Çünkü önceden çok denedik olmadı paşam..
Abi bu is benim tek basima karar verebilecegim bisey degil sende biliyosun.. Ve bende gercekten zor bi is oldugunu biliyorum. Surekli denetleme imkansiz sonucta kimse bu isi yaptigi icin maas almiyor. Gonullu bi platforumdayiz.
Yani mesele biraz iyi niyette seni de anlayabiliyorum surekli boyle sorunlar ciktigi icin tavrin konuyu kapatmak sorunu cozmekten yana ama bazen konun kapanmamasi gerekiyor. Mesela mevcut konuda sadece bi mal kelimesi duydum varsa baska bilmiyorum kacirdiysam kusura bakmayin. Kavga yoksa bence birakalim insanlar konussun ne cikar ki. Zaten ortam gerilince buyuklerimiz gelip konuyu takip ediyo mesaj silinir uyari verilir olay biter hatta bide bolumumuz vardo siyaset icerebilir diye ;) hala aciksa oraya tasinabilir ;)

Yazmadan edemicem cahilligime ver. Sen simdi benim fikri begenmen abi biliyom ;)
Ama senin face twt fikrin de harbi berbatti. Ne yani adama gel senle facede hesaplascaz mi diyelim ;)

Yani kisaca bence derdi olan derdini soylesi abi be ne cikar bundan tabi kimse haddini asmadan ;)

Tesla nın elektrikli traktör yapması için buraya konu açalım , görür belki emmi :)
Çiftçiyi bitirmeyi kafaya koyan bir irade varsa..
valada billada elektriğe basarlar eyice zammı..
kimse telefonunu bile şarj edemez..
sakının haberleri olmasın boşver :)
Abi bu is benim tek basima karar verebilecegim bisey degil sende biliyosun.. Ve bende gercekten zor bi is oldugunu biliyorum. Surekli denetleme imkansiz sonucta kimse bu isi yaptigi icin maas almiyor. Gonullu bi platforumdayiz.
Yani mesele biraz iyi niyette seni de anlayabiliyorum surekli boyle sorunlar ciktigi icin tavrin konuyu kapatmak sorunu cozmekten yana ama bazen konun kapanmamasi gerekiyor. Mesela mevcut konuda sadece bi mal kelimesi duydum varsa baska bilmiyorum kacirdiysam kusura bakmayin. Kavga yoksa bence birakalim insanlar konussun ne cikar ki. Zaten ortam gerilince buyuklerimiz gelip konuyu takip ediyo mesaj silinir uyari verilir olay biter hatta bide bolumumuz vardo siyaset icerebilir diye ;) hala aciksa oraya tasinabilir ;)

Yazmadan edemicem cahilligime ver. Sen simdi benim fikri begenmen abi biliyom ;)
Ama senin face twt fikrin de harbi berbatti. Ne yani adama gel senle facede hesaplascaz mi diyelim ;)

Yani kisaca bence derdi olan derdini soylesi abi be ne cikar bundan tabi kimse haddini asmadan ;)
senin canın yerim..
keşke herkes senin gibi haddini bilse..
ben bazen izliyorum yazdıklarını..
ne kadar sinirlensende,hiç üslubunu bozmadın..
helal olsun.

Çiftçiyi bitirmeyi kafaya koyan bir irade varsa..
valada billada elektriğe basarlar eyice zammı..
kimse telefonunu bile şarj edemez..
sakının haberleri olmasın boşver :)

senin canın yerim..
keşke herkes senin gibi haddini bilse..
ben bazen izliyorum yazdıklarını..
ne kadar sinirlensende,hiç üslubunu bozmadın..
helal olsun.

Abi neden bozulsun ki ? Kac yildir her bunaldigimda elimi telefona atip trakkulube giriyorum. Ben bu forumdan cok sey ogrendim yasim 30a yaklasti belki cogu kimse burada beni bilmiyo ama ben cogunuzun kim oldugunu biliyorum. Ya insaniz bazen gercekten cileden cikiyo insan ama onemli olan saygi ve suan senin yaptigin sey yani sevgi.. ;) gercekten konu ile ilgili olsun diye soyluyorum bence bu "siyaset yasak" kuralinin ici doldurulmali. Yani tamam siyaset yasak da nedir bu yasagin kapsadigi seyler. Insanlarin kafasi belki burada karisyo olabilir. Cunku destekleme serzenisinin buraya gelmesi ve suan bunlari konusuyo olmamiz banada sacma geliyo ;)

• Beğen
Tepkiler: YUSUFTUYLUOGLU
Arkadaşlar yüksek mazot fiyatlarından muzdarip biri olarak Yıllar önce araştırdığım fakat külfetli geldiğinden rafa kaldırdığım herhangibir ticari amaç yada faaliyet olmaksızın kendi traktörümüzde arabamızda kullanmak için bio dizel yapımını Geçenlerde yine araştırdım ve malesef sonuç beklediğim gibi olmadı daha önceki yıllarda baya karlı olmasına rağmen külfetinden dolayı yapmaktan vazgeçtiğim biodisel şuanda yağ maliyetinden dolayı (bedava atık yağdan yapmassanız) motorin fiyatına geliyor alternatif üretmemiz lazım

Arkadaşlar yüksek mazot fiyatlarından muzdarip biri olarak Yıllar önce araştırdığım fakat külfetli geldiğinden rafa kaldırdığım herhangibir ticari amaç yada faaliyet olmaksızın kendi traktörümüzde arabamızda kullanmak için bio dizel yapımını Geçenlerde yine araştırdım ve malesef sonuç beklediğim gibi olmadı daha önceki yıllarda baya karlı olmasına rağmen külfetinden dolayı yapmaktan vazgeçtiğim biodisel şuanda yağ maliyetinden dolayı (bedava atık yağdan yapmassanız) motorin fiyatına geliyor alternatif üretmemiz lazım
Biodisel icin zaten traktorler de artik elverisli degil. Benim depo kapaginda kocaman no biodisel yaziyo :( ama gercekten biseyler yapmak lazim

çiftçinin tüm girdileri uçmuş buna paralel olarak devlet samana kadar dışarıdan getirdiği için kazanç çok azaldi. çiftçi hakkını savunmaya başlayınca cift çeker traktoru mu battı bu sefer de.onları da satalım da kurtulun. dış güçlerin oyunu bunlar diyenler, o dış güçlerden samana varana kadar alıp onları zengin edeceğinize,çiftçiye yatırım yapın.
son olarak mazot zammını doların yükselişine bağlayanlar,bu zammı acaba neye bağlıyorlar....

Avrupa ile Türkiye tarımının karşılaştırması yapılıyor. Arpa daha ucuza üretiliyormuşmuşmuş.
7 yıllık AB tarım bütçesi 2 milyar avro, mazot litre fiyatı 1 avro.Ekipman,tohum,gübre,ilaç v.s. farklı destekleri var.
Mazot pahalı demek kadar doğal bir şey yok, Gemicikler uluslararası ticarette söz sahibi olabilmek için ucuz mazot kullanıyor ve taksitlerini ödeyebiliyor.
2 biçer ve 5 çift çeker traktörle çalışan arkadaşlarım var.Rampa arazide balye makinesinin motoru ittirip altında kalmamak için traktör alındı.Traktörü satanlar az yakıyor dediler, inandık aldık.Sezonluk yakıtlarımı 1/4 oranında azalttı.İş kapasitesini %30 artırdı.Eurodizel yakıtın kalori değerleri %10 yüksektir.Çiftçeker motor ağırlığının %90 gibi çeki kuvveti veriyor, tek çeker %60 gibi veriyor, tutunmayı %50 iyileştiriyor, daha önce yazmıştım.
Bizim gemiciklerimiz ise biçer ve traktörlerdir.Avro 3 TL den 4,5 TL yi gördü.Ürün fiyatları malum, bu sene 23 TL den biçim yapıldı, seneye 30 TL demeleri gerekir, 700 kg buğday veren yerde 2 litre, 300 kg buğday veren yerde 1 litre yakıyor, bunlar çiftçiden alınacak, teker dönmüyor.80000 avro taksit ödeyecekler.
İktisadın temel kuralı, bir yatırım 10 yılda kendini ödemelidir.5 senede ödemek durumundayız.Yenisini tekrar yerine koyabilmemiz gerekir.Makine 5 yaşını geçti mi, çalışma alanı daralır.AB ve Amerika çiftçisi 5 yılda ekipman yeniliyor.Avrupa çiftçisi gibi ekipmanlara 5 yıl garantide alamıyoruz.
Aynı verimlilik için eşit imkanlar olmalıdır.

Bu arkadaşın çiftçilik yaptığını zannetmiyorum ,yapsaydı böyle konuşmazdı,siyasete girmiyeceğim ama traktör konusunda yanlış düşünüyorsun,ben kendimden bahsedeyim ,Samsun bafrada çeltik üreticisiyim,bizde yaz 3ay mayısın sonunda çeltik ekimini bitirmen lazım yoksa sap biçersin.Zamanla yarışacaksın bu da traktörle oluyor,arkadaşın dediği gibi kimse hava cıva için evini ocağını ipotek verip traktör almaz

Bu arkadaşın çiftçilik yaptığını zannetmiyorum ,yapsaydı böyle konuşmazdı,siyasete girmiyeceğim ama traktör konusunda yanlış düşünüyorsun,ben kendimden bahsedeyim ,Samsun bafrada çeltik üreticisiyim,bizde yaz 3ay mayısın sonunda çeltik ekimini bitirmen lazım yoksa sap biçersin.Zamanla yarışacaksın bu da traktörle oluyor,arkadaşın dediği gibi kimse hava cıva için evini ocağını ipotek verip traktör almaz

Alan var hocam.

Mesele tarım politikası değil ise;

2008-2010 larda Kuş gribi bahanesi ile hastalıksız tavukları bile toplayıp itlaf ettiler, sonra yumurta ve tavuk eti sıkıntısı yaşandı. Tabi hemen bir uyanık çıktı dışarıdan yumurta getirdi,parayı vurdu gitti. O zaman o isimler gündemde doland, 3-5 sene sonra ismi bile hatırlanmadı. (Kemal Unakıtan ve oğlu) Elbet memleketin tek uyanığı onlar değildi ama ellerinde ki makamın gücü ile uynanıklık birleşince ortaya güzel sonuçlar çıktı, kendi açılarından. Tavuklar kasti itlaf edilmedi diyebilecek olan var mı ? Kaldı ki aynı hastalığı senelerce ayran içirerek atlattırırdık 15-20 kadar tavuğumuza. Tavuklar itlaf edildi, kene tüketen tavuklar ölünce bu seferde kırım-kongo hastalığı başımıza musallat oldu. Keneler 10 larca belki 100 lerce insanın canına mal oldu.

Geçmişte devleti, milleti yiyen sömürenler nasıl unutuldu ise bunlar da unutulacak. Süleyman Demirel ve yiğeni Murat Demirel gibi. Dönemin enrerji bakanı Cumhur Ersümer gibi, dönemin sağlık Bakanı Osman Durmuş gibi.. Daha niceleri.

Bugünlerden daha büyük sıkıntılar yaşandı Kasım 2000 krizinde, ama ekonomi ve siyaet böyle giderse Kasım 2000 krizini arar oluruz. Neden ararız. Nisan 1999 seçimlerine kadar bi sürü sıkıntılar atlatılıı 28 Şubat ve öncesinde Susurluk olayı vb. sonrasında koalisyon hükümeti ve elde patlayan ekonomi.. Teğet geçtiği iddia edilen 2008 krizini saymazsak son 4 seneye kadar bi şekilde gelindi, şu an ekonomi şiştikçe şişiyor. Paramız değere kaybettikçe kaybediyor, son 3.5 ayda çeyrek altın fiyatı 20 TL kadar (%8,3) 4 ay önce 200 TL ile tesadüf almış olduğum 50 Euro bugün 225 TL (% 12) olmuş durumda, Yıllık enflasyon % 11.75 yersen.. Ben 4 aylığı yazdım ama olsundu biz altın ya da dolarla birşey almıyoruz diyen bireylerimiz var.