2019 Ayçiçeği fiyat bilgisi

Ayçiçeğinde hasat vakti yaklaştı, özellikle çukurova da ilk hasat başlamak üzere. Yeni hasat fiyat bilgisi nerelerde ?
images.jpeg.jpg

Osmaniye de hasat tam başlamadı ilk fırsatta ekenler 5 gune kadar bictirir fiyat ise duyuma göre 2200 ama tüccara sormadık daha

Bilgi için teşekkür ederim. Ancak 2200 TL geçen yıla çok ama çok düşük bir fiyat olur.

Geçen yıl 11 Eylülde 40 yağ oranı ayçiçeğimizi borsada 2,40 TL' den satmıştık. Hatta Edirne borsasında Eylül ayının ortalarında 52 yağ oranıyla 2.820 TL' den satılan ayçiçek bile olmuştu.

Gerçi geçen yıl Eylül ayının sonuna doğru başlayan fiyat düşüşü neredeyse kış boyunca devam etti. Takip edebildiğim kadarıyla 3-4 ay önce 2.300 -2.350 TL civarına satılan ayçiçekler oldu.

Özetle geçen yıla göre fiyatların en az %20 daha fazla olması gerekiyor.

Gecen yıl 2170 kuruş a sattığımız kanola buyil 2040 kuruş ile açılışı yaptı. Şaka gibi bir fiyat. Gübre geçen yıl kabaca 1 TL bu yil 2 TL. Vs vs. Şu an Edirne borsasında 2.5 TL civarında gözüküyor ama Tekirdağ da bu fiyatları vermeye nazlaniyorlar. Bu gün tüccara gittim arpa için 1160 TL fiyat verdi gecen yıl 1050 TL ye sattık. Arpa fiyatları yakın zamanda biraz prim yapabilir mis. Trakya da fazla arpa ekili alan olmadığını belirtiyorlar.
Zor bir 2020 çiftçiyi bekliyor.
2018-2019 fiyat karşılaştırması. Şu an ürünü satsam fiyatlar aşağıdaki gibi :(

2018 arpa 1050 2019 arpa 1160
2018 kanola 2170 2019 kanola 2170
2018 buğday 1250 2019 buğday 1260 TL

Selamlar.

Bilgi için teşekkür ederim. Ancak 2200 TL geçen yıla çok ama çok düşük bir fiyat olur.

Geçen yıl 11 Eylülde 40 yağ oranı ayçiçeğimizi borsada 2,40 TL' den satmıştık. Hatta Edirne borsasında Eylül ayının ortalarında 52 yağ oranıyla 2.820 TL' den satılan ayçiçek bile olmuştu.

Gerçi geçen yıl Eylül ayının sonuna doğru başlayan fiyat düşüşü neredeyse kış boyunca devam etti. Takip edebildiğim kadarıyla 3-4 ay önce 2.300 -2.350 TL civarına satılan ayçiçekler oldu.

Özetle geçen yıla göre fiyatların en az %20 daha fazla olması gerekiyor.
Bizim burda sadece rutubete bakıp alıyorlar yağ oranına bakan yok fiyat ne açıklanırsa herkese eşit şekilde oluyor. Ama dediğim gibi hasat tam başlamadığı için fiyat bilen yok, tüccarlar bilirsiniz düşük almak ister hepsi birleşip belirli fiyat koyarlar mecbur herkes ona verecek ama inşallah başlangıç 2300 2400 civarı olur

İşine gelince serbest piyasa işine gelince ithalat sopası harman olur ithal de gümrük vergisi kalkar.kafanı kaldırma sopayı yersin .sanki çiftçi parayı kazanınca toprağa gömecek .bizde bir şeylere harcıyacaz.olmayan dövizimiz dışarı çıkmasa.çiftçimizde ekonomiye katkı sağlasa omamı.acaba bizde sendikamı kursak belki hakkımızı ararız .ziraat odası cacık.

Aman arkadaşlar TRAKYA BIRLIK kooperatifimize sahip çıkalım yoksa tüccarın eline düşmeye gör mazallah
Geçen yıl döviz hareketliliğinden dolayı ayçiçeğimizi güzel fiyatlara satabildik yoksa göremezdik o fiyatları.
O yüzden insallah trakya birlik yine bizleri mağdur etmeyeceğini dusunuyorum.

Bugday daki fiyat artışının sebebi dövizin yükselişi ayçiçeğinde fiyat geçen yıl civarı olur çünkü döviz artışı geçen yılki fiyata yansımıştı şu andaki döviz kuru aynı seviyede beklentiye kesinlikle girmemek gerek.

• Beğen
Tepkiler: adurak59
Şuan Bulgaristan da 300 euro ton geçen yıl da aynı fiyatlara sattık eğer bu hafta faizlerde düşüş olursa dövizde yükselme bekleniyor ayrıca bu s 400 yüzünden Türkiye ye caatsa denen yaptırım uygulama isteği var Amerika nin o zaman döviz 10 TL civarında olur

an Bulgaristan da 300 euro ton geçen yıl da aynı fiyatlara sattık eğer bu hafta faizlerde düşüş olursa dövizde yükselme bekleniyor ayrıca bu s 400 yüzünden Türkiye ye caatsa denen yaptırım uygulama isteği var Amerika nin o zaman döviz 10 TL civarında olur

yaptırım muhabbetinden dolar fırlarsa işte o zaman kasımda tüm tarlalar boş kalır.

Arkadaslar bildiginiz uzere Bu yıl trakya birlik çks ye kayıtlı yerlerin en az yarısını ekecek kadar tohumu kooperatif ten alma şartı koymuştu. Benim çks emde 80 dönüm ayçiçeği m var, trakya birlikten 1 cuval tohum aldım, ve kota vermek için gittiğimde senin malını bu yıl alamayız dendi. Sizde durum nasıl, benim durumumda olan arkadaş varmı merak ettim