2019 Çeltik Fiyatları

Bilgilendirme için çok teşekkür ederim Sacit Hocam, yazıyı okudum. Ilginenen arkadaşlar için paylaşmak istedim.

TMO, konuyla ilgili olarak yazılı bir açıklama yaptı. Yapılan açıklamada şunlar kaydedildi:

"Kamuoyunda COVID-19 salgını nedeniyle pirinç arzına yönelik çıkan spekülasyonlar dikkate alınarak Kuruluşumuz tarafından kamuoyunu bilgilendirme gereği duyulmuştur.

TMO, piyasa düzenleme görevi gereği piyasalara zamanında müdahale ederek istikrarı sağlamak üzere stoklarında yeterli miktarda çeltik ve pirinç bulundurmaktadır.

STOKLARI TAKVİYE ETMEK İÇİN İTHALAT BAĞLANTILARI YAPILDI

amacıyla gıda perakendecilerine yönelik 2020 Ocak ayında başlanılan pirinç satışlarına önümüzdeki aylarda da devam edilecek, ayrıca Nisan ayından itibaren çeltik satışına da başlanacaktır.

Ayrıca TMO stoklarında yer alan pirinçler toptan satışların yanı sıra halkımızın uygun fiyatla pirinç tüketebilmesini teminen ülke genelinde yayılmış yaklaşık 150 TMO satış noktasında perakende olarak da satılmaktadır. TMO işyerlerine ulaşım imkanı olmayan tüketicilerimiz ise https://www.epttavm.com online satış sistemi üzerinden ürünlerimizi temin edebilmektedir.

Piyasa gelişmeleri yakından takip edilmekte ve politikalar geliştirmekte olup gerektiğinde piyasa istikrarının sağlanması ve yurtiçi arzın artırılmasına yönelik ilave tedbirler alınabilecektir.

Kamuoyuna saygıyla duyurulur."

TARIMDANHABER

Dünyada çeltik fiyatları yükselişte, geçen seneye göre %28 oranında fiyatlar artmış.

Dünyada çeltik fiyatları yükselişte, geçen seneye göre %28 oranında fiyatlar artmış.

Buğday mısır ayçiçeği herşey artıyor bu kadar artması iyi mi acaba burda buğday sezonda 26 euro cent gibi açılır diyorlar hayırlısı artık

• Beğen
Tepkiler: wallace22

Globalleşen dünya düzeni sekteye uğradı sermaye sahiplerine acımamda çalışan kesim yara alıcak , tüketicide aynı şekilde, çin üretime başladı bile, dünyada en akıllı yönetim çinde var imiş bana kalırsa.

• Beğen
Globalleşen dünya düzeni sekteye uğradı sermaye sahiplerine acımamda çalışan kesim yara alıcak , tüketicide aynı şekilde, çin üretime başladı bile, dünyada en akıllı yönetim çinde var imiş bana kalırsa.
Benim anladığım bu trump bitcoin gibi bir sanal para piyasaya sürecek mis bu işler bununla alakalı olan her zaman fakire olur zaten çin komünist rejimle yönetiliyor kanun var kimse karşı gelemez emir verildi mi bitti olselerde calisicaklar

• Beğen
Buğday mısır ayçiçeği herşey artıyor bu kadar artması iyi mi acaba burda buğday sezonda 26 euro cent gibi açılır diyorlar hayırlısı artık
Bence dünya genelinde gıda fiyatları artacak buna bağlı olarak da enflasyon da artacak hatta arttı bile.

Buğdayın kilosu 26 euro cent ise TL karşılığı bugün kü kura göre 1,80 TL civarı olur.

• Beğen
Tepkiler: ziyaretci01
Bence dünya genelinde gıda fiyatları artacak buna bağlı olarak da enflasyon da artacak hatta arttı bile.

Buğdayın kilosu 26 euro cent ise TL karşılığı bugün kü kura göre 1,80 TL civarı olur.
Bence şuan Türkiye de dolar piyasası 8 TL civarında fiyatlaniyor yani benim anlamadığım neden hala baskiliyorlar bu doviz i anlamıyorum bıraksalar daha çok ihracat yapacaklar tamam enflasyon da artacak ama piyasa kaldırmıyor artık en sonunda devlet iflas edecek

• Beğen
TMO Nisan ayı için 10.500 ton Ronaldo cinsi çeltiği satışa çıkartmış. Satış yeri Mersin Şube

Ayrıca Nisan ayında 4.174 kg ton Luna cinsi pirinç, 5.847 ton da Ronaldo cinsi pirinci satışa çıkartmış. Satış yeri Mersin Şube.

Talebin arttığı bu dönemde piyasa için düşük bir arz olmuş.

Bu da demek oluyor ki gerek virüs nedeniyle artan talep, gerek yaklaşan ramazan ayı sebebiyle hem çeltik fiyatları hem de marketteki pirinç fiyatları artacak görünüyor.

TMO nun müdahalesi bir işe yaramamış görünüyor. Fiyatlarda şuan gerileme olmadı. Bugün luna cinsi çeltik gönenli bir firmaya peşin para 3,70 net fiyata satıldı. 64 randıman ronaldomuza 3,50 civarı veriyorlar şuan ama fiyatlar yukarı yönlü gibi görünüyor.

• Beğen