2019 çeltik yeri hazırlığına başlayan var mı?

Merhaba,

Bugün birkaç saatligine köye gittim.
Ovadaki tarlalarin bazıları hazırlık için gayet uygundu. Yani pullukla sürüm ve ya tiller çekimi için tav gayet iyiydi.

2014 yılında Mart 15-20 den sonra tarlalarin tavi ekim oncesi hazırlık için gayet uygundu ancak erken diye pek birşey yapmadık. Yani surum, goble ve arkasindan lazerli tesviye yspilabilirdi. Nisan yağmurları o yıl çok olunca bu seferde de hem hazırlık işleri de hem de ekim gecikmisti.

Bu yıl için hazırlıklara başlayan var mı ve başlamayı düşünüyor musunuz?
Trakya icin Nisan ayı hava tahminleri takip ettiğiniz sitelerde çok yağış gösteriyor mu?

Toprağım sürülü yerlere tırmık çektik bu gün, havalar müsade ederse tesviye planlarım var. Yer düzlesin sonra mayısta aysan ile karıştırıp ekerim fikrindeyim.

Erken hareket etmekte fayda var. Nisan çok yağışlı geçerse işler aksayabilir. Tirmiktan sonra tesviye öncesi hangi işlemleri yapacaksiniz?
Lazerli tesviye saat ücreti hiç konuşuldu mu, fiyatlar ne durumda?

Erken hareket etmekte fayda var. Nisan çok yağışlı geçerse işler aksayabilir. Tirmiktan sonra tesviye öncesi hangi işlemleri yapacaksiniz?
Lazerli tesviye saat ücreti hiç konuşuldu mu, fiyatlar ne durumda?

Gözlemlememe göre direk tesviye uygun ancak yağış olacak bu hafta merdanesiz aysan ile kabartabilirim çok yağarsa. Lazer fiyatı belli değil ancak 200 olur heralde.

Bugün goble yapmaya başladık. İyi mi yaptık kötü mü bilemiyorum, yine bir kaç gün sonra yağış gösteriyor. Gobleden sonra 2-3 gün sonra lazerli tesviyeye başlarız gibi görünüyor. Hatta toprak yaş olmasına rağmen komşu tarlada lazerli tesviye yapan biri vardı.
Herkese hayırlı işler, Allah kolaylık versin hepimize.

• Beğen
Tepkiler: ziyaretci33

Fotoğraf eklemeyi unutmuşum.

Tarlada çalışırken leyleklere alışığız ancak kartal denk gelince onu da paylaşmak istedim.

Resimler ve ekler

• Goble sürüm.jpg
    Goble sürüm.jpg
    248.8 KB · Görüntüleme: 132
  • Goble sürüm-2.jpg
    Goble sürüm-2.jpg
    818.6 KB · Görüntüleme: 140
  • Goble sürüm-3.jpg
    Goble sürüm-3.jpg
    909.9 KB · Görüntüleme: 148
Bugün goble yapmaya başladık. İyi mi yaptık kötü mü bilemiyorum, yine bir kaç gün sonra yağış gösteriyor. Gobleden sonra 2-3 gün sonra lazerli tesviyeye başlarız gibi görünüyor. Hatta toprak yaş olmasına rağmen komşu tarlada lazerli tesviye yapan biri vardı.
Herkese hayırlı işler, Allah kolaylık versin hepimize.

Bir girebilsek yerler benim de ilk işim goble yapmak. Yeri daha fazla bastırır. Çıkmış otları keser. Ancak çaprazı minumum seviyeye almakta fayda var.

Ekim tarihi 4 Mayıs olan tarlalar var. 2 hf olmuş bile ancak havalar soğuk gittiği için 2 haftada çok hızlı bir gelişim göstermedi.

Bugün itibariyle bizim ovada da sular yarılmaya başlandı, ilk kurutma yapılacak. Duruma göre 6-7 gün içinde ilk ilaç atılabilir.

Türkiye' de satışa sunulan Facetleri aldık bakalım, umarım otla mücadeleyi kazanırız.

Fehim abi, 1.250 TL

Sahte olmasın :/ 1250 ucuz gibi geldi 2 lira diyorlardı en son sanki.
Titan dinox attım aynı gün ektiğimiz komşumda darılar çimlenmiş bende çıkamların hepsi beyazlamış. İnşallah etkisini göreceğiz.

Birde şunu gördüm ben o ağır havalarda hep girdin tırmık goble yaptım yerlere yer çok güzel basılmış su tutma gayet başarılı. İlk suyla ektim yerleri sanırım bir iki parça hariç ilk suylada kurutmaya çekeceğim yerleri.