2020 sezonu Çeltik Ekim Sezonu Başlar

Laudisi bilmiyorum, fakat geçen sene biz temmuzda tetris attık -tavsiye dozun iki katı neredeyse- darıyı öldürdü lakin çeltiği de cüce bıraktı. İlaç ektiğimiz kısım dane yapmadı. Allahtan ekim yaparken makina devrilmişti de az bi yerle kurtarmıştık. İlaç dökülünce üzülmüştüm ama biçime yakın manzarayı görünce iyi ki dökülmüş dedim sonradan.

Kardeşim geç ilaç ekimi çeltiği olumsuz etkiliyor. bahsettiğim tarlaya ilacı atmadan ilçeden ziraatçileri getirip göstermiştim. Genç olan tetris tavsiye etmişti, yaşlı olan ve sahada ekim yapmış diğeri 'Çeltik sapa kalkmış, yapabiliyorsan elinle temizle, yapamıyorsan olduğu gibi bırak' demişti ve durumu şöyle bi örnekle anlatmıstı. Çeltiğin ilaçtan etkilenmesi insandaki kemik kırılmasına benzer, nasılki 10 yaşındaki çocuğun kemiği 10 günde, 60 yaşındaki birisininki 60 günde iyileşiyorsa, çeltikte de durum aynı demişti.

Tetris ekeceksen, darılar irildi fazla ekeyim de fayda etsin düşüncesiyle doz aşımı yapma derim.

Allah kolaylık versin herkese
250 -300 gr dekara tetris atacam çeltik 45 günlük daha sapa kalkmadı gezeleme yapacam fazla tutmadan , deneme bi motorlu yaptım , sonuç 4 günde belli etti yoğun yerlerş gezecem çeltiğe tutmuyacam

Tetris ve laudis çok tehlikeli ilaçlar hemşerim
40 günden sonra tavsiye etmiyorum. Verimi çok etiliyor.
Tarlanın durumu ne bilmiyorum ama sana tavdiyem gübreni at otların yakasını bırak 65 70 gün oluncaya kadar bekle ot da pirinçte büyüsün
Çeltik 65 70 gün olduğunda hem filint mantar ilacını atarsın hemd2 filintin içinr dönüme 150. 200 grm fedora clipper yada muadili ucuz ot ilaçlarından herhangibi birini karıştır at.
Göreceksin o yanmayan otlar 10 günde kaybolup gidecek. Ve çeltiğede zararı olmaz. Bu konuda çok kez tecrübe ettim.
Hatta tarlalarımı bu yöntemle temizledim.

Tarlanın durumu ne bilmiyorum ama sana tavdiyem gübreni at otların yakasını bırak 65 70 gün oluncaya kadar bekle ot da pirinçte büyüsün
Çeltik 65 70 gün olduğunda hem filint mantar ilacını atarsın hemd2 filintin içinr dönüme 150. 200 grm fedora clipper yada muadili ucuz ot ilaçlarından herhangibi birini karıştır at.
Göreceksin o yanmayan otlar 10 günde kaybolup gidecek. Ve çeltiğede zararı olmaz. Bu konuda çok kez tecrübe ettim.
Sağolasın bende biliyorum gğbreyi attım , yoğun yerlere gezecem , zararda olsa gezecem ben o darıları görünce hasta oluyorum. Deneme yaptım az çeltik yaprağını yakmış ama 4 kardeş akdarıyı yakmış, kısalara 35 kg sülfat attım 10 gün sonra 20 kg sülfat daha atacam sonra salcam yakasını.

250 -300 gr dekara tetris atacam çeltik 45 günlük daha sapa kalkmadı gezeleme yapacam fazla tutmadan , deneme bi motorlu yaptım , sonuç 4 günde belli etti yoğun yerlerş gezecem çeltiğe tutmuyacam

250-300 ml. dönüme fazla gelmez mi? Etikette tavsiye edilen 150 ml/da… neredeyse iki katı. Bizim yaptığımız hatayı yapıyorsunuz gibi geldi bana hocam.

İlk anda belli olmuyor, insan kendi kendine vay be ne kuvvetli ilaçmış diyor. Darılar ölüyor fakat zaman ilerledikçe celtiğin gelişmesini bekliyor insan ama o olmuyor. Geçen sene bizim çeltik cüce kaldı ve dane yapmadı ilaç ekilen kısımlar. biz de hemen peşinden gübre atmıştık. Üstelik o kısımlara fazla fazla dönmüştük. Ama sonuç değişmemişti.

Yine de tabi karar sizin.

250-300 ml. dönüme fazla gelmez mi? Etikette tavsiye edilen 150 ml/da… neredeyse iki katı. Bizim yaptığımız hatayı yapıyorsunuz gibi geldi bana hocam.

İlk anda belli olmuyor, insan kendi kendine vay be ne kuvvetli ilaçmış diyor. Darılar ölüyor fakat zaman ilerledikçe celtiğin gelişmesini bekliyor insan ama o olmuyor. Geçen sene bizim çeltik cüce kaldı ve dane yapmadı ilaç ekilen kısımlar. biz de hemen peşinden gübre atmıştık. Üstelik o kısımlara fazla fazla dönmüştük. Ama sonuç değişmemişti.

Yine de tabi karar sizin.
Tetrisi kaç günlükken atmıştınız benim çeltik 45 günlük , akdarılar 4-5 kardeş ,
Vede dozunu ne kadar atmıştınız

• Beğen
Tepkiler: merdumgiriz
Tetrisi kaç günlükken atmıştınız benim çeltik 45 günlük , akdarılar 4-5 kardeş ,
Vede dozunu ne kadar atmıştınız

Tam hatırlamıyorum ama 60-65 günlüktü sanırım. Dönüme 300 ml. civarı attık. Arkadaşın dediği gibi 40 günden sonrası riskli ben onu öğrendim. Geçen sene otörün bölge dağıtıcısı da 40 gün telaffuz etmişti.

Ayrıca ziraatçi sapa kalkmış bu çeltiğe ilaç atma demişti. Yani zaman olarak o dönem.

Tam hatırlamıyorum ama 60-65 günlüktü sanırım. Dönüme 300 ml. civarı attık. Arkadaşın dediği gibi 40 günden sonrası riskli ben onu öğrendim. Geçen sene otörün bölge dağıtıcısı da 40 gün telaffuz etmişti.

Ayrıca ziraatçi sapa kalkmış bu çeltiğe ilaç atma demişti. Yani zaman olarak o dönem.
Tamam işte 60 günlük çeltiğe bu ilaçlar dokunur , bu ara şansımı deneyecem , otun altındaki çeltik sıkıyor , öyle olacağına böyle olsun , yoğun yerlere atacam ilacın çeltiğe deyme oranı düşük umarım zararsız atlatırım , bu sene şu çeltiklerin bitiminden bu yana çok yıprandım, ya nasip
(Bu arada ilginiz için teşekkürler)

Hocam bu bahsettiğiniz yöntemi bu sene ben de uygulamak istiyorum. 0.5 dönümlük bir yerimiz var. (Bizim burada araziler bazı yerlerde miras paylaşımından ötürü küçük.) Oraya fayda etmedi. Ben de hem küçük hem de geç kaldı diye oraya bir daha ilaç atmadım.

Şimdi sorum şu: Biz geçen yıl dönüme neredeyse 500 ml. fedora tipi ilaç attık yine de tam etkili olmamıştı. Siz ilk atımda dönüme ne kadar attınız da 65-70 gün sonra 150-200 ml. ile çeltiği kurtardınız? İlk attığınız farklı bir ilaç mıydı yoksa? Ya da kullandığınız mantar ilacı fedoranın etkisini artırmış olabilir mi?

Hocam bu bahsettiğiniz yöntemi bu sene ben de uygulamak istiyorum. 0.5 dönümlük bir yerimiz var. (Bizim burada araziler bazı yerlerde miras paylaşımından ötürü küçük.) Oraya fayda etmedi. Ben de hem küçük hem de geç kaldı diye oraya bir daha ilaç atmadım.

Şimdi sorum şu: Biz geçen yıl dönüme neredeyse 500 ml. fedora tipi ilaç attık yine de tam etkili olmamıştı. Siz ilk atımda dönüme ne kadar attınız da 65-70 gün sonra 150-200 ml. ile çeltiği kurtardınız? İlk attığınız farklı bir ilaç mıydı yoksa? Ya da kullandığınız mantar ilacı fedoranın etkisini artırmış olabilir mi?
Dün tetrisin mümessiliyle görüştüm, kesinlikle 150 gr dekarı geçme diyor üst üste yıkama yapma diyor bakalım dekara 200 gr mı geçmeyi düşünmüyorum.

Bu işin aslı şu aslında ilk ilaçta yakamadıysan otu 2 3. İlaçtada yakamazsın. İlk ilacı alıp hırpalanan ot kendini kapatır attığın ilacı almaz. Burdaki yöntem üst üste ilacı atıp hem çeltiğe hemde cebimize zarar vermemek. 70 gün civarında ot tohum çıkarma döneminde nazik oluyor.
100 gr dahi atsanız dayanamıyor hemen çöküyor.
Böylelikle tohum evresini tamamlayamadan ölüyor ve tohumu tarlaya dökülmüyor.
Bu yöntemin yararı gelecek yıla olur sadece.

Ben önceki yıllarda ilk ilaçta 350 gr fedora atıp ikinci ilaçta saz içinr 150 clipper karıştırmıştım. Otların 3/1 kalmıştı.
Onlarıda filint atarken dönüme 100 150 gr yine fedora karıştırıp atarak 3 yılda tarlalarımı temizledim.

Tabi bu kesin çözüm olmuyor her zaman.
En etkili yöntem aldatma yapmaktır.
5 yılda bir yapmak lazım.
Ekimi geç kalıyor sadece

• Beğen
Tepkiler: merdumgiriz
5 günlük değişim.
Gübre yaramış maşallah bü günlerede şükür
20200707_175616_HDR.jpg
20200707_175624_HDR.jpg
20200707_175829_HDR.jpg

Biz çeltiği de hırpaladık bayağı kardeşleri falan yandı sıvı gübre atsak faydası olur mu ki gırgırda tonajda da azalma olmuyor dimi ne biçersen o kalıyor
Sıvı gübre işini bilmiyorum lakin çok fazla hırpalandıysa dönüme 10 15 kg geçmemek şartıyla!
üre gübresi atın ondan başkası canlandırmaz.

Gırgırla biçen ve biçerci deste işini biliyorsa. Sorun olmaz ne varsa onu alırsın hemde tertemiz

• Beğen
Tepkiler: The_Hoca
Biz çeltiği de hırpaladık bayağı kardeşleri falan yandı sıvı gübre atsak faydası olur mu ki gırgırda tonajda da azalma olmuyor dimi ne biçersen o kalıyor

Hırpalayan şey ilaç mıydı? Hırpalanma ilaç kaynaklıysa hangi ilacı hangi dozda kullandınız paylaşabilir misiniz?

Bundan iki sene evvel tavsiye üzerine nominal diye küçük kutuda 20-25 liraya satılan bir ilaç kullandık. Darılara pek bi şey yapmadı ama çeltiklerin yapraklarını yakmıştı. Sonradan da gübreye rağmen toparlayamamıştı çeltik kendini.

Tetris ve nominalin bulunduğu gruptaki ilaçları dikkatli kullanmak lazım, telafisi zor hasarlar bırakabiliyor çeltikte.

• Beğen
Tepkiler: wallace22