2021-2022 Yılı Buğday Ekim Dönemi Başlıyor Gübreler Pahalı Peki Gübrelemeler Nasıl Olacak

Merhaba arkadaşlar Buğday ekim dönemimşz geldi Ancak bu sene gübre fiyatları oldukça yüksek ve daban a gübre atmayacak arkadaşlar olacakmış.
Sizler de durumlar nedir Gübrelemeyi düşünüyor musunuz?
Daban gübresi yerine uygulayacak olduğunuz başla gübreler veya formüller var mı ?
Yer ADANA

Son düzenleme:
Merhaba arkadaşlar Buğday ekim dönemimşz geldi Ancak bu sene gübre fiyatları oldukça yüksek ve daban a gübre atmayacak arkadaşlar olacakmış.
Sizler de durumlar nedir Gübrelemeyi düşünüyor musunuz?
Daban gübresi yerine uygulayacak olduğunuz başla gübreler veya formüller var mı ?
biz ekimi hemen hemen tamamladık,
taban gübresi kullanmadık,
olduğu kadar ,becerebilirsek forumdaki bir gübre karışımını deneyip yapraktan uygulama yapacağız,
ektik gerisini Allah'tan bekleriz,
dün pancar kooperatifinden gübre fiyatı sordum üre 425 tl ben şahsen alıp atabileceğimi pek düşünmüyorum,

biz ekimi hemen hemen tamamladık,
taban gübresi kullanmadık,
olduğu kadar ,becerebilirsek forumdaki bir gübre karışımını deneyip yapraktan uygulama yapacağız,
ektik gerisini Allah'tan bekleriz,
dün pancar kooperatifinden gübre fiyatı sordum üre 425 tl ben şahsen alıp atabileceğimi pek düşünmüyorum,
Gecen yil daban yer ortalaması kurak olmasına ragmen 800 1 ton arası verim oldu bu bahsettiğim hic sulama olmadi bu yil farkli uygulama yapip 1 ton uzerine cikmayi planliyorum 100 donumden 30 ton alcama 30 donumden 30 ton almayi hedefliyorum

Cuguli cekerken ayni zamanda disk tillerde uyguladim.yagmurdan once tiller ve disk tiller ile iki traktor ile birlikte topraği karistirip kabarttik.Tabana 18kg 20.20.0.so3 uyguladim. Ekim sonrası hummer uygulayacağım nasipse
Aralık 20 gibi 11 kg %21 a.sulfat uygulayacağım.sulfat satin aldim.
Şubat ilk haftası nasipse 20kg üre uygulayacağim satin aldim. bu arada kok bogaz çinko ve axial lancolet uygulayacağım.
Şayet üre ucuzlarsa 10-15 kg mart ortası gibi tekra üre uygulayabilirim.
Pas ilacı be yaprak gübresi birlkte uygualyacagim .
Son işlem süne uygulayıp insallah Nasipse 4 liraya buğday satmaya çalışacağım.yoksa zarar yazar.
Herkese saygı selam.Bol bereketli sezon dileğiyle.

Cuguli cekerken ayni zamanda disk tillerde uyguladim.yagmurdan once tiller ve disk tiller ile iki traktor ile birlikte topraği karistirip kabarttik.Tabana 18kg 20.20.0.so3 uyguladim. Ekim sonrası hummer uygulayacağım nasipse
Aralık 20 gibi 11 kg %21 a.sulfat uygulayacağım.sulfat satin aldim.
Şubat ilk haftası nasipse 20kg üre uygulayacağim satin aldim. bu arada kok bogaz çinko ve axial lancolet uygulayacağım.
Şayet üre ucuzlarsa 10-15 kg mart ortası gibi tekra üre uygulayabilirim.
Pas ilacı be yaprak gübresi birlkte uygualyacagim .
Son işlem süne uygulayıp insallah Nasipse 4 liraya buğday satmaya çalışacağım.yoksa zarar yazar.
Herkese saygı selam.Bol bereketli sezon dileğiyle.
Ure ucuzlamazsa 11kg sulfat 20kg ure atip birakacakmisin

• Beğen
Tepkiler: filizma
Taban gübresi olmayinca beklentiyi yüksek tutmamak lazım
Ben fazla gübre ilaç kullanmıyorum
Sadece 18 kg üre birde geniş yaprak ilaç 250 ile 300 kg arası arpa bictim gecen yil
Bu yil yine taban gübresiz ekerim
İmkani olan kullanacak olmayana
Moral bozmaya gelmez inşallah rabbim kıtlık kuraklık vermesin inşallah

Araziye yeter miktarda , hayvansal gübreleme kullanabiliyoruz.
Etlik tavuk kümesi ( 200 000 adetlik ) , dana besi ahırı ( 1500 başlık ) katı ve sıvı halde , biyogaz tesisi elektrik santrali kompostu, gübre çamuru ,
Mısır tarlasına taban gübresiz ekim yaptığımızda bitkide her hangi bir renk eksiği görülmüyor , yalnız tane tutumu için CAN 33 veya 26 kullanabiliriz.
Allah hayırlısından versin. Bereketli bir sezon geçirmemizi temenni ederim.

20 dekar nadaslık yere 20 remork tavuk gubresi serdim, ve sürdüm . Geçen hafta buğdaý ekdim. Taban gübresi hiç kullanmadım. Üst gübrede hiç kullanmayacağım.
Nadassız tarlalara gubre remorku ile dekara 3 m3 ( yaklasık 1 ton) tavuk gubresi attım. Gübreleri Vanvey çekerek toprağa karıştırıp buğday ekimimi yapacağım. Ne taban ne üst suni gübre kullanmayacağım Allahtan hayırlısı.

Gecen yil daban yer ortalaması kurak olmasına ragmen 800 1 ton arası verim oldu bu bahsettiğim hic sulama olmadi bu yil farkli uygulama yapip 1 ton uzerine cikmayi planliyorum 100 donumden 30 ton alcama 30 donumden 30 ton almayi hedefliyorum
Tebrikler, hedef bu şekilde olmalı araziyi daraltıp verimi arttırmak gerek, araziyi daraltmak da maliyetlerden dolayı olabilir, yoksa verim alan arziyi daraltmaz. Umarım uygulamalarınız başarılı olur.

20 dekar nadaslık yere 20 remork tavuk gubresi serdim, ve sürdüm . Geçen hafta buğdaý ekdim. Taban gübresi hiç kullanmadım. Üst gübrede hiç kullanmayacağım.
Nadassız tarlalara gubre remorku ile dekara 3 m3 ( yaklasık 1 ton) tavuk gubresi attım. Gübreleri Vanvey çekerek toprağa karıştırıp buğday ekimimi yapacağım. Ne taban ne üst suni gübre kullanmayacağım Allahtan hayırlısı.
gübre makinası da pahalı ucuz olsa bnde alıp kullanmak ıstıyorum ama kabaca hesap yapalım
gübre makinası ikinci el 47.000 tl
Yanmış İnek Gübresi bir kamyonu 3.500 tl ve bence 15 ton anca gelir diye düşünüyorum
gübreyi makina dahil 50.500 tl mal ettik
15 ton gübre 15 dekar yere atsak
gene maliyetli oluyor
ben bu işi anlamadım gitti çevrede hayvancılık az oldugu için gübre uzaktan pahalıya geliyor
gübreyi yüklemesi de ayrı bir mesela gibi görünüyor gübre atma römörkuna

Ekmeden 1 hafta önce kıraç arazilerimizin bir kısmına katı gübre dağıtma römorku ile yanmış inek gübresi dağıtıp kazayağı tırmıkla karıştırıp ektik.Taban gübresi olarak 15-16 kg civarında organomineral gübre attık.Sulama imkanımız olan tarlalarada buğday ekip geçen hafta suladık.Bahardada 20 kg %26 lık gübre harmanı bekleriz.

Ekmeden 1 hafta önce kıraç arazilerimizin bir kısmına katı gübre dağıtma römorku ile yanmış inek gübresi dağıtıp kazayağı tırmıkla karıştırıp ektik.Taban gübresi olarak 15-16 kg civarında organomineral gübre attık.Sulama imkanımız olan tarlalarada buğday ekip geçen hafta suladık.Bahardada 20 kg %26 lık gübre harmanı bekleriz.
keşke ucuz iken şu gübre makinasından alsaydık diyecegim ama bakıyorsun etraf da gübre yok alsan ne yapacaksın ki
makınamız olsa bnde inek gübresini kamyon olarak getirip attarım da makina yok malesef

peki hocam keçi gübresini fırıldak ile atamazmıyız ?