2021'de Tahıl fiyatlarının %25,8 artması, Mısır fiyatlarının %35 artması bekleniyor

21.12.2020
1,458
2,218

Dünya Gıda ve İçecek Emtia Raporu 2021: Hububat, Yağlı Tohumlar ve Şeker Fiyatlarındaki Büyük Artış Nedeniyle Fiyat Endeksi %25 Artacak​

21 Haziran 2021 05:13 ET | Kaynak: Araştırma ve PazarlarDublin, 21 Haziran 2021 (GLOBE NEWSWIRE) -- "Dünya Emtia Tahminleri Gıda Yem Maddeleri ve İçecekler" raporu ResearchAndMarkets.com'un tekliflerine eklendi .

Economist Intelligence Unit, tahıl, yağlı tohum ve şeker fiyatlarındaki büyük artış nedeniyle gıda, yem ve içecek (FFB) fiyat endeksinin 2021'de %25 artmasını bekliyor.
Hayvan yemi talebi ve güçlü bir stoklama döngüsü, Çin'in ABD buğday ve mısır ithalatını artırdı. Ayrıca, ABD ve Çin arasındaki ikili ticaret savaşı, mevcut ticaret modellerini bozdu ve soya fasulyesi ve soya küspesi dahil olmak üzere tarifeye tabi bazı ürünlerin fiyatlarının bazı pazarlarda farklılaşmasına neden oldu.
Pirinç gibi tahıllar da dahil olmak üzere bir dizi başka pazar da sıkılaşmaya başlıyor ve bu da 2021'de bu alt endeksteki fiyat artışını destekleyecek. Potansiyel olarak yıkıcı bir El Niño olayıyla ilgili fiyat tahminimize yönelik aşağı yönlü riskler devam edecek.

FFB fiyat endeksinin 2022'de %1.6 oranında düşeceğini tahmin ediyoruz. Koronavirüs pandemisinin yol açtığı üretim ve ulaşım kesintileri azalmaya başladıkça, 2022'de tarımsal emtia üretim hacimlerinin artmasını bekliyoruz. 2021'deki kademeli küresel ekonomik toparlanmanın tetiklediği talep artışı da istikrar kazanmaya başlayacak.
Bu faktörlerin her ikisi de çoğu FFB fiyatını 2021 zirvelerinden geri döndürecek. Bununla birlikte, 2022'de FFB fiyat endeksi önceki beş yıllık ortalamanın üzerinde kalacaktır. Artan nüfusların uzun vadede talepteki (ve dolayısıyla fiyatlardaki) büyümeyi desteklemeye devam etmesini bekliyoruz.

2020'de kaydedilen %6,8'lik toparlanmayı genişleterek, 2021'de tahıl fiyatlarının %25,8 artmasını bekliyoruz. İhracat talebindeki artış nedeniyle mısır fiyatlarının 2021'de %35 artması bekleniyor. Buğday fiyatlarındaki son güçlü ralli, tüm önde gelen menşelerde kayıplarla birlikte, ortalama ihracat fiyatlarının bir önceki aya göre yaklaşık %6 oranında düşmesiyle Mart ayında sona erdi.

Daha yumuşak mısır ve soya fasulyesi pazarlarından gelen yayılmanın yanı sıra, zayıf buğday fiyatları da daha düşük buğday arz ve talebi temelleriyle bağlantılıydı. Orta vadede, buğday piyasalarının daha güçlü taleple desteklenmesi bekleniyor ve fiyatların 2021'de %17 artmasını bekliyoruz.
Tahmin dönemi boyunca genel arz görünümü oldukça rahat görünse de, önümüzdeki birkaç yıl içinde ihracatçı stoklarının ortalamadan daha sıkı olması bekleniyor. Bu, özellikle şiddetli bir hava şoku durumunda sınırlı fiyat desteği sağlayabilir.

Bu rapor hakkında daha fazla bilgi için https://www.researchandmarkets.com/r/40reld adresini ziyaret edin.Kaynak:https://www.globenewswire.com/news-...e-in-Prices-of-Grains-Oilseeds-and-Sugar.html
 
  • Beğen
Tepkiler: FELİX

Benzer Konular