2022 Hububat Alım Fiyatları Açıklandı | TMO Fiyat Politikası

📌 Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan, partisinin Kızılcahamam toplantısının kapanış konuşmasında huhubat fiyatlarına yer verdi. TMO sitesinde yayınlanan detaylı alım şartları ve politika rehberini bu paylaşımın ek kısmına bırakacağız.

✅ "Dünyanın en önemli tahıl tedarikçileri Rusya ve Ukrayna'nın aralarındaki savaş sebebiyle ortaya çıkan belirsizlik, kendine yeterli olmayan ülkeleri çok ciddi şekilde etkiledi. Hamdolsun Türkiye kendine yetecek ve hatta şu üründe dışarıya satacak kadar üretim yapan bir ülkedir. Tahıl, sebze ve meyve fiyatlarındaki dalgalanmalar üretim eksiğinden değil; bir kısmı maliyetlerin yükselmesinden, bir kısmı piyasa aktörlerinin bazılarının fırsatçılar gelmesinden kaynaklanıyor. Bu konuda yeni düzenlemeleri yakında hayata geçireceğiz."

✅ "Tabii gerçek ne olursa olsun muhalefet ve mandacı ekonomistler buğday ithal ediyoruz yaygarası tekrarlamaktan geri durmuyor. Buğday başta olmak üzere çeşitli hammadde kalemlerindeki yüksek ithalat rakamlarını sebebi kendi kendine yetersiz olmamızdan değil, dünyanın en büyük gıda ihracatçıları ndan biri olmasıdır. Hatırlarsanız çiftçilerimize sık sık dünyadaki olumsuz gelişmelere işaret ederek bir karış toprağı boş bırakmadan ekim yapmaları tavsiyesinde bulunmuştuk. Hamdolsun yeni hasat dönemine girdiğimiz bugünlerde üretim bölgelerimizden mahsulün bereketli olduğu haberlerini alıyoruz.

✅ "Üreticilerimize emeklerinin karşılığını vereceğine inandığım Toprak Mahsulleri Ofisi'nin 2022 hasat döneminde yapacağı buğday ve arpa alım fiyatlarını ve teşvik rakamlarını açıklamak istiyorum. Fiyatları belirlerken çiftçimizin alın karşılığını alarak üretime devam etmesi yanında iç ve dış piyasa gelişmeleri ile arz güvenliği için ihtiyacımız olan toplanın sağlanması hususlarını da dikkate aldık. TMO, bu sene ekmeklik buğday için ton başına 6050 TL ürün bedeli ve 1000 TL prim desteği olmak üzere toplam 7050 TL fiyat belirlemiştir."

✅ "Arpa fiyatı ise ton başına 5500 TL ürün bedeli ve 500 lira prim desteği olmak üzere toplamda 6.000 lira olarak belirlenmiştir. Toprak Mahsulleri Ofisi'nin prim desteğinden çiftçi kayıt sistemine kayıtlı üreticilerimiz yararlanabilecek. Diğer kamu kurum ve kuruluşlarında da bu fiyat geçerli olacak, farklı fiyat uygulanmayacaktır" dedi.

FUfhaDdXEAAH2jI.jpg

Resimler ve ekler

• 1654461177907.png
    1654461177907.png
    136.8 KB · Görüntüleme: 583
  • 1654461198576.png
    1654461198576.png
    158.1 KB · Görüntüleme: 588
  • 1654461215819.png
    1654461215819.png
    126.4 KB · Görüntüleme: 582
  • 1654461229602.png
    1654461229602.png
    105.3 KB · Görüntüleme: 578
Çok fazla kelime oyunu var. "Tmo'ya vermezsek destek alamayacakmışız" gibi bir cümle kurmuşlar. Buğdayda 1000, arpada 500 lira olan prim desteğini her yıl ürün satışında kesilen fatura üzerinden verilen prim desteğinden "hariç, ilave" bir destek gibi göstermişler. Çiftçi yaş ortalaması belli, ilçe tarımdakilerin ziraat odalarındakilerin kapasitesi belli. Yeni bir açıklama yapılmazsa bu sene Tmo'ya "yanlışlıkla" mal kaptıran çok olur.

• Beğen
Tepkiler: ziyaretci87
Çok fazla kelime oyunu var. "Tmo'ya vermezsek destek alamayacakmışız" gibi bir cümle kurmuşlar. Buğdayda 1000, arpada 500 lira olan prim desteğini her yıl ürün satışında kesilen fatura üzerinden verilen prim desteğinden "hariç, ilave" bir destek gibi göstermişler. Çiftçi yaş ortalaması belli, ilçe tarımdakilerin ziraat odalarındakilerin kapasitesi belli. Yeni bir açıklama yapılmazsa bu sene Tmo'ya "yanlışlıkla" mal kaptıran çok olur.
Sanırım açıklamada normalde verilen fark ödemesinden hariç tmoya mal satıldığında başka bir ödeme yapacağız demek istenmiş.

Şuanki piyasa fiyatlarının neredeyse aynısını vermişler (destekler ile birlikte). kusura bakmasınlarda çiftçi o fiyatlara mal vermez. ben şahsen vermeyeceğim.. mecbur satmakta olan çiftçi arkadaşlarıma da şunu öneriyorum bankalar lisanslı depolarla anlaşmalı kredi veriyor 3 ay sonra ödemeli depodaki malzemenin %70 kadara kadar kullandırıyorlar. alın krediyi dağıtın borcu 3 aylık faizi var sadece.

Şuanki piyasa fiyatlarının neredeyse aynısını vermişler (destekler ile birlikte). kusura bakmasınlarda çiftçi o fiyatlara mal vermez. ben şahsen vermeyeceğim.. mecbur satmakta olan çiftçi arkadaşlarıma da şunu öneriyorum bankalar lisanslı depolarla anlaşmalı kredi veriyor 3 ay sonra ödemeli depodaki malzemenin %70 kadara kadar kullandırıyorlar. alın krediyi dağıtın borcu 3 aylık faizi var sadece.

Lisanslı depolarda 9 aya kadar vadeli sanırım faizsiz kredi de var. Bu da araştırılıp kullanılabilir.

• Beğen
Tepkiler: necdetdemiral
Bilgim dışı bir şeyi merak ediyorum şimdi lisanlı depolar nedir diye tarayıcıda arattırdığım da bakanlığın gözetimi ve denetimi altında diye bir tabir çarpıyor gözüme.Ben bu zamana kadar lisanslı depoculuğa ürün vermedim ama bu sene vermeyi düşünüyordum kızışma etme gibi problemler oluşmasın diye ama şöyle bir olasılık beliriyor kafamda olur olmaz bilmiyorum ama çoğu çiftçi buğdayı o fiyata vermeyi düşünmüyor dışarıdan buğday gelmiyo şimdi mecbur olan borcu olan satacak ağustos sonu gibi piyasa patlarsa fiyat 8-9 bandına çıkarsa devlet burda ki buğdaya el koyma gibi bi eylem gösterir mi sonuç olarak düşündükleri tek şey halkın emeklinin minimum fiyata unlu mamul tüketebilmesi

• Beğen
Tepkiler: necdetdemiral
Bilgim dışı bir şeyi merak ediyorum şimdi lisanlı depolar nedir diye tarayıcıda arattırdığım da bakanlığın gözetimi ve denetimi altında diye bir tabir çarpıyor gözüme.Ben bu zamana kadar lisanslı depoculuğa ürün vermedim ama bu sene vermeyi düşünüyordum kızışma etme gibi problemler oluşmasın diye ama şöyle bir olasılık beliriyor kafamda olur olmaz bilmiyorum ama çoğu çiftçi buğdayı o fiyata vermeyi düşünmüyor dışarıdan buğday gelmiyo şimdi mecbur olan borcu olan satacak ağustos sonu gibi piyasa patlarsa fiyat 8-9 bandına çıkarsa devlet burda ki buğdaya el koyma gibi bi eylem gösterir mi sonuç olarak düşündükleri tek şey halkın emeklinin minimum fiyata unlu mamul tüketebilmesi

Lisanslı depolarda da güvendiğiniz yere gidin. Kabul etmiyor Çavdarlı vs. gibi bahaneler çıkarıp tüccar kendi almaya çalışıyor.

abi öncelikle şu konuya açıklık getirelim. halk ve emeklinin yediği pahalı ekmeği bende yiyorum. keşke maliyetler artmasa da bizde ucuza versek. maliyet hesabını tekrar yapmayacağım formda çokça mevcut zaten ve her geçen gün artıyor. ilk konuya gelelim. Devler el koyacaksa emin ol evindeki buğdayı da arar bir şekilde ortaya çıkartır zaten gizli değil çks kayıtlarında herkesin ne ektiği belli. el koyma olayını olağanüstü hal dışında tahmin etmiyorum. ağustosta mahsül satma olayını da açıkladım bankalar cüzi miktarda faizle depodaki mahsül karşılıgının tahmini %70 i kadarına kredi veriyor al krediyi ağustosta borcunu öde 3 ay beklet sat. stokçuluk demesin buba kimse o buğdayı sen ben ektik çünkü..

• Beğen
Tepkiler: murathancglk

Lisanslı depolarda da güvendiğiniz yere gidin. Kabul etmiyor Çavdarlı vs. gibi bahaneler çıkarıp tüccar kendi almaya çalışıyor.
4 yıldır kayseri şeker e veriyorum geçen sene arpa kısımı dolduğu için almadılar sadece. analiz sonucu ne çıkarsa o almadığına doluluktan dolayı gördüm yoksa çavdarlı flan demiyor. düşük vasıflı alıyor..

• Beğen
Tepkiler: mkoc
Açıklanmış artık yorum yapmak anlamsız ama açıklanan fiyat destek ile birlikte tamda zahireciler birliğinin açıkladığı en az olması gereken fiyat 7 lira olmuş oldu, devletinde işleri tüccar kafasıyla, hala üretim tarafı düşünülerek yapılan bir iş yok ortada.Sadece ürün fiyatı belirleyerek tarımsal üretim imkansız, girdilerin fiyatlarının kontrolü ve desteklemeler zamanında olmazsa, yerinde olmazsa olmaz.

Fakat neredeyse 7 ay önce forumda açılmış bir topik var, aşağıya alıntılayacağım, topiğin açılmasıyla birlikte tamda o günlerde devalüasyonun hızlanması fiyatların artışa geçmesi derken 2022 ye giriş ve 2022 yarılandığında başlığa yaklaşan fiyatlara yükselişler mecburi oldu, bundan sonrada 2022 kışı mecburi 10 liralara yükselen fiyatarı görmemiz anormal olmaz görünüyor, olaylar ve dünyadaki gıda tedariğinde yaşanalara çözüm şimdilik ufukta görünmüyor, üstelik emtia fiyatları petrol ve gübre gibi girdiler tarımsal ürünleri üretim maliyetlerini çok yukarı çekti, artık fiyat başlıktaki gibi olması için hiçbir sebep yok gibi, sadece global konjonktürdeki gidişat değişmese bile rahat olabilir görülüyor.

Bu tip zamanlarda piyasalardaki oluşan fiyatlar her zaman geçici oluyor, bakalım kışa neler olacak.

• Beğen
Tepkiler: hkkcmgz