2022 kışı Buğday 10 TL olabilir

Dünya Bankası'ndan emtia fiyatları için karamsar tahmin

26 Nisan 2022 Salı, 16:36
Güncelleme: 26 Nisan 2022 Salı, 17:20

Dünya Bankası'ndan emtia fiyatları için karamsar tahmin​

Dünya Bankası Ukrayna'daki savaş nedeniyle gıda ve enerji fiyatlarında yaşanan yükselişin 2024 yılının sonuna kadar devam edebileceğine dair uyardı​


Dünya Bankası 'Emtia Piyasalarında Görünüm' adlı raporunda enerji fiyatlarındaki artışın 1973 yılındaki petrol krizi seviyelerine ulaştığını, fiyat artışlarının 2022'de yüzde 50'yi aşacağını, 2023 ve 2024'te ise yavaşlayacağını belirtti.

Raporda 2022 yılında tarımsal emtia ve metal fiyatlarının da yaklaşık yüzde 20 yükseleceği, sonraki yıllarda ise yavaşlayacağı öngörüldü.

Dünya Bankası Adil Büyüme, Finans ve Kurumlardan Sorumlu Başkan Yardımcısı Indermit Gill, 1970'lerden beri en büyük emtia şokunun yaşandığına dikkat çekti.

Raporda devam eden savaşın enflasyonda uzun süreli artışa ve temiz enerjiye geçişi sürecinde ertelenmeye neden olacağı belirtildi. Enerji fiyatlarındaki sert yükselişin gübre maliyetlerini artıracağı, bu durumun gıda kıtlığına yol açacağı ve küresel çapta yoksulluğu tetikleyeceği ifade edildi.

Banka, buğday fiyatlarının bu yıl yüzde 40'tan fazla yükselerek tüm zamanların zirvesine çıkacağı tahminini paylaştı. Brent petrolün varil fiyatının bu yıl ortalama 100 dolar olacağı, Avrupa'da kömür ve doğalgaz fiyatlarının da tüm zamanların zirvesinde seyredeceği öngörüldü.

Dünya Bankası Kıdemli Ekonomisti John Baffes bu durumun kalıcı etkileri olacağını belirterek "Yüksek fiyatlar gıda üretimini, gıdaya ulaşımı ve kırsal kesimde yaşayanların gelirlerini olumsuz etkileyecek" değerlendirmesini yaptı.

 

27,22 kilo buğday şu sıralar 11 dolar civarında. Tarihsel grafiğe baktığımızda 2008 yılında 12 dolara çıkan fiyat 8 yılda 2016 4 dolarlara düştü, 4 dolardan 12 dolara 6 yılda çıktı. Fincanı yaptı. Şimdi kulpu oluşturuyor. Yakın gelecekte 12 -4=8 dolar yukarı zıplayabilir. 12 +8=20 dolar muhtemel. Yani tonu 734 dolar hedef. Ne zaman olur bilinmez. Şuan ki seviyenin %50 artması şaşırtıcı olmaz zira son 1 yılda artış %80 gerçekleşti. Ne zaman bu fiyatlara çıkar, bilinmez. Başka gelişmeler olur yine 4 dolarlara düşürebilir. Yatırım tavsiyesi değildir. Herşeyin en iyisini Allah (c.c) bilir.

Buğday Kile.png


MacroTrends Buğday Tarihsel Fiyatları
 

5 Mayıs 202223:49 GMT+3Son Güncelleme bir gün önce

ABD yağmurlarının 2014'ten bu yana en küçük Oklahoma buğday mahsulüne yardım etmesi pek olası değil​

Reuters
  • Mısır'da hasat sırasında biçerdöverin kaçırdığı bir buğday parçası görüldü

Biçerdöver tarafından kaçırılan bir buğday parçası, 12 Haziran 2019'da Corn, Oklahoma, ABD'de hasat sırasında görüldü. REUTERS/Nick Oxford

CHICAGO, 5 Mayıs (Reuters) - ABD Ovalarında bu hafta yağmurlar, çiftçilerin sekiz yıl içinde en küçük mahsulü hasat etmeye başlayacağı ABD'nin 2 numaralı tahıl üreticisi Oklahoma'daki kışlık buğdayın çoğuna yardım etmek için çok geç geldi. , bir devlet buğday yetkilisi Perşembe söyledi.
Oklahoma Buğday Komisyonu'nun yönetici direktörü Mike Schulte, bu haftaki yağışla ilgili olarak, "Maalesef çoğu durumda bizim için biraz geç olduğunu düşünüyorum" dedi.

Rusya'nın Ukrayna'yı işgali limanları kapattıktan ve 5 numaralı ihracatçıyı piyasadan çektikten sonra, Oklahoma'daki mahsul kıtlığı, küresel buğday arzı tablosuna ekleniyor.
Komisyon bu hafta Oklahoma'nın kışlık buğday mahsulünü 57,05 milyon kile, geçen yılın mahsulünün yaklaşık yarısı ve 2014'ten bu yana en küçüğü olarak tahmin etti. Komisyon, akre başına ortalama 23,5 kile kışlık buğday verimi tahmin ediyor, aynı zamanda eyaletin 2014'ten bu yana en düşük seviyesi.

USDA, Oklahoma'nın çoğu büyük buğday bölgesi ve en iyi üretici Kansas da dahil olmak üzere, ABD mahsulünün yaklaşık %69'unun 3 Mayıs itibariyle kuraklık yaşayan bir bölgede olduğunu söyledi.
Schulte, kuraklığın Oklahoma'nın buğdayını, mahsulün kilit büyüme dönemi olan Mart ve Nisan aylarında buruştuğunu ve özellikle güneybatı Oklahoma ve Panhandle'da seyrek görünümlü bitkileri birkaç ekici veya gövde ile bıraktığını söyledi. Güney ve kuzey-orta Oklahoma'da birkaç bölge iyi durumda, dedi.

Bu haftaki şiddetli yağmurlar, ya olgun bitkileri devirerek ve hasat edilmesini zorlaştırarak ya da hala gelişmekte olan bitkiler için hastalık riskini artırarak eyaletin buğdayını tehdit edebilir.
KC sert kırmızı kış buğdayı vadeli işlemlerinin bu baharda 2008'den beri ilk kez kile başına 11 doların üzerinde işlem görmesi göz önüne alındığında, mahsul açığı yetiştiriciler için sinir bozucu.
"Yüksek emtia fiyatlarıyla, buğday üreticilerimizin bu yıl son derece iyi iş çıkaracaklarına dair bir yanlış kanı var. İşin aslı şu ki, piyasaya çıkaracakları mahsulleri yoksa, buğday üreticileri de yok. faydalanmak için," dedi Schulte.

Julie Ingwersen'den Raporlama; David Gregorio tarafından düzenleme
 Maliyeti nedir Hocam?
Ekim işlemleri aynı ayçiçek gibi yapılır, tohum kendinden yetiştirilir, gübre 15 kg taban + 15 kg üst gübreleme ve çapalama ile verilir.
Maliyetin önemli kısmını işçilik oluşturur.
2 kişi 1 dekar tarlayı sabah serinliğinde keser, öğle civarları yaprakları soyulur, ikindi civarları çırpılır, tohumu saptan ayrılır ve sergiye kurutmaya serilir. Nakliye ve süpürge çırpma makinesi çalışır.
150 kg/dk süpürge sapı kaldırdığımız tarladan 250 kg/dk yağlık ayçiçek alabiliriz.
Fiyat beklentisi 20 TL/kg civarlarında oluşur.

Marul tarlasını satamadığımızda Matris Armoni toprağın organik madde miktarını arttırıyor, işçi bulamazsak çekeriz dızgarayı olur, biter.
 

Ekim işlemleri aynı ayçiçek gibi yapılır, tohum kendinden yetiştirilir, gübre 15 kg taban + 15 kg üst gübreleme ve çapalama ile verilir.
Maliyetin önemli kısmını işçilik oluşturur.
2 kişi 1 dekar tarlayı sabah serinliğinde keser, öğle civarları yaprakları soyulur, ikindi civarları çırpılır, tohumu saptan ayrılır ve sergiye kurutmaya serilir. Nakliye ve süpürge çırpma makinesi çalışır.
150 kg/dk süpürge sapı kaldırdığımız tarladan 250 kg/dk yağlık ayçiçek alabiliriz.
Fiyat beklentisi 20 TL/kg civarlarında oluşur.

Marul tarlasını satamadığımızda Matris Armoni toprağın organik madde miktarını arttırıyor, işçi bulamazsak çekeriz dızgarayı olur, biter.
hocam bizim köydede süpürge kesimleri başladı,bu sene yer gök ayçiçeği süpürge işçiliği millete zor ve pahalı geldiğinden zaten eken azdı.biz yeşil biçimlerin arkasından ikinci mahsul ektik geçen sene oldu ama bu sene yağmur alamadığndan diz boyu kaldı tepe çıkaran sayılı.koyunlar 2 günde yeşilini tarladan temizler.15 dönüm bir tarla geçten geçe ekildi babama göre 1 ton süpürge olur.tohumları sıcaktan yandı zaten içi boş.hayvana kepek niyetine veririz ancak :( açıkçası bu sene az ekilmesinden fiyatın 18 liralardan açılacağından ümitliydim.
sürdük,ektik,çapaladık,kestik,eve taşıdık,kabuğunu soyduk,tohumunu çırptık,kurutmak için serdik,kuruyanı topladık,ambara yerleştirdik,bu bütün işler için işçi lazım.
köylünün hangi malı iyi para ettiki süpürge para etsin :(
 

Bölgemizde buğday alış rakamı tüccarlarda 5500 e kadar düştü . Yıllardır siyasiler yüzünden tüm resmî kurumlarımızı kaybettiğimiz ilçemizde bu sene takdir edilesi bir hareketle yıllardır olmayan tmo ofisi emanet bir alanda seyyar bir şekilde kuruldu ve haftanın 3 günü alım yapacağını açıkladı . Tmo 7.5 fiyat açıklayınca 5 liraya alım yapan tüccarlar fiyatı 6 yaptı ama gel gelelim TMO’nun haftada 3 gün alım yapması , bu üç günde insanların internetten randevu bulamaması , randevu bulanın TMO’nun 5 ton altına randevu vermemesinden dolayı küçük çiftçinin randevu alamaması , randevu alanın saatlerce sıra bekleyip her aşaması çok çok yavaş işleyen süreçte sıra çiftçiye gelip alınan numunede birde nem oranı 14,5 üstünde çıkmasıyla çoğu küçük çiftçi tmoya satış yapamadı bunu fırsat bilen tüccarlar fiyatlarıda yavaş yavaş düşürmeye başladı ya nasip artık …
 

hocam bizim köyde de süpürge kesimleri başladı, bu sene yer gök ayçiçeği süpürge işçiliği millete zor ve pahalı geldiğinden zaten eken azdı.biz yeşil biçimlerin arkasından ikinci mahsul ektik geçen sene oldu ama bu sene yağmur alamadığından diz boyu kaldı tepe çıkaran sayılı. koyunlar 2 günde yeşilini tarladan temizler.15 dönüm bir tarla geçten geçe ekildi babama göre 1 ton süpürge olur. tohumları sıcaktan yandı zaten içi boş. kepek niyetine veririz ancak :( açıkçası bu sene az ekilmesinden fiyatın 18 liralardan açılacağından ümitliydim.
sürdük, ,çapaladık, kestik, eve taşıdık, kabuğunu soyduk, tohumunu çırptık, kurutmak için serdik, kuruyanı topladık, ambara yerleştirdik, bu bütün işler için işçi lazım.
köylünün hangi malı iyi para etti ki süpürge para etsin :(
Fındık, 3 dollars/kg ,
Marul 2 TL/adet , 5000-6000 adet / dekar.
Yaş sebze ve meyve de zaman zaman iyi para ediyor ama
Limonda bazen sıkıntı olmuştu.
 


Benzer Konular


Son Konular


Hakkımızda

TrakKulüp, içinde 100.000'den fazla konuyu, 1.300.000'den fazla mesajı barındıran Türkiye'nin ilk ve en büyük traktör, tarım ekipmanları ve çiftçilik paylaşım sitesidir. 86.000 üyemiz gibi sizi de aramızda görmek isteriz.
Üst Alt