2022 TMO’nun hububat alım fiyatları

21.12.2020
1,458
2,218

TMO'nun Buğday Arpa alım fiyatları Mayıs ayının başlarında açıklanıyor.

1 yıl boyunca uygulanacak TMO alım fiyatı; Mayıs ayı başında ki dünya fiyatlarının o zamanki döviz kuruyla çarpılmasıyla elde ediliyor.

Şu günlerde dünya piyasasında Buğday 480 dolar, Dolar 14,83 TL.

1 ton buğday 7.118 lira bu günlerde.
Screenshot_20220320-224002_1.png

https://igc.int/en/default.aspx

Benim tahminim 6 ile 7 lira arasında bir fiyat açıklanacağı yönünde.

Siz ne dersiniz? Olması gereken fiyat nedir?

21 Mart 2021 dolar 7,30
21 Mart 2022 dolar 14,82

Dünya piyasaları buğday 280 dolardı, dolar 2'ye katlandığı için geçen seneki 2250 bu sene 4500 eder. Bu süreçte buğday 550 dolarlara çıkarken şuanda 480 dolar yani %60 artış birde oradan ekleyelim 7113 yapar.

Sadece dolar bile 1 yılda 2 katını çıkmış.
Mazot 3 katına, Gübre 5 katına çıkmış. Öyle 3-4 lira fiyat biçilmesi masrafı bile çıkartmaz, çiftçiler gelecek sezona mazot alacak para bile kazanamaz.

Fiyatların açıklamasına daha 1,5 ay var. Bakalım sonuç ne olur. Allah hayırlısını eylesin.

TMO Nisan ayının ikinci yarısında bir ihale yapacaktır muhtemelen. (Mübarek Ramazan ayına giriyoruz tüketimimiz artacaktır.) Bu ihalede muhtemel fiyatların 500 doların altında olacağını düşünmüyorum. Güncel kurun da aşağı seyretmesinde bir öngörüm yok daha da yükselmesinden korkuyorum. Bu öngörülerin sonucunda özel sektör (firmalar, tüccarlar depocular) Mal alıp stoklamak isteyecek mutlaka. Sonuç olarak özel sektörde TMO’nun açıklayacağı taban fiyattan daha yüksek olacağı düşüncesindeyim. Buğday bir yılda %150 bir artış kazandı. Bu ivme bu değer kazanma bir çok sanayicinin tüccarın dikkatini çektiğine eminim. Ayrıca şuan belli olmasa da ülkemizde ciddi bir Mısır ekilmeme durumu olduğunu düşünüyorum yem sanayinde mısırın yerini tutan tek hammadde buğdaydır.

Abi sanki biraz düşük fiyatlar. Açıkçası 400 doların altına düşeceğini sanmıyorum, o da minimum 6 gözüküyor.

Yok devlet dünya fiyatının altında açıklar diyorsanız bilemem. Ama o da masrafı kurtarmaz çiftçiyi bitirir.
Her zaman beklenenin altında açıkladığı için çok yükseltmedim fiyatları 😅
Bunlar TMO nun fiyatları piyasa 1_2 TL yukarı olacaktır

Buğday fiyatları üç kat artarken, tarla icarları geldi aklıma. Bizim buralarda geçtiğimiz yıl dönüm fiyatı 400 TL idi. Yaklaşık olarak 200 kg buğday fiyatına yakındı. 400 TL den icar ile tarla alanlar demek ki ucuza almışlar diyeceğiz gibi duruyor. Bu yıl 200 kg buğday fiyatı = 1 dönüm tarla kirası olduğunda nasıl olacak bu iş?