2023 Abd Mısır verim Yarışması

23.10.2015
876
1,028
30
konya

DAVİD HULA'DAN YENİ DÜNYA REKORU.

2023 ABD ulusal mısır verim yarışması sonuçları açıklandı.

ABD'de 1958 yılında kurulan Ulusal Mısır Yetiştiricileri Derneği (NCGA) tarafından 59 yıldır düzenlenen mısır verim yarışması 2023 kazananı David Hula oldu.

ABD'nin Virginia eyaletinin Charles City ilçesinde çiftçilik yapan David Hula bu yıl dekardan(1000 m2) 3916 kg danelik mısır verimi alarak yeni bir dünya rekoru kırdı.

David Hula yarışmaya şerit toprak işleme ve sulanan mısır kategorisinden katıldı.
Yarışma bu yıl 10 kategoride 46 eyalette yaklaşık 7000 çiftçinin katılımı ile yapıldı.

David Hula bu yıl 12. yarışma birinciliğine ve 5. Dünya rekoruna ulaştı.

#NCGA

1702977393218.png

1702977461484.png

David hazretlerinin iklim avantajı var, üzerine yarışmaya sulanan mısır kategorisinden katılmış
Darısı benim yörede bu yıl çoğünlükla 600-800 kg mısır alan, en iyisi 1160 kg alan üretici arkadaşlara olsun diyeceğim ama, bu şartları bulamadıklarından imkansız, yazları kurak, yıllık yağışı 350 kg ortalamada olan, gece gündüz arası sıcaklık farkı 20 dereceye ulaşan memlekette, sulasanda hoplasanda zıplasanda David hazretlerinin yarısı verimliliğe ulaşmaları çok yüksek maliyet oluşturur, yani kazanç masrafa gider, oda iyi yeri ve bol suyu olursa, seneside tutarsa David in yarısını alır, on yılda birmi olur artık 7 yılda birmi olur, onuda yılı denk getirecek çalışmayı masrafı yaparsa olur.

• Beğen
Tepkiler: The_Hoca
Ekli dosyayı görüntüle 78675
Ekli dosyayı görüntüle 78676

David hazretlerinin iklim avantajı var, üzerine yarışmaya sulanan mısır kategorisinden katılmış
Darısı benim yörede bu yıl çoğünlükla 600-800 kg mısır alan, en iyisi 1160 kg alan üretici arkadaşlara olsun diyeceğim ama, bu şartları bulamadıklarından imkansız, yazları kurak, yıllık yağışı 350 kg ortalamada olan, gece gündüz arası sıcaklık farkı 20 dereceye ulaşan memlekette, sulasanda hoplasanda zıplasanda David hazretlerinin yarısı verimliliğe ulaşmaları çok yüksek maliyet oluşturur, yani kazanç masrafa gider, oda iyi yeri ve bol suyu olursa, seneside tutarsa David in yarısını alır, on yılda birmi olur artık 7 yılda birmi olur, onuda yılı denk getirecek çalışmayı masrafı yaparsa olur.

+GDO faktörü var onuda es geçmemek lazım.
Aslında bizim ülkemizdede bu tip yarışmaların başlaması lazım.

Istedigin kadar sula tuzlu yemek yiyen yine susar bir elementin fazlaligi diğer elementlerin alimini engeller toprak işleme aletleri topraktaki karbonu uçurur ciplak topraktaki canlilari güneş ışığı öldürür bu adam bu konulara dikkat etmiş

Bence verim yağış ve sulamaya bağlı da olsa topraktaki micro organizmalar verime direk etki eder biz bu konuyu humik asitler ve stres alıcı fulvik asitler ile atlıyoruz gibi geliyor. En büyük hatamız toprak canlı olmasada içinde olan organizmaları unutuyoruz açık açık söylüyorum bakteri ve organizmalar çok önemli 6 aydır bir iş düşünüyorum eğer daha önce şelatlama yapığım humik asitimi başarılıda oldum becerebilirsem kafamda olanları sizlere özel bir karışım önere bilirim ücretli sektörden nefes alabilirsem deneylerimi saksı içinde yapacağım ph metrem iyi kötü düzeneklerim de var bir kaç hammadde ile biraz kafa yorarak birşeyler bulacağım bunu da size iletmek için çabalamak isterim