2023 çks fiilen kullanılan arazilerden destek almak

Arkadaşlar merhaba bu seneki yeni çks düzenlemelerinde fiilen ekip biçtiğimiz ama üzerimize olmayan veya sahibi ölmüş varisleri tarafından işlemleri yapılmamış arazilerin desteklemelerini muhtar onayıyla alabilecelmişiz bu konuda detaylı bilgisi olan veya yaptıran var mı

Resimler ve ekler

• Screenshot_2022-11-21-17-42-07-553_com.google.android.apps.docs.jpg
    Screenshot_2022-11-21-17-42-07-553_com.google.android.apps.docs.jpg
    116 KB · Görüntüleme: 93
  • Beğen
Tepkiler: Mustafaşahin
İlk mesajda ki fotoğrafla ilgili olarak, fiili kullanım taahhütnamesi daha önceden de vardı. Yeni birşey değil.

Fiili kullanım da, örneğin sizin A köyünde 0-1 , 0-2 , 0-3 nolu parsellerde toplamda 100 dönüm yeriniz var diyelim. Resmiyette 3 yerde gözüken arazilerinizi, misal siz 0-5 nolu parselde kullanıyor iseniz; fiili kullanım taahhütnamesi ile toplam 3 yerdeki hissenizden feragat edip, 0-5 nolu parselde (Toplam hisseniz kadar) Çks nizi oluşturabilirsiniz.

Burada dikkat edilmesi gereken, köyde kimsenin itiraz etmemesi gerekir

• Beğen
İlk mesajda ki fotoğrafla ilgili olarak, fiili kullanım taahhütnamesi daha önceden de vardı. Yeni birşey değil.

Fiili kullanım da, örneğin sizin A köyünde 0-1 , 0-2 , 0-3 nolu parsellerde toplamda 100 dönüm yeriniz var diyelim. Resmiyette 3 yerde gözüken arazilerinizi, misal siz 0-5 nolu parselde kullanıyor iseniz; fiili kullanım taahhütnamesi ile toplam 3 yerdeki hissenizden feragat edip, 0-5 nolu parselde (Toplam hisseniz kadar) Çks nizi oluşturabilirsiniz.

Burada dikkat edilmesi gereken, köyde kimsenin itiraz etmemesi gerekir
Reis bunu biraz açman lazım tam anlayamadım sana zahmet

Reis bunu biraz açman lazım tam anlayamadım sana zahmet
Hocam şöyle izah edeyim; bahse konu işlem, genelde rızai taksim dediğimiz, tapuda resmiyete yansımayan kullanımlar için geçerli

Resmiyette farklı parsellerde olan hisselerinizi, eğer fiili de başka bir parselde kullanıyorsanız, bu taahhütname ile fiilide kullandığınız yerleri Çks ye işleyebilirsiniz

Örneğin; resmi olarak 121/1 nolu parselde 50 dönüm, 127/1 de 60 dönüm, 147/1 de 70 dönüm hissemizin olduğunu varsayalım. Eğer biz 3 parselde payımıza düşen hisselerimizi misal 163/1 nolu parselde kullanıyorsak ve Çks ye 163/1 nolu parselde 180 dönümü işlemek istiyorsak;

İşte o zaman fiili kullanım taahhütnamesi ile 121/1, 127/1, 147/1 nolu parselde ki hisselerimizden feragat edip, 163/1 nolu parseli Çks mize işleyebiliyoruz. İnşaAllah tam anlatabildim 🙂

Hocam şöyle izah edeyim; bahse konu işlem, genelde rızai taksim dediğimiz, tapuda resmiyete yansımayan kullanımlar için geçerli

Resmiyette farklı parsellerde olan hisselerinizi, eğer fiili de başka bir parselde kullanıyorsanız, bu taahhütname ile fiilide kullandığınız yerleri Çks ye işleyebilirsiniz

Örneğin; resmi olarak 121/1 nolu parselde 50 dönüm, 127/1 de 60 dönüm, 147/1 de 70 dönüm hissemizin olduğunu varsayalım. Eğer biz 3 parselde payımıza düşen hisselerimizi misal 163/1 nolu parselde kullanıyorsak ve Çks ye 163/1 nolu parselde 180 dönümü işlemek istiyorsak;

İşte o zaman fiili kullanım taahhütnamesi ile 121/1, 127/1, 147/1 nolu parselde ki hisselerimizden feragat edip, 163/1 nolu parseli Çks mize işleyebiliyoruz. İnşaAllah tam anlatabildim 🙂
Anladım bu sefer.bu konu bizim için geçerli değil demekki benim araştırdığım konu fiili kullanım değil

• Beğen
S.a. kardsm
Benim de icara ektigim 100 dönüm yer var toplam 3 parça yer
Yanliz tapu benim tarlayı kiraladığım kişilerin rahmetli dedesinin üstüne
Bunlar kendi aralarında anlaşamıyor dolayısıyla da çks cikartamiyorlar
Ben burayı fiili olarak ekip biçiyorum
Buranın desteklemesini alabilirmiyim

• Beğen