2024 ilk hasat.

Herkese selamlar. Biliyorum devletin açıkladığı fiyat nedeniyle herkeste moraller bozuk, bende çıldırmış vaziyetteyim. Özellikle arpa üreticileri çok mağdur oldu.
Ancak elimizden 4-5 senede bir oy vermekten başka bir şey gelmiyor.
Konumuza dönecek olursak, 2023-2024 sezonu için 31 dekar bir alanda deneme yapmak istedim. Deneme amacım İç Anadolu’da ekimde sık ekim yüksek verim tezini çürütmekti.

Ekim tarihi 1 Kasım 2023 dekara 18.56 kg olacak şekilde ata tohumculuk Cervaise 6 sıralı arpa çeşidini ektim.
Taban gübre olarak 27 kg kompoze 5 kg amonyum sülfat kullandım.
Ekimden 2 gün sonra hat başı 4 saat can suyu verdim.

Yetişme dönemi uygulamaları:
Mart ilk haftası 7.5 kg dekara üre uyguladım.
Mart ikinci hafta mantar ilacı(faxton dekara 175 ml) çinko (gübretaş dekara 200 ml) uyguladım.
Mart üçüncü hafta ot ilacı ile beraber aminoasit (gübretaş dekara 200 ml) ve deniz yosunu (dekara 125 ml) uygulaması yaptım.

Mart son hafta İç Anadolu bölgesinde güneyden 5 gün süren bir rüzgar esti bununla beraber sıcak hava ve çöl tozu geldi normalde 15 nisanda bahar suyu verecektim ancak 3 nisanda ilk suyu verme kararı aldım.

Sulama öncesi dekara 10 kg amonyum sülfat verdim, bahar suyunu hat başı 6.5 saat verdim. Başka bir sulama yapılmadı.
(9 Nisan’dan sonra beklediğimiz yağışlar geldi bitki yoğun bir su stresi çekmedi hasata kadar)

Nisan son hafta doğal kimyanın septorya ilacını dekara 125 ml şeklinde drone ile uyguladım.

7 Haziranda biçimini yaptım.
Biçer araziyi 31.420 m2 getirdi.
Toplam çıkan mahsül tmo devredildi, toplam çıkan mahsül ise 27.610
Kg geldi.

Nasıl yorumlarsınız merak ediyorum, sık tohum yüksek verim algısını kendimce yıktığımı düşünüyorum.
Sizlerin de fikirlerini merak ediyorum.

maşaAllah, süper verim. topraktaki bims ve iyi gübreleme ve sulama ile alınan bir verim 878 kg / dekar
İyi güzel günlerde harcayınız.
Herkese selamlar. Biliyorum devletin açıkladığı fiyat nedeniyle herkeste moraller bozuk, bende çıldırmış vaziyetteyim. Özellikle arpa üreticileri çok mağdur oldu.
Ancak elimizden 4-5 senede bir oy vermekten başka bir şey gelmiyor.
Konumuza dönecek olursak, 2023-2024 sezonu için 31 dekar bir alanda deneme yapmak istedim. Deneme amacım İç Anadolu’da ekimde sık ekim yüksek verim tezini çürütmekti.

Ekim tarihi 1 Kasım 2023 dekara 18.56 kg olacak şekilde ata tohumculuk Cervaise 6 sıralı arpa çeşidini ektim.
Taban gübre olarak 27 kg kompoze 5 kg amonyum sülfat kullandım.
Ekimden 2 gün sonra hat başı 4 saat can suyu verdim.

Yetişme dönemi uygulamaları:
Mart ilk haftası 7.5 kg dekara üre uyguladım.
Mart ikinci hafta mantar ilacı(faxton dekara 175 ml) çinko (gübretaş dekara 200 ml) uyguladım.
Mart üçüncü hafta ot ilacı ile beraber aminoasit (gübretaş dekara 200 ml) ve deniz yosunu (dekara 125 ml) uygulaması yaptım.

Mart son hafta İç Anadolu bölgesinde güneyden 5 gün süren bir rüzgar esti bununla beraber sıcak hava ve çöl tozu geldi normalde 15 nisanda bahar suyu verecektim ancak 3 nisanda ilk suyu verme kararı aldım.

Sulama öncesi dekara 10 kg amonyum sülfat verdim, bahar suyunu hat başı 6.5 saat verdim. Başka bir sulama yapılmadı.
(9 Nisan’dan sonra beklediğimiz yağışlar geldi bitki yoğun bir su stresi çekmedi hasata kadar)

Nisan son hafta doğal kimyanın septorya ilacını dekara 125 ml şeklinde drone ile uyguladım.

7 Haziranda biçimini yaptım.
Biçer araziyi 31.420 m2 getirdi.
Toplam çıkan mahsül tmo devredildi, toplam çıkan mahsül ise 27.610
Kg geldi.

Nasıl yorumlarsınız merak ediyorum, sık tohum yüksek verim algısını kendimce yıktığımı düşünüyorum.
Sizlerin de fikirlerini merak ediyorum.

Bilgi kulaktan dolma bilgi ama kahvehane muhabbeti bilgisi değil
25-21 kg tohumla verim denemesi yaptığımı söylediğimde bitki besleme profesörü hocamdan öğrendiğim bilgidir.
Yaptığımız muhabbette Orta Anadolu kırsalı için Max verimi 25-15 kg arasında bir tohum miktarında aramak gerektiği sonucuna varmıştık

Maşallah, sulanabilir tarla olunca, çıkım suyu ve baharda su verebilince bu verimler taban yerlerde alınabiliyor iç Anadoluda, 6 sıralı arpada 1 ton arpa alan var, ama tabi taban yer artı sulanabilir arazi olunca, tohumun ideal, çıkış sulama ile olunca ideal zamanlamayı yapabiliyorsun ve baharda her şey yolunda giderse, harmanda zahmetin karşığı güzel bereketle sonuçlanıyor, ama tabi masrafta hiç az olmuyor, fakat ikiye katlayan verim oluyor, aslında başka yerde 1200 alınır aynı işlemlere, içanadolu tabam yerde bu kadar 800 =1 ton yine güzel, böyle arazide içanadoludan heryerde yok, bayır yerde kireçli toprakta sulakda olsa bu kadar masrafa 600=650 ye şapka çıkartırlar, onca uğraşmaya rağmen.

MaşAllah, çok güzel verim. Masrafları düşünce, 1.000 metrekarede ki geliriniz kaç tl ye tekabül ediyor
Teşekkür ederim. 230-240 kg masraf olarak çıkardık biz geri kalanı ise kârımız.
Yani 630 kg civarı kârımız var masrafı çıkınca.
Tabi bu kullandığımız ilaçların pahalı ilaçlar olamamasından ve Kızılırmak’tan sulamamızla ilgili.

Maşallah, sulanabilir tarla olunca, çıkım suyu ve baharda su verebilince bu verimler taban yerlerde alınabiliyor iç Anadoluda, 6 sıralı arpada 1 ton arpa alan var, ama tabi taban yer artı sulanabilir arazi olunca, tohumun ideal, çıkış sulama ile olunca ideal zamanlamayı yapabiliyorsun ve baharda her şey yolunda giderse, harmanda zahmetin karşığı güzel bereketle sonuçlanıyor, ama tabi masrafta hiç az olmuyor, fakat ikiye katlayan verim oluyor, aslında başka yerde 1200 alınır aynı işlemlere, içanadolu tabam yerde bu kadar 800 =1 ton yine güzel, böyle arazide içanadoludan heryerde yok, bayır yerde kireçli toprakta sulakda olsa bu kadar masrafa 600=650 ye şapka çıkartırlar, onca uğraşmaya rağmen.
Selamlar ben Nevşehir’de kızılırmak bucağındayım. Bu ekimi yaptığım tarla Kızılırmak’a 150 metre. Rakım 890 metre.
Aslında yetişme döneminde bir defa daha nitropower gübre kullanacaktım dekara 10 kg gelecek şekilde ancak Mart son hafta aniden sıcaklar başlayınca her yerde sulama yapma telaşı başladı gübreleme işleri aksadı.
Ben kendim 900 dekara yakın yer suladım yetişemedik tarlalara.
Köye göstermek istediğim 700 kilo üstü için 30 kilo tohum atmanın şart olmadığıydı onu da kendi köyüme ve orta Anadolu en azından Kızılırmak çevresine kanıtladığımı düşünüyorum.