22 Yaşını Dolduran Kadın Çiftçiler de Sigortalı Olacak

Kadın çiftçilere yönelik farklı uygulamalar, yasal düzenlemelerle giderildi. Sosyal güvenlik kuruluşları kapsamı dışında kalan ve herhangi bir işverene hizmet akdi ile bağlı olmaksızın nam ve hesabına tarımsal faaliyette bulunan 22 yaşını doldurmuş kadın, başka bir şart aranmaksızın sigortalı olacak.

Türk Medeni Kanunu, Esnaf ve Sanatkarlar ve Diğer Bağımsız Çalışanlar Sosyal Sigortalar Kurumu Kanununu ve Tarımda Kendi Adına ve Hesabına Çalışanlar Sosyal Sigortalar Kanunu ' nda yeni düzenlemeler yapıldı. 1983 yılından itibaren tarım iş kolunda çalışanların sigortalılığı konusunda '22 yaşını doldurmuş aile reisi kadınlar, kanunda sayılan diğer şartları da taşımaları halinde sigortalı sayılmışlardır.' denilmekteydi. Türk Medeni Kanunu ' nda aile reisliği konusunda '... Birliği eşler beraberce yönetirler...' şeklinde değişiklikten sonra Esnaf ve Sanatkarlar ve Diğer Bağımsız Çalışanlar Sosyal Sigortalar Kurumu Kanunu ' nun ve Tarımda Kendi Adına ve Hesabına Çalışanlar Sosyal Sigortalar Kanunu ' nun bazı maddeleri değiştirildi.

Buna göre, sosyal güvenlik kuruluşları kapsamı dışında kalan ve herhangi bir işverene hizmet akdi ile bağlı olmaksızın nam ve hesabına tarımsal faaliyette bulunan 22 yaşını doldurmuş kadın, başka bir şart aranmaksızın sigortalı olacak. 22 yaşını dolduran erkekler de bu kapsamda yer alacak. İlk tescil tarihinde 58 yaşını dolduran kadınlarla, 60 yaşını dolduran erkekler istekleri halinde kapsama alınacak.

 

Ynt: 22 Yaşını Dolduran Kadın Çiftçiler de Sigortalı Olacak

Eşimin babasından kalma, 1997 yılında tarla tapusu çıkarıldı ve ÇKS kaydı var, bu durumda olanlar da müracaat ederse, geçmiş yıllardaki çiftçilikleri sayılabilir mi, emekli olabilirler mi.
 Hakkımızda

TrakKulüp, içinde 100.000'den fazla konuyu, 1.300.000'den fazla mesajı barındıran Türkiye'nin ilk ve en büyük traktör, tarım ekipmanları ve çiftçilik paylaşım sitesidir. 86.000 üyemiz gibi sizi de aramızda görmek isteriz.
Üst Alt