24x15m Besi Ahırı

IMG_6305.JPG
IMG_6297.JPG
Arkadaşlar, ahırımızı allaha şükür bitirmeye yaklaştık.
Bir çok tavsiye üZerine (hayvan yem yediği yere %70-80 gübre bırakır) diye yem yolunu kapalı alandan 12 mt dışarı yapacagız.
Benim için en önemli konu gübre yönetimi. Sıyırıcı vs sistemler bütçeyi aştığı için düşünmüyorum.
Yem yolu fikrine katılıyormunuz.
Siz olsanız mevcut durum yem yolunu nereye yaparsınız?

Not: ileriki zamanda sağlı sollu ikiz kullanacagım. Şuan 3 tarafı kapalı olacak.

Ekli dosyayı görüntüle 24771
Ekli dosyayı görüntüle 24770
Bir çok tavsiye üZerine (hayvan yem yediği yere %70-80 gübre bırakır) diye yem yolunu kapalı alandan 12 mt dışarı yapacagız.
Benim için en önemli konu gübre yönetimi. Sıyırıcı vs sistemler bütçeyi aştığı için düşünmüyorum.

Not: ileriki zamanda sağlı sollu ikiz kullanacagım. Şuan 3 tarafı kapalı olacak.

Abi benim ilk aklıma gelen dışarı yaparsan yem yolunu hayvanlar güneşin - yağmurun altında mı yem yiyecek eğer öyleyse çok uygun olmaz

Abi besi hayvanını sürekli yeme ve yatmaya teşvik etmen lazım
Yem yolunun betonunu sıyırıcıya göre dök traktörle sıyır diyecem ilerde düşündüğün sisteme geçmen zor
Senin sisteme benzer süt var bizdede abi yem yolu beton diğer kısımlar toprak bıraktık el arabası ile atıyoz gübreyi
Toprak kısmı eğimini çok ver abi yem yolunada beton yap ama hepsi kapalı alanın altında olsun
Biz şimdilik böyle idare ediyoz

• Beğen
Tepkiler: Mnr68
Ekli dosyayı görüntüle 24771
Ekli dosyayı görüntüle 24770

Farklı fotoğraflar varsa paylaşabilir misin?

Hayirli olsun
Gübre yönetimi cok önemli ama
Beside padoklarin küçük olması
Iyi olur
Yem yolu yağmuru rüzgarı gunesi kar ve buz işini iyi düşünmen gerek yem yolu kapalida olursa bu yönden iyi
Bölmeler traktör ile temizlenirse bolmelerin kapısı ve şekli iyi düşünülmelidir

Teşekkürler, padoklar 6 şar metre eninde. 6x7,5 bir tane kapalı padok olacak. Bu padokun acık gezinti alanı ise 6*9m olacak. İçerisinede 10-12 hayvan dusunuyorum. Benım ıcın en buyuk sorun gübre temizliği oldugu için yemliği dışarda düşündüm. Ahırın içerisine yaparsam yemliği, hem iç kısmı daralacak hemde hayvanların yatacagı temiz alan cok az olacak. İkilemde kaldım

Teşekkürler, padoklar 6 şar metre eninde. 6x7,5 bir tane kapalı padok olacak. Bu padokun acık gezinti alanı ise 6*9m olacak. İçerisinede 10-12 hayvan dusunuyorum. Benım ıcın en buyuk sorun gübre temizliği oldugu için yemliği dışarda düşündüm. Ahırın içerisine yaparsam yemliği, hem iç kısmı daralacak hemde hayvanların yatacagı temiz alan cok az olacak. İkilemde kaldım
Besi hayvaninda hayvan başı 7 metre kare kapalı alan hesaplaman yeterli olacaktır. Eğer ki kışları çok sert geçen bi yerse hayvan ahırdan çıkıp yem yemeye gitmeye gönlü olmaz. Önemli olan yemesi yatması kilo alması. 12 metre dışarıya yaparsan ahir ile yemlik arası çok cıvık gübre olur temizlemekte güç olur hayvanlar sürekli gezineceğinnden dolayı.

yem yolunu ister sag ister sol taraftan olcak sekilde 3 m yem yolu ayirin kapali alanda geriye kalan 12 myi ortadan direk dikip cift kanatli kapi seklinde yapsaniz iyi olur gubre temizligi sirasinda 12× 6 olan bolmeyi kapinin kanadinin bir tanesini hayvanlari kapatarak 6×6 olan yere sıkıştırıp rahatca temizlersiniz ayrica yem yolunda hemen traktor kullanmayacaksaniz saman yem depolayabilirsiniz

Besi hayvaninda hayvan başı 7 metre kare kapalı alan hesaplaman yeterli olacaktır. Eğer ki kışları çok sert geçen bi yerse hayvan ahırdan çıkıp yem yemeye gitmeye gönlü olmaz. Önemli olan yemesi yatması kilo alması. 12 metre dışarıya yaparsan ahir ile yemlik arası çok cıvık gübre olur temizlemekte güç olur hayvanlar sürekli gezineceğinnden dolayı.

7 m2 kapalı alan cok fazla değil mi. Yani 6*7,5mm45 m2 ye 6 hayvan gibi oluyor.
Maalesef acık alanı 12 metreden daha fazla yapma şansım yok artık. Kışlar sert geçiyor,

yem yolunu ister sag ister sol taraftan olcak sekilde 3 m yem yolu ayirin kapali alanda geriye kalan 12 myi ortadan direk dikip cift kanatli kapi seklinde yapsaniz iyi olur gubre temizligi sirasinda 12× 6 olan bolmeyi kapinin kanadinin bir tanesini hayvanlari kapatarak 6×6 olan yere sıkıştırıp rahatca temizlersiniz ayrica yem yolunda hemen traktor kullanmayacaksaniz saman yem depolayabilirsiniz

Aynen senın gibi düşündüm hocam bende. 6 şar metre kapı direklere menteşeli. Temizlik sırasında hayvanları kapalı yete kititleyeceğim. Ahırın acık tarafınıda kış için branda düşünüyorum

Ayrıca padokları tam kapasite olarak düşündüğümde 8 adet (6*7,5 kapalı) ayarlayauım diyorum. Her padoka 10-12 hayvan düşünerek. Hayvan başı 4,5 m2 kapalı fazla bile diyorlar. Ben ilk atapta 3 padok kullanacagım. Kapalı alanın yarısını depo olarak kullanacagım.