26 nitrat atımı..

26.04.2014
1,797
1,457
41
Balıkesir

Bölgemizde nisan 20 de buğdaylar başağı düzer.Mayıs 7 gibide süt olum dönemi başlar..Sizce bu yağmur öncesi nitrat atayımmı?Yoksa beklemelimiyim.

Ekimle 20 kg 18-46

ocak 25 14 kg üre

şubat 25 14 kg üre

Şimdi ise 15 kg 26 nitrat atayım diyorum.Buğdayların genel durumu çok iyi dizlere gelmeye başladılar.15 kg nitrat azmı gelir sizce.Arpalarada 13 kg nitrat sizce nasıl olur..Bu gübrelemeyi ilk defa yapıyorum.Tek seferde 20 kg üre verip dahada bişi atmıyordum..Onun için sizn görüşleriniz önemli..Bu gübreleme gerçekten şuana kadar çok iyi sonuç verdi.Her gübre attığımda yağmuru yakaladım iyi oldu.

Yav bu nitratın süresi toprakta bir ay değilmi.Zaten 1 ay öncede üre verildi kalmıştır herhlde ondanda nitrat.Nisanın birinde atmış olsak mayısın 6-7 si zaten süt oluyolar.Benim ektiğim Erkenci buğday.Arpalarla beraber oluyor biçiliyor..

Yav bu nitratın süresi toprakta bir ay değilmi.Zaten 1 ay öncede üre verildi kalmıştır herhlde ondanda nitrat.Nisanın birinde atmış olsak mayısın 6-7 si zaten süt oluyolar.Benim ektiğim Erkenci buğday.Arpalarla beraber oluyor biçiliyor..
25 gün sürüyor doğru ama şöyle birşey var şimdi küçük buğdayın ihtiyacı daha az olur azot bakımından büyük olan ise daha fazla azot tüketeceğinden genelde daha kısa süre de biter diye biliyorum ben o yüzden dedim

Erken buğday için tam zamanı ver geç. Başak çıktıktan sonra topraktan alım çok azalır. Süt olumunda topraktan alım zaten yok denecek kadar az. Süt olum başlamadan 45 gün önce vermek ideal zamandır. 33AN gübresi olsa 1 ay önceye kadar verilebilir ama 26da 13 nitrat 13 amonyum. Toprakta kalıntı olarak kalacağına buğday alsın.

Biz bitkiyi kökten gübreyi aldıkça başağı besliyor sanıyoruz ama süt oluma kadar alacağını alıp sonra yaprağındaki sapındaki besinleri taneye taşır. Ben 15 martta ve 22 martta attım nitratları. Geç çeşit olmasına rağmen. Süt olum 15-20 mayısta başlar bu yıl tahminim. Nisan 10 gibi de az bir miktar yağmur görürsem vericem.

Aslında en uygun zaman sapa kalkmadan hemen önce sapta ikinci boğumun oluştuğu an. O iki boğum arasında başak taslağı oluşmaya başlar. O taslak oluşmadan önce verilen azotun toprakta erimiş bir şekilde karışmış olması lazım. Bitki başaktaki tane sayısını bu dönemde toprakta bulunan azota göre hesaplıyor. Sonradan verilenler ise taneyi daha iyi doldurabilir kaliteyi arttırabilir ama başak büyüklüğüne etkisi yoktur. Başakta ne kadar tane okadar kg olarak bakarsak toplam azotun %80-90ı sapa kalkım döneminin hemen öncesinde toprakta hazır erimiş halde bulunacak gibi atılmalı.

Bu taslak oluşma zamanına kadar %80 civarı azotu toprağın içinde erimiş kullanıma hazır halde olması gerekiyor. Sonraki atılan gübreler de kalite ve dolgunluk açısından önemli. Kalan %20 kadarı da süt olumun 45 gün öncesine kadar verilirse toprakta kalmadan bitki tarafından alınır.

Screenshot_2020-03-25 Buğdayda G elişim ve Büyüme - bugdayda-buyume-ve-gelisim-siirt-201811221...jpg

Screenshot_2020-03-25 Buğdayda G elişim ve Büyüme - bugdayda-buyume-ve-gelisim-siirt-201811221...jpg

Bu taslak oluşma zamanına kadar %80 civarı azotu toprağın içinde erimiş kullanıma hazır halde olması gerekiyor. Sonraki atılan gübreler de kalite ve dolgunluk açısından önemli. Kalan %20 kadarı da süt olumun 45 gün öncesine kadar verilirse toprakta kalmadan bitki tarafından alınır.

Ekli dosyayı görüntüle 46323

Ekli dosyayı görüntüle 46324
Buğdaylar triticaleler arpalar hepsi sapa kalkıyor zaten yavaştan.şuanda başak taslağıda oluşmuş.Bugün baktım.1ay önce 14 kg üre verdim zaten azot eksikliği çekmiyor hiç biri.Ozaman şuanda nitratıda verirsek tam zamanı olacak..

Hocam zaten sen 28kg ure vermişsin. %80i tamamladın yani. Şuan vereceğin 15kg nitrat artık taneyi doldurmak ve kalite için yeterli olur. İyi bir yağmur görürsen suyu daha çok tutan topraklara 20kg bile verebilirsin. Tam zamanıdır erkenci Bugdayin varsa. Geç buğday için de nisan 10u pek geçirmemek lazım

Triticalele ekili toprak kumsal çakıl.Bu yere nitratı 15 kg üzeri atmamızın bir sakıncası varmı.?Yakma olayımı olur.Doğrusu biz hiç bu aylarda gübre atmazdık.Ben ilk defa böyle bir uygulama yapıyorum bu sene.nitrat konusunda pek bilgim yok.Şimdiye kadarda hiç atmadım.Şubat başı gibi 20 kg üre atar bir daha bişey atmazdık.Bölgemizde bir defa gübreleme yapıyorlar zaten.Diğer yerler kara toprak bu yerlere 20 kg uygun.Geçende dedğim gişbi arpalarda yatma korkusu oldğu için mecburen bekliycem az daha.Nisan başı gibi yağmuru görürsek atarız onlara 12-13 kg.Bu arada sen nereliydin bandırmamı?

- Hububat bitkileri çiçeklenme evresine kadar yoğun bir şekilde topraktan azotu kaldırır. Çiçeklenme evresinde de azot alımı devam eder ama bu miktar çok düşüktür.

- Hububat bitkileri çimlenmeyi bitirip kardeşlenmeye başladığı zaman, bulunduğu ortamın besin zenginliğine göre mini bir başak taslağı oluşturur. Toprağamızda ne kadar çok çeşitli besin elementi ve uygun bir ortam varsa, o denli bir başak taslağı oluşur.

- Hububat bitkileri kışa tam çimlenerek ve köklenerek girmeli ki yüksek bir verim alınsın. Aksi takdirde üst gübrelemeyle bu açık kapatılamaz. Erken dönemde verilen amonyum sülfat gübresi verim üzerine etkilidir.

- Üst gübreleri her zaman (2-4) bölerek vermeliyiz. Yüksek verimler için bir sonraki gübreleme programına yetecek ve yine çok aç kalmayacak düzeyde azot vermeliyiz. Aksi durumda tek seferde verilen fazla azot: gereğinden fazla yeşil aksam gelişimini teşvik edip başak taslağını zayıf bırakabilir ya da aşırı yağışlarla tatlı su kaynaklarında nitrat (NO3) birikimi yapabilir.

- Fazla azotlu gübreleme fazla verim değildir. Her toprağın yapısı fazla kimyasal gübreyi tolere edemeyebilir. Böylelikle ortamda tuzlulaşma olur ve bitkiler yoğun miktarda su tüketir. Daha sonra su stresi başlar ve veriim düşüşü kaçınılmaz olur.

- Hububat bitkileri çiçeklenme evresine kadar yoğun bir şekilde topraktan azotu kaldırır. Çiçeklenme evresinde de azot alımı devam eder ama bu miktar çok düşüktür.

- Hububat bitkileri çimlenmeyi bitirip kardeşlenmeye başladığı zaman, bulunduğu ortamın besin zenginliğine göre mini bir başak taslağı oluşturur. Toprağamızda ne kadar çok çeşitli besin elementi ve uygun bir ortam varsa, o denli bir başak taslağı oluşur.

- Hububat bitkileri kışa tam çimlenerek ve köklenerek girmeli ki yüksek bir verim alınsın. Aksi takdirde üst gübrelemeyle bu açık kapatılamaz. Erken dönemde verilen amonyum sülfat gübresi verim üzerine etkilidir.

- Üst gübreleri her zaman (2-4) bölerek vermeliyiz. Yüksek verimler için bir sonraki gübreleme programına yetecek ve yine çok aç kalmayacak düzeyde azot vermeliyiz. Aksi durumda tek seferde verilen fazla azot: gereğinden fazla yeşil aksam gelişimini teşvik edip başak taslağını zayıf bırakabilir ya da aşırı yağışlarla tatlı su kaynaklarında nitrat (NO3) birikimi yapabilir.

- Fazla azotlu gübreleme fazla verim değildir. Her toprağın yapısı fazla kimyasal gübreyi tolere edemeyebilir. Böylelikle ortamda tuzlulaşma olur ve bitkiler yoğun miktarda su tüketir. Daha sonra su stresi başlar ve veriim düşüşü kaçınılmaz olur.
Cenap bu sene gübreyi böldük..2 sefer üre sonda nitrat atıp bıkacam.Sen ekmedinmi bu sene buğday arpa hiç görmüyoorum seni..Şuanda mahsul çok sağlam.Erken üre daha iyi oluyor.Ocak ortası sonu gibi.1 ay ara ile bölerek atmak hem kardeşlenme hem kök yapısı hemde yatmaya karşı daha sağlam oluyor.Direk 25 kilo üre verenlerin buğdayları iyi değil.Gözlemlediğim kadarıyla bu şekilde daha iyi verim verecek gibi duruyor..

Cenap bu sene gübreyi böldük..2 sefer üre sonda nitrat atıp bıkacam.Sen ekmedinmi bu sene buğday arpa hiç görmüyoorum seni..Şuanda mahsul çok sağlam.Erken üre daha iyi oluyor.Ocak ortası sonu gibi.1 ay ara ile bölerek atmak hem kardeşlenme hem kök yapısı hemde yatmaya karşı daha sağlam oluyor.Direk 25 kilo üre verenlerin buğdayları iyi değil.Gözlemlediğim kadarıyla bu şekilde daha iyi verim verecek gibi duruyor..
Daha önce arpa/buğday ektiğim arazilerin sahipleri arasında bir anlaşmazlık yaşanınca, ekim alanım 100 dekarla sınırlı kaldı. Kendi arazilerimi de badem tarımına ayırdım. İnşallah seneye 400-500 dekar arpa tarımı düşünüyorum.

Triticalele ekili toprak kumsal çakıl.Bu yere nitratı 15 kg üzeri atmamızın bir sakıncası varmı.?Yakma olayımı olur.Doğrusu biz hiç bu aylarda gübre atmazdık.Ben ilk defa böyle bir uygulama yapıyorum bu sene.nitrat konusunda pek bilgim yok.Şimdiye kadarda hiç atmadım.Şubat başı gibi 20 kg üre atar bir daha bişey atmazdık.Bölgemizde bir defa gübreleme yapıyorlar zaten.Diğer yerler kara toprak bu yerlere 20 kg uygun.Geçende dedğim gişbi arpalarda yatma korkusu oldğu için mecburen bekliycem az daha.Nisan başı gibi yağmuru görürsek atarız onlara 12-13 kg.Bu arada sen nereliydin bandırmamı?

Evet bandırma, tritikale pek bilmiyorum ne kadar azot tüketir. Buğdaya 20 kg attığınız yerde arpaya %25 az atmak gerek. 20 kg %26 nitratta 5 kg azot var öyle çok bi azot da vermiş olmuyorsun aslında. Yatırma yapmaz. 2 hafta içinde 20 kg kadar bir yağış düşerse çok güzel kullanır. Ben Mart 15te zayıf gördüğüm yerlere 28 kg attım. Normal diğer heryere arpa dahil 22-23 kg denk geldi. Yağış olduğu sürece yatma olmaz. Ama su tutma oranı zayıf olan geçirgen , sarı-kırmızı topraklara biraz daha az atıyoruz geç attığımız zamanlarda yeterli yağış düşmemesi ihtimaline karşı. Daha nisan girmedi ben iyi bir yağış bekliyorum bundan sonra başak çıkana kadar. Nisan 10-15 olsaydı nisan başındaki yağmurlar geçmiş olsaydı bu kadar rahat olamazdım tabi. O yüzden atacağım nitratın 2/3ünü mart ortası verdim. Kalanı yağmura göre nisan ilk hafta geçince atmayı düşünüyorum.

• Beğen
Tepkiler: rifkiseker
Evet bandırma, tritikale pek bilmiyorum ne kadar azot tüketir. Buğdaya 20 kg attığınız yerde arpaya %25 az atmak gerek. 20 kg %26 nitratta 5 kg azot var öyle çok bi azot da vermiş olmuyorsun aslında. Yatırma yapmaz. 2 hafta içinde 20 kg kadar bir yağış düşerse çok güzel kullanır. Ben Mart 15te zayıf gördüğüm yerlere 28 kg attım. Normal diğer heryere arpa dahil 22-23 kg denk geldi. Yağış olduğu sürece yatma olmaz. Ama su tutma oranı zayıf olan geçirgen , sarı-kırmızı topraklara biraz daha az atıyoruz geç attığımız zamanlarda yeterli yağış düşmemesi ihtimaline karşı. Daha nisan girmedi ben iyi bir yağış bekliyorum bundan sonra başak çıkana kadar. Nisan 10-15 olsaydı nisan başındaki yağmurlar geçmiş olsaydı bu kadar rahat olamazdım tabi. O yüzden atacağım nitratın 2/3ünü mart ortası verdim. Kalanı yağmura göre nisan ilk hafta geçince atmayı düşünüyorum.
Şimdi tarladan geldim.Valla 20 kg ayarlasamda 17-18 kg düştü.Ayarıda değiştirmedim daha.Yeterli bu kadarı ya.topladam 21 kg civarı saf azot düşmüş tarlalara.Bunlar tabi hep bir ay arayla atıldı.Dengeli şekilde.Bakalım ne olacak.Şuan buğdayların arpaların neşesi çok iyi.2 yerde az az yatmalar var oralara atmadım.Nisan 10da yağış yakalrsam oralara atıcam.Arpalara 13 kg bu yağmurdan sonra atıcam.Bu sene bu azotla alttada 18-46 var nisanda iyi yağmurlar alırsak iyi verim yapar inşallah..Çıkışlarda sıkıntıda olmadı.isabion çinko demir mangan bakır fosfor magnezyum kalsiyım ne varsa atıldı. 2. defa yenidenn amino asit atttık. amistar tiro pas olarak atıldı.Çok emek var inşallah emeğimizn karşılığını alırız.Bu seneki gösterğim ilgiyi hiç bir sene göstermedim.Bakalım hakkımızda hayırlısı..

çok güzel bakım yapmışsın sonuç olarak bu nitratlar da cilası olmuş. Bundan sonrası artık Allah'tan. Biz yapacağımızı yapalım en iyisini o bilir diyelim. Nisan sonu bi pas ile birlikte 150-200 gram potasyum nitrat falan atarsan tertemiz olur.

Marmara bölgesi de erkenci buğday Esperya ve masuço ekenler nisanı beklemeyin nitratı atın ,
sonra atarsanız verim düşük oluyor
zaten şuan bu iki cins kın yapmış ,ara arada olsa yağmur gözüküyor,
bakın 2015 te İsmail Tutarda böyle yazmıştı
hele kum yerlerde yüzde, yüz fark ediyor bende denedim,
bol bereket dilerim tüm çiftçi arkadaşlara,
Cumanız kutlu olsun ,
selamlar.