30 yaşından sonra çiftçiliğe başlamak

merhaba saygı değer büyüklerim ben kariyerimden memnun değilim toprakla ve tarımla uğraşma fikri çok hoşuma gidiyor hiç bilgim yok tarla ekilecek şeyler hakkında bilgi verebilir misiniz

• Beğen
Tepkiler: sametgulhan
merhaba saygı değer büyüklerim ben kariyerimden memnun değilim toprakla ve tarımla uğraşma fikri çok hoşuma gidiyor hiç bilgim yok tarla ekilecek şeyler hakkında bilgi verebilir m
Nerde yapmayı düşünüyosun? tarla derken tarlanmı var? varsa nerede? tarlanın olduğu yerde yetişen bişeyler ekebilirsin.

Yoksa hiçbişeyin yok sadece sermayenmi var?

Ha şuda olabilir, sadece emek gücün ve bu işlere niyetinmi var?

durumuna göre başlangıç yapabilirsin.

• Beğen
Tepkiler: gedikli
Ben hobi olarak 100 dönüm Çeltik ekiyorum 100 dönüm buğday 100 dönüm çiçek ekiyorum. Kahve yolu bilmem Çeltik bütün vaktimi.aliyor. evde huzurum yerinde sabah fabrika işçisi gibi erken saatte çıkıyorum gece bazen dönüyorum bazen dönmüyorum bu yuzden evle hır gür kavgada yok. İklim uydugunda ek olarak parada geliyor. Un yağ şeker peynir margarin hepsi kooperatiften çuvalla koliyle büyük teneke ile indirimli geliyor. İklim ile verim güzel olursa iyi oluyor. Verim kötü olursada zaten hobi olduğu için çok tinlamiyorum asıl mesleğim yedek parça ve madeni yağ işi yapıyorum. Kafam dağılıyor. Ciftcilige geç basladim ama herkese akıl veren birine döndüm. Cks doldurulması faturaların veriliş zamanları kredi gübreler ilaçlar kooperatif ve şirketlerin mali tablolari kar zarar durumlari hep bana sorulur oldu.

Son düzenleme:
Ben hobi olarak 100 dönüm Çeltik ekiyorum 100 dönüm buğday 100 dönüm çiçek ekiyorum. Kahve yolu bilmem Çeltik bütün vaktimi.aliyor. evde huzurum yerinde sabah fabrika işçisi gibi erken saatte çıkıyorum gece bazen dönüyorum bazen dönmüyorum bu yuzden evle hır gür kavgada yok. İklim uydugunda ek olarak parada geliyor. Un yağ şeker peynir margarin hepsi kooperatiften çuvalla koliyle büyük teneke ile indirimli geliyor. İklim ile verim güzel olursa iyi oluyor. Verim kötü olursada zaten hobi olduğu için çok tinlamiyorum asıl mesleğim yedek parça ve madeni yağ işi yapıyorum. Kafam dağılıyor. Ciftcilige geç basladim ama herkese akıl veren birine döndüm. Cks doldurulması faturaların veriliş zamanları kredi gübreler ilaçlar kooperatif ve şirketlerin mali tablolari kar zarar durumlari hep bana sorulur oldu.
Maşallah 300 dekarlık hobi profesyonelinizi düşünemiyorum kolaylıklar ve bol bereketler olsun

• Beğen
Tepkiler: Mustafaşahin

Aklıma nedense durup dururken 6800 dönüm yeri 2-3 emekli traktörle işlediğini söyleyen birisi (Toprak ağası şahin) geldi. On yıl kadar önce Trakkulup'ü günlerce meşgul etmişti. Üyeler bunun yerini istediler,Afyon dedi, herkes Google haritalardan harita kadastrocu kesilip Afyon'u karış karış taradılar. Tapu göster dediler. Bütün Trakkulup dedektif kesildi,sonunda öyle bunalttılar ki, bir sürü sitem edip gitti. Gündemle ilgisi yok, aklıma geldi.
Size başlık vereyim.Hem okuyun hem gülün.Bakalım 10 yıl önce trakkulup'te ne konular tartışılyordu:

[/URL]

Son düzenleme:
Neresi bende merak r

Neresi diyeceğim ama Trakya gibi duruyor o kadar işi bir kişi hobi olarak çok zor yapar gibi
Bizim sanayi sitesi mi caliskan siz mi tembelsiniz bilemedim. Şimdi. Ben 300 dönüm. Karşımdaki bakkal 550 dönüm yanındaki oto elektrikci 700 dönüm ilerdeki lastikçi 450 dönüm tarla işliyor hobi olarak. Hepimizde Çeltik kanola ayçiçek ve buğday var. Asıl işi bırakıp çiftçi olmamız için ya hayvan bakmamız lazım yada 1.500-2.000 dönüm tarla olacak ki sadece tarla işi yapalım. Benim 300 dönüm bizim sanayi sitesinde hobi bahçesi 750 dönüme kadar yer işleyen esnaf var. Birde çarşıda gözlükçü bar onlar 3 kardeş 2.500 dönüm yer işliyorlar sulama sistemleri falan onlar uçuşta. Baba oğul kuyumcular var onlarda 3.000 dönüm işliyorlar onlarda ise yok yok ama sermaye sağlam. Bizim buralarda böyle

Son düzenleme:
  • Beğen
Tepkiler: The_Hoca
Köyde Tarlan yoksa birikmiş paran yoksa zor. Daha da stres olursun
Yusuf kardeşim, adam günlük üyelerden. Bir ileti yazmış sallamış,çekip gitmiş,cevabı bile okumamış.Boşver, ne yaparsa yapsın. Gelip geçici, başka dertlerine terapi peşindeki, atmasyoncu,dengesiz,usul erkan bilmez tipler dertlerini kendileri çözsün.

Aklıma nedense durup dururken 6800 dönüm yeri 2-3 emekli traktörle işlediğini söyleyen birisi (Toprak ağası şahin) geldi. On yıl kadar önce Trakkulup'ü günlerce meşgul etmişti. Üyeler bunun yerini istediler,Afyon dedi, herkes Google haritalardan harita kadastrocu kesilip Afyon'u karış karış taradılar. Tapu göster dediler. Bütün Trakkulup dedektif kesildi,sonunda öyle bunalttılar ki, bir sürü sitem edip gitti. Gündemle ilgisi yok, aklıma geldi.
Size başlık vereyim.Hem okuyun hem gülün.Bakalım 10 yıl önce trakkulup'te ne konular tartışılyordu:

[/URL]
Aynen 8-10 yıl önce 16,17 yaşında bir çocuk peyda olmuş, 3 -5 tane 120 -130 beygir traktör arastiriyor forum cocuga mal begendiremiyordu.Sonra forum aleyhine dönünce çocuk dediki azıcık eğlendim sizinle.Yine.bu aralar buradalar,ara ara uğrayıp heves alıp gidiyorlar...

kafa dağıtmak için hobi olarak 300 dönüm yer işliyorsan bravo.iyimiş.

• Beğen
Tepkiler: celtikustasi
Aynen 8-10 yıl önce 16,17 yaşında bir çocuk peyda olmuş, 3 -5 tane 120 -130 beygir traktör arastiriyor forum cocuga mal begendiremiyordu.Sonra forum aleyhine dönünce çocuk dediki azıcık eğlendim sizinle.Yine.bu aralar buradalar,ara ara uğrayıp heves alıp gidiyorlar...
Bir tanesi de , 6 segmenti 160 HP NH yi yeni aldım diye foruma düştü.Herkes hayırlı olsun demek için yarışıyor. Ali SARAÇ durumu anladı, nerden aldın ,Kayseri'den, benim o bölge md arkadaşım dedi Ali, sonra sağlı sollu girişerek dalga geçmeye başladı ve internetten resim bularak kesip biçmeyle resim yaptığını orjinal resimlerle ispatlayarak rezil etti.Yine Kayseri'den başka bir tanesi, ara sıra nik (nick) değiştirerek gelip gidiyor, aynı kişi olduğu o kadar sırtarıyor ki.

Bir tanesi de , 6 segmenti 160 HP NH yi yeni aldım diye foruma düştü.Herkes hayırlı olsun demek için yarışıyor. Ali SARAÇ durumu anladı, nerden aldın ,Kayseri'den, benim o bölge md arkadaşım dedi Ali, sonra sağlı sollu girişerek dalga geçmeye başladı ve internetten resim bularak kesip biçmeyle resim yaptığını orjinal resimlerle ispatlayarak rezil etti.Yine Kayseri'den başka bir tanesi, ara sıra nik (nick) değiştirerek gelip gidiyor, aynı kişi olduğu o kadar sırtarıyor ki.
Muhtemelen pisikoloji de bir karşılığı vardır diyorum. Ister yeni ister eski arkadaşların dünya ya dair çok,cok ve çok farklı düşünseler de paylaşımlarındaki samimiyetleri kendini belli ediyor.Burada biri birşey soruyor,fikri ve bilgisi olan paylaşıyor. Zaten kendini bilen,elden bende ki 160 beygir demez...

merhaba saygı değer büyüklerim ben kariyerimden memnun değilim toprakla ve tarımla uğraşma fikri çok hoşuma gidiyor hiç bilgim yok tarla ekilecek şeyler hakkında bilgi verebilir misiniz
abi 30 yaşıma geldim çiftçiliği bırakmayı düşünüyorum :)

• Beğen
Tepkiler: celtikustasi