3085 POMPA SORUNU İÇİN YARDIM

20.11.2010
5,220
10
Denizli

arkadaşlar geçen hafta traktör tarlada birden teklemeye başladı. ben sanırım mazotta su var diye önemsemedim .ertesi gün tekrar marşa bastım durum aynı .neyse servisi getirdim .bana pompanın valfinin takılı kaldığını ve .depoya 10 numara yağ koyup biraz kullanmamı söyledi .aynen dediğini yaptım ve düzelmedi .servise gördüm ve pompayı söktüğümüzde yayının kırıldığını gördük ve pompacı yaycya aynı ebatta yay yaptırdı enjektör memelerinide değiştirip taktık .bir gün kullandıktan sonra durum aynı başladı teklemeye .sabah tekrar gördüm söktük. pompanın yayı gene kırık .
usta silindirdirde geçmişte hararetten kaynaklı segmanda bir aşınmanın olduğu ve silindirin yakıtı yakamadığından dolayı enjektörün memesini tıkadığını söyledi ve motoru açıp silindire bakacağımızı söyledi ..bana biraz mantıksız geldi ve usta bir arkadaşım vardı onu aradım oda öyle birşey olmayacağını ve sorunun kesinlikle pompadan kaynaklı olduğunu ve değiştirince sorunun çözüleceğini söyledi ,
sizlere sorum ;
acaba pompa yayı neden kırılır ,şimdi takcağımız yeni pompada acaba kırarmı .acaba gerçekten ustanın dediği gibi silindirden kaynaklı bir sorunmu ,aslında deutz motordan iyi anlayan birinin yardımına ihtiyacım .kafamdaki soru işaretlerinin çözümü için

Ynt: 3085 POMPA SORUNU İÇİN YARDIM

bende de 3085 var.9000 küsür saatte. mazot pompası ve enjektörler son anlarını yaşıyor gibi :)
filtre değişiminde bir türlü sistemin havasını alamıyoruz. illa traktörü çekerek atıyor havayı. ilk yıllarda böyle bir sorun yoktu.

sizin konunuza gelince. çevrenizdeki sanayide man deutz minibüs otobüs servisi veya tamircisi varsa bence ona bir danışın. çok iyi analıyorlar motordan.

Deutz motorlu 3000 serisi masseylerde mazot pompası var mı?
[/QUOTE]her silindirin ayrı pompası var
camkinoz link=topic=55364.msg590658#msg590658 date=1336401243' Alıntı:
tam olarak nasl vide yollarmısınn.benım motorda yapıyr ,,aynısıysa yardımcı olabilirım
video yok ..deutz motorun çalışma sistemi farklı enjektörlerin geri dönüşü yok
GÜRKAN link=topic=55364.msg590669#msg590669 date=1336402214' Alıntı:
bende de 3085 var.9000 küsür saatte. mazot pompası ve enjektörler son anlarını yaşıyor gibi :)
filtre değişiminde bir türlü sistemin havasını alamıyoruz. illa traktörü çekerek atıyor havayı. ilk yıllarda böyle bir sorun yoktu.

sizin konunuza gelince. çevrenizdeki sanayide man deutz minibüs otobüs servisi veya tamircisi varsa bence ona bir danışın. çok iyi analıyorlar motordan.
teşekkür ederim ..anlayan bir kaç kişiye sordum ,sorunun pompada olduğunu söyledi
Dqn link=topic=55364.msg590684#msg590684 date=1336403572' Alıntı:
Mazot pompası olmayan dizel motor var mı acaba ?
oda doğru muhammet
ufukk link=topic=55364.msg590951#msg590951 date=1336421957' Alıntı:
Deutz motorlarda sistem biraz farklı , pompa yerine enjektörler o işlemi yerine getiriyor diye biliyorum. Biraz daha farklı bir çalışma prensibi var.
farklı evet

arkadaşlar bu gün sıfır pompa taktırdım orjinal bosch pompa ...ama motorun sesi hoşuma gitmedi ..çok azda olsa bir patırtı sesi geliyor ..ilçedeki servisten geldim ve hemen denizlideki sevise götürdüm .artık yarın birde orda baktıracağım ..var bir ayarsızlık ama çözebileceklermi bakalım ...doğru düzgün bir usta bulamadık gitti

arkadaşlar bu gün sıfır pompa taktırdım orjinal bosch pompa ...ama motorun sesi hoşuma gitmedi ..çok azda olsa bir patırtı sesi geliyor ..ilçedeki servisten geldim ve hemen denizlideki sevise götürdüm .artık yarın birde orda baktıracağım ..var bir ayarsızlık ama çözebileceklermi bakalım ...doğru düzgün bir usta bulamadık gitti
sıfır pompa kaç paraya takıldı

ramazanpullu link=topic=55364.msg592876#msg592876 date=1336760767' Alıntı:
yani eski parayla 450 milyon değilmi yanlışlık yok çok iyi ucuz yani
sadece bir tanesi,,, her silindirde ayrı pompa olması bu yönden iyi .aslında 650 lira civarındaymış birkaç yere sordurdum ..pompacı uygun getirtti
Ertuğ Aslan link=topic=55364.msg592877#msg592877 date=1336760818' Alıntı:
inşallah düzelir abi pompayı iyi paraya almışın abi
bu günkü usta pompanın ucucndaki pul şeklindeki parçanın değişeceğini söyledi ve şu ana araştırıyorlar ..sanırım türkiyede yokmuş

phantomerkunt link=topic=55364.msg592880#msg592880 date=1336761079' Alıntı:
ustalar çok zayıf kalıyor yeni tip motorlarda burada da aynı yeni modelleri götürdün mü kırk bahane buluyorlar anlamıyorlar inş sorunun hallolur
aynen katılıyorum ..adamlar motoru yapmışlar bizim ustalar tamirini yapamıyor ..bilgiyle değil tecrübeyle hareket ediyorlar

son durumu bende bilmyorum açıkcası ..traktörü geçen hafta perşembe günü götürdüm ..cuma gün parçayı bulmuş ve sipariş etmiş ..sözde cuma günü gelecekti ..pazartesiye kaldı .olmadı salı kesin abi dedi ..bugün ardım tlf nu açmıyor ..nasıl bir ustaya çattık bende anlamadım ..insan bir arar bilgi verir kargo da veya şu zaman gelecek diye .biraz çaba sarf eder insan değilmi .. beklemekten bıktım arkadaş ..sabır sınırlarım son safhasına geldi ..ustaya üslup şeklimi değiştireceğim galiba bir dahaki aradığımda